про відкриття провадження в адміністративній справі
08 жовтня 2024 р. Справа № 120/13130/24
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, розглянувши в м. Вінниці матеріали:
за позовом: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 )
до: Державної судової адміністрації України (код ЄДРПОУ 26255795, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601), Територіального управління Державної судової адміністрації України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 26286152, місцезнаходження: вул. Р. Скалецького, 17, м. Вінниця, 21018)
про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
03.10.2024 поштою до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України та Територіального управління Державної судової адміністрації України у Вінницькій області.
Позовні вимоги обґрунтовуються невиплатою позивачу, як судді Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області, суддівської винагороди за період з 01.06.2024 по 30.09.2024, виходячи із встановленого законом на 01.01.2024 прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028 гривні.
Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України та подана з дотримання строку звернення до адміністративного суду. Справа підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду. Від сплати судового збору позивач звільнений на підставі положень п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір". Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено.
Отже, позовну заяву належить прийняти до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
Визначаючись щодо того, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) розглядати справу, суд враховує положення ч. 2 ст. 257 КАС України, згідно з якими за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Визначаючись щодо того, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) розглядати справу, суд враховує положення ч. 2 ст. 257 КАС України, згідно з якими за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).
З огляду на викладене, беручи до уваги характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, а також те, що ця справа не належить до категорії тих адміністративних справ, які можуть розглядатися виключно за правилами загального провадження, суд доходить висновку про можливість розгляду цієї справи в порядку спрощеного позовного провадження. Водночас, на переконання суду, для ухвалення законного і обґрунтованого рішення по суті спору необхідним є заслуховування усних пояснень учасників справи в судовому засіданні. Також додатково враховується правовий висновок щодо допустимості розгляду цієї категорії справ за правилами спрощеного позовного провадження, наведений, зокрема, у постанові Верховного Суду від 03.03.2021 у справі № 340/1916/20.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу вимог ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 4 ст. 11 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Враховуючи зазначені норми процесуального закону, для забезпечення повного та всебічного з'ясування усіх обставин у справі і постановлення законного та обґрунтованого рішення по суті спору, суд доходить висновку про необхідність витребування у відповідачів додаткових доказів з власної ініціативи.
Керуючись ст.ст. 12, 160, 161, 171, 248, 256, 257, 262 КАС України, -
1. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України та Територіального управління Державної судової адміністрації України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
2. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
3. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
4. Встановити відповідачам 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з дотриманням вимог, передбачених ст. 162 КАС України.
5. Встановити позивачу 3-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному ст. 163 КАС України.
6. Встановити відповідачам 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку, визначеному ст. 164 КАС України.
7. Витребувати у Територіального управління Державної судової адміністрації України у Вінницькій області та зобов'язати його у 15-денний строк з дня отримання копії ухвали надати суду:
- інформацію про суму нарахованої ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 01.06.2024 до 30.09.2024, із зазначенням застосованого під час обчислення суддівської винагороди прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- відомості про те, чи виділялися Державною судовою адміністрацією України відповідному Територіальному управлінню кошти, необхідні для обчислення та виплати ОСОБА_1 суддівської винагороди у період з 01.06.2024 до 30.09.2024 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2024 в розмірі 3028 гривень;
- інформації про те, чи могла б бути виплачена суддівська винагорода ОСОБА_1 у період з 01.06.2024 до 30.09.2024 року із урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2024 в розмірі 3028 гривень за рахунок тих бюджетних асигнувань, що передбачалися для Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області у затвердженому на 2024 рік кошторисі та щомісячному розписі видатків (з наданням відповідних доказів).
8. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Сало Павло Ігорович