м. Вінниця
08 жовтня 2024 р. Справа № 120/14565/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського Олександра Ванадійовича, розглянувши у письмовому провадженні заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду по справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до Управління державної міграційної служби у Вінницькій області в особі територіального підрозділу Літинського сектору УДМС у Вінницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до Управління державної міграційної служби у Вінницькій області в особі територіального підрозділу Літинського сектору УДМС у Вінницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням суду від 21.02.2024 року вказаний позов задоволено, зокрема, зобов'язано управління державної міграційної служби у Вінницькій області в особі територіального підрозділу Літинського сектору УДМС у Вінницькій області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.
До суду від позивача надійшла заява про зміну способу виконання вказаного рішення суду.
Ухвалою від 02.10.2024 року вказану заяву призначено до розгляду на 08.10.2024 року.
Учасники справи повідомлялись про день та час розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду, однак у судове засідання не з'явились.
Керуючись положеннями частини 2 статті 378 КАС України судом продовжено розгляд заяви у письмовому провадженні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
У відповідності до вимог частини 2 статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Тобто, під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити у даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 17.08.2009 ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу паспорта громадянина України.
Факт подання відповідної заяви з переліком необхідних документів відповідачем не заперечується. До заяви було надано свідоцтво про народження, 2 фотокартки 3,5х4,5 см, оригінали та копії паспорта матері та батька, оригінал та копія довідки про реєстрацію місця проживання.
Листом від 15.09.2023 відповідач надав відповідь, в якому зазначив, що відповідно до Порядку № 302 оформлення та видача паспорта у формі безконтактного носія здійснюється особі, яка досягла 14-річного віку, на підставі заяви-анкети. Вказано перелік, документів, які подаються до заяви. Видача паспорта громадянина України у формі книжечки можлива лише після досягнення 16-річного віку.
Не погоджуючись із вказаним та наголошуючи, що невидача паспорта громадянина України у формі книжечки порушує права та законні інтереси дитини, позивач звернулася із вказаним позовом до суду.
Рішенням суду від 21.02.2024 року відповідний позов задоволено у спосіб, який просила позивач.
Однак, як слідує з матеріалів справи, наказом УДМС у Вінницькій області від 31.10.2023 року №37 введено нову структуру штатного розпису УДМС у Вінницькій області на 2023 рік, згідно якої ліквідовано територіальні підрозділи УДМС у Вінницькій області, серед яких Літинський районний сектор УДМС у Вінницькій області.
Наказом УДМС у Вінницькій області від 31.10.2023 року №38 визначено правонаступників ліквідованих територіальних підрозділів, де правонаступником Літинського районного сектору УДМС у Вінницькій області є Хмільницький відділ УДМС у Вінницькій області.
Суд звертає увагу, що відповідно до положень ч. 3 ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі "Ковач проти України", пункт 59 рішення у справі "Мельниченко проти України", пункт 50 рішення у справі Чуйкіна проти України, тощо).
Аналіз вищевикладеного, дає підстави для висновку, що завданням адміністративного судочинства, є зокрема своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При цьому, виконання судового рішення є завершальною стадією судового процесу, в якій остаточно реалізується завдання адміністративного судочинства - ефективний захист та поновлення порушених прав.
У даному випадку, рішення суду про видачу паспорта ОСОБА_2 не виконується, а тому подальше існування такого стану речей та невжиття ефективних заходів щодо виконання рішення суду може свідчити про відсутність ефективних механізмів правового захисту та порушення принципу правової визначеності як складової принципу верховенства права.
Враховуючи вищевикладене та наведені вище обставини, які істотно ускладнюють виконання рішення суду по суті у визначений спосіб, суд дійшов висновку про зміну способу виконання рішення суду у даній справі на зобов'язання Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі Хмільницького відділу УДМС у Вінницькій області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ.
При цьому, судом враховується, що зміна способу і порядку виконання рішення суду не змінює та не зачіпає суті самого судового рішення, сутністю якого є поновлення прав позивача.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 378 КАС України, -
Заяву представника відповідача про зміну способу і порядку виконання рішення суду задовольнити.
Змінити спосіб виконання пункту 3 резолютивної частини рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21.02.2024 року по справі №120/14565/23 шляхом зобов'язання Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі Хмільницького відділу УДМС у Вінницькій області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович