Рішення від 26.09.2024 по справі 160/18623/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2024 рокуСправа №160/18623/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11.07.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначені ОСОБА_1 пенсії від 07.06.2024 року №047250021264;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 з 31.05.2024 року пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням періодів з 23.09.2002 року по 11.12.2002 року, з 07.09.2006 року по 16.09.2006 року, з 22.01.2007 року по 31.01.2007 року, з 11.06.2007 року по 21.06.2007 року, з 03.06.2008 року по 24.06.2008 року, з 19.01.2009 року по 08.02.2009 року, з 09.02.2009 року по 28.02.2009 року, з 01.06.2009 року по 19.06.2009 року, з 15.02.2013 року по 31.03.2013 року, з 01.09.1999 року по 08.09.2002 року, з 12.12.2002 року по 15.01.2003 року до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою №202, підземні роботи.

В мотивування заявлених позовних вимог позивачем зазначено щодо спірності та протиправності рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначені ОСОБА_1 пенсії від 07.06.2024 року №047250021264.

01.08.2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В мотивування своєї правової позиції відповідач зазначив наступне. ОСОБА_1 31.05.2024 року звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка опрацьовувалась за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів. На виконання постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.02.2021 за № 339/35961, якою внесено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, органи Пенсійного фонду України застосовують екстериторіальний принцип призначення та перерахунку пенсій. Принцип екстериторіальності передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсій та прийняття відповідних рішень структурними підрозділами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер. Згідно п.1.1 розділу І Порядку заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр). Відповідно до пункту 4.2 розділу ІV Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Після прийняття рішення про призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Таким чином, після реєстрації заяви позивача та сканування копій документів засобами програмного забезпечення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області за принципом екстериторіальності розглянуто заяву позивача та за результатами розгляду такої заяви прийнято рішення від 07.06.2024 року № 047250021264 про відмову у призначенні пенсії. Так, на пільгових умовах пенсія за віком, відповідно до п. 2 ст. 114 Закону, призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону, чоловікам 1 рік за кожний повний рік такої роботи. Згідно частини третьої ст. 114 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років. У разі, коли право на призначення пенсії заявнику визначається за нормами абзацу 1 частини 3 статті 114 Закону № 1058, уточнюючі довідки також додатково повинні мати посилання на відповідні норми законодавства (абзац 1 частини 3 статті 114 Закону № 1058 - робота за провідними професіями; Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від в віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202). Відповідно до п. 20 постанови № 637 від 12.08.1993 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Статтею 24 Закону визначено, що страховий стаж - період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менші, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження систем персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Згідно Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2019 № 637 (далі - Порядку), основним документом, що підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка. Відповідно до пункту 3 Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні необхідні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості про видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Згідно з Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, під час визначення права на пенсію застосовуються Списки, що були чинними в період роботи особи. Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 №383 визначено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків. Крім того, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації робочих місць, що затверджується висновком Державної експертизи умов праці. Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (442-92-п), атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі не підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами чергової атестації, проведеної протягом 5 років з дати проведення попередньої атестації, до пільгового стажу зараховується період роботи на даному підприємстві, в установі чи організації до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення чергової атестації, якою відповідне право не підтверджене. Отже, періоди роботи, що підлягають зарахуванню до пільгового стажу, визначає підприємство або його правонаступник із урахуванням усіх вимог законодавства щодо визначення права на пенсію за віком. Якщо відсутня хоча б одна з вищевказаних умов, то підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, немає. У разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, проводиться відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року № 18-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 123/13105 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Ці Комісії діють при головних управління Пенсійного фонду України. Згідно з пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року № 1451/11731 (далі - Порядок 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначає Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за №1231/13105 (пункт 1 цього Порядку). Пунктом 11 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, визначено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Зміст вищевказаних приписів законодавства засвідчує, що умовами, за яких можлива реалізація права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах є: - зайнятість повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1; - досягнення 50 років; - наявність стажу роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах; - підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється за правилами Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, на підставі документів, визначених у пункті 11 цього Порядку, у тому числі, виданих архівними установами, зокрема, довідок про заробітну плату, або інших документів, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Наявні у трудовій книжці позивача записи не містять відомостей про зайнятість саме повний робочий день. У разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються(розміщувалися) на тимчасово окупованій російською федерацією території України в районах проведення АТО або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних(бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні(блокуванні) спеціальний трудовий стаж роботи що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до роз'яснень Мінсоцзахисту України, викладених в листі від 05.11.1993 № 02-81 періоди навчання робітників підземним професіям зараховуються до пільгового стажу при умові підтвердження на підставі первинних документів тривалість роботи на підземних умовах, навчання підземним професіям повинно проходити на протязі повного робочого дня, оплата праці повинна здійснюватися за тарифними ставками, передбаченими для робітників відповідних професій, яким вони навчаються. Вік позивача на дату звернення 40 років. Відповідно до довідки № 88/31 від 18.03.2024 до пільгового стажу не зараховано період роботи учнем підземного машиніста електровоза з 23.09.2002р по 11.12.2002, оскільки за вказаний період відсутні дані про одержувану тарифну ставку, за якою провадилася оплата праці, або дані про підземні спуски у шахту. Відповідно до довідки № 193/31 від 09.06.2022 до пільгового стажу не зараховані періоди простою - з 09.02.2009 по 28.02.2009, з 01.03.2009 по 22.03.2009; періоди учбової відпустки - з 07.09.2006 по 16.09.2006, з 22.01.2007 по 31.01.2007, з 11.06.2007 по 21.06.2007, з 03.06.2008 по 24.06.2008, з 19.01.2009 по 08.02.2009, з 01.06.2009 по 19.06.2009, з 12.03.2010 по 31.03.2010; періоди не знаходження в шкідливих умовах - з 15.02.2013 по 31.03.2013, оскільки в зазначені періоди заявник не був задіяним повний робочий день на роботах зі шкідливими умовами під землею. Страховий стаж позивача становить 22 роки 09 місяців 28 днів. Пільговий стаж за списком № 1 з урахуванням роботи на пільгових умовах становить 18 років 10 місяців 20 днів. Страховий стаж з урахуванням пільгового стажу становить 37 років 08 місяців 22 дні. Пільговий стаж роботи на підземних роботах за Постановою № 202, підземні роботи з урахуванням військової служби в особливий період (01 рік 10 місяців 07 днів) та періодів навчання (03 роки 01 місяць 12 днів) становить: - роботи підземні, провідні професії (20 р.) - 13 років 08 місяців 26 днів; - роботи підземні, професії за пост. 202 (25 р.) - 21 рік 10 місяців 12 днів. За даними реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності. Враховуючи принцип екстериторіальності, розгляд заяви та наданих документів щодо призначення (перерахунку) пенсії за віком здійснено структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та 07.06.2024 року винесено рішення про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з недосягненням необхідного віку 50 років, відповідно до пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю стажу як працівнику на роботах підземних професій за Постановою 202.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.07.2024 року зазначена вище справа розподілена та 12.07.2024 року передана судді Пруднику С.В.

16.07.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.

В період з 05.08.2024 року по 06.09.2024 року суддя Прудник С.В. перебував у щорічній основній відпустці.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 31.05.2024 року, встановленого зразка, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, який уповноважений розглянути подану заяву ОСОБА_1 .

Розглянувши заяву та додані до неї документи, відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 07.06.2024 року №047250021264.

З тексту згаданого рішення убачається наступне. Відмова у призначенні пенсії за віком на пільгових, умовах ОСОБА_1 . Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вік заявника 40 років. Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 31.05.2024. Відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланню, руди та інших корисних копалин, ira будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, шо затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних, професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Згідно п.20 постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.1993 року Ха637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (даті -Порядок №637) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості шо визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючи довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. В довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконанім роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Довідка про період роботи в шкідливих умовах праці видається підприємством, установою, організацією або правонаступником з доданням документів про реорганізацію. Документи, шо подаються для підтвердження трудової діяльності повинні бути підписані посадовими особами підприємства (керівником, бухгалтером та начальником відділу кадрів) і засвідчені печаткою. Відповідно до роз'яснень Мінсоцзахисту України, викладених в листі від 05.11.1993р. №02-81 періоди навчання робітників підземним професіям зараховуються до пільгового стажу при умові підтвердження на підставі первинних документів тривалість роботи на підземних умовах, навчання підземним професіям повинно проходити на протязі повного робочого дня, оплата праці повинна здійснюватися за тарифними ставками, передбаченими для робітників відповідних професій, яким вони навчаються. Результати розгляду документів, доданих до заяви. Відповідно до довідки №88/31 від 18.03.2024р. до пільгового стажу не зараховано період роботи учнем підземного машиніста електровоза з 23.09.2002р. по 11.12.2002р., оскільки за вказаний період відсутні дані про одержувану тарифну ставку, за якою провадилася оплата праці, або дані про підземні спуски у шахту. Відповідно до довідки №193/31 від 09.06.2022р. до пільгового стажу не зараховані періоди простою - з 09.02.2009р. по 28.02.2009р., з 01.03.2009р. по 22.03.2009р.; періоди учбової відпустки - з 07.09.2006р. по 16.09.2006р., з 22.01.2007р. по 31.01.2007р., з 11.06.2007р. по 21.06.2007р., з 03.06.2008р. по 24.06.2008р., з 19.01.2009р. по 08.02.2009р« з 01.06.2009р. по 19.06.2009р., з 12.03.2010р. по 31.03.2010р.; періоди не знаходження в шкідливих умовах - з 15.02.2013р. по 31.03.2013р., оскільки в зазначені періоди заявник не був задіяним повний робочий день на роботах зі шкідливими умовами під землею. Згідно реєстру застрахованих осіб враховано всі періоди трудової діяльності. Страховий стаж особи становить 22 роки 09 місяців 28 днів. Пільговий стаж особи за списком №1 з урахуванням роботи на пільгових умовах становить 18 років 10 місяців 20 днів. Страховий стаж з урахуванням пільгового стажу становить 37 років 08 місяців. Пільговий стаж роботи на підземних роботах за Постановою №»202, підземні роботи з урахуванням військової служби в особливий період (01 рік 10 місяців 07 днів) та періодів навчання (03 роки 01 місяць 12 днів) становить: роботи підземні, провідні професії (20р.) - 13 років 08 місяців 26 днів; роботи підземні, професії за пост.202 (25р.)- 21 рік 10 місяців 12 днів. Працює. За наявним страховим стажем особа мас право на пенсійну виплату при набутті необхідного пільгового стажу. Отже, гр. ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Не погоджуючись з прийняттям відповідачем спірного рішення та такими діями відповідачів позивач, з метою захисту своїх порушених прав, звернулася із даною позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Аналогічна норма закріплена і в частині 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року (далі - «Закон № 1788-ХІІ»), в якій зазначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

При цьому, згідно з положеннями ч. 5 ст. 114 Закону № 1058 у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» 05.11.1991 № 1788- ХІІ (далі - «Закон № 1788-ХІІ») основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до п. 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (затв. Наказом Мінсоцполітики України від 18.11.2005 року № 383) встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації робочого місця, а у разі відсутності в трудовій книжці відомостей що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу (пільгову) довідку встановленого зразка.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - «Порядок № 637»).

Згідно пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Крім того, відповідно до пункту 20 зазначеного Порядку для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки встановленого зразка підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердженням трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.

При цьому, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17.

У свою чергу усі періоди роботи позивача підтверджено записами у трудовій книжці, враховуючи такі записи, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

При цьому, одночасно із заявою про призначення пенсії від 31.05.2024 року позивач надав серед іншого: диплом про навчання НОМЕР_1 (з додатком HP № 21335840), трудову книжку НОМЕР_2 , уточнюючу (пільгову) довідку № 88/31 від 18.03.2024 року.

Вказані документи належним чином підтверджують, що в спірний період з 23.09.2002 року по 11.12.2002 року позивач навчався в ПТУ № 68 м. Марганець за пільговими шахтарськими професіями та проходив виробничу практику на підприємстві AT «Марганецький ГЗК» за професією «підземний машиніст електровоза» з повним робочим днем під землею, що передбачена відповідним Списком № 1, а відтак підтверджується право позивача на зарахування цього періоду до підземного стажу роботи позивача за Списком № 1, який надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Окрім того, в матеріалах пенсійної справи наявна персональна відомість форми ОК-5 позивача, яка серед іншого, містить інформацію про його спеціальний стаж за 2002 рік.

Згідно цього документу впродовж 3 місяців 2002 року спеціальний стаж позивача вже облікований державою Україна за кодом підстави - ЗПЗ01ЗА1 (згідно п. 1 Довідника кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (додаток 3 до Порядку формування та подання страхувальникам звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за № 460/26905), код підстави - «ЗПЗ01ЗА1» з 05 січня 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць).

Отже у даному випадку суд вважає, що не зарахувавши період виробничої практики позивача з 23.09.2002 року по 11.12.2002 року до пільгового стажу його роботи з мотиву відсутності даних про одержувану тарифну ставку, з якої проводилась оплата праці, або даних про підземні спуски у шахту, відповідач вийшов за межі своїх повноважень.

Згідно спірного рішення та документу про розрахунок стажу позивача форми РС-право відповідач не зарахував до його пільгового стажу роботи періоди простою підприємства через виробничу потребу з 09.02.2009 року по 28.02.2009 року, з 01.03.2009 року по 22.03.2009 року, оскільки в цей час позивач не був задіяний повний робочий день на роботах зі шкідливими умовами під землею.

Разом з цим, згідно роз'яснень Міністерства соціальної політики України, які викладені у листі від 8 лютого 2016 року № 713/039/161-16, періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.

Верховний Суд у постанові від 19.03.2019 у справі № 295/8979/16-а та постанові від 26.03.2020 у справі № 423/2860/16-а зазначив, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.

Саме тому суд вважає, що у позивача є право на зарахування до пільгового стажу за Списком № 1, який надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» часу простою підприємства AT «Марганецький ГЗК» через виробничу потребу з 09.02.2009 року по 28.02.2009 року.

За таких умов суд вважає, що не прийнявши до уваги сталу судову практику та проігнорувавши роз'яснення Міністерства соціальної політики України, які викладені у листі від 8 лютого 2016 року № 713/039/161-16, щодо умов та підстав для зарахування часу простою до пільгового стажу працівника, відповідач вийшов за межі своїх повноважень.

Згідно спірного рішення та документу про розрахунок мого стажу форми РС-право відповідач не зарахував до пільгового стажу позивача за Списком № 1 періоди його перебування в учбових відпустках з 07.09.2006 року по 16.09.2006 року, з 22.01.2007 року по 31.01.2007 року, з 11.06.2007 року по 21.06.2007 року, з 03.06.2008 року по 24.06.2008 року, з 19.01.2009 року по 08.02.2009 року, з 01.06.2009 року по 19.06.2009 року, з 15.02.2013 року по 31.03.2013 року, оскільки в цей час позивач не був задіяний повний робочий день на роботах зі шкідливими умовами під землею.

Вказані дії відповідача суд вважає протиправними, оскільки згідно приписів діючого трудового законодавства України:

1) право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи та заробітної плати (ст. 2 Закону України «Про відпустки»);

2) на час додаткових відпусток у зв'язку з навчанням за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата (ст. 217 КЗпП України).

Наявні в матеріалах пенсійної справи позивача документи (трудова книжка НОМЕР_2 , персональна відомість форми ОК-5, довідка № 193/31 від 09.06.2022) свідчать що: працюючи на підприємстві AT «Марганецький ГЗК» за провідною шахтарською професією ГРОЗ (професія входить до Списку № 1) позивачу надавались додаткові відпустки у зв'язку з навчанням з 07.09.2006 року по 16.09.2006 року, з 22.01.2007 року по 31.01.2007 року, з 11.06.2007 року по 21.06.2007 року, з 03.06.2008 року по 24.06.2008 року, з 19.01.2009 року по 08.02.2009 року, з 01.06.2009 року по 19.06.2009 року, з 15.02.2013 року по 31.03.2013 року; на весь час цих додаткових учбових відпусток згідно із законодавством за позивачем зберігалась його середня заробітна плата за професією ГРОЗ; на весь час цих додаткових учбових відпусток згідно із законодавством за позивачем зберігалось його основне робоче місце за професією ГРОЗ.

Отже у даному випадку суд вважає, що відмовляючи в зарахуванні до пільгового стажу позивача за провідною шахтарською професією ГРОЗ часу перебування позивача в додаткових відпустках у зв'язку з навчанням з 07.09.2006 року по 16.09.2006 року, з 22.01.2007 року по 31.01.2007 року, з 11.06.2007 року по 21.06.2007 року, з 03.06.2008 року по 24.06.2008 року, з 19.01.2009 року по 08.02.2009 року, з 01.06.2009 року по 19.06.2009 року, з 15.02.2013 року по 31.03.2013 року, відповідач вийшов за межі своїх повноважень.

Згідно спірного рішення відповідач обрахував пільговий стаж позивача на підземних роботах за Постановою № 202 в загальній кількості 21 рік 10 місяців 12 днів з урахуванням: періоду військової служби позивача в особливий період (01 рік 10 місяців 07 днів); періодів навчання (03 роки 01 місяць 12 днів).

Проте, згідно документу про розрахунок стажу позивача форми РС-право відповідач зарахував до пільгового стажу роботи позивача за Постановою № 202, підземні роботи тільки період його військової служби в особливий період з 25.02.2022 року по 31.12.2023 року (01 рік 10 місяців 07 днів), а періоди навчання позивача з 01.09.1999 року по 08.09.2002 року, з 12.12.2002 року по 15.01.2003 року (03 роки 01 місяць 12 днів) були зараховані відповідачем лише до загального стажу.

Отже фактично, під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 31.05.2024 року та підрахунку наявного у позивача страхового стажу відповідач не зарахував до його пільгового стажу на підземних роботах за Постановою № 202, підземні роботи жодного дня його навчання з 01.09.1999 року по 08.09.2002 року та з 12.12.2002 року по 15.01.2003 року.

Дії відповідача щодо не зарахування періодів з 01.09.1999 року по 08.09.2002 року, з 12.12.2002 року по 15.01.2003 року до пільгового стажу позивача на підземних роботах за Постановою № 202, підземні роботи суд вважає протиправними з огляду на наступне.

Згідно ст. 4 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», система професійної (професійно-технічної) освіти складається із закладів професійної (професійно- технічної) освіти незалежно від форм власності та підпорядкування, що проводять діяльність у галузі професійної (професійно-технічної) освіти, навчально-методичних, науково- методичних, наукових, навчально-виробничих, навчально-комерційних, видавничо- поліграфічних, культурно-освітніх, фізкультурно-оздоровчих, обчислювальних та інших підприємств, установ, організацій та органів управління ними, що здійснюють або забезпечують підготовку кваліфікованих робітників.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», до закладів професійної (професійно-технічної) освіти належать: інші типи закладів освіти, що надають професійну (професійно-технічну) освіту або здійснюють професійне (професійно-технічне) навчання.

Відповідно до ст. 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», час навчання у професійно-технічному закладі зараховується до трудового стажу учня, у тому числі в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Матеріали пенсійної справи позивача свідчать, що одночасно із заявою про призначення пенсії від 31.05.2024 року позивач надав відповідачу весь необхідний пакет документів, в тому числі: диплом про навчання НОМЕР_1 разом із додатком НР № 21335840, трудову книжку НОМЕР_2 , уточнюючу (пільгову) довідку № 88/31 від 18.03.2024.

Вказані документи підтверджують: факт навчання з 01.09.1999 року по 15.01.2003 року в ПТУ № 68 м. Марганець за пільговими шахтарськими професіями, що передбачені Списком № 1; факт проходження позивачем виробничої практики з 23.09.2002 року по 11.12.2002 року на підприємстві АТ «Марганецький ГЗК» в умовах зайнятості повний робочий день під землею за пільговою шахтарською професією, що передбачена Списком № 1; факт працевлаштування позивача в установлений тримісячний строк на підприємство АТ «Марганецький ГЗК» за пільговою шахтарською професією, що передбачена Списком № 1.

Тому суд вважає, що за таких умов позивач має право на зарахування до його пільгового стажу на підземних роботах за Постановою № 202, підземні роботи періодів його навчання з 01.09.1999 року по 08.09.2002 року, з 12.12.2002 року по 15.01.2003 року.

На підставі наведеного суд вважає, що на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії від 31.05.2024 року, пільговий стаж позивача на підземних роботах за Постановою № 202 з урахуванням спірних періодів складав більше 25 років, що було достатнім для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначені ОСОБА_1 пенсії від 07.06.2024 року №047250021264 є протиправним та підлягає скасуванню.

Та як наслідок слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою №202, підземні роботи періоди: з 23.09.2002 року по 11.12.2002 року, з 07.09.2006 року по 16.09.2006 року, з 22.01.2007 року по 31.01.2007 року, з 11.06.2007 року по 21.06.2007 року, з 03.06.2008 року по 24.06.2008 року, з 19.01.2009 року по 08.02.2009 року, з 09.02.2009 року по 28.02.2009 року, з 01.06.2009 року по 19.06.2009 року, з 15.02.2013 року по 31.03.2013 року, з 01.09.1999 року по 08.09.2002 року, з 12.12.2002 року.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 з 31.05.2024 року пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії. Суд не може підміняти своїм рішенням компетенцію уповноваженого органу державної влади, через що вимоги про зобов'язання призначити пенсію також задоволенню не підлягають.

З урахуванням зазначеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення пенсії, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 31.05.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової позиції, викладеної у цьому рішенні.

Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Отже, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Положеннями частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Водночас суд зауважує, що на користь позивача підлягає відшкодуванню вся сума судового збору в розмірі 1211,20 грн., адже незважаючи на часткове задоволення позовних вимог, суд визнав порушення законних прав позивача внаслідок протиправних дій суб'єкта владних повноважень, і спір по суті вирішено на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначені ОСОБА_1 пенсії від 07.06.2024 року №047250021264.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою №202, підземні роботи періоди: з 23.09.2002 року по 11.12.2002 року, з 07.09.2006 року по 16.09.2006 року, з 22.01.2007 року по 31.01.2007 року, з 11.06.2007 року по 21.06.2007 року, з 03.06.2008 року по 24.06.2008 року, з 19.01.2009 року по 08.02.2009 року, з 09.02.2009 року по 28.02.2009 року, з 01.06.2009 року по 19.06.2009 року, з 15.02.2013 року по 31.03.2013 року, з 01.09.1999 року по 08.09.2002 року, з 12.12.2002 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.05.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової позиції, викладеної у цьому рішенні.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 20551088) документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С. В. Прудник