Ухвала від 09.10.2024 по справі 280/8791/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РОЗГЛЯДУ

09 жовтня 2024 року Справа № 280/8791/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі

за позовом - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до - Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України (03049, м. Київ, просп. Повітряних Сил, буд. 6, код ЄДРПОУ 22990368)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19 вересня 2024 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України (далі по тексту - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 розміру складових грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премії), шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-VIII, станом на 01.01.2018 на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 07.10.2021 по 31.08.2024;

- зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 розміру складових грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання функцій державного експерта, надбавки за особливості проходження служби, та премії), шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 року № 1082-ІХ станом на 01.01.2021 на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 07.10.2021 по 31.01.2022 з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 розміру складових грошового забезпечення (посадового окладу за посадою «начальник Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України» (тарифний розряд 58), окладу за військовим званням «генерал-майор», відсоткової надбавки за вислугу років (50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (20% посадового окладу), надбавки за виконання функцій державного експерта (20% посадового окладу), надбавки за особливості проходження служби (100 відсотків від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), премії (249% посадового окладу)), шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 № 1928-ІХ станом на 01.01.2022 на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 01.02.2022 по 31.01.2023 з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 розміру складових грошового забезпечення (посадового окладу за посадою «начальник Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України» (тарифний розряд 58), окладу за військовим званням «генерал-майор», відсоткової надбавки за вислугу років (50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (20% посадового окладу), надбавки за виконання функцій державного експерта (20% посадового окладу), надбавки за особливості проходження служби (100 відсотків від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), премії (560% посадового окладу), шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 № 2710-ІХ станом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 01.02.2023 по 31.08.2024 з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 розміру грошової компенсації за невикористані календарні дні щорічної основної відпустки за 2022, 2023, 2024 роки, грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 роки, грошової допомоги на оздоровлення за 2024 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі звільненням з військової служби, виходячи з розміру складових грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії), обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 03.11.2022 № 2710-ІХ «Про державний бюджет України на 2023 рік», станом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням виплачених сум;

- стягнути з Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 5000,00 грн. (п'ять тисяч гривень 00 коп.).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з моменту набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18, починаючи з 29.01.2020 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу повинні визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 Постанови № 704. 30.08.2024 року позивач звернувся до Головнокомандувача Збройних Сил України з рапортом, в якому просив, зокрема: здійснити перерахунок та виплату позивачу розміру складових грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії), шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме: встановленого Законом України від 15.12.2020 № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 01.02.2021 по 31.01.2022 та встановленого Законом України від 02.12.2021 № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 01.02.2022 по 31.01.2023 та встановленого Законом України від 03.11.2022 № 2710-ІХ «Про державний бюджет України на 2023 рік», станом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 01.02.2023 по дату виключення мене зі списків особового складу ГУ МПЗ ЗС України, з урахуванням виплачених сум. Жодної відповіді на зазначений рапорт Позивач не отримав. Вважаючи протиправними дії відповідача щодо обчислення розміру грошового забезпечення позивача за період з 01.10.2021 по 31.08.2024 з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» станом на 01.01.2018 позивач звернувся до суду із даним позовом.

На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що на цей час грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу (в тому числі особам служби цивільного захисту - ДСНС України) виплачується у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова № 704), складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Підвищень грошового забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб у зв'язку із змінами прожиткового мінімуму у 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 не здійснювалось. Зазначає, що згідно з Постановою № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, що проходять службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 1 січня 2018 року.

Крім того, від відповідача до суду надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду. В обґрунтування клопотання відповідач зазначає, що позивач дізнавшись про ймовірне порушення (на його думку - прав щодо не нарахування і не виплати грошового забезпечення із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб визначених законом на 2021-2023), з огляду на приписи ч. 5 ст. 122 КАС України, мав звернутися до адміністративного суду за захистом свого права протягом місячного строку. У справі, що розглядається, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом 19 вересня 2024 року, тобто з пропуском місячного строку з дня, коли позивач повинен був дізнатися про порушення його прав, не зазначивши підстав для поновлення цього строку. Відповідач просить суд залишити позовну заяву без розгляду.

Ухвалою суду від 23.09.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), справа розглядається судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

При вирішенні клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду, суд керується наступним.

Предметом спору у цій справі є зобов'язання відповідача виплатити грошове забезпечення у належному розмірі. Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є видом оплати праці (служби).

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (ч. 5 ст. 122 КАС України).

У свою чергу, строки звернення до суду про стягнення заробітної плати (грошового забезпечення) встановлені КЗпП України.

Статтею ст. 233 КЗпП України (в редакції з 19.07.2022) передбачено, що із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).

Отже, вказана норма права, в редакції з 19.07.2022, встановлює строки звернення з позовом до суду у справах про стягнення належних працівнику сум, що належать йому при звільнені.

В той же час, заявлені позивачем вимоги стосуються періоду його служби і до 19.07.2022 і на той час положення статті 233 КЗпП України не передбачали обмежень будь-яким строком звернення з позовом до суду про стягнення належних працівнику сум.

Також, судом враховується, що відповідно до пункту першого глави XIX "Прикінцеві положення" КЗпП України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Карантин в Україні, пов'язаний з COVID-19, діяв з 12 березня 2020 року (постанова Уряду від 11 березня 2020 року N 211) та закінчився 30 червня 2023 року (постанова Уряду від 27 червня 2023 року N 651).

Запровадження на території України карантину є безумовною підставою для продовження строків, визначених статтею 233 Кодексу законів про працю України, на строк дії такого карантину.

Крім того, матеріали справи не містять будь-яких доказів обізнаності позивача з вчиненням відповідачем оскаржуваних дій до дати подання позивачем позовної заяви від 19.09.2024.

Водночас, загальновідомим є той факт, що 24 лютого 2022 року почалося повномасштабне вторгнення збройних формувань російської федерації на територію України.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

В подальшому воєнний стан продовжувався відповідними Указами Президента України і триває по теперішній час.

02.03.2022 року Рада суддів України оприлюднила рекомендації роботи судів в умовах воєнного стану. Зокрема, рекомендовано по можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через задіяння до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

Справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження.

Зважаючи на той факт, що в Україні з 24.02.2022 запроваджено воєнний стан та загальну мобілізацію, а позивач з 07.10.2021 по 31.08.2024 перебував на військовій службі в Головному управлінні морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України перебував на військовій службі, суд приходить до висновку, що зазначена обставина є безумовною підставою для продовження строків, визначених статтею 233 Кодексу законів про працю України.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в своїй постанові від 29.09.2022 у справі № 500/1912/22 дійшов висновку, що протягом усього періоду дії воєнного стану, запровадженого на території України у зв'язку із збройною агресією російської федерації, суворе застосування адміністративними судами процесуальних строків стосовно звернення до суду із позовними заявами, апеляційними і касаційними скаргами, іншими процесуальними документами може мати ознаки невиправданого обмеження доступу до суду, гарантованого статтями 55, 124, 129 Конституції України, статтею 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відтак, судом не встановлено факт пропуску позивачем строку звернення до суду із цим позовом, у зв'язку з чим відсутні підстави для залишення позовної заяви без розгляду.

Керуючись статтями122,123,240- 243,248,256 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про залишення позову без розгляду - відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала виготовлена у повному обсязі та підписана суддею 09 вересня 2024 року.

Суддя Р. В. Сацький