Справа № 761/32715/24
Провадження № 3/761/7236/2024
08 жовтня 2024 року Суддя Шевченківського районного суду м. Києва Кваша А.В., за участі прокурора відділу Офісу Генерального прокурора Шкурпело Р., ОСОБА_1., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в місті Києві ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, з вищою освітою, академіка- секретаря відділення фізики і астрономії Національної академії наук України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП
Відповідно до протоколу № 825 від 02.09.2024 ОСОБА_1 обіймаючи посаду академіка-секретаря Відділення фізики і астрономії Національної академії наук України (далі - НАН України), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимоги ч. 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» та вимоги частини 1 статті 45 даного Закону, 01.02.2024 о 15:12 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не оспорював факт подання 01.02.2024 о 15:12 год., декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, водночас вказав, що умислу на порушення встановленого строку після відновлення декларування він не мав. Так він, у відведений законом час, у зв'язку із відновленням декларування розпочав заповнювати декларації за 2021, 2022 року та одночасно з цим заповнював і декларацію за 2023 роки. При заповненні декларації мали місце технічні негаразди, у зв'язку із чим затримка по заповненню була на 15 год., ніж було визначено законом при подачі декларації за 2021, 2022 роки. Просив врахувати, його вік, стан здоров'я, та відсутність умислу на вчинення правопорушення, закрити провадження у справі.
Прокурор підтримав обставини, викладені у протоколі, просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності. Надав письмовий висновок.
Під час розгляду справи, суддею, окрім пояснень учасників, досліджено матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме:
- протокол № 825 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 02.09.2024, відповідно до якого ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності
- письмові пояснення ОСОБА_1
- документ щодо посади, яку обіймає ОСОБА_1 , розподіл обов'язків між членами президії НАНУ
- відомості, щодо послідовності дій ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 12.10.2023 до 01.04.2024 року та інші долучені до протоколу матеріали.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшла наступного висновку.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Під час розгляду справи встановлено та підтверджено, що ОСОБА_1 обіймаючи посаду академіка- секретаря відділення фізики і астрономії Національної академії наук України, будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, 01.02.2024 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.
Будь-яких фактичних даних, на основі яких у визначеному законом порядку можливо встановити відсутність адміністративного правопорушення, у зв'язку з яким складено протокол, чи встановити відсутність вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, або ж встановити інші обставини, які б свідчили на користь ОСОБА_1 судді надано не було, посилання ОСОБА_1 на технічні недоліки системи, не підтверджені останнім в судовому засіданні та спростовуються наданою до справи послідовністю, дій користувача ОСОБА_1 у «Єдиному держреєстрі декларацій».
Доводи ОСОБА_1 , щодо відсутності у нього умислу на несвоєчасне подання такої декларації є безпідставним, оскільки адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП - є правопорушенням з формальним складом, для констатації наявності якого встановлення суспільно-небезпечних наслідків не вимагається, i суб'єктивна сторона якого може виявлятися як в умисній так i в необережній формі вини, а зазначені ним обставини не звільняють його від обов'язку виконання вимог Закону України стосовно своєчасного подання щорічної декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік.
Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно ст. 280 КУпАП обставин, які обтяжують відповідальність - не встановлено.
Водночас вирішуючи питання щодо покарання, за вчинене правопорушення слід вказати на наступне.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно вимог ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Статтею 23 КУпАП визначено, що метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням. При цьому, в кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами.
Під час здійсненого дослідження та аналізу матеріалів про адміністративне правопорушення суддею встановлено, що ОСОБА_1 є особою поважного віку, у встановлений законом строк, розпочав роботу по заповненню декларації за 2021, 2022 та 2023 року у «Єдиному держреєстрі декларацій», проте подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік на наступний день, після закінчення строку подачі відповідної декларації 01.02.2024 о 15:12 год., фактично на 15 год. пізніше ніж визначено законом. Раніше до адміністративної відповідальності не притягувався.
Враховуючи викладені обставини у своїй сукупності приходжу до висновку, про малозначність вчиненого правопорушення, в частині його великої суспільної небезпечності на час вчинення в даному конкретному випадку, а тому вважаю можливим звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитись оголошенням усного зауваження.
Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
На підставі вищевикладеного, ОСОБА_1 необхідно звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за малозначністю, оголосивши ОСОБА_1 усне зауваження, а провадження у справі закрити.
Керуючись ст. 22, 172-6, 283, 284, 285 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та звільнити його від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП, оголосивши ОСОБА_1 усне зауваження.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Київсько го апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Києва.
Суддя Антоніна КВАША