3/441/986/2024 441/2266/24
09.10.2024 суддя Городоцького районного суду Львівської області Ференц О.І., за участю секретаря судового засідання Пеленської Х.О., прокурора Іванцової Я.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши в залі суду в м. Городок Львівської області адміністративні справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця, зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 , заступника керівника з технічних питань ТзОВ «Гуральня Бруницьких», депутата Великолюбінської селищної ради Львівської області, за вчинення адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП ,-
ОСОБА_1 , будучи депутатом Великолюбінської селищної ради Львівського району Львівської області, являючись суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2023 роки, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 провину визнав та пояснив, що не знав про необхідність подання декларації через часті зміни в законодавстві.
Прокурор ОСОБА_2 підтримала протоколи у повному обсязі.
Заслухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_1 , перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність у діях останнього складів адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт правопорушень підтверджується наступними доказами: протоколами № 686 та 687 від 09.09.2024; скріншотами з офіційного сайту НАЗК; копіями декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2023 роки; поясненнями ОСОБА_1 , іншими доказами.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1 підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до рішення 1-ої сесії 8-го скликання Великолюбінської селищної ради Львівського району Львівської області № 1 від 20.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Великолюбінської селищної ради» визначено повноваження депутата Великолюбінської селищної ради ОСОБА_1 . Відтак ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 до 00:00 год. 01.02.2024, а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік до 00:00 год. 01.04.2024.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 лише 15.08.2024 о 16.04 год. та за 2023 рік 08.08.2024 о 15.00 год., тобто несвоєчасно.
Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у ОСОБА_1 відсутні.
Місцем вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є Великолюбінська селищна рада Львівської області, яка розташована за адресою: с.м.т. Великий Любінь, вул. Львівська, 74 Львівського району Львівської області, оскільки обов'язок подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2023 роки виник у ОСОБА_1 у зв'язку із тим, що останній був депутатом Великолюбінської селищної ради Львівської області.
Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу - 09 вересня 2024 року, так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності свідчать про всі ознаки правопорушень.
Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним із корупцією правопорушенням.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі.
Відтак, незалежно від виду суб'єкту та його службової діяльності, рангу та інших характеристик його обов'язком є діяти лише в рамках закону.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, а саме 15.08.2024 о 16.04 год. та 08.08.2024 о 15:00 год. відповідно, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік та за 2023 рік, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно вимог ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Вирішуючи питання притягнення до адміністративної відповідальності, суд враховує обставини вчинених адміністративних правопорушень, особу ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність обтяжуючих обставин. Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, приходжу до висновку, що необхідним та достатнім є такий вид адміністративного стягнення як штраф.
Крім того, в силу ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 справляється судовий збір, що становить 605 грн. 60 коп..
Керуючись ч.1 ст.172-6, ст. 33, 36, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суддя
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. судового збору.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя Ференц О.І.