Справа № 950/1988/24
Номер провадження 3/950/1196/24
24 вересня 2024 року м.Лебедин
Суддя Лебединського районного суду Сумської області Бакланов Р. В.,
розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, що проживає - АДРЕСА_1
по ст. 155-1 КУпАП України, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №390/18280706 від 25 червня 2024 року ОСОБА_1 , будучи фізичною особою-підприємцем, вчинила порушення встановленого законом порядку в магазині, де здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами та пивом за адресою: АДРЕСА_2 , в частині порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем здійснення діяльності, чим порушено п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року №265/95-ВР зі змінами та доповненнями.
У судове засідання, ОСОБА_1 не з'явилась, про місце і час розгляду справи була повідомлена належним чином. Відповідно до ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи про адміністративні правопорушення, передбачене ст. 155-1 КУпАП не є обов'язковою. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі особи, яка притягається до відповідальності.
Постановою судді Лебединського районного суду Сумської області Стеценка В.А. від 10 липня 2024 року матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 повернути до Головного управління ДПС у Сумській області для дооформлення. Матеріали були направлені у зв'язку з тим, що під час підготовки справи до розгляду з'ясовано, що зазначений протокол про адмінправопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а тому підлягає направленню на дооформлення з таких підстав.
Відповідно до вимог ст. 256 КпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреса свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, з'ясовано, що у протоколі про адміністративне правопорушення працівником ГУ ДПС у Сумській області не зазначена частина та номер статті КУпАП, яка передбачає відповідальність за скоєння адміністративного правопорушення, внаслідок чого суд позбавлений можливості розглянути справу та ухвалити постанову.
Після повторного надходження протоколу про адміністративне правопорушення на розгляд Лебединського районного суду 2 серпня 2024 року було встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення №390/18280706 від 25 травня 2024 року кульковою ручкою було зроблено доповнення наступного змісту «відповідальність передбачена ч. 1 ст. 155-1 КУпАП (із змінами)». Зазначеного доповнення не було на момент надходження протоклу вперше, про що свідчить сканована копія протоколу про адміністративне правопорушення у системі ЄСІТС.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 через відсутність в її діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КпАП України виходячи з наступного:
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом є завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
З дослідженого протоколу про адміністративне правопорушення з додатком встановлено, що під час складення протоколу про адміністративне правопорушення, другий примірник якого був вручений ОСОБА_1 не було зазначено частини та статті КУпАП по якій притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
Доповнення у протоколі не може бути прийняте судом, оскільки при внесенні доповнень були порушені права особи, що притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Зокрема, в рішенні у справі "Ващенко проти України" Європейський суд вказав, що «"обвинувачення" для цілей пункту 1 статті 6 може бути визначене як офіційне доведення до відома особи компетентним органом твердження про вчинення цією особою правопорушення, яке нормою загального характеру визнається осудним і за яке встановлюється відповідальність карного та попереджувального характеру».
Враховуючи те, що при розгляді справи належних і достовірних доказів, що стверджують факт скоєння ОСОБА_1 правопорушення, не було встановлено, за відсутності будь-яких інших доказів, передбачених ст. 251 КУпАП, вина особи не може встановлюватися тільки на підставі протоколу про адміністративне правопорушення у якому не зазначено про закон за яким настає адміністративна відповідальність, а так само не доведено до особи, яка притягується до адміністративної відповідальності змісту вчинення нею адміністративного правопорушення та частини статті КУпАП по якій вона буде нести відповідальність, а за таких обставин, суд вважає, що необхідно закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 через відсутність в її діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП України.
Керуючись ч. 1 ст.155-1 КпАП України, -
Закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 по ч. 1 ст.155-1 КпАП України, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція до Сумського апеляційного суду через Лебединський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня винесення постанови в порядку передбаченому ст.294 КпАП України.
Суддя: Роман БАКЛАНОВ