Справа № 676/6740/24
Номер провадження 2-о/676/356/24
08 жовтня 2024 року м. Кам'янець-Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді - Шевцової Л.М.
з участю секретаря судового засідання - Сопрун С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам'янець-Подільський цивільну справу № 674/6740/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кам'янець-Подільський відділ ДРАЦС у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
03.10.2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.
Ухвалою суду від 03.10.2024 року прийнято заяву, відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду.
Розгляд справи здійснюєтьсяза правилами спрощеного провадження.
В обгрунтування заяви, представник заявника ОСОБА_2 , вказує, що її рідний брат ОСОБА_3 уродженець с. Кормильче, Кам'янець-Подільського району Хмельницької області в 1967 році був призваний на строкову військову службу, яку проходив в м. Севастополі АР Крим. Після звільнення з армії, залишився в АР Крим, одружився і все життя проживав там. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер. Після його смерті відкрилася спадщина, на яку вона має право за законом, так як інших спадкоємців не має. При зверненні до нотаріуса з приводу оформлення спадщини їй було відмовлено, оскільки свідоцтво про смерть ОСОБА_3 видано відділом ЗАГС Ленінського району міста Севастополя, Російської Федерації. Тому вона вимушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Представник заявника ОСОБА_2 , яка представляє інтереси на підставі ордера серії ВХ № 1079545 від 01 жовтня 2024 року, подала заяву про розгляд справи у її відсутності. Заявлені вимоги підтримує, та просить суд їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи подала заяву про розгляд справи у її відсутності. У вирішенні заявлених вимог ОСОБА_1 покладається на думку суду.
Суд вважає за можливе справу розглядати у відсутності осіб.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 є рідною сестрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Кормильче, Оринінського району, Кам'янець-Подільського району, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .
Родинні відносини підтверджуються копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 , серії НОМЕР_2 ; та копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 , в яких зазначено батько: ОСОБА_4 , та мати - ОСОБА_5 .
В 1967 році ОСОБА_3 було призвано до лав радянської армії, службу він проходив в місті Севастополь.
Відповідно до штампу в паспорті серії НОМЕР_3 , виданого Ленінським РВ УМВС України в місті Севастополі 24 червня 2005 року, місце реєстрації ОСОБА_3 з 27 лютого 2004 року була адреса: АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 , в Російській Федерації, м. Севастополь, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, актовий запис № 170209920000400016000, виданого 99200004 відділом запису актів громадянського стану Ленінського району міста Севастополя Управління ДРАЦС міста Севастополь.
На праві власності ОСОБА_3 належала земельна ділянка площею 1,0554 га, кадастровий номер 6825284600:04:003:0020, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва,яка розташована на території Кормильчанської сільської ради.
Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом Чемеровецької державної нотаріальної контори Пилявським В.Б. від 25.05.2004 року, спадкова справа № 238, зареєстрована в реєстрі за № 909, померлому ОСОБА_3 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колгоспу «Кормильчанське» с. Кормильче, Чемеровецького району, Хмельницької області, розміром 1,68 умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), посвідченого сертифікатом серії ХМ № 0198491, виданого Чемеровецькою районною державною адміністрацією 19.08.1997 року, за № 410.
Інших спадкоємців, крім ОСОБА_1 немає, оскільки їхні батьки померли, батько - ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , та мати ОСОБА_5 , померла, ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копіями свідоцтв про смерть.
Копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 06.01.2020 року, виданого російською мовою, не має можливості перекласти, оскільки 01.12.2022 року український парламент підтримав законопроєкт Президента України Володимира Зеленського про денонсацію Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року та протоколу до неї та проголосував за ухвалення відповідного Закону. 27.12.2022 року Виконавчий комітет СНД , як депозитарія, було повідомлено про зупинення дії та вихід з Конвенції.
Згідно з п.7 ч.1. ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Особливості провадження у справах про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, встановлено статтею 317 ЦПКУкраїни, згідно з якою заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України,визначеній такою відповідно до законодавства,може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно вимог частини 1 статті 5 розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000, підставою для державної реєстрації смерті є:
а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть);
б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть);
в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;
г) рішення суду про оголошення особи померлою;
ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;
д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів;
е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
В Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 16.10.2023 року по справі № 607/5528/23, зазначено, що: відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 317 ЦПК України Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно з частинами першою-третьою статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання заявника.
Враховуючи те, що військова агресія російської федерації проти України розпочалася 24.02.2022 року,наразі не встановлено чинним законодавством порядок набрання рішенням у справах про встановлення факту смерті на території,на якій ведуться бойові дії ,законної сили,суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону та відповідно до ч.4ст.317 ЦПК України визначити,що рішення про встановлення факту смерті особи на території, де ведуться бойові дії, підлягає до негайного виконання.
Відповідно до ч.2 ст.319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту,яке підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню,не замінює собою документів,що видаються цими органами,а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Керуючись ст. ст. 315, 317 ЦПК України, -
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця с.Кормильче, Кам'янець-Подільського району,/бувш.Чемеровецького району/ Хмельницької області, який був зареєстрований за адресою та проживав: АДРЕСА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Севастополь.
Рішення підлягає негайному виконанню.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу на протязі 30 днів з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду Хмельницької області Шевцова Л.М.