Справа № 134/1717/24
3/134/640/2024
Іменем України
07 жовтня 2024 року селище Крижопіль
Суддя Крижопільського районного суду Вінницької області Швець Л.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, непрацюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановила:
Після доопрацювання, 23 вересня 2024 року до Крижопільського районного суду Вінницької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 032769 від 05 липня 2024 року, який складено відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП.
Згідно протоколу ОСОБА_1 05 липня 2024 року о 09 год. 40 хв. в АДРЕСА_1 , а саме на території санаторія ім. Д.К. Заболотного, вчинив сварку відносно ОСОБА_2 , під час чого виражався в її адресу нецензурною лайкою, чим вчинив дрібне хуліганство.
Дана справа призначалася до судового розгляду на 09 год. 00 хв. 03 вересня 2024 року ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, на зазначену у протоколі про адміністративне правопорушення адресу судом надсилалися судова повістка, проте вона повернулася із відміткою: «адресат відсутній за вказаною адресою».
03 вересня 2024 року було винесено постанову про повернення адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ст. 173 КУпАП до відділення поліції № 1 Тульчинського РВП ГУНП у Вінницькій області для доопрацювання (належного оформлення).
23 вересня 2024 року до Крижопільського районного суду повернулась вище вказана справа після дооформлення.
Так, згідно заяви ОСОБА_1 , яку додано до матеріалів справи, останній просить розглянути адміністративну справу про адміністративне правопорушення відносно нього без його участі, вказавши, що протокол відносно нього за ст.173 КУпАП складено у його відсутність.
Суддя Крижопільського районного суду Швець Л.В. згідно наказів № 54-в та № 55-в знаходилась в щорічній відпустці з 29.07.2024 року по 30.08.2024 року включно; з 23.09.2024 року по 30.09.2024 року перебувала на лікарняному.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
З матеріалів справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП вбачається, що інкриміноване адміністративне правопорушення вчинене 05 липня 2024 року, отже граничний строк накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення закінчився 05 жовтня 2024 року.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу
Закінчення строків накладення адміністративного стягнення є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії, а отже втрачається можливість здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це дає підстави стверджувати про відсутність у судді необхідності з'ясовувати і встановлювати вину чи невинуватість особи в постанові про закриття справи.
Відповідно до узагальненого науково-консультативного висновку Вищого адміністративного суду України від 07.11.2017 року, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення, відтак, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
Оскільки правопорушення, яке ставиться у вину ОСОБА_1 , вчинене 05 липня 2024 року та на момент розгляду справи закінчився визначений ст. 38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення, тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 38, 247, 283, 284 КУпАП, суддя -
постановила:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ст. 173 КУпАП закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ч. 2 ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена через Крижопільський районний суд Вінницької області до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя