10 жовтня 2024 року м. Ужгород№ 260/2518/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Плеханової З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії
18 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області яким просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській щодо застосування ОСОБА_1 з 01.03.2024 року обмеження пенсії максимальним розміром та застосування обмеження розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», розміром 1500 грн.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести з 01.03.2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження пенсії максимальним розміром з урахування рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2024 року по справі № 260/8043/23, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії максимальним (граничним) розміром 1500 грн., з урахуванням проведених виплат.
3. Стягнути судовий збір.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.
07.02.2024 року позивач звернувся із заявою до органу Пенсійного фонду, чи відбувся перерахунок пенсії на підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду щодо виплати пенсії без обмеження її максимального розміру.
29.02.2024 року відповідачем повідомлено, позивачу здійснено перерахунок пенсії та виплачується без обмеження максимальним розміром станом на дату, з якої судом зобов'язано провести такий перерахунок01.06.2022.
Також повідомлено, після проведеного перерахунку пенсії на підставі рішення суду пенсія виплачується з урахуванням постанови КМУ «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 24.02.2023 року №118, та до виплати складає 23634.62 грн., а отже, підстав для перерахунку не має, надано довідку про перерахунок пенсії. Так згідно довідки про перерахунок пенсії з 01.03.2024 року за пенсійною справою N/ А5034-МВС ОСОБА_1 Всього призначено: підсумок пенсії з надбавками - 25434.63 грн. До виплати з урахуванням максимальним розміром пенсії становить 23634.62 грн. Отже як убачається з обмеженим розміром.
Крім того зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» відповідач провів індексацію пенсії позивачу із застосуванням 1500 грн. Позивач вважає, що положення абз. 2 п. 10 Постанови № 168 прямо суперечить приписам Конституції України, Законів України № 2262-XII, № 2017-III, № 1282-XII, з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016, які є спеціальними нормами та підлягають застосуванню органами Пенсійного фонду України в даних правовідносинах. Враховуючи викладене, вважає відповідач діє протиправно щодо застосування з 01.03.2023 року та 01.03.2024 року обмеження розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», розміром 1500 грн.
22 квітня 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов та докази, які в нього є в термін протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
03 травня 2024 року від Головного управління ПФУ в Закарпатській області надійшов відзив на позов, відповідно до якого зазначено, що з 01.03.2023 проводиться перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Однак, п. 2 Постанови № 168 містить застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Крім того, абзацом 3 пункту 10 Постанови №168 встановлений граничний розмір підвищення у конкретній сумі, яка не може перевищувати 1500 грн. У свою чергу Головне управління акцентує увагу, що встановлення граничної суми індексації пенсії не можна ототожнювати з обмеженням максимального розміру такої пенсії. Враховуючи те, що пенсія позивача з 01.03.2023 проіндексована в розмірі 1500 грн, що відповідає п. 10 Постанови № 168, відсутні правові підстави для зобов'язання Головного управління нарахувати та виплатити позивачу індексацію пенсії, без застосування п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168.
17 травня 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду зупинено провадження вданій з підстав, визначених ч.2 ст.236 КАС України до набрання законної сили судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 року у справі №320/8511/23.
26 вересня 2024 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду поновлено провадження у даній справі, враховуючи те, що постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі №320/8511/23 набрала чинності, суд дійшов висновку, що обставини, які були підставою для зупинення провадження, відпали.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Закарпатській області та отримую пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2024 року по справі № 260/8043/23, яке набрало чинності 05.02.2024року, визнано неправомірними дії та зобов'язано
Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.06.2022 року перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням
- сум підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році",
- сум підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році - та щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб (з урахуванням виплачених сум)
без обмеження пенсії максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Вказані обставини встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили , відтак такі відповідно до положень ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.
Згідно перерахунку за пенсійною справою N/ А5034-МВС з 01 квітня 2024 року на виконання рішення суду від 04 лютого 2024 року по справі № 260/8043/23
- Пенсія за вислугу років
- основний розмір пенсії склав: 21528,86 ( 73% грошового забезпечення ), з урахуванням індексації:19528,86. З урахуванням доплат:
- Індексація базового ОСНП 2022 (15814,79* 0,140) -2214,07 грн.
- Індексація базового ОСНП 2023(18028,86* 0,1970): - 1500,00 грн.
- Щомісячна доплата згідно постанови КМУ №713 згідно рішення суду - 2000 грн.
- проживання в гірській місцевості - 3905.77 грн..
Підсумок пенсії з надбавками:- 25434.63 грн.
з урахуванням максимального розміру пенсії: 23634.62 грн.
Підстава перерахунку : рішення суду .
Так, 07.02.2024 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою , в якій просив повідомити чи відбувся перерахунок пенсії на підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду щодо виплати пенсії без обмеження її максимального розміру.
Листом від 29.02.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повідомило , позивача, що :
На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 04.01.2024 року по справі №260/8043/23 Головним управлінням здійснено з 01.06.2022 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», сум підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гри, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (з урахуванням виплачених сум) без обмеження пенсії максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність у розмірі, визначеному станом на дату, з якої судом зобов'язано провести такий перерахунок (01.06.2022).Відтак, розмір пенсії підлягає виплаті у розмірі, визначеному станом на 01.06.2022 року в сумі 23634,62 гри.
Так, судом встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», позивачу з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії та збільшено її розмір за рахунок індексації на 1500,00 грн.
Як слідує з вищенаведеного перерахунку пенсії, наявного в матеріалах справи, Індексація базового ОСНП 2023(18028,86* 0,1970) становить 1500,00 грн.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової» (далі Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону №2262-XII.
Так, частиною третьою статті 63 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом №2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону №2262-ХІІ).
Відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Своєю чергою частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
З 01.03.2023 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», відповідно до якої:
- з 1 березня 2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови (1,197), з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 10 цієї постанови установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Відповідно до Постанови КМУ №168 Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500 грн.
З матеріалів справи вбачається, що 01 березня 2023 року позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 Постанови №168, з урахуванням п.10 цієї Постанови, а саме на 1500 грн.
Як слідує з перерахунку пенсії, наявного в матеріалах справи, індексація базового ОСНП 2023 (16418,05*0,197) становить 1500,00 грн.
Суд зазначає, що згідно з ч.5 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Абзацом 4 ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що розмір та порядок збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Отже, із наведеного правового регулювання слідує, що Кабінету Міністрів України законом надано право встановлювати порядок та визначати застосування коефіцієнта збільшення.
При цьому, п.3 розд. «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зупинено.
Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 22, стаття 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року №2040-IX, застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Отже у спірних правовідносинах саме положеннями постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 визначається порядок, умови та строки здійснення індексації пенсії.
До того ж зміст Постанови Міністрів України №168 від 24.02.2023, п.8 розд. «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», ст.64 Закону №2262-ХІІ свідчать про обмеження верхньої межі індексації для того, щоб в умовах воєнного стану та дотаційних економічних ресурсів збалансувати потреби захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.
Вказана стратегія Уряду передусім сприяє забезпеченню соціальної справедливості та економічної стабільності в умовах воєнного стану, коли держава в першу чергу зобов'язана мобілізувати всі доступні їй ресурси, у тому числі фінансові, саме для посилення своєї обороноздатності та відсічі збройної агресії рф.
З огляду на викладені обставини, суд вважає, що відповідач, нараховуючи позивачу з 01 березня 2023 року підвищення пенсії у межах граничного розміру 1500 грн., діяв правомірно та у відповідності з положеннями Постанови Кабінету Міністрів України №168, а отже позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
До того ж, посилання позивача на відповідні висновки Верховного Суду та Конституційного Суду України не є релевантними, адже вони стосуються саме обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром на підставі частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, водночас в цьому випадку мова йде про визначення розміру індексації пенсії, що не є тотожним встановленню максимального розміру пенсії.
Аналогічна правова позиція наведені у постановах Верховного Суду від 07.06.2024 у справі №420/25804/23, від 13.06.2024 у справі №120/14637/23, від 21.06.2024 у справі №620/13042/23, від 20.06.2024 у справі №420/23990/23, від 25.06.2024 у справі №420/24063/23, від 25.06.2024 у справі №440/12646/23, від 25.06.2024 у справі №420/25467/23, від 26.06.2024 у справі №580/9314/23, від 02.07.2024 у справі №620/12774/23, від 02.07.2024 у справі №120/13869/23, а також від 09.07.2024 у справі №120/13867/23, від 31.07.2024 у справі №380/27728/23.
Крім того, особливу увагу суд звертає на те, що постановою рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі №320/8511/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та нечинним в абзаці першому пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» застосування обмеження максимального розміру пенсії, визначеного законом. Визнано протиправним та нечинним абзац 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень. В решті позовних вимог відмовлено.
Однак, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі №320/8511/23 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України задоволено частково. Апеляційну скаргу Міністерства соціальної політики України задоволено частково. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року скасовано в частині та винесено нову постанову, якою:
відмовлено в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним абзацу 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень. В іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року - залишено без змін.
Таким чином, судове рішення у справі №320/8511/23, до набрання законної сили якого було зупинено провадження у цій справі, набрало законної сили 04.09.2024.
При цьому, Шостий апеляційний адміністративний суд в постанові від 04.09.2024 у справі №320/8511/23 дійшов висновку про правомірність абз.2 п.10 Постанови №168 щодо обмеження Кабінетом Міністрів України верхньої межі індексації у 2023 році розміром 1500 гривень. Відтак, така норма на даний час є чинною та підлягає застосуванню.
Разом з тим позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.03.2024 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням рішення Закарпатського окружною адміністративного суду від 04.02.2024 року по справі № 260/8043/23, щодо виплат пенсії без обмеження її максимального розміру.
Однак такий перерахунок на виконання рішення суду від 04.02.2024 року по справі № 260/8043/23, яке набрало законної сили 05.02.2024 року відповідачем здійснено відповідно до перерахунку пенсії з 01.03.2024 року ., який міститься в матеріалах справи.
Суд не може на себе перебирати функції і повноваження державної виконавчої служби , яка здійснювала примусове виконання з виконання рішення по справі № 260/5153/22 року і повинна були зробити висновки з приводу правильності та повноти його виконання згідно резолютивної частини судового рішення.
Позиція суду збігається також з висновками ВААС у справах 260/322/24 від 26 вересня 2024 року , № 380/29698/2330 вересня 2024 року, а також від 30 вересня 2024 року у справі № 260/6271/23 , де зазначено наступне:
Відповідно до пункту 2 постанови № 168, з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 10 постанови № 168 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченогопунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Із наведених норм видно, що пункт 10 постанови № 168 встановлює обмеження максимального розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, який проводиться на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», а не розміру пенсії.
Оскільки, в результаті перерахунку пенсії, на підставі постанови № 168, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 1,197, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії перевищив 1500 грн., то відповідач, правомірно застосував норму пункту 10 постанови № 168, яка встановлює обмеження максимального розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії.
Крім цього апеляційний суд зазначає, що 04 вересня 2024 року Шостий апеляційний адміністративний суд прийняв постанову у справі № 320/8511/23, якою рішення Київського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року, в частині задоволення позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним абзацу 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень, скасував та прийняв постанову, якою відмовив у задоволенні цієї позовної вимоги.
Отже, відповідач, застосувавши обмеження максимального розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з меж позовних вимог, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії- відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова