10 жовтня 2024 року м. Житомир справа № 240/8271/24
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просить:
- визнати незаконним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яке полягає у відмові в здійсненні перерахунку пенсії "Зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000" з врахуванням довідки про заробіток № 01-19/137-Д від 07.12.2023 та довідки про заробіток № 02-24/Д/90 від 24.03.2023 відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії "Зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000" з врахуванням довідки про заробіток № 01-19/137-Д від 07.12.2023 та довідки про заробіток № 02-24/Д/90 від 24.03.2023 відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 починаючи з дати за шість місяців, що передують даті звернення до суду, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позову вказує, що отримує пенсію за віком, однак розмір пенсії дуже незначний, у зв'язку з чим, в квітні місяці 2024 року звернувся до відповідач із заявою про перерахунок пенсії «Зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000» та надав до заяви довідки про заробіток, однак отримав відмову. Вважає, що відповідачем безпідставно не здійснено перерахунок його пенсійного забезпечення в частині врахування заробітної плати до 01.07.2000, що, на переконання позивача, є протиправними діями з боку відповідача, що безпосередньо позбавляє ОСОБА_1 права на отримання належних мені сум пенсійного забезпечення. Звертаючись до суду з позовом позивач вважає, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу, неналежний порядок ведення документації з вини адміністрації підприємства - не може бути підставою для позбавлення Позивача його конституційного права на соціальний захист. Просить позов задовольнити.
Суддя своєю ухвалою від 30 квітня 2024 прийняла позовну заяву до розгляду, відкрила спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи та зобов'язала Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати до суду у термін, протягом п'ятнадцяти днів, з дня отримання даної ухвали, належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
Відзив на позовну заяву надійшов до суду 13.06.2024. Заперечуючи пзовні вимоги відповідач зазначив, що після реєстрації заяви позивача та сканування копій документів засобами програмного забезпечення Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Запорізькій області за принципом екстериторіальності розглянуто заяву позивача та за результатами розгляду такої заяви прийнято рішення від 04.01.2024 № 3/03-16 про відмову у перерахунку пенсії. Про зміст рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області листом від 10.01.2024 № 0600-0210-8/3393 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивачу. Просить відмовити у задоволенні позову.
До відзиву додано копії матеріалів пенсійної справи позивача.
У період із 01.07.2024 по 19.07.2024 та із 19.08.2024 по 02.09.2024 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.
Ухвалою від 03.09.2024 постановлено залучити в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшов до суду 19.09.2024. Заперечуючи позовні вимоги відповідач вказує, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. До заяви про перерахунок пенсії «зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000» від 29.12.2023 позивачем долучено довідку про заробітну плату для обчислення пенсії (додаток 5 до Порядку № 22-1) № 02-24/ОД/90 від 24.03.2023 та архівну довідку № 01-19/137-Д від 07.12.2023 видану КУ «Трудовий архів м. Житомира». Відповідно до частини 3 статті 44 Закону №1058-IV, орган, що призначає пенсію, має право проводити перевірку достовірності даних, зазначених в документах, які надані для призначення або перерахунку пенсії. Відповідач зазначає, що на звернення позивача, відповідачем 2 було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки надані позивачем довідки про заробіток № 01-19/137-Д від 07.12.2023 та № 02-24/Д/90 від 24.03.2023 станом на 04.01.2024 не були підтверджені первинними документами та відсутній акт перевірки, тому вони не підлягали врахуванню. Таким чином, відповідач вважає, що діяв відповідно до діючого законодавства, тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що позивач із грудня 2022 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком.
З матеріалів справи вбачається, що 29.12.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії "Зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000" (а.с. 129-130). До заяви додано:
- довідку про заробітну плату від 24.03.2023 №02-24/ОД/90 у якій міститься інформація про суми заробітної плати за січень 1988 року- червень 1994 року (а.с. 29);
- архівну довідку від 21.12.2023 №01-19/137-Д про заробітну плату за період травень 1989 року по червень 1994 року (а.с. 30).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області за принципом екстериторіальності розглянуто заяву позивача та за результатами розгляду такої заяви прийнято рішення №3/03-16 від 04.01.2024 №063350022819. В рішенні вказано: "Відповідно до ст .40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством.
Розглянувши документи, які були надані заявником для перерахунку, встановлено, що довідки про заробітну плату №01-19/137-Д від 21.12.2023 не підлягає врахуванню, оскільки не підтверджена первинними документами та відсутній акт перевірки.
Враховуючи вищезазначене, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в проведені перерахунку пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області та 04.01.2024 винесено рішення про відмову у проведенні перерахунку, оскільки довідка на даний час не підтверджена первинними документами. Після проведення перевірки та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами заява про перерахунок пенсії буде розглянута повторно.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач вважає протиправною відмову в здійсненні перерахунку пенсії "Зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000" з врахуванням довідки про заробіток № 01-19/137-Д від 07.12.2023 та довідки про заробіток № 02-24/Д/90 від 24.03.2023. Просить позов задовольнити.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Умови і порядок пенсійного забезпечення громадян України визначені Законом України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (надалі - Закон № 1788) та Законом України від 09.07.2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п. 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п. 2.10 Порядку).
Зміст зазначених норм права свідчить, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 року у справі №358/1179/17, від 17.04.2018 року у справі №376/2559/17, від 25.09.2018 року у справі №539/1386/17, від 10.07.2019 у справі №539/2726/16-а та від 05 березня 2020 року у справі №539/3234/16-а.
Судом безспірно встановлено, що до заяви від 29.12.2023 позивачем було додано:
- довідку про заробітну плату від 24.03.2023 №02-24/ОД/90. (а.с. 29);
- архівну довідку від 21.12.2023 №01-19/137-Д (а.с. 30).
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновків про те, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Разом з цим, відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Тобто при вирішенні питання про призначення пенсії органи Пенсійного фонду наділені широким спектром повноважень для перевірки наданих для призначення пенсії документів.
З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається наявність довідки про заробітну плату від 24.03.2023 №02-24/ОД/90 у якій міститься інформація про суми заробітної плати за січень 1988 року- червень 1994 року (а.с. 29).
Також в матеріалах пенсійної справи позивача міститься Акт від 18 липня 2023 року №0600-1002-1/3417 про результати перевірки достовірності документів про заробітну плату для обчислення пенсі ОСОБА_2 у висновку якого вказано: "За результатами перевірки даних, зазначених у довідці №02-24/ОД/90 встановлено розбіжності із даними первинних документів, а саме заниження (завищення) сум заробітної плати" (а.с. 94-96).
Додатком 1 акта є "Співставлення даних заробітної плати, зазначених у довідці від 24.03.2023 №02-24/ОД/90, із первинними документами ВАТ "Житомирський завод "Автозапчастина" по гр. ОСОБА_1 за період з січня 1988 року по червень 1994 року (а.с. 97). У додатку міститься інформація про невідповідність даних заробітної плати, зазначених у довідці від 24.03.2023 №02-24/ОД/90, із первинними документами за такі періоди: квітень, травень, липень - грудень 1993 року, червень 1994 року
Архівна довідка від 21.12.2023 №01-19/137-Д, щодо якої зазначає Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області у своєму рішенні від 04.01.2024, містить інформацію про заробітну плату ОСОБА_1 за період травень 1989 року по червень 1994 року.
Суд звертає увагу, що суми заробітної плати, що зазначені у довідці від 21.12.2023 №01-19/137-Д ідентичні сумам заробітної плати, що вказані у довідці від 24.03.2023 №02-24/ОД/90, по якій, як підтверджується матеріалами пенсійної справи, було здійснено перевірку достовірності та зроблено висновок про наявність розбіжностей з первинними документами (а.с. 30).
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, діяв у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, неупереджено, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З урахуванням викладеного суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7,м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук
10.10.24