09 жовтня 2024 рокуЛьвівСправа № 500/3704/24 пров. № А/857/20193/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Мікули О.І., Пліша М.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року в справі №500/3704/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
суддя в 1-й інстанції - Чепенюк О.В.,
час ухвалення рішення - 12 липня 2024 року,
місце ухвалення рішення - м.Тернопіль,
дата складання повного тексту рішення - 12 липня 2024 року,
У червні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просив:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2024 збільшення пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (далі - Постанова №1318) у розмірі 25 відсотків сум щорічної індексації пенсії та обмеження пенсії максимальним розміром;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести обчислення збільшення розміру пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни з 01.03.2023 та з 01.03.2024 відповідно до Постанови №1381 з урахуванням щорічної індексації без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 та з 01.03.2024 порядку розрахунку підвищення до пенсії як особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25 відсотків з урахуванням індексації пенсії за 2022 та 2023 роки станом на 01.04.2023 та індексації пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки станом на 01.03.2024 та з 01.03.2024 з обмеженням виплати максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з 01.03.2023 та з 01.03.2024 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , а саме: розрахунок збільшення пенсії на 25 відсотків як особі з інвалідністю внаслідок війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381, виходячи з основного розміру пенсії, з урахуванням сум індексації пенсії за 2022 та 2023 роки станом на 01.03.2023 та індексації пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки станом на 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосуванням норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про відмову в задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що здійснює обчислення пенсійної виплати позивача відповідно до статей 13 і 21 Закону 2262 та збільшивши її на 25 відсотків, відповідно до п.1 Постановою КМУ № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення".
Позивач подав до суду відзив на апеляційну скаргу відповідача, у якому висловив незгоду з її доводами, вважає оскаржуване рішення суду обґрунтованим та законним. Просить оскаржене відповідачем рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, особою з інвалідністю 2 групи, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років, яка йому призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ з 03.01.2003 (а.с.12).
Рішеннями Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.06.2023 у справі №500/2126/23 та від 14.12.2023 у справі №500/7543/23, які набрали законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 та 21.04.2023 відповідно без обмеження максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум.
Розмір пенсії станом на 21.04.2023, обчисленої на виконання рішення суду у справі №500/7543/23, склав 31048,66 грн.
На заяву позивача про перерахунок пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надало листом від 24.05.2024 відповідь щодо порядку нарахування пенсії позивачу. Зокрема, відповідач вказав, що виплата пенсії проводиться в раніше призначеному розмірі 31048,66 грн станом на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру, тобто на 21.04.2023.
Розрахований розмір пенсії ОСОБА_1 після перерахунку склав 33405,86 грн, а саме:
18709,80 грн - основний розмір пенсії (23387,25 х 80%, де 23387,25 - розмір грошового забезпечення, 80% - відсоток обчислення пенсії);
2619,37 грн - індексація з 01.03.2022;
1500,00 грн - індексація з 01.03.2023;
1500,00 грн - індексація з 01.03.2024;
6082,29 грн - збільшення основного розміру пенсії на 25% на підставі пункту 1 Постанови №1381 (18709,80 грн + 2619,37 грн + 1500,00 грн + 1500,00 грн);
2000,00 грн - щомісячна доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713;
944,40 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи;
50,00 грн - цільова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи;
379,60 грн - додаткова пенсійна виплата потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 1
У листі від 24.05.2024 відповідач зазначив, що пенсію встановлено без обмеження її розміру з 21.04.2023, а тому виплата пенсії проводиться з урахуванням обмеження її максимальним розміром на цю дату у розмірі 31048,66 грн (а.с.10-11).
Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо перерахунку пенсії по інвалідності з 01.03.2023 та з 01.03.2024 з неправильним застосуванням пункту 1 Постанови №1381 (при нарахуванні підвищення до пенсії у розмірі 25 відсотків) протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
На реалізацію частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 1 цього Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
З аналізу положень пункту 1 Постанови № 1381 варто дійти висновку, що основний розмір пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Урядом коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Тобто, 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії та з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Урядом коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову N 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову N 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
23 лютого 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Як вбачається з матеріалів справи, а саме протоколів за пенсійною справою позивача, розрахунок пенсії останнього станом на 01.03.2023 та станом на 01.03.2024 відповідач здійснив із збільшенням пенсії (на 25%) згідно Постанови № 1381, виходячи лише з основного розміру пенсії (18709,80) (а.с.15, 16).
Отже відповідач, в порушення пункту 1 Постанови № 1381 неправильно здійснив розрахунок пенсії, оскільки 25 відсотків збільшення пенсійної виплати позивача розрахував лише з основного розміру пенсії без врахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Також колегія суддів зазначає, що обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом України від 08.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи (далі - Закон №3668-VI), статтею 2 якого встановлено, що максимальний розмір не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів доходів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Однак у постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимальним розміром пенсії та зазначив, що у такому разі підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI. Ці висновки надалі застосовані Верховним Судом у постановах від 11.07.2022 у справі №620/613/21, від 25.07.2022 №580/3451/21.
Оскільки норма щодо обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців у спеціальному Законі №2262-ХІІ визнана неконституційною ще у 2016 році, то положення статті 2 Закону №3668-VI при перерахунку таких пенсій, у тому числі позивача, не підлягають застосуванню.
Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи наведене вище, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року в справі №500/3704/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А. Р. Курилець
судді О. І. Мікула
М. А. Пліш
Повне судове рішення складено 09 жовтня 2024 року.