07 жовтня 2024 року Справа № 480/7091/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7091/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 959170164481 від 12.04.2024 року про відмову у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 з 26 липня 2023 року призначення, розрахунок та виплату пенсії за віком виходячи з вимог ст.ст. 26, 27, 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що позивач працює учителем фізичного виховання Воронізької ЗОШ І-ІІІ ступенів імені П.О. Куліша Шосткинської міської ради Сумської області. У грудні 2014 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України ум.Шостка та Шосткинського району про призначення пенсії за вислугою років як працівнику освіти. На підставі заяви було призначено пенсію за вислугою років довічно.
У зв'язку з тим, що позивач вирішив піти на пенсію за вислугою років, 16 грудня 2014 року звільнився із навчального закладу, оскільки на підставі ст. 7 Закону України “Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
В подальшому, прийняв рішення про відмову від пенсії за вислугою років, у зв'язку з чим повідомив Управління Пенсійного фонду України у м.Шостка та Шосткинського району, подавши відповідну заяву, та з 02 січня 2015 року знову був прийнятий на посаду учителя фізичного виховання Воронізької ЗОШ І-ІІІ ступенів, при цьому виплату пенсії було припинено.
22.07.2023 року позивачу виповнилось 60 років, тобто настав вік, за яким має право на призначення пенсії за віком на підставі ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Продовжуючи працювати учителем фізкультури, 26.07.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком.
26.07.2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою з приводу призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду на інший із застосуванням вимог ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні та три календарні дні, що передують року звернення за призначенням.
10.08.2023 року, з метою з' ясування порядку нарахування розміру пенсії позивач звернувся до ГУПФ в Сумській області із заявою та з'ясувалось, що відповідно до рішення №959170164481 від 27.07.2023 року відбулось переведення з пенсії за вислугою років на пенсію за віком, а не призначення пенсії за віком, тобто переведено з одного виду пенсії на інший, при цьому не застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за 2020-2022 роки, а застосовано показник за 2014 - 2016 роки із коефіцієнтом збільшення показника середньої заробітної плати, що суперечить вимогам чинного законодавства.
Також зазначено, що виплата пенсії зупиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи. При цьому при переведенні на пенсію за віком застосовано саме показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки, підстави для застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки відсутні.
Не погодившись з прийнятим пенсійним органом рішенням про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки, а не за 2020-2022 роки, позивач звернувся до суду.
Рішенням суду визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо переведення з пенсії за вислугою років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років за заявою від 26.07.2023 року, та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області рішення №959170164481 від 27.07.2023 року в частині перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву від 10.08.2023 року про призначення, розрахунок та виплату пенсії за віком з 26 липня 2023 року, виходячи з вимог ст.ст.26, 27, 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
За результатами виконання зазначеного рішення суду відповідачем 12.04.2024 року прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки у зв'язку з тим, що рішенням суду не зобов'язано відповідача здійснити такий перерахунок.
Не погодившись з прийнятим рішенням та вважаючи його протиправним, та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства та рішенню суду, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 16.08.2024 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачу копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано до електронного кабінету через систему "Електронний суд", документ доставлено до електронного кабінету 16.08.2024 (а.с. 21).
У встановлений судом строк відповідач відзив не надав.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що 17.12.2014 ГУ ПФУ в Сумській області було призначено пенсію за вислугу років, відповідно до ст.55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
02.01.2015 виплата пенсії ОСОБА_1 припинена у зв'язку із працевлаштуванням.
26.07.2023 ГУ ПФУ в Сумській області переведено ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 у справі № 480/10536/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо переведення ОСОБА_1 , пенсії за вислугою років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років за заявою від 26.07.2023 року, та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №959170164481 від 27.07.2023 року в частині перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.08.2023 про призначення, розрахунок та виплату пенсії за віком з 26 липня 2023 року, виходячи з вимог ст.ст.26. 27, 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум (а.с. 13-15).
12.04.2024 Головне управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області прийнято рішення № 959170164481, яким за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.07.2023 відмовлено у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, оскільки Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 року у справі №480/10536/23 зобов'язання щодо перерахунку пенсії відсутні (а.с. 16).
Також, зазначено, що при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком середньомісячний заробіток обраховано за період з липня 2000 по червень 2023, згідно даних реєстру застрахованих осіб, із застосуванням показника середньої заробітної плати 7405,03 грн. (3764,40 грн.-середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки *1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 1,197).
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 3 Конституції Українивизначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.
Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV «Види пенсійних виплат і соціальних послуг» передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IVзаробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з п.п. 2, 16 розд. ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фондиособам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченихЗаконом №1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням нормст. 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. ПоложенняЗакону №1788-XIIзастосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
Водночас ч. 3ст. 45 Закону № 1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. При такому переведенні показник середньої заробітної плати має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення одного з виду пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Однак, в межах спірних правовідносин йдеться про призначення позивачу пенсії за іншим законом, а тому при призначенні позивачу пенсії за віком за Законом № 1058-ІV має братись до розрахунку показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передували року призначення нового виду пенсії - пенсії за віком.
Як вбачається з матеріалів справи, 17.12.2014 позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ (а.с. 16).
Згідно з п. «е» ч. 1 ст. 55 Закону 1788-ХІІ (в редакції, чинній станом на час призначення позивачу пенсії за вислугу років) право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, […] при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 (в редакції, чинній станом на час призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років), учителі загальноосвітніх навчальних закладів включені у цей перелік.
При цьому статтею 7 Закону № 1788-XII встановлено, що звернення за призначенням пенсії за віком може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію, але при цьому пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Отже, позивачу у 2014 році була призначені пенсія за вислугу років за п. «е» ч. 1 ст. 55 Закону 1788-ХІІ, який містить інші вимоги для призначення пенсії, аніж Закон № 1058-IV для призначення пенсії за віком.
Відповідно до ст. 64 Закону № 1788-ХІІ пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
Згідно зі ст.ст. 65-67 Закону № 1788-ХІІ розмір пенсії за вислугу років, призначеної за вказаним законом, обраховується без застосування такого показника як «середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії».
Відповідно до п. 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 25листопада 2005 року №22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Таким чином, і вимоги для призначення пенсії за вислугу років за законом № 1788-ХІІ та пенсії за віком за Законом № 1058-ІV, і порядок розрахунку розміру цих пенсій є різними.
Як зазначив відповідач у рішенні 12.04.2024, виплата пенсії за вислугу років позивачу була припинена після його працевлаштування.
Із заявою про перехід на інший вид пенсії (пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV) позивач звернувся 26.07.2023 після досягнення пенсійного віку, встановленого Законом № 1058-ІV.
Суд зауважує, що норми Закону №1788-XII, яким визначалися умови та порядок призначення позивачу пенсії за вислугу років, на момент звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії за віком за Законом № 1058-ІV, були чинними; зазначений закон не скасований Верховною Радою України, його положення не визнавалися неконституційними або незаконними також і станом на час розгляду даної справи.
Та обставина, що механізм і порядок обчислення та виплати пенсій за вислугу років з 1 січня 2004 року здійснюється на підставі Закону № 1058-IV за формулою, що встановлена для пенсії за віком, не впливає на те, що призначена позивачу пенсії за вислугу років передбачена саме положеннями Закону № 1788-XII.
Посилання відповідача на положення ч. 3ст. 45 Закону № 1058-IV, як на підставу для незастосування показника середньої заробітної плати за три попередні роки є безпідставним, оскільки цією нормою передбачено можливість застосуванням того показника середньої заробітної плати (доходу), який уже враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, передбаченого саме даним законом.
Проаналізувавши наведене вище, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно доЗакону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (в даному випадку - за 2020, 2021 та 2022 роки) відповідно до ч. 1 та 2ст. 40 Закону № 1058-IV.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великою Палатою Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі №876/5312/17, а також у постановах Верховного Суду від 8 лютого 2024 року у справі № 500/1216/23.
Як наслідок, рішення відповідача щодо розрахунку розміру пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки - є протиправним.
Враховуючи висновок суду про наявність у позивача у липні 2023 року права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2020, 2021 та 2022 роки), керуючись приписами ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 шляхом скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 959170164481 від 12.04.2024 року в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 26 липня 2023 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV пенсії за віком - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020, 2021 та 2022 роки, що передували року звернення за призначенням такої пенсії, та здійснити виплату перерахованої суми пенсії із врахуванням раніше сплачених сум.
Що стосується позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, суд зазначає, що обов'язковою ознакою рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, як предмета адміністративного спору, є прямий (безпосередній) вплив рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень на правовий статус фізичної чи юридичної особи, тобто обмеження її прав, свобод, покладення на неї обов'язків. Прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, як правило, є результатом вчинення ряду дій.
З огляду на те, що в правовому регулюванні приймає участь саме рішення суб'єкта владних повноважень, а не окремі дії, вчинені в процесі здійснення владних повноважень, за результатами яких прийнято рішення, ці дії не можуть бути предметом оскарження до адміністративного суду окремо від оскарження рішення. Обставини щодо вчинення цих дій входять до предмету доведення у справі за позовом про скасування рішення суб'єкта владних повноважень, а їх правова оцінка судом на відповідність встановлених законом компетенції суб'єкта владних повноважень та порядку їх вчинення може бути підставою для скасування рішення як протиправного внаслідок вчинення посадовими особами суб'єкта владних повноважень дій не у спосіб та не у порядку, встановлених законом.
Враховуючи вказане, приймаючи до уваги, що судом дано правову оцінку дій відповідача на відповідність встановлених законом компетенції суб'єкта владних повноважень та порядку їх вчинення під час винесення оскаржуваного рішення, визнання протиправним та скасування даного рішення є належним і допустимим способом захисту прав позивача у даній справі, що у повній мірі відновлює порушене право, а тому суд вбачає необхідним у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Сумській області відмовити.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 959170164481 від 12.04.2024 року в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 26 липня 2023 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV пенсії за віком - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020, 2021 та 2022 роки, що передували року звернення за призначенням такої пенсії, та здійснити виплату перерахованої суми пенсії із врахуванням раніше сплачених сум.
В задоволенні інших позовних вимог-відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір в сумі 605,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук