про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
07 жовтня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/1041/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 11 вересня 2024 року надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі- відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому з урахуванням уточненого позову заявлено такі вимоги:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації та зобов'язати відповідача розглянути відповідну заяву на відстрочку з урахуванням висновків суду;
2) визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії від 19 серпня 2024 року про ступінь придатності позивача до військової служби та зобов'язати військово-лікарську комісію повторно провести медичний огляд позивача та прийняти відповідне рішення щодо визначення ступені придатності до військової служби у відповідності до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 19 серпня 2024 року позивач, перебуваючи у с. Сарата, Білгород-Дністровського району по власниих справах, був примусово доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою уточнення даних. Незважаючи на пояснення та зауваження позивача, що в цьому місці позивач не проживає та має право на відстрочку, його було примусово відправлено на ВЛК.
Позивач стверджує, що ним від руки написано заяву на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, яку подано до ІНФОРМАЦІЯ_3 разом з відповідними підтверджуючими документами. Посадовими особами відповідача повідомлено, що позивач не має права на відстрочку та підлягає мобілізації, у зв'язку з чим територію відповідного ІНФОРМАЦІЯ_2 вже не покине та буде доставлений для проходження ВЛК.
Позивач при проходженні медичного огляду повідомляв, що має ряд хронічних захворювань: остеохондроз, спондильоз, спондилоартроз. Обстеження військово-лікарською комісією було здійснено не в повній мірі, поверхово, без урахування установлених діагнозів та з порушенням процедури його проведення.
По завершенню працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 видали позивачу довідку про те, що позивач вже перебуває на військовій службі в військовій частині НОМЕР_1 АДРЕСА_3 з 19 серпня 2024 року.
Також позивач зазначає, що жодної повістки під особистий підпис йому не вручено, не ознайомлено з правилами військового обліку призовників та військовозобов'язаних, Законом України «Про захист персональних даних», Указом Президента «Про загальну мобілізацію», направлення на ВЛК також не видано під особистий підпис, не ознайомлено з результатами ВЛК, не вручена повістка на відправку, у зв'язку з чим позивач був повністю позбавлений можливості подати скарги, зауваження та захистити свої права.
Позивач вважає, що відповідачем здійснено його призов на військову службу з порушенням Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, та Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Ухвалою від 16 вересня 2024 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Від позивача 02 жовтня 2024 року до суду надійшла заява про усунення недоліків та уточнений адміністративний позов.
Після усунення недоліків позов відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 частини першої статті 4 КАС України).
Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо: прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259, 260, 262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Разом з позовом позивачем подано клопотання про витребування постанови військово-лікарської комісії від 19 серпня 2024 року, якою визначено ступінь придатності позивача да військової служби.
Вирішуючи клопотання про витребування доказів, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).
Відповідно до частини другої статті 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу (частина четверта статті 79 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
З огляду на покладений на відповідача обов'язок доказування правомірності свого рішення, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача подати до суду витребувані докази.
Також керуючись положеннями статті 9, 77, 80 КАС України, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від відповідача докази, яких не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 12, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропонувати ІНФОРМАЦІЯ_1 надати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі:
- відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити сторонам строк для подання до суду відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).
Клопотання про витребування доказів задовольнити.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 подати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:
- відомості про ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема про: взяття на військовий облік у відповідача; рішення (постанову) військово-лікарської комісії щодо придатності позивача до проходження військової служби під час мобілізації; про призов на військову службу під час мобілізації;
- заяву ОСОБА_1 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації разом з доданими до неї документами;
- рішення комісії, прийняте за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
- всі документи на ОСОБА_1 , якими оформлено процедуру призову його на військову службу під час мобілізації та складання яких передбачено Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560;
- наказ про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації;
- направлення ОСОБА_1 на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду;
- всі документи (у тому числі медичні), наявність яких передбачена Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, на підставі яких прийнято рішення (постанову) про придатність ОСОБА_1 до військової служби за станом здоров'я, у тому числі: картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 ;
- висновок (рішення, постанова) військово-лікарської комісії від 19 серпня 2024 року про придатність ОСОБА_1 до військової служби.
Справа розглядатиметься суддею Пляшковою К.О. одноособово.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) - «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяК.О. Пляшкова