Справа № 585/3331/24
Номер провадження 2-а/585/51/24
26 вересня 2024 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Цвєлодуб Г.О.,
за участю представника позивача адвоката Кравця Р.Ю.,
секретаря судового засідання Шемчук І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни Сумської області у режимі відеоконференцзв'язку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови № 593 АП-2024 від 19 липня 2024 року по справі про адміністративне правопорушення,
30 липня 2024 року представник позивача - адвокат Кравець Р.Ю., який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови № 593 АП-2024 від 19 липня 2024 року по справі про адміністративне правопорушення.
Позов обґрунтовано тим, що 17.07.2024 року на підставі розпорядження голови Роменської РДА №08-ОД від 12.01.2024 року представниками ІНФОРМАЦІЯ_2 та Роменської РДА було проведено перевірку стану ведення військового обліку в Селянському (Фермерському) господарстві «Урожай». За результатами перевірки на ОСОБА_1 , як на уповноважену особу з ведення військового обліку, було складено Протокол №593 АП-2024 від 17.07.2024 року, в якому серед іншого зазначено, що під час перевірки було виявлено грубі порушення ведення персонального військового обліку, а саме: неправильне формування списків персонального військового обліку; порушення принципу достовірності та правдивості внесення до даних списків персонально-облікових даних стосовно військово-зобов'язаних працівників; звіряння, затверджене розпорядженням голови Роменської РДА №08-ОД від 12.01.2024 року, з ІНФОРМАЦІЯ_3 не проведене; копії військово-облікових документів зберігаються неналежним чином (без поміщення до сейфа); звіряння списків персонального військового обліку із записами у військово-облікових документах працівників відсутні; порушення принципу перевірки перебування на військовому обліку працівників при прийнятті на роботу військовозобов'язаних громадян, у зв'язку з наявністю військовозобов'язаних працівників СФГ «Урожай», які не мають військово-облікових документів; відомість оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів не заповнена. На підставі зазначеного протоколу, 19.07.2024 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 було винесено Постанову №593 АП-2024 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП, якою на ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 грн. Вважає вказану постанову необгрунтованою та такою, що підляє скасуванню з подальшим закриттям справи про адміністративне правопорушення, оскільки в ній не було належним чином доведено наявність складу і події адміністративного правопорушення, з огляду на таке: 1) оскаржувана постанова не містить конкретного формулювання щодо того, які саме абзаци п.34 Порядку №1487 були порушені позивачем; 2) позивача було безпідставно притягнуто до адміністративної відповідальності за зберігання копій військово-облікових документів неналежним чином, оскільки жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов'язок підприємства, установи чи організації зберігати копії військово-облікових документів з поміщенням до сейфа; 3) з огляду на відсутність у матеріалах адміністративної справи належних та допустимих доказів, на підтвердження інших визначених відповідачем підстав винуватості позивача, відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови не було належним чином дотримано принципів обґрунтованості та законності, які є обов'язковими для дотримання при ухваленні постанов про притягнення до адміністративної відповідальності; 4) окрім цього, навіть якщо в основу оскаржуваної постанови і було покладено протокол про адміністративне правопорушення №593 АП-2024 від 17.07.2024 року, це не може бути визнано дотриманням зазначених принципів, оскільки, з огляду на системне тлумачення положень КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення не є самостійним беззаперечними доказом вини особи, а лише містить дані про докази, якими така вина підтверджується і за допомогою яких обставини викладені у протоколі підтверджуються або спростовуються; 5) у відповідача була відсутня будь-яка об'єктивна можливість перевірити обставини зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, оскільки до протоколу не було долучено жодних доказів на підтвердження вини Позивача, якими могли б бути фотографії чи копії документів, що нібито було неоформлені чи оформлені з порушенням законодавчих вимог.
Ухвалою суду від 31.07.2024 року відкрито провадження по справі, з призначенням розгляду по суті.
11.09.2024 року до суду від представника відповідача надійшли письмові пояснення по справі, в яких просив иу задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю доказів порушення вимог чинного законодавства, розгляд справи проводити без участі представника.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, пояснив обставини, викладені в позові, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи.
Суд, заслухавши представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 17.07.2024 року відносно ОСОБА_1 було складено Протокол №593 АП-2024 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Згідно вказаного прокололу зазначено, що під час перевірки СФГ «Урожай» було виявлено грубі порушення ведення персонального військового обліку, а саме: неправильне формування списків персонального військового обліку; порушення принципу достовірності та правдивості внесення до даних списків персонально-облікових даних стосовно військово-зобов'язаних працівників; звіряння, затверджене розпорядженням голови Роменської РДА №08-ОД від 12.01.2024 року, з ІНФОРМАЦІЯ_3 не проведене; копії військово-облікових документів зберігаються неналежним чином (без поміщення до сейфа); звіряння списків персонального військового обліку із записами у військово-облікових документах працівників відсутні; порушення принципу перевірки перебування на військовому обліку працівників при прийнятті на роботу військовозобов'язаних громадян, у зв'язку з наявністю військовозобов'язаних працівників СФГ «Урожай», які не мають військово-облікових документів; відомість оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів не заповнена, чим порушив п. 34 Постанови КМУ № 1487 від 30.12.2022 року.
19.07.2024 року т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 було винесено Постанову №593 АП-2024 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП, якою на ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 грн.
Як вбачається з вимог ч. 1 ст. 2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває і по теперішній час.
У відповідності до положень ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
17 квітня у виданні «Голос України» офіційно опублікований Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку, який набрав чинності 18.05.2024 року. Згідно п. 2 ІІ розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби. мобілізації та військового обліку» громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності) .
За змістом ст. 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
За змістом оскаржуваної постанови кваліфікуючою ознакою вчиненого адміністративного правопорушення є порушення правил мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період.
У відповідності до ч. 3 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону. мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядувания, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 34 Постанови КМУ № 1487 від 30.12.2022 року з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:
перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред'являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів. В умовах правового режиму воєнного стану зарахування на навчання до закладів освіти громадян, які підлягають військовому обліку та перебувають на тимчасово окупованій території або вибули з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій за кордон, здійснюється з відстроченням взяття їх на військовий облік і оформлення військово-облікових документів у семиденний строк з дати припинення чи скасування правового режиму воєнного стану;
доведення до призовників, військовозобов'язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання);
надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 4);
оповіщення на вимогу районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів і забезпечення їх своєчасного прибуття;
подання до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на їх вимогу відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональний військовий облік яких вони ведуть;
проведення відповідної роз'яснювальної роботи серед призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виконання ними правил військового обліку;
забезпечення повноти та достовірності облікових даних, що вносяться до списків персонального військового обліку;
взаємодію з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
періодичне звіряння списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах. Не рідше одного разу на рік проводять звіряння даних списків персонального військового обліку з обліковими документами відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
внесення у п'ятиденний строк з дня подання відповідних документів (або відображення в електронній формі інформації, що міститься у таких документах, які можуть пред'являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія) змін до списків персонального військового обліку щодо прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, адреси місця фактичного проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи і посади та надсилання щомісяця до 5 числа до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлень про зміну таких облікових даних;
складення і подання щороку до 1 грудня до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць (додаток 6);
приймання від призовників, військовозобов'язаних та резервістів під розписку у бланках розписок (додаток 7) їх військово-облікових документів для подання таких документів до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів з метою їх звіряння з обліковими даними, а також оформлення бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
оформлення документів, необхідних для бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
постійний контроль за виконанням посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій вимог цього Порядку, а призовниками, військовозобов'язаними та резервістами - правил військового обліку;
постійне інформування відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів про посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які порушують вимоги цього Порядку, а також про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом;
ведення та зберігання журналу обліку результатів перевірки.
З формулювання обставин правопорушення, викладених у протоколі № 593 АП-2024 від 17 липня 2024 року, на підставі якого було прийнято постанову від 19 липня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, не вбачається чітко встановити, які приписи п. 34 Порядку № 1487 від 30 грудня 2022 року позивачем було порушено, оскільки, як у змісті протоколу, так і в постанові відсутні посилання на конкретний абзац, який не було виконано ОСОБА_1 на дотримання вимог законодавства про ведення військового обліку.
Прийняттю постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності передує складення протоколу, в якому зазначається зміст адміністративного правопорушення та повинно бути чітко конкретизовано який припис законодавства було недотримано відповідною особою.
Протокол про адміністративне правопорушення, як процесуальний документ повинен містити в собі суть адміністративного правопорушення з посиланням на відповідні нормативно-правові акти, тобто відповідати вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки невідповідність протоколу вказаним вимогам, свідчить про неконкретність пред'явленого обвинувачення.
При цьому, частина 3 ст. 210-1 КУпАП є бланкетною нормо і встановлює відповідальність за порушення вимог, встановлених іншими законами чи підзаконними нормативно-правовими актами, одним з яких є Порядок № 1487 від 30 грудня 2022 року.
Відповідно до п.89 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року, облік та зберігання документів військового обліку, штампів, книг і журналів обліку результатів перевірки здійснюється відповідно до Типової інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності». При цьому, даною Постановою не встановлено обов'язок підприємства, установи чи організації зберігати копії військово-облікових документів з поміщенням до сейфа. Жодним іншим нормативно-правовим актом, зокрема й Порядком №1487, не передбачено обов'язок підприємства, установи чи організації зберігати копії військово-облікових документів з поміщенням до сейфа.
Так, відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з п.1 4.1 ст.247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення, що має бути доведено шляхом надання доказів.
При цьому, зважаючи на ст.251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Частиною 2 статті 58 Конституції України передбачено, що ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Згідно ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Однак, у даному випадку відповідачем не надано до суду доказів на підтвердження вчинення позивачем, правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та не доведено наявність складу адміністративного правопорушення і відповідно правомірності прийнятого ним рішення про притягнення позивача до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративному процесі, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень тягар доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, що можуть бути використані як докази у справі.
На обов'язок доведення саме відповідачем як суб'єктом владних повноважень правомірності винесення рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності, правомірності та законності прийнятої постанови вказує Верховний Суд у постановах від 24.04.2019 (справа №537/4012/16-а), від 08.11.2018 (справа № 201/12431/16-а), від 23 жовтня 2018 року (справа № 743/1128/17), від 15.11.2018 (справа № 524/7184/16-а).
Відповідно до ст. 247 п. 1 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи, що в ході розгляду справи відповідачем, на якого у даному випадку покладено обов'язок щодо доказування, не доведено правомірності прийнятого стосовно позивача рішення, постанова суперечить положенням Конституції і КУпАП, суд приходить до висновку про протиправність оскаржуваної постанови та необхідність її скасування із закриттям провадження в справі про адміністративні правопорушення за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 286, 243,250 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови № 593 АП-2024 від 19 липня 2024 року по справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Постанову т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_3 № 593 АП-2024 від 19.07.2024 року, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 34000,00 грн. - скасувати.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Г. О. Цвєлодуб