Справа № 761/37081/24
Провадження № 1-кс/761/24668/2024
07 жовтня 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,
Детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 за погодженням із прокурором у кримінальному провадженні - начальником відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення, вчинені у складі організованої групи чи злочинної організації, управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Обґрунтовуючи клопотання, зазначив, що детективами Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №72024000120000033 від 24.06.2024 за підозрами колишнього директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 та діючого директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 в умисному ухиленні від сплати податків в великих розмірах, вчинених за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, відповідно, передбачених ч. 2 ст. 212 КК України, а також за підозрою головного бухгалтера ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_7 в умисному ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Матеріали досудового розслідування даного кримінального провадження стосовно підозрюваних ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 24.06.2024 виділено в окреме провадження з кримінального провадження №72023000120000018 від 22.02.2023.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 04.06.2019 зареєстроване товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , далі - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») за номером НОМЕР_2 та 04.06.2019 взято на податковий облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридичною адресою ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є приміщення з АДРЕСА_1 .
Наказом від 05.06.2019 № 1-К та рішенням засновника №1 від 03.06.2019 ОСОБА_5 призначено на посаду директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Наказом від 14.06.2019 № 12-К ОСОБА_7 прийнято на посаду головного бухгалтера ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Наказом від 27.09.2021 № 66-К та рішенням учасника товариства № 24/09 від 24.09.2019 ОСОБА_6 призначено на посаду директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно з дотриманням вимог цього закону обирає форми його організації: введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером.
Вимогами ч. 7 цієї статті Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що головний бухгалтер підприємства забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності, організує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій, бере участь в оформленні матеріалів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства, забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства, подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», інформацію центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів, в тому числі керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.
Згідно з вимогами ст. 4 цього Закону бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються на таких принципах:
-повне висвітлення - фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі;
-автономність - кожне підприємство розглядається як юридична особа, відокремлена від її власників, у зв'язку з чим особисте майно та зобов'язання власників не повинні відображатися у фінансовій звітності підприємства;
-послідовність - постійне (з року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики можлива лише у випадках, передбачених національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, міжнародними стандартами фінансової звітності та національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку у державному секторі, і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності;
-безперервність - оцінка активів та зобов'язань підприємства здійснюється виходячи з припущення, що його діяльність буде тривати й надалі;
-нарахування - доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів;
-превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми;
-єдиний грошовий вимірник - вимірювання та узагальнення всіх господарських операцій підприємства у його фінансовій звітності здійснюються в єдиній грошовій одиниці;
-інших принципах, визначених міжнародними стандартами або національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, або національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі залежно від того, які з наведених стандартів застосовуються підприємством.
Відповідно до вимог ст. 9 цього Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
При цьому, відповідно до п. 44.1 ст. 44 Податкового Кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до пункту 44.5. у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації, надано авторизацію відповідно до Митного кодексу України або дозвіл на застосування спеціальних (у тому числі транзитних) спрощень.
Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом
90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
Крім того, відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Водночас статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. З наведеного законодавчого припису випливає, що первинні документи, які підтверджують дані податкового обліку платника податків, повинні бути достовірними, тобто відображати дійсний зміст господарських операцій, які впливають на визначення об'єкту оподаткування.
В іншому випадку, первинні документи, які не відображають реального руху активів між учасниками господарської операції, є недостовірними.
Ураховуючи викладене, первинні бухгалтерські документи, в тому числі договори, видаткові накладні, рахунки-фактури, податкові накладні, які не відповідають фактичному руху (його відсутності в дійсності) активів, не можуть враховуватися в даних податкового обліку.
Відповідно до статті 3 Господарського Кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
У зв'язку з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій на вказаній посаді ОСОБА_7 є службовою особою, в обов'язки якої входило забезпечення повної та своєчасної сплати податків, зборів та обов'язкових платежів до державного та місцевого бюджету, забезпечення ведення бухгалтерського обліку та організація роботи бухгалтерської служби підприємства, складання первинних бухгалтерських документів, фінансової звітності, в т.ч. податкової, та на яких покладена персональна відповідальність за повноту і своєчасність нарахування та сплату податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку і на неї покладалась відповідальність за дотримання вимог наступних нормативних актів, зміст яких їй був достовірно відомий, а саме:
- положення ст. 67 Конституції України - обов'язок сплачувати податки
і збори в порядку і розмірах, встановлених законом;
- положення ст. 68 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей;
- положення ст. 16 Податкового Кодексу України передбачає обов'язок вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;
- положення підпункту 47.1.2 пункту 47.1 статті 47 Податкового кодексу України, яким визначено, що відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, не достовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть: юридичні особи, резиденти або нерезиденти України, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи.
У відповідності до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» на ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 покладалась відповідальність за організацію та ведення бухгалтерського обліку, нарахування та сплату податків.
Водночас ОСОБА_7 усвідомлювала, що, перебуваючи на посаді головного бухгалтера ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» вона є відповідальною за організацію складання і підписання документів фінансової звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та їх подання до відповідних державних органів.
Однак, ОСОБА_7 будучи головним бухгалтером ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », діючи за попередньою змовою в період з квітня по вересень 2021 року з директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 та в період з вересня 2021 по січень 2022 року з директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 , а також невстановленими досудовим розслідуванням особами, переслідуючи мету умисного ухилення від сплати податків та усвідомлюючи суспільну небезпечність свого діяння і бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків у виді фактичного ненадходження коштів до бюджету у великих розмірах, шляхом незаконного завищення податкового кредиту, сум валових витрат, в порушення вимог ст. ст. 44, 134, 137, 198, 200, 201 Податкового кодексу України вчинила умисне ухилення від сплати податку на додану вартість в особливо великих розмірах за наступних обставин.
Так, на початку квітня 2021 року у невстановлений досудовим розслідуванням місці, день та час у директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 виник злочинний умисел направлений на умисне ухилення від сплати податків у великих розмірах.
З метою реалізації свого злочинного умислу направленого на ухилення від сплати податків у невстановлений досудовим розслідуванням місці, день та час, за невстановлених обставин ОСОБА_5 вступила у злочинну змову із головним бухгалтером ОСОБА_7 та невстановленими досудовим розслідуванням особами, з якими спільно розробила план вчинення злочину, спрямований на ухилення від сплати податків, залучивши при цьому фіктивне підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), яке створене з метою надання видимості ведення звичайної господарської діяльності з купівлі-продажу товарів, надання послуг і виконання робіт та прикриття незаконної діяльності спрямованої на незаконну мінімізацію податкових зобов'язань суб'єктів господарської діяльності України.
Реалізовуючи єдиний злочинний умисел, направлений на умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та невстановленими досудовим розслідуванням особами за раніше розробленим злочинним планом, в порушення вимог п. 44.1 п. 44.2 ст. 44, п. 198.1 п. 198.2 п. 198.3 п. 198.5 п. 198.6 ст. 198, «в» п 200.4 ст. 200, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, усвідомлювала свій обов'язок зі сплати податків, проте свідомо ігнорувала його, виключно з корисливих мотивів та з метою ухилення від сплати податків, відобразила у фінансовій та податковій звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », будучи достеменно обізнаною про те, що останнє створено з метою надання видимості ведення звичайної господарської діяльності з купівлі-продажу товарів, надання послуг і виконання робіт та прикриття незаконної діяльності спрямованої на незаконну мінімізацію податкових зобов'язань суб'єктів господарської діяльності України в невстановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше квітня 2021 року, в невстановленому місці здійснила оформлення господарських відносин із зазначеним підприємством, без реального здійснення задекларованих у наступному господарських операцій, усвідомлюючи, що взаємовідносини між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » будуть мати суто безтоварний характер та спрямовані виключно для ухилення від сплати податків.
Так, ОСОБА_5 обіймаючи посаду директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », будучи службовою особою, на яку покладено обов'язки складання та подання податкової звітності, а також укладення від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » контрактів, угод та забезпечення їх виконання, в невстановлений день та час, але не пізніше квітня 2021 року, перебуваючи в невстановленому місці, достовірно усвідомлюючи, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » будь-які товари постачатися не будуть та оплата за них в повному обсязі не здійснюватиметься підписала заздалегідь підготовлений за невстановлених на даний час обставин договір поставки товарів (картонно-паперову групу товарів та інші товари в асортименті) № ПХ-04-2021 від 01.04.2021, нібито укладений між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Постачальник) в особі директора ОСОБА_8 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Покупець) в особі директора ОСОБА_9 .
Після цього, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого плану вчинення злочину 20.05.2021 у період робочого часу, перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи унікальні ключі доступу ЕЦП, відкриті в АЦСК « ІНФОРМАЦІЯ_5 », усвідомлюючи фіктивний та безтоварний характер фінансово-господарських операцій між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », підписали заздалегідь підготовлені декларації з податку на додану вартість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та додаток до вказаної декларації за формою 1 за квітень 2021 року із завищеною сумою податкового кредиту в розмірі 805 170 грн та подали їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого плану вчинення злочину 22.06.2021 у період робочого часу, перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи унікальні ключі доступу ЕЦП, відкриті в АЦСК « ІНФОРМАЦІЯ_5 », усвідомлюючи фіктивний та безтоварний характер фінансово-господарських операцій між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », підписали заздалегідь підготовлені декларації з податку на додану вартість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та додаток до вказаної декларації за формою 1 за травень 2021 року із завищеною сумою податкового кредиту в розмірі 1 533 110 грн та подали їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У подальшому, реалізовуючи єдиний злочинний умисел, направлений на умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого плану вчинення злочину 20.07.2021 у період робочого часу, перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи унікальні ключі доступу ЕЦП, відкриті в АЦСК « ІНФОРМАЦІЯ_5 », усвідомлюючи фіктивний та безтоварний характер фінансово-господарських операцій між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », підписали заздалегідь підготовлені декларації з податку на додану вартість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та додаток до вказаної декларації за формою 1 за червень 2021 року із завищеною сумою податкового кредиту в розмірі 932 658,3 грн та подали їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого плану вчинення злочину 20.08.2021 у період робочого часу, перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи унікальні ключі доступу ЕЦП, відкриті в АЦСК « ІНФОРМАЦІЯ_5 », усвідомлюючи фіктивний та безтоварний характер фінансово-господарських операцій між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », підписали заздалегідь підготовлені декларації з податку на додану вартість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та додаток до вказаної декларації за формою 1 за липень 2021 року із завищеною сумою податкового кредиту в розмірі 1 477 373,96 грн та подали їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Після цього, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого плану вчинення злочину 20.09.2021 у період робочого часу, перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи унікальні ключі доступу ЕЦП, відкриті в АЦСК « ІНФОРМАЦІЯ_5 », усвідомлюючи фіктивний та безтоварний характер фінансово-господарських операцій між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », підписали заздалегідь підготовлені декларації з податку на додану вартість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та додатку до вказаної декларації за формою 1 за серпень 2021 року із завищеною сумою податкового кредиту в розмірі 1 108 343,8 грн та подали їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У подальшому, наказом від 27.09.2021 № 66-К та рішенням учасника товариства № 24/09 від 24.09.2019 ОСОБА_6 призначено на посаду директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Так, протягом вересня 2021 року в невстановлені досудовим розслідуванням місці, день та час ОСОБА_7 , маючи намір продовжити свою протиправну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків, вступила у злочинну змову із новопризначеним директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 , якому повідомила про суть злочинного плану, направленого на умисне ухилення від сплати податків, на що останній погодився, усвідомлюючи при цьому протиправність своїх дій, тим самим вступивши у попередню змову з ОСОБА_7 та невстановленими досудовим розслідуванням особами.
Крім цього, з метою реалізації злочинного умислу направленого на ухилення від сплати податків у невстановлені досудовим розслідуванням місці, день та час, за невстановлених обставин ОСОБА_6 доведено до відома, що для вчинення злочину залучено фіктивне підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), яке створене з метою надання видимості ведення звичайної господарської діяльності з купівлі-продажу товарів, надання послуг і виконання робіт та прикриття незаконної діяльності спрямованої на незаконну мінімізацію податкових зобов'язань суб'єктів господарської діяльності України, і що для надання видимості проведення законних фінансово-господарських операцій буде використовуватися договір поставки товарів (картонно-паперової групи товарів та інших товарів в асортименті) № ПХ-04-2021 від 01.04.2021, нібито укладений між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Постачальник) в особі директора ОСОБА_8 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Покупець) в особі попереднього директора ОСОБА_9 .
У подальшому, реалізуючи єдиний злочинний умисел, направлений на умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб за раніше розробленим злочинним планом, в порушення вимог ст.ст.16, пункту 47.1.2 пункту 47.1 статті 47 Податкового кодексу України, усвідомлюючи свій обов'язок зі сплати податків, проте свідомо ігноруючи його, виключно з корисливих мотивів та з метою ухилення від сплати податків, відобразили у фінансовій та податковій звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », будучи достеменно обізнаними про те, що останнє створено з метою надання видимості ведення звичайної господарської діяльності з купівлі-продажу товарів, надання послуг і виконання робіт та прикриття незаконної діяльності спрямованої на незаконну мінімізацію податкових зобов'язань суб'єктів господарської діяльності України, при цьому в невстановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше вересня 2021 року, в невстановленому місці здійснили оформлення господарських відносин із зазначеним підприємством, без реального здійснення задекларованих у наступному господарських операцій, усвідомлюючи, що взаємовідносини між
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » будуть мати суто безтоварний характер та спрямовані виключно для ухилення від сплати податків.
Так, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого плану вчинення злочину 20.10.2021 у період робочого часу, перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи унікальні ключі доступу ЕЦП, відкриті в АЦСК « ІНФОРМАЦІЯ_5 », усвідомлюючи фіктивний та безтоварний характер фінансово-господарських операцій між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », підписали заздалегідь підготовлені декларації з податку на додану вартість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та додаток до вказаної декларації за формою 1 за вересень 2021 року із завищеною сумою податкового кредиту в розмірі 536 158,5 грн та подали їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого плану вчинення злочину, 22.11.2021 у період робочого часу, перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи унікальні ключі доступу ЕЦП, відкриті в АЦСК « ІНФОРМАЦІЯ_5 », усвідомлюючи фіктивний та безтоварний характер фінансово-господарських операцій між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », підписали заздалегідь підготовлені декларації з податку на додану вартість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та додаток до вказаної декларації за формою 1 за жовтень 2021 року із завищеною сумою податкового кредиту в розмірі 1 856 371,2 грн та подали їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У подальшому, реалізовуючи єдиний злочинний умисел, направлений на умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування,
ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого плану вчинення злочину, 20.12.2021 у період робочого часу, перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи унікальні ключі доступу ЕЦП, відкриті в АЦСК « ІНФОРМАЦІЯ_5 », усвідомлюючи фіктивний та безтоварний характер фінансово-господарських операцій між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », підписали заздалегідь підготовлені декларації з податку на додану вартість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та додатку до вказаної декларації за формою 1 за листопад 2021 року із завищеною сумою податкового кредиту в розмірі 1 783 471,4 грн та подали їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого плану вчинення злочину, 19.01.2022 у період робочого часу, перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи унікальні ключі доступу ЕЦП, відкриті в АЦСК « ІНФОРМАЦІЯ_5 », усвідомлюючи фіктивний та безтоварний характер фінансово-господарських операцій між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », підписали заздалегідь підготовлені декларації з податку на додану вартість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та додаток до вказаної декларації за формою 1 за грудень 2021 року із завищеною сумою податкового кредиту в розмірі 67 350 грн та подали їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
За наведених обставин, головний бухгалтер ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »
ОСОБА_7 , будучи службовою особою, маючи злочинний умисел на ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, діючи за попередньою змовою із директорами вказаного підприємства ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у відповідні періоди, а також невстановленими досудовим розслідуванням особами, усвідомлюючи суспільну небезпечність свого діяння і бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків у виді фактичного ненадходження коштів до бюджету у особливо великих розмірах, достовірно знаючи про те, що господарські операції з підприємством з ознаками фіктивності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » оформлені лише документально, договори та інші первинні документи складені у період з квітня 2021 по січень 2022 року виключно з метою ухилення від сплати податку на додану вартість в порушення вимог п. 44.1 п. 44.2 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 198.1 п. 198.2 п. 198.3 п. 198.5 п. 198.6 ст. 198, «в» п 200.4 ст. 200, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ (із змінами та доповненнями), ст. 1, 3, 9, 11, 12 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», зі змінами та доповненнями; п. 1, 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 24.05.1995 № 88, зі змінами та доповненнями; розділу І Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_6 , умисно ухилилась в період квітня-вересня 2021 року від сплати податку на додану вартість на загальну суму 5 856 656,06 грн (п'ять мільйонів вісімсот п'ятдесят шість тисячі шістсот п'ятдесят шість гривень шість копійок), а в період з вересня 2021 по січень 2022 року умисно ухилилась від сплати податку на додану вартість на загальну суму 4 243 351,1 грн (чотири мільйони двісті сорок три тисячі триста п'ятдесят одна гривня одна копійка), що як наслідок призвело до ненадходження до бюджету коштів у загальній сумі 10 100 188, 16 грн (десять мільйонів сто тисяч сто вісімдесят вісім гривень шістнадцять копійок), що згідно з приміткою до ст. 212 КК України є особливо великим розміром, оскільки вказана сума в сім тисяч і більше разів перевищує установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
В ході досудового розслідування встановлено, що стороною захисту отримано висновки судово-економічної експертизи №СЕ-19/121-24/19133 від 30.07.2024 проведеної експертами ІНФОРМАЦІЯ_7 .
З метою встановлення фактичних обставин проведених фінансово-господарських взаємовідносин ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) за 2021 рік з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) необхідно провести тимчасовий доступ до висновку судово-економічної експертизи №СЕ-19/121-24/19133 від 30.07.2024 проведеного експертами ІНФОРМАЦІЯ_7 та додатків до нього.
Вказав, що висновок судово-економічної експертизи №СЕ-19/121-24/19133 від 30.07.2024 проведеної експертами ІНФОРМАЦІЯ_7 та додатки до нього, містять фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню та можуть використовуватися під час проведення судових товарознавчої та економічної експертиз, встановлення службових осіб та працівників підприємств причетних до проведення вказаних операцій.
Детектив у судове засідання не з'явився, до суду подано заяву про розгляд справи без його участі та просить клопотання задовольнити.
Слідчий суддя на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України розглянув клопотання про тимчасовий доступ без виклику представників особи у володінні якої перебувають речі та документи.
Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що детективами Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №72024000120000033 від 24.06.2024 за підозрами колишнього директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 та діючого директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 в умисному ухиленні від сплати податків в великих розмірах, вчинених за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, відповідно, передбачених ч. 2 ст. 212 КК України, а також за підозрою головного бухгалтера ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_7 в умисному ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Частиною 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Абзацом 1 ч. 6 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
На даний момент по кримінальному провадженню необхідно з метою встановлення фактичних обставин проведених фінансово-господарських взаємовідносин ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) за 2021 рік з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) необхідно провести тимчасовий доступ до висновку судово-економічної експертизи №СЕ-19/121-24/19133 від 30.07.2024 проведеного експертами ІНФОРМАЦІЯ_7 та додатків до нього.
Враховуючи те, що інформація, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) може мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, детективом у клопотанні доведено можливість використання як доказу інформації, яка знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_7 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою даної інформації неможливо, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-166 КПК України, -
Клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати детективам групи слідчих у кримінальному провадженні №72024000120000033 від 24.06.2024 - детективам Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю вилучення копії документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: висновок судово-економічної експертизи №СЕ-19/121-24/19133 від 30.07.2024 з додатками, а також документи, що стали підставою для проведення вказаної експертизи.
Строк дії ухвали становить один місяць з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Cлідчий суддя
Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1