Рішення від 07.10.2024 по справі 560/8938/24

Справа № 560/8938/24

РІШЕННЯ

іменем України

07 жовтня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови в оформленні та поданні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до пункту "б" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених до військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити та подати необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до пункту "б" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Позов мотивований тим, що загальна вислуга позивача склала 25 років 11 місяців 26 днів, що відповідає вимогам пункту "б" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для призначення пенсії за віком. У зв'язку з наведеним він звернувся до відповідачів з проханням підготувати та направити до органу Пенсійного фонду подання та необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років, проте у задоволенні такого йому було протиправно відмовлено у зв'язку з тим, що у позивача календарна вислуга років складає менше 25 років. Позивач вважає, що його загальний страховий стаж становить 31 рік 06 місяців 15 днів (04 роки 05 місяців 10 днів трудового стажу + 04 роки 09 місяців 24 дні навчання + 16 років 08 місяців 23 дні календарного страхового стажу за проходження військової служби + 05 років 06 місяців 20 днів страхового стажу за проходження військової служби, зарахованого з кратністю 1 до 3). Просить позов задовольнити.

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначив, що позивач до заяви не надав документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону №2262, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1. ІНФОРМАЦІЯ_3 був проведений попередній розрахунок загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років, згідно якого загальний страховий стаж позивача склав 22 роки 2 місяці 19 днів, що є не достатнім для призначення пенсії. Враховуючи наведене вище, відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 21.06.2024 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив службу у Військовій частині НОМЕР_1 .

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 26.09.2023 №276 ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас.

Вислуга років позивача станом на 03.02.2023 в календарному обчисленні становить 16 років 01 місяць, у пільговому обчисленні становить 05 років 06 місяців 20 днів, а загальна вислуга - 21 рік 07 місяців 20 днів, що підтверджується витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 03.02.2023 № 34.

Також станом на 26.09.2023 вислуга років позивача в календарному обчисленні становить 16 років 08 місяців 23 дні, що підтверджується витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 26.09.2023 №276.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області через ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Листом від 29.01.2024 №10/1/1192 відповідач відмовив в підготовці та направленні до ГУ ПФУ в Хмельницькій області документів, необхідних для призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно з пунктом "б" частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з тим, що відповідно до пункту "б" частини 1 статті 12 Закону №2262-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають військовослужбовці в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше, ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба. Управлінням персоналу Командування Десантно-штурмових військ ЗСУ був проведений попередній розрахунок загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років, згідно якого загальний страховий стаж Позивача склав 22 роки 2 місяці 19 днів.

Також суд встановив, що позивач брав безпосередньо участь в антитерористичній операції з 02.07.2015 по 30.08.2015, з 27.05.2020 по 04.12.2020, з 25.10.2021 по 23.02.2022, з 24.02.2022 по 03.09.2022, з 10.09.2022 по 01.11.2022 по відповідно до довідок №7081, №471/убд та №472/убд.

Трудовий стаж позивача відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_3 склав 4 роки 5 місяців 10 днів.

Відповідно до диплому серії НОМЕР_4 від 25.06.1988 позивач з 1983 по 1988 рік проходив навчання у Київському вищому інженерному радіотехнічному училищі ППО, тобто з 01.09.1983 по 25.06.1988, що склало 04 роки 09 місяців 24 дні.

Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, з наступними змінами та доповненнями (далі Закон №2262-XII).

Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Як передбачено у пунктом "б" частини 1 статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частиною 1 статті 17-2 Закону №2262-XII обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

Частиною 2 цієї ж норми передбачено, що перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України та Національному антикорупційному бюро України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 48 Закону №2262-XII заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.

Постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок №393).

Відповідно до абзацу 6 підпункту "а" пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Пунктом 3.1 Розділу ІІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей затвердженого наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №530), оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП).

Заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення (відділи оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласних військових комісаріатів (ТЦКСП) (пункт 3.2 Розділу ІІІ Положення №530).

При цьому, відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові від 02.12.2021 у справі №300/2497/19 Верховний Суд дійшов наступних правових висновків: "У справі, що розглядається, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 3 Постанови № 393.

Законом № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Наведене свідчить про помилковість висновків судів попередніх інстанцій, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Для належного розгляду цієї справи судам попередніх інстанцій слід дослідити природу спірних правовідносин у рамках Закону №2262-XII, а також положень Постанови №393 та нормативно-правових актів, якими врегульовані ці правовідносини, у разі, якщо час проходження служби позивачем у підрозділах карного розшуку та підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, а також час участі в антитерористичній операції зараховується до вислуги років на пільгових умовах".

При цьому, вислуга років позивача станом на 03.02.2023 в календарному обчисленні становить 16 років 01 місяць, у пільговому обчисленні становить 05 років 06 місяців 20 днів, а загальна вислуга - 21 рік 07 місяців 20 днів, що підтверджується витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 03.02.2023 № 34.

Також станом на 26.09.2023 вислуга років позивача в календарному обчисленні становить 16 років 08 місяців 23 дні, що підтверджується витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 26.09.2023 №276.

Вказане сторонами не заперечується.

ІНФОРМАЦІЯ_3 був проведений попередній розрахунок загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років, згідно якого загальний страховий стаж позивача склав 22 роки 2 місяці 19 днів.

Варто також зазначити, що позивач тривалий час брав безпосередньо участь в антитерористичній операції з 02.07.2015 по 30.08.2015, з 27.05.2020 по 04.12.2020, з 25.10.2021 по 23.02.2022, з 24.02.2022 по 03.09.2022, з 10.09.2022 по 01.11.2022 по відповідно до довідок №7081, №471/убд та №472/убд.

Тому, враховуючи підпункт "а" пункту 3 Порядку №393 та висновки зроблені Верховним Судом у постанові від 02.12.2021 у справі №300/2497/19, суд вважає, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 позивач має право на зарахування на пільгових умовах до вислуги років один місяць служби за три місяці, за участь в антитерористичній операції.

Встановлено, що згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.01.2023 №10/1/1192 за результатами розгляду заяви позивача, в якому відповідач повідомив, що ІНФОРМАЦІЯ_3 був проведений попередній розрахунок загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років, згідно якого загальний страховий стаж позивача склав 22 роки 2 місяці 19 днів.

Також повідомлено позивачу, що у зв'язку з цим права на пенсію за вислугу років він не має. У разі наявності інших документів, які підтверджують додатковий стаж роботи, позивач має повторно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Враховуючи те, що згідно розрахунку Управлінням персоналу Командування Десантно-штурмових військ ЗСУ загальний страховий стаж позивача склав 22 роки 2 місяці 19 днів, що є не достатнім для призначення пенсії за віком, суд вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 надаючи позивачу відповідь за результатами розгляду його заяви згідно листа від 29.01.2023 №10/1/1192, діяв правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством.

Встановлено, що позивач не погоджується із розрахованим стажем для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "б" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та вважає, що його загальний страховий стаж становить 31 рік 06 місяців 15 днів (04 роки 05 місяців 10 днів трудового стажу + 04 роки 09 місяців 24 дні навчання + 16 років 08 місяців 23 дні календарного страхового стажу за проходження військової служби + 05 років 06 місяців 20 днів страхового стажу за проходження військової служби, зарахованого з кратністю 1 до 3.

Разом з тим, суд зазначає, що позивач не заявляв вимог до ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо перерахунку стажу позивача, тому вказані обставини не є предметом розгляду в даній справі.

При цьому, в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, і потрібно враховувати, що суд не повинен вирішувати вимоги на майбутнє, а тому права позивача в цій частині не порушені.

Що стосується позовних вимог щодо зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області документи для призначення пенсії за вислугу років позивачу, суд зазначає, що у даному випадку, позивачем не надано обґрунтованих доказів в підтвердження обставин того, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , у разі наявності усіх необхідних для призначення пенсії документів, буде ухилятись від оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області відповідних документів, а тому такі вимоги є передчасними та не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Оскільки позивач сплатив звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 07 жовтня 2024 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_6 )

Головуючий суддя В.В. Матущак