Справа № 420/8091/24
09 жовтня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Радчука А.А.,
розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення суду від 21.05.2024 року по справі №420/8091/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 року по справі №420/8091/24 було частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, а саме:
визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.02.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.02.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Рішення суду від 21.05.2024 року по справі №420/8091/24 набрало законної сили 18.07.2024 року.
01.10.2024 року до суду від представника ОСОБА_1 надійшла заява про роз'яснення рішення суду від 21.05.2024 року.
Вказана заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомлено позивача про відсутність у нього повноважень щодо розгляду та ухвалення рішень по суті заяв військовозобов'язаних про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що перешкоджає виконанню ним рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 року. Повноваження щодо розгляду заяв та документів, що підтверджують право на відстрочку, належать комісіям, що утворюються при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах). Саме комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.
При цьому, у заяві про роз'яснення рішення сам позивач не погоджується з такими твердженнями відповідача та вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_4 має всі повноваження виконати рішення суду від 21.05.2024 року у справі №420/8091/24.
Суд, перевіривши матеріали справи, прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про роз'яснення рішення суду з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Згідно з ч.2 ст.254 КАС України подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Відповідно до ч.3 ст.254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
З аналізу вказаних норм КАС України вбачається, що роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом - відсутністю причинно-наслідкових зв'язків у межах документу, невідповідності мотивувальної частини рішення його резолютивній частині, недотриманням вимог ясності, яке полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення та визначеності рішення. Необхідність роз'яснення судового рішення може бути зумовлена нечіткістю судового акту за змістом, тобто коли певний судовий акт є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалений такий акт, так і для тих осіб, котрі будуть здійснювати виконання цього судового акту.
Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідповідають з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.
Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.
Таким чином, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Стаття 254 КАС України чітко визначає, що роз'яснення судового рішення не передбачає зміну змісту судового рішення.
При цьому, резолютивна частина рішення є чіткою за змістом та зрозумілою, оскільки не містить жодних положень, стосовно яких можуть виникнути суперечності щодо його розуміння.
Натомість, зміст поданої 01.10.2024 року позивачем заяви схожий на виникнення у відповідача певних питань щодо порядку виконання рішення суду, що не регулюється ст. 254 КАС України.
При цьому, суд наголошує, що труднощі у розумінні судового рішення є підставою для його роз'яснення, труднощі, пов'язані із виконанням судового рішення - роз'ясненню не підлягають.
За таких умов підстави для роз'яснення рішення суду від 21.05.2024 року по справі №420/8091/24 в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України, відсутні.
Керуючись ст.ст.243, 246, 248, 254 КАС України, суд, -
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення рішення суду від 21.05.2024 року по справі №420/8091/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст. 293-295 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Суддя А.А. Радчук