Справа № 569/11261/24
03 жовтня 2024 року
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Тимощука О.Я.,
при секретарі - Ковальчук О.Б.,
за участю представника відповідача - Храпач О.В.,
pозглянувши в порядку письмового провадження в м. Рівне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при Виконавчому комітету Рівненської міської ради про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення № 187 від 05.06.2024 року, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Адміністративної комісії при Виконавчому комітету Рівненської міської ради, в якому просить скасувати постанову № 187 Адміністративної комісії при Виконавчому комітеті Рівненської міської ради у справі про адміністративне правопорушення від 05.06.2024 року про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн. та закрити провадження у справі за відсутністю складу даного правопорушення в його діях.
27.08.2024 року через канцелярію Рівненського міського суду Рівненської області відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Позивач в судове засідання не з'явився, повідомлявся про час та дату розгляду справи належним чином, подав через канцелярію Рівненського міського суду Рівненської області 01.10.2024 року письмові пояснення, в яких просить розгляд справи проводити у його відсутність згідно доводів позовної заяви та долучених доказів.
Представник відповідача - Храпач О.В. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просить в їх задоволенні відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 03.10.2024 року здійснено перехід в письмове провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при Виконавчому комітету Рівненської міської ради про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення № 187 від 05.06.2024 року.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, 26 квітня 2024 року інспектором Департаменту муніципальної варти Рівненської міської ради відділу контролю за благоустроєм Панчук О.В. було складено протокол про адміністративне правопорушення № 000757 відносно ОСОБА_1 за ст. 152 КУпАП.
Відповідно до п. 3.2 Положення про адміністративну комісію при виконавчому комітеті Рівненської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради № 142 від 18.10.2022 року, підставою для розгляду адміністративною комісією справи є протокол про адміністративне правопорушення, складений у встановленому порядку уповноваженою на те посадовою особою відповідно до ст. 255 КУпАП.
Судом встановлено, що 21.05.2024 року на адресу Адміністративної комісії з Департаменту муніципальної варти Рівненської міської ради надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 000757 від 26 квітня 2024 року за ст. 152 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Згідно ст. 218 КУпАП, адміністративні комісії розглядають справи про адміністративні правопорушення за ст. 152 КУпАП, тому даний протокол прийнято до розгляду адміністративною комісією при Виконавчому комітеті Рівненської міської ради.
За результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 Адміністративною комісією при Виконавчому комітеті Рівненської міської ради винесено постанову № 187 у справі про адміністративне правопорушення від 05.06.2024 року, якою встановлено, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 000757 від 26 квітня 2024 року: 26 квітня 2024 року о 14 год. 32 хв., виявлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 розмістив самокати без відповідного погодження, поблизу ТЦ «Злата Плаза», що в м. Рівне, поблизу парку молоді (Лебединка) для влаштування ігор, спортивних змагань тощо, що є порушенням п.п. 9.17.17. Правил благоустрою м. Рівного, затверджених рішенням Рівненської міської ради від 28.04.2011 року № 512, п. 2.5. Положення про порядок розміщення сезонних об'єктів сфери послуг, відпочинку, розваг та торгівлі на території Рівненської міської територіальної громади, затвердженого рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 21.12.2022 року № 185. В результаті вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 152 КУпАП. Зазначене порушення виявлено 26.04.2024 року, про що складено адміністративний протокол від 26.04.2024 року за ст. 152 КУпАП.
Судом встановлено, що на засідання Адміністративної комісії ОСОБА_1 не з'явився. В інтересах ОСОБА_1 , на підставі Договору про надання правової допомоги від 01 квітня 2024 року, з'явився адвокат Зражевський Олег Валентинович. З правами особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та складом адміністративної комісії був ознайомлений.
ОСОБА_2 на засіданні адміністративної комісії зазначив, що на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення в якості доказів його вчинення були лише фотографії в місті провадження підприємницької діяльності ОСОБА_1 . Припис передував складенню протоколу, після якого він повідомив Департамент муніципальної варти Рівненської міської ради про те, що він знаходиться на території земельної ділянки, яка орендується ТОВ «Фірма-Одяг» та здійснює свої діяльність на підставі згоди орендаря, ТОВ «Фірми-Одяг», отже нічого не порушує. Разом з тим, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення долучені службовий лист інспектора відділу контролю за благоустроєм ОСОБА_3 з додатками, а саме відомості з відкритих даних земельного кадастру України, які стосуються 4-х земельних ділянок, однак такі відомості не можуть слугувати доказом в справі, оскільки вони датовані 16.05.2024. ОСОБА_1 є підприємцем, здійснює свою діяльність та сплачує податки від виду діяльності 77.21 Прокат товарів для спорту та відпочинку. В пояснення ОСОБА_1 є лист ТОВ «Фірми-Одяг», який дозволяє ФОП ОСОБА_1 розміщення прокату самокатів на частині земельної ділянки загальною площею 6 кв.м., яка перебуває в оренді ТОВ «Фірми-Одяг». Додані також відомості з державного реєстру речових прав щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5610100000:01:041:0625 площею 0,3057. А також звернув увагу, що в ЦНАПі м. Рівне не приймають від суб'єктів господарювання заяви на отримання погоджень Департаменту інфраструктури та благоустрою на здійснення сезонної діяльності згідно інформації, яка розміщена на сайті ЦНАПу. У зв'язку з вищезазначеним просив закрити провадження у справі за відсутністю складу та події правопорушення.
Вищевказаною постановою Адміністративної комісії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн.
Зі змісту адміністративного позову ОСОБА_1 слідує, що останній свою вину у вчиненні правопорушення за ст. 152 КУпАП не визнає, а винесену щодо нього постанову вважає незаконною з огляду на те, що в п.п. 9.17.17 Правил благоустрою м. Рівного визначено, що на території об'єктів благоустрою зеленого господарства забороняється влаштовування ігор, спортивних змагань тощо без відповідних на те погоджень, а він не влаштовував ігор чи змагань, а здавав електросамокати в прокат фізичним особам. В 2024 році розташував належні йому на праві власності засоби для прокату електросамокати на земельній ділянці, яку орендує в ТОВ «Фірма-Одяг» (код за ЄДРПЩУ 01554315) (ТРЦ «Злата Плаза») в межах наявних в нього договірних відносин з даним підприємством, у зв'язку з чим місцезнаходження та цільове використання частини земельної ділянки визначене та погоджене з орендарем земельної ділянки.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 252 КУпАП визначає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Стаття 152 КУпАП передбачає відповідальність за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів та тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 10 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 20 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 21 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» зазначено, що елементами (частинами) об'єктів благоустрою є: 1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів.
Згідно п.п. 1, 4 ч. 1 ст. 42 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» зазначено, що до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягаються особи, винні у: 1) порушенні встановлених державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів; 4) порушенні правил благоустрою територій населених пунктів.
Громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою територій населених пунктів, не порушуючи права і законні інтереси інших суб'єктів благоустрою населених пунктів (п. 2 ч. 2 ст. 17 Закону).
Відповідно до ч. 4 ст. 20, ч. 1 ст. 34 Закону, правила благоустрою території населеного пункту це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Такі правила затверджуються органом місцевого самоврядування та є обов'язковим для громадян, які проживають на відповідній території.
Рішенням Рівненської міської ради від 28.04.2011 року № 512 були затверджені Правил благоустрою м. Рівного.
Рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 21.12.2022 року № 185 затверджено Положення про порядок розміщення сезонних об'єктів сфери послуг, відпочинку, розваг та торгівлі на території Рівненської міської територіальної громади.
В п.п. 9.17.17. Правил благоустрою м. Рівного, затверджених рішенням Рівненської міської ради від 28.04.2011 року № 512 визначено, що на території об'єктів благоустрою зеленого господарства забороняється влаштовування ігор, спортивних змагань тощо без відповідних на те погоджень.
Відповідно до п. 2.5. Положення про порядок розміщення сезонних об'єктів сфери послуг, відпочинку, розваг та торгівлі на території Рівненської міської територіальної громади, затвердженого рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 21.12.2022 року № 185 (далі Положення), погодження на розміщення об'єктів сезонної торгівлі та облаштування сезонних об'єктів сфери послуг, відпочинку і розваг надається за умови наявності листа-погодження балансоутримувача об'єкту благоустрою (або підприємства яке обслуговує об'єкт благоустрою) про можливість розміщення сезонних об'єктів торгівлі, послуг, розваг та відпочинку, зокрема, наявність вільної території та не створення будь-яких незручностей для пішоходів, суб'єктів господарювання та транспортних засобів тощо.
Згідно п. 2.4. Положення, погодження на розміщення об'єктів сезонної торгівлі та облаштування сезонних об'єктів сфери послуг, відпочинку і розваг - це адміністративна послуга, надання якої забезпечується Департаментом інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради (далі дозвільний орган) та визначає право суб'єкта господарювання розпочати роботи із встановлення об'єкта сезонної торгівлі чи сезонного об'єкта сфери послуг, відпочинку і розваг на певний термін, у визначеному місці, відповідної форми та на певній площі.
В розділі 4 Положення визначено чіткий порядок отримання погодження на розміщення об'єктів сезонної торгівлі та облаштування сезонних об'єктів сфери послуг, відпочинку і розваг. Відповідно до п. 4.1. Положення, для отримання Погодження суб'єкт господарювання подає з 15 січня по 15 лютого кожного поточного року,в Департамент цифрової трансформації та забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради наступні документи: заяву, яка повинна містити кількісний та якісний опис сезонного об'єкту сфери послуг або об'єкту сезонної торгівлі, що надаватиметься;документ, що посвідчує державну реєстрацію юридичної особи чи фізичної особи-підприємця; копію документа, що засвідчує знаходження суб'єкта підприємницької діяльності на обраній системі оподаткування; лист погодження балансоутримувача об'єкту благоустрою (або підприємства, яке обслуговує об'єкт благоустрою) щодо можливості розміщення на території об'єкта благоустрою; письмові пояснення щодо того, яким чином буде забезпечено дотримання санітарно-гігієнічних норм; лист-згоду про укладання Договору щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою; обґрунтування щодо необхідної площі для розташування об'єкту торгівлі та сезонних об'єктів сфери послуг, відпочинку і розваг; дозвільні документи, що засвідчують технічну справність (в разі встановлення атракціонів тощо), ветеринарний паспортна тварин (при наданні послуг з використанням тварин), параметри, перелік та кількість ігрових спортивно-розважальних автоматів, спортивних, у тому числі силових, тренажерів, тирів, батутів, іграшкових машинок, дитячих мотоциклів, електро-вело-мобілів тощо; фотофіксацію або візуалізацію об'єкта сезонної торгівлі чи сезонних об'єктів сфери послуг, відпочинку і розваг; схему розташування об'єкта сезонної торгівлі чи сезонних об'єктів сфери послуг, відпочинку і розваг в масштабі М 1:500 з прив'язкою до місцевості; для розміщення тимчасової споруди-паспорт прив'язки ТС, виданий у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що на момент розгляду, адміністративною комісією, справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 не звертався до дозвільного органу, а саме Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради з заявою, що затверджена Додатком 1 до Положення,щодо надання погодження на розміщення об'єктів сезонної торгівлі та облаштування сезонних об'єктів сфери послуг, відпочинку і розваг та не отримав відповідне погодження. Доказів іншого ОСОБА_1 суду надано не було.
Позивач вважає, що розмістив самокати поблизу ТЦ «Злата Плаза», що в м. Рівне, поблизу парку молоді (Лебединка) без порушень, оскільки має лист-погодження від ТОВ «Фірма-Одяг» № 46 від 22 березня 2024 року, в оренді якого перебуває земельна ділянка де розміщенні самокати.
Однак наявність листа-погодження балансоутримувача об'єкту благоустрою (або підприємства яке обслуговує об'єкт благоустрою) про можливість розміщення сезонних об'єктів торгівлі, послуг, розваг та відпочинку є однією з умов надання погодження на розміщення об'єктів сезонної торгівлі та облаштування сезонних об'єктів сфери послуг, відпочинку і розваг.
Отже в діях ОСОБА_1 вбачається порушення п.п.9.17.17. Правил благоустрою м. Рівного, затверджених рішенням Рівненської міської ради від 28.04.2011 року № 512 та п. 2.5. Положення про порядок розміщення сезонних об'єктів сфери послуг, відпочинку, розваг та торгівлі на території Рівненської міської територіальної громади, затвердженого рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 21.12.2022 року № 185. В результаті вчинено правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.152 КУпАП.
Із оскаржуваної постанови вбачається, що Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Рівненської міської ради під час розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 152 КУпАП було встановлено, що в діях останнього наявний склад проступку, за який законом передбачена адміністративна відповідальність, є вина у його вчиненні, обставини установлені під час розгляду справи, досліджено усі доказові документи та фото докази.
При цьому, ухвалення оскаржуваної постанови відбулося, в правомочному складі, в межах делегованих повноважень щодо розгляду справи та, відповідно, у межах своєї компетенції.
За наведених обставин, суд вважає оскаржувану постанову такою, що винесена у повній відповідності вимогам чинного законодавства України.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи вищевикладене та аналізуючи докази, суд приходить до висновку, про безпідставність позовних вимог, а тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 152, 251, 252, 280 КУпАП, ЗУ «Про благоустрій населених пунктів», ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 229, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при Виконавчому комітету Рівненської міської ради про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення № 187 від 05.06.2024 року - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом десяти днів з моменту його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт № НОМЕР_1 виданий органом 5610, проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Адміністративна комісія при Виконавчому комітеті Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12А).
Суддя Рівненського
міського суду Тимощук О.Я.