08 жовтня 2024 року ЛуцькСправа № 140/10604/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 про відвід судді Волинського окружного адміністративного суду Волдінера Ф.А. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До суду надійшов адміністративний позов поданий ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, відповідно до якого просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №172650003629 від 05.07.2024 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити позивачу ОСОБА_2 пенсію за віком.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.09.2024 для розгляду справи призначено суддю Волдінера Ф. А.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 04.10.2024 позовну заяву подану Пантелєєвим Юрієм Юрійовичем в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків шляхом подання до суду документу, що підтверджує сплату позивачем судового збору в розмірі 968,96 грн., а також нової редакції позовної заяви із вказанням відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету в позивача та відповідача
07.10.2024 до суду надійшла заява представника позивача про відвід судді Волинського окружного адміністративного суду Волдінера Ф.А., яка вмотивована тим, що суддя проявив надмірний формалізм з метою ускладнення праву заявника звертатися до суду, зазначивши в ухвалі від 04.10.2024 про те, що необхідно зазначати відомості про наявність або відсутність електронного кабінету сторін, інакше це буде підставою для повернення позовної заяви за фактом нібито неусунення недоліків, а це є неприпустимим, так, як є надмірним формалізмом.
Також представник позивача зазначає, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 04.10.2024 суддею Волдінером Ф.А. не зазначені реквізити для сплати судового збору, як спосіб усунення недоліків позовної заяви (куди платити, хоч і розрахував точну суму) з метою ускладнити заявнику у доступі до правосуддя з розрахунком, що позивач може перерахувати кошти на якийсь неправильний р/рахунок, а суддя залишить його позов без розгляду, що підтверджує факти зацікаленості судді Волдінера Ф. А. у розгляду справи не на користь позивача і необхідність самовідводу (відводу).
На підставі вказаного, позивач має сумніви стосовно неупередженості та об'єктивності судді у справі так-як суддя опосередковано заінтересований в нерозгляді справи, що є причиною для відводу згідно норм статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 визнано відвід необґрунтованим, у зв'язку з чим, заяву про відвід судді Волдінера Ф. А. передано на розгляд іншому судді, який не входить до складу суду, що розглядає дану справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.10.2024 заяву про відвід судді Волдінера Ф. А. передано на розгляд судді Костюкевичу С.Ф.
Частинами третьою та четвертою статті 40 КАС України передбачено, що питання про відвід судді вирішується судом, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Якщо заява про відвід судді надійшла до суду пізніше ніж за три робочі дні до наступного засідання, така заява не підлягає передачі на розгляд іншому судді, а питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу.
Суддя, якому передано на вирішення заяву про відвід, вирішує питання про відвід в порядку письмового провадження. За ініціативою суду питання про відвід може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи (частина восьма статті 40 КАС України).
Відповідно до частини одинадцятої статті 40 КАС України питання про відвід вирішується невідкладно. Вирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, здійснюється протягом двох робочих днів, але не пізніше призначеного засідання по справі. У разі розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження.
Вирішуючи питання обґрунтованості поданої заяви про відвід судді Волдінера Ф. А., суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Частинами другою та третьою статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу. До складу суду не можуть входити особи, які є членами сім'ї, родичами між собою чи родичами подружжя.
При цьому згідно з частиною четвертою статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Водночас, варто зазначити, що суд, який розглядає справу має бути "безстороннім" і "незалежним" (ст.6 ч.1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод).
Так, поняття незалежності та об'єктивної безсторонності тісно пов'язані між собою.
З суб'єктивної точки зору, суд не повинен виявляти будь-яку упередженість або особисті переконання.
Об'єктивний підхід стосується надання судом необхідних гарантій для відсутності можливості будь-якого правомірного сумніву щодо безсторонності і незалежності суду.
Слід зазначити, що не є підставами для відводу суддів заяви, які містять лише припущення про існування відповідних обставин, не підтверджених належними і допустимими доказами.
Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Вказане положення узгоджується зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Із заяви про відвід судді вбачається, що підставами для відводу головуючого судді є постановлення ним ухвали про залишення позовної заяви без руху, в якій не зазначено реквізитів для сплати судового збору та відомостей про наявність або відсутність електронного кабінета сторін, на думку позивача, суддя проявив надмірний формалізм, без вмотивованого обґрунтування щодо виявлених недоліків позовної заяви.
Суд наголошує, що згідно частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Крім того, частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Суд зауважує, що в ухвалі Волинського окружного адміністративного суду про залишення позовної заяви без руху розраховано точну суму судового збору, що підлягає сплаті у даній справі, з врахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору - 968,96 грн, а інформація про реквізити рахунків для сплати судового збору є загальновідомою та знаходиться на офіційному сайті Волинського окружного адміністративного суду, відтак зауваження представника позивача є безпідставними.
Суд звертає увагу, що згідно частини четвертої статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу, тому, вказані заявником обставини відводу головуючого судді Волдінера Ф. А. є безпідставними.
Заявник, як на підставу відводу посилається на інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді. Проте, жодних доказів та вагомих аргументів зазначеним обставинам не надає.
Варто відзначити, що наявність безсторонності повинна визначатися за суб'єктивним та об'єктивним критеріями. Відповідно до суб'єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об'єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності.
Поряд з тим, наявність сумнівів у безсторонності чи необ'єктивності судді повинна базуватись на конкретних критеріях, а не припущеннях і власному трактуванні заявником положень статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України.
Будь-яких доказів, які б підтверджували пряму чи опосередковану заінтересованість головуючого-судді Волдінера Ф. А. в результаті розгляду даної справи або наявність обставин, які викликають сумнів у його неупередженості при розгляді даної справи, заявником не надано, а відтак заява про відвід судді Волдінера Ф. А. є необґрунтованою та до задоволення не підлягає.
Керуючись статтями 36, 40, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви Пантелєєва Юрія Юрійовича в інтересах ОСОБА_2 про відвід судді Волинського окружного адміністративного суду Волдінера Ф.А. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.Ф. Костюкевич