07 жовтня 2024 року м. Рівне №460/9576/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доКомісії військової частини НОМЕР_1
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Комісії військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії військової частини НОМЕР_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій щодо відмови в наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Комісію військової частини НОМЕР_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій щодо відмови в наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 повторно розглянути матеріали щодо надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 та прийняти рішення урахуванням правової оцінки наданої судом.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу було неправомірно відмовлено у наданні йому статусу учасника бойових дій, оскільки ним було дотримано всіх вимог законодавства, наявні правові підстави для надання йому статусу учасника бойових дій. Вказує, що ОСОБА_1 було видано довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, яка підтверджує, що він дійсно в період з 01.05.2023 по 13.11.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Однак рішенням Комісії відмовлено наданні такого статусу, у зв'язку з відсутністю підстав. Таке рішення позивач вважає протиправним та просить суд скасувати його. З підстав наведених у позові, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 23.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву.
Витребувано у Комісії військової частини НОМЕР_1 :
- бойове розпорядження в/ч НОМЕР_1 № 123-дек від 20.04.2023, бойове розпорядження Головнокомандувача Збройних Сил України від 28.04.2023 № 13883, бойове розпорядження командування Сухопутних військ Збройних Сил України від 28.04.2023 року № 1/1643/сд, бойове розпорядження командувача оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 28.04.2023 № 313/1849/1121т.
Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена ним у відзиві на позовну заяву, відповідно до змісту якого він заперечував проти їхнього задоволення. Зазначав на обґрунтування такої позиції, що з боку комісії військової частини НОМЕР_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій не було допущено порушень щодо відмови ОСОБА_1 , оскільки позивач не приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів відповідно до роз'яснень викладених в окремому дорученні Міністра оборони України від 23 червня 2022 року № 912/з/29 та безпосередньо в районах ведення бойових дій визначених в наказі Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій». Наголосив, що дійсно в період з 01 травня 2023 року по 13 листопада 2023 року позивач брав участь заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в місті Острог Рівненської області, однак вказане місто не було районом ведення воєнних (бойових дій). Підстави видачі командиром військової частини НОМЕР_1 довідки про безпосередню участь, комісії військової частині, - невідомі. З наведених підстав, просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Оскільки розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Старший лейтенант проходив військову службу на посаді начальника служби військової техніки військової частини НОМЕР_2 та звільнений з військової служби наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 25.10.2023 № 239 у запас за підпунктом «г» (перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років) пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», направлений для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 14.11.2023 № 330.
Встановлено, що військова частина НОМЕР_2 видала довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 12.02.2024 № 58 про те, що позивач дійсно в період з 01.05.2023 по 13.11.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в м. Острог, Рівненської області.
Підстава видачі: наказ № 5 від 05.05.2022 про зарахування в/с до списків в/ч НОМЕР_2 , БР в/ч НОМЕР_1 № 123-дек від 20.04.2023, наказ командира військової частини НОМЕР_2 № 121 від 21,04.2023, наказ командира військової частини НОМЕР_2 № 329 від 13.11.2023, журнал бойових дій військової частини НОМЕР_2 № 936 від 26.12.2022, посвідчення про відрядження № 305 від 21.04.2023, наказ командира оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (по стройовій частині) № 3 від 01.05.2023, наказ командира оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (по стройовій частині)» № 201 від 13.11.2023.
Відповідно до витягу із протоколу № 4 засідання комісії військової частини НОМЕР_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойовий дій від 01.05.2024 ухвалено: "в зв'язку з відсутністю підстав для визнання учасником бойових дій, що підтверджуються документами, старшому лейтенанту запасу ОСОБА_1 , колишньому начальнику служби військової частини НОМЕР_2 (пункт 620 розділу І протоколу) відмовити у визнанні його учасником бойових дій.".
Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо відмови у наданні йому статусу учасника бойових дій, позивач звернувся за захистом своїх прав з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно з пунктом 19 частини першої статті 6 Закону № 3551-XII військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).
Відповідно до пункту 4 частини 4 Порядку № 413 підставою для надання заявникам статусу учасника бойових дій є для заявників з числа осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону (крім осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6.
Заявники, зазначені в абзаці першому цього підпункту, за власним бажанням можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.
Однак, відповідно до ч. 24 Порядку № 413 комісія або міжвідомча комісія відмовляє заявнику в наданні статусу учасника бойових дій у разі: 1) відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій; 2) відсутності необхідних документів, визначених пунктом 4 цього Порядку; 3) подання недостовірної інформації; 4) наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення заявником умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Пунктом 19 Порядку № 413 встановлено, що Рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається комісіями - стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону.
Комісії розглядають документи, у разі потреби заслуховують пояснення заявників, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають документи до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання та повторного подання на розгляд комісій протягом 10 календарних днів.
Комісії подають на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.
Таким чином, саме на комісії покладено обов'язок з вивчення з вивчення документів та прийняття рішення щодо надання статусу учасника бойових дій.
Наказом 10.11.2022 № 369 "Про затвердження Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків «Ветеран війни - учасник бойових дій» та листів талонів на право одержання ветеранами війни проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.11.2022 за № 1441/38777 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років (далі - Положення про Комісії).
Відповідно до пункту 1 Положення про Комісії, вони утворюються:
у Міністерстві оборони України - з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років;
у Генеральному штабі Збройних Сил України (далі - Генеральний штаб), Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту (далі - Адміністрація ДССТ), військових частинах А0515, А3771, А0987, А1155, А5725, А5833, А5509, А5617, А3369, А4655, А4767, командуваннях видів Збройних Сил України, оперативних командуваннях «Північ», «Південь», «Схід» та «Захід» (далі - оперативні командування) - з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Комісії).
Згідно із пунктом 4 Положення про Комісії, до складу Комісій Адміністрації ДССТ, військових частин НОМЕР_3 , А3771, А0987, А1155, А5725, А5833, А5509, А5617, А3369, А4655, А4767, командувань видів Збройних Сил України та оперативних командувань входять:
голова Комісії - перший заступник (заступник) Голови Адміністрації ДССТ, заступники командирів військових частин НОМЕР_3 , А3771, НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_1 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , заступник командувача виду Збройних Сил України, заступник командувача оперативного командування;
заступник голови Комісії - керівник служби персоналу відповідного органу військового управління;
члени Комісії - представники структурних підрозділів юридичної служби, фінансового забезпечення, морально-психологічного забезпечення, інших структурних підрозділів Адміністрації ДССТ, військових частин НОМЕР_3 , А3771, НОМЕР_4 , А1155, А5725, А5833, НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_1 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , командувань видів Збройних Сил України, оперативних командувань за рішенням голови Комісії, представники територіальних підрозділів з питань запобігання та виявлення корупції та громадських організацій (за згодою);
секретар Комісії - представник структурного підрозділу служби персоналу (кадрового центру) відповідного органу військового управління.
Склад Комісії затверджується наказом Голови Адміністрації ДССТ, відповідного командувача (командира).
Згідно із пунктом 11 Положення про Комісії, на Комісії військових частин НОМЕР_12 , НОМЕР_1 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 та оперативних командувань покладається розгляд питань про визнання учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» осіб із числа:
військовослужбовців Збройних Сил України, які проходять (проходили) військову службу в військових частинах НОМЕР_12 , НОМЕР_1 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , управліннях оперативних командувань та підпорядкованих їм з'єднаннях, військових частинах, установах;
звільнених зі Збройних Сил України, які набули право на отримання статусу учасника бойових дій під час проходження військової служби в військових частинах НОМЕР_12 , НОМЕР_1 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , управліннях оперативних командувань та підпорядкованих їм з'єднаннях, військових частинах, установах.
Суд звертає увагу, що пунктом 14 цього Положення також визначено, що Комісії зобов'язані:
приймати до розгляду заяви осіб, клопотання командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) або іншого керівника підприємства, установи та організації про визнання їх учасниками бойових дій, учасниками війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
реєструвати заяви, клопотання в спеціальній книзі обліку;
розглядати заяви, клопотання та інші документи в місячний строк з дня їх отримання;
самостійно або через відповідні підрозділи служб персоналу (кадрових центрів), соціального забезпечення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки робити запити до відповідних архівних установ (за потреби), про що повідомляти заявника;
заслуховувати (за потреби) пояснення осіб, які подали заяви, свідків, досліджувати інші докази особистої участі заявника в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (сил);
доводити рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві, до відома громадянина в письмовій формі, а також роз'яснювати порядок його оскарження;
проводити засідання Комісії не рідше ніж один раз на місяць (за наявності документів);
розглядати документи стосовно визнання учасниками бойових дій, учасниками війни відповідно до частини першої статті 6 та статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а в разі:
надходження документів, розгляд яких не належить до повноважень Комісій, визначених пунктами 6-13 цього Положення, повертати їх заявнику або надсилати за належністю відповідному органу чи посадовій особі, без винесення таких документів на розгляд Комісії, про що повідомляти заявника з відповідними роз'ясненнями;
відсутності підстав для визнання осіб учасниками бойових дій, учасниками війни, що підтверджуються документами, відмовляти таким особам у визнанні їх учасниками бойових дій, учасниками війни.
виявлення розбіжностей або неточностей у наданих документах, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, організацій та підприємств чи особисто заявникам разом з письмовим обґрунтуванням з метою подальшого доопрацювання.
Підпунктом 12 пункту 15 Положення про Комісії також обумовлено, що Комісії приймають рішення про визнання осіб учасниками бойових дій на підставі таких документів: - для військовослужбовців, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, зокрема які отримали травми (поранення, контузії, каліцтва), - довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
До зазначеної довідки за власним бажанням особою можуть додаватись інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання особою особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, серед них:
витяги (копії) бойових донесень;
витяги (копії) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);
витяги (копії) з вахтових журналів;
копії польотних листів;
довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва);
копії рапортів командирів підрозділів (груп), екіпажів кораблів (катерів, суден забезпечення, літаків, вертольотів) про виконання бойових (службових) завдань (знищення, захват техніки або живої сили противника);
витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил України, командирів (начальників) органів військового управління, військових частин (органів, підрозділів), установ та закладів, Командувача об'єднаних сил, командувачів угруповань військ, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів виконання бойових (службових) завдань;
витяги з наказів (по стройовій частині) командирів (начальників) органів військового управління, військових частин (органів, підрозділів), установ та закладів угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів виконання бойових (службових) завдань;
документи про направлення у відрядження до (з) районів виконання бойових (службових) завдань та інші.
За приписами пунктів 20-22 Положення про Комісії, документи, які подаються на розгляд Комісій, готують відповідні підрозділи служб персоналу (кадрових центрів) або підрозділи соціального забезпечення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи особисто заявник.
Засідання Комісії вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її складу.
Комісія приймає рішення у місячний строк з дня надходження документів. Рішення приймається відкритим голосуванням більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні.
У разі відсутності голови Комісії на засіданні за його рішенням головує заступник.
Рішення Комісії оформлюється протоколом.
Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що статус учасника бойових дій надається особам з числа військовослужбовців, зазначених в абз.2 п.2 Порядку №413, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань та за наявності відповідного документального підтвердження, зокрема довідки за формою згідно з додатком 6 до Порядку № 413.
З матеріалів справи вбачається, що старший лейтенант проходив військову службу на посаді начальника служби військової техніки військової частини НОМЕР_2 та звільнений з військової служби наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 25.10.2023 № 239 у запас за підпунктом «г» (перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років) пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Матеріалами справи встановлено та не заперечується сторонами, що довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 12.02.2024 № 58 засвідчено те, що ОСОБА_1 дійсно в період з 01.05.2023 по 13.11.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в м. Острог, Рівненської області.
Більш того, у довідці від 12.02.2024 № 58 зазначено, що «ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни)».
Необхідно вказати, що вказана довідка є чинною та не відкликалася уповноваженими особами. А тому доводи наведені у відзиві з приводу того, що причини її видачі є невідомими - судом не можуть вважатися обґрунтованими та підставними для доведення того факту, що безпосередньої участі у виконанні бойових (спеціальних) завдань у складі військової частини (підрозділу) або в бойових діях під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, позивач не здійснював, оскільки місто Острог Рівненської області не визначено районом ведення бойових дій.
Крім того, у вказаній довідці також є відомості про те, що вона складена на підставі наказу № 5 від 05.05.2022 про зарахування в/с до списків в/ч НОМЕР_2 , БР в/ч НОМЕР_1 № 123-дек від 20.04.2023, наказу командира військової частини НОМЕР_2 № 121 від 21,04.2023, наказу командира військової частини НОМЕР_2 № 329 від 13.11.2023, журналу бойових дій військової частини НОМЕР_2 № 936 від 26.12.2022, посвідчення про відрядження № 305 від 21.04.2023, наказ командира оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (по стройовій частині) № 3 від 01.05.2023, наказу командира оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (по стройовій частині)» № 201 від 13.11.2023.
Відтак, у суду відсутні відомості про те, що така довідка містить неправдиві відомості.
Суд зауважує, що оскаржуване Рішення Комісії військової частини НОМЕР_1 від 01.05.2024, відповідно до протоколу № 4 комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій ОСОБА_1 , яким колишньому начальнику служби військової частини НОМЕР_2 відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, - не містять жодних обґрунтувань відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій. Також таке рішення не містить посилання на норми чинного законодавства, щодо відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Тобто, відповідач, всупереч вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, прийняв спірне рішення, взагалі не обґрунтувавши та не зазначивши підстав відмови, зокрема і підставу відмови з посиланням на норму чинного законодавства, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування такого рішення необхідно задовольнити.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
При цьому суд зазначає, що презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
У той же час спірне рішення прийнято з порушенням критеріїв, встановлених у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, відповідно порушує права та законні інтереси позивача, тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Оскільки відповідачем не прийнято обґрунтованого рішення за результатами розгляду поданих документів щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій, тому належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Комісії військової частини НОМЕР_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повторно розглянути матеріали щодо надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки наданої судом.
Пунктом 16 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Враховуючи викладене, судовий збір, сплачений позивачем, при подачі позову до суду не підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Комісії військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії військової частини НОМЕР_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, оформлене протоколом від 01.05.2024 №4 у частині відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .
Зобов'язати Комісію військової частини НОМЕР_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повторно розглянути матеріали щодо надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки наданої судом.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 07 жовтня 2024 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_13 )
Відповідач - Комісія військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_14 )
Суддя Д.П. Зозуля