07 жовтня 2024 рокуЛьвівСправа № 260/9401/23 пров. № А/857/9521/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року (головуючий суддя Іванчулинець Д.В., м. Ужгород) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася в суд першої інстанції з адміністративним позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в якому просила визнати протиправними та нечинними:
висновок комісії затвердженої наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з питань виплати одноразової грошової допомоги від 05 грудня 2022 року №28 про призначення одноразової грошової допомоги членам сім ї та батькам загиблого майстер - сержанта ОСОБА_4 ;
Наказ начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 459 від 06 грудня 2022 року про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 15000000.00 грн. рівними частками членам сім'ї та батькам загиблого майстер-сержанта ОСОБА_5 оскільки не відповідають вимогам чинного законодавства;
зобов'язати керівника НОМЕР_1 прикордонного загону державної прикордонної служби Державної прикордонної служби нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_5 його дружині ОСОБА_1 , відповідно до вимог чинного законодавства.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржила його в апеляційному порядку, просить скасувати таке та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити.
В апеляційній скарзі зазначає, що враховуючи вимоги законодавства, вважає, що оскільки батьки її загиблого чоловіка проживали окремо, і не були членами їхньої сім'ї, вони не мали права на отримання одноразової грошової допомоги, за загиблим сином.
Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що 13 листопада 2010 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Золочівського районного управління юстиції Харківської області в Книзі реєстрації шлюбів за актовим записом № 110 від 13 листопада 2010 року було зареєстровано шлюб між ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 (прізвище після реєстрації шлюбу ОСОБА_7 ), що підтверджується копією свідоцтва про шлюб (а.с.14).
Дергачівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) здійсненого запис за № 536 від 14 жовтня 2022 року в книзі реєстрації актів цивільного стану, згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, що підтверджується копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 14 жовтня 2022 року (а.с.17).
01 листопада 2022 року на підставі наказу Начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (зі змінами) за № 372-ОС «Про особовий склад», з 07 жовтня 2022 року припинено контракт, виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення у зв'язку зі смертю військовослужбовця майстер-сержанта ОСОБА_4 (П НОМЕР_3 ), техніка - начальника групи комплексу відеоспостереження та сигналізації відділення зв'язку відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б). Також з вищевказаного наказу вбачається, що поранення, яке привело до смерті, пов'язане із захистом Батьківщини (а.с.58).
29 листопада 2022 року, позивачем подано до НОМЕР_1 прикордонного загону заяву щодо виплати їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю чоловіка військовослужбовця ОСОБА_5 (а.с.73).
До заяви ОСОБА_1 долучила копії наступних документів: копію паспорта заявника, копію ідентифікаційного коду, копію свідоцтва про народження загиблого військовослужбовця, копію свідоцтва про смерть загиблого військовослужбовця, реквізити банківського рахунку заявника, копії документів, які засвідчують причинно-наслідковий зв'язок загибелі військовослужбовця та копію витягу з наказу про припинення контракту із виключенням зі списків особового складу та всіх видів грошового забезпечення у зв'язку із смертю ОСОБА_5 .
29 листопада 2022 року, ОСОБА_3 - мати загиблого військовослужбовця ОСОБА_5 подала до НОМЕР_1 прикордонного загону заяву щодо виплати їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина військовослужбовця ОСОБА_5 (а.с.75).
До заяви ОСОБА_3 долучила копії наступних документів: копію паспорта заявника, копію ідентифікаційного коду, реквізити банківського рахунку заявника, копію свідоцтва про народження загиблого військовослужбовця, копію свідоцтва про смерть загиблого військовослужбовця, довідку про склад сім'ї, копію акту форми МВС-5, копію акту форми МВС-1, копію витягу з наказу про припинення контракту із виключенням зі списків особового складу та всіх видів грошового забезпечення у зв'язку із смертю ОСОБА_5 та копію витягу засідання ЦВЛК.
Також, 29 листопада 2022 року, ОСОБА_2 - батько загиблого військовослужбовця ОСОБА_5 подав до НОМЕР_1 прикордонного загону заяву щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина військовослужбовця ОСОБА_5 (а.с.75).
До заяви ОСОБА_2 долучив копії наступних документів: копію паспорта заявника, копію ідентифікаційного коду, реквізити банківського рахунку заявника, копію свідоцтва про народження загиблого військовослужбовця, копію свідоцтва про смерть загиблого військовослужбовця, довідку про склад сім'ї, копію акту форми МВС-5, копію акту форми МВС-1, копію витягу з наказу про припинення контракту із виключенням зі списків особового складу та всіх видів грошового забезпечення у зв'язку із смертю ОСОБА_5 та копію витягу засідання ЦВЛК.
03 серпня 2022 року наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону № 172-АГ «Про створення комісії з питань виплати одноразової грошової допомоги», зокрема затверджено склад відповідної комісії.
На засіданні комісії з питань виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року за № 168, розглянуто заяви матері, батька та дружини загиблого військовослужбовця ОСОБА_5 щодо виплати їм одноразової грошової допомоги та вирішено призначити одноразову грошову допомогу в розмірі 15 000 000 грн. рівними частками членам сім'ї загиблого, що відображено в протоколі № 16 від 05 грудня 2022 року та затверджено начальником НОМЕР_1 прикордонного загону у висновку комісії (а.с.62, 63, 64-70).
Цього ж дня начальником НОМЕР_1 прикордонного загону затверджено розрахунок одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам та утриманцям померлого військовослужбовця майстер-сержанта ОСОБА_4 (а.с.61).
За результатами роботи комісії з питань виплати одноразової грошової допомоги, на підставі затвердженого висновку про призначення одноразової грошової допомоги від 05 грудня 2022 року № 28, членам сім'ї та батькам загиблого майстер-сержанта ОСОБА_4 , керуючись пунктом 8 Інструкції з призначення і виплати в Державній прикордонній службі України одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 червня 2022 року № 383, начальником НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України видано наказ від 06 грудня 2022 року за № 459-ОС «Про виплату одноразової грошової допомоги». Зокрема, згідно пункту 1 наказу командиром загону наказано нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 15 000 000 грн. рівними частками членам сім'ї та батькам загиблого майстер-сержанта ОСОБА_4 , а саме: матері - ОСОБА_3 в сумі 5 000 000 грн., батькові - ОСОБА_2 в сумі 5 000 000 грн. та дружині - ОСОБА_1 в сумі 5 000 000 грн. (а.с.59, 60).
У подальшому вищезазначена суму грошової допомоги була одержана позивачем на її картковий рахунок, що підтверджується випискою з такого рахунку
Розглядаючи спір, суд першої інстанції вірно врахував, що у зв'язку з військовою агресіє російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України №64/2022 введено в Україні воєнний стан строком на 30 діб та в подальшому був продовжений встановленим порядком.
Так, на підставі вищевказаного персонал НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, де проходив військову службу загиблий ОСОБА_5 , було приведено у вищу ступінь бойової готовності. З 24 лютого 2022 року військовослужбовці НОМЕР_1 прикордонного загону забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Правове регулювання між державою і громадянином України у зв'язку з виконанням ним конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в України військової служби, в тому числі під час воєнного стану регламентується спеціальним законодавством, основними з них є: Конституція України; Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ; Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; Закону України «Про Державну прикордонну службу України»; Закон України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України»; Указ Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України»; Інструкції з організації обліку особового складу Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС України 06 червня 2017 року № 468. та ін.; Закону України «Про соціально правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 (зі змінами) (далі - Закону № 2011-XII від 20.12.1991); Постанова Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022).
Відповідно до статті 65 Конституції України, Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Так, відповідно до наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону 372 - ОС від 01 листопада 2022 року припинено контракт, виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення у зв'язку зі смертю майстер- сержанта ОСОБА_4 (а.с.58).
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України за № 168 від 28.02.2022р., встановлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-12 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 161 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-12 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Державні органи, які зазначені у пунктах 1-12 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1-12 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві.
Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
Статтею 161 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
У даній спірній ситуації, правильно відповідачем було розглянуто подані батьками та дружиною загиблого заяви про виплату одноразової грошової допомоги, яка у подальшому була виплачена рівними частками останнім, відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду про безпідставність позовних вимог.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, відтак рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року у справі № 260/9401/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М. А. Пліш
судді А. Р. Курилець
О. І. Мікула