Постанова від 09.10.2024 по справі 613/1618/24

Справа №-613/1618/24 Провадження №-3/613/586/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2024 року м. Богодухів

Богодухівський районний суд Харківської області у складі головуючого судді Сеник О.С., за участю секретаря судового засідання Дегтяр А.Ю., прокурора Гулевич В.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши в режимі відеоконференції матеріали, що надійшли від 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, пенсіонера, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , який займав посаду старшого офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи відповідно до пп. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам ч.1 ст.45 вказаного Закону, несвоєчасно, а саме 05.04.2024 о 16:43 год., без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідальність за вказане правопорушення передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнав частково. Пояснив, що у зв'язку з вкрай незадовільним станом здоров'я 24.02.2024 був направлений для проходження МСЕК, у зв'язку з чим весь час проводив у закладах охорони здоров'я - КНП Богодухівська ЦРЛ та КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня», проходячи медичні обстеження за кількома напрямками. Крім того, він кілька разів знаходився на стаціонарному лікуванні. Щорічну декларацію він міг подати лише за сторонньої допомоги, і зробив це, як тільки зміг. У зв'язку з викладеним, вважає, що строк подачі декларації пропущено ним на нетривалий термін і з поважних причин.

Прокурор в судовому засіданні вважала доведеним факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки ним несвоєчасно була подана щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а надані ОСОБА_1 медичні документи підтверджують факт перебування його на стаціонарному лікуванні лише в період з 15 по 20 березня 2024 року і проходження ним медичних обстежень в період 25-27 березня 2024 року, проте, ОСОБА_1 мав термін у три місяці, який є достатнім, щоб подати декларацію.

Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За визначенням ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з пп. «г» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема, військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.

Згідно з приміткою до ст.172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 302 від 25.11.2022 капітана ОСОБА_1 , призначеного наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » по особовому складу від 11.11.2022 № 354 на посаду старшого офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 , зараховано 25.11.2022 до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та на всі види забезпечення, та вважати таким, що 25.11.2022 справи та посаду старшого офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 та приступив до виконання обов'язків за посадою.

Наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.05.2024 № 121 капітана ОСОБА_1 , старшого офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 , звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 24.04.2024 № 211 з військової служби у відставку за станом здоров'я, ухвалено вважати таким, що справи та посаду здав 15.05.2024.

Враховуючи викладене, з 11.11.2022 по 15.05.2024 ОСОБА_1 мав статус військової посадової особи Збройних Сил України, та, відповідно, суб'єкта відповідальності згідно із Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Частиною 7 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що суб'єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України «Про Національну поліцію» (крім суб'єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).

Разом з тим, в силу п.3 абз.2 ч.7 ст.45 цього Закону дія цієї частини не поширюється на суб'єктів декларування з числа військовослужбовців , які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів).

Отже, ОСОБА_2 в силу ч.1, ч.7 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, до 01.04.2024.

Однак, згідно з наявною у матеріалах справи роздрукованою з Єдиного державного реєстру декларацій декларацією за 2023 рік, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік 05 квітня 2024 року о 16 год. 43 хв., тобто, з пропуском строку, встановленого частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме :

-витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 25.11.2022 № 302 про зарахування ОСОБА_1 до особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та прийняття посади старшого офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів та солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

-витягом з функціональних обов'язків старшого офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів та солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

-відомістю доведення до особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 положень Закону України «Про запобігання корупції», Закону України «Про державну службу», окремих положень КК України та ст.15, гл.13-А, 13-Б КУпАП, відповідно до якої ОСОБА_1 ознайомлений з положеннями Закону України «Про запобігання корупції» під підпис 30.11.2023;

-роздрукованою з Єдиного державного реєстру декларацій щорічною декларацією ОСОБА_1 за 2023 рік, поданою 05.04.2024 о 16 год. 43 хв.;

-повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.04.2024 № 1380/Ю на адресу Національного агентства з питань запобігання корупції про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік;

-листом Північного відділу з питань запобігання та виявлення корупції Міністерства оборони України від 29.05.2024 № 84 на адресу 7 управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про неподання або несвоєчасне подання декларацій окремими працівниками та службовцями ІНФОРМАЦІЯ_2 , у т.ч. ОСОБА_1 ;

-усними поясненнями ОСОБА_1 , наданими у судовому засіданні.

Судом взято до уваги надані ОСОБА_1 медичні документи, а саме: виписку з медичної карти стаціонарного хворого КНП Богодухівська ЦРЛ, протокол рентгенологічного дослідження від 26.03.2024, консультаційні висновки кількох лікарів-спеціалістів КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» від 25.03.2024, 26.03.2024, 27.03.2024, витяг з медичної карти амбулаторного хворого, копію свідоцтва про хворобу № 34 від 15.01.2024, довідки МСЕК серії 12ААА № 116571 від 14.08.2024, серії 12ААГ № 327436 від 14.08.2024, які підтверджують незадовільний стан здоров'я ОСОБА_1 та присвоєння йому у зв'язку з цим інвалідності ІІІ групи.

Вказані медичні документи підтверджують факт перебування ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні з 15.03.2024 по 20.03.2024 у неврологічному відділенні КНП Богодухівська ЦРЛ, а також у військовій частині НОМЕР_2 - з 01.01.2024 по 10.01.2024, а також проходження обстеження у лікарів в КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» 25-27 березня 2024 року, однак, не пояснюють причин неможливості подати щорічну декларацію в період з 10 січня 2024 по 15 березня 2024 року, з 21 по 24 та з 28 по 31 березня 2024 року.

Виходячи зі змісту довідок до акту огляду МСЕК від 14.08.2024 серії 12ААА № 116571 та серії 12ААГ № 327436, ОСОБА_1 була встановлена інвалідність з 16.07.2024, на підставі акту огляду МСЕК від 14.08.2024, тобто, після подання ОСОБА_1 щорічної декларації (05.04.2024).

Доводи ОСОБА_1 про постійне фізичне перебування у закладах охорони здоров'я в ході процедури встановлення інвалідності не підтверджені документально та не доводять наявності об'єктивно непереборних причин, які б завадили подати щорічну декларацію в період, коли ОСОБА_1 не перебував на стаціонарному лікуванні (з 11.01.2024 по 15.03.2024 та з 27.03.2024 по 31.03.2024).

З огляду на викладене, беручи до уваги, що ОСОБА_1 був під підпис попереджений про необхідність дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції" 30.11.2023 та мав достатньо часу для подачі щорічної декларації, суд вважає, що наведені обставини не спростовують наявності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто, порушення вимог фінансового контролю.

Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Обставиною, яка пом'якшує відповідальність, суд вважає щире розкаяння винного.

Обставин, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено.

Враховуючи вимоги ст.33 КУпАП, дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу, враховуючи умови та характер вчиненого адміністративного правопорушення, наявність однієї обставини, що пом'якшує відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, дані про особу порушника, який наразі не працює, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, ступінь його вини у вчиненні правопорушення, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 33, ч.1 ст.172-6, 245, 251, 252, 268, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір на користь держави (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106) в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Богодухівський районний суд Харківської області протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.

Суддя О.С. Сеник