07 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5202/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування вимог та рішення, -
Представник позивача звернулась до суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДПС у Кіровоградській області про сплату боргу (недоїмки) від 11 серпня 2023 року №0000/5904/2404;
- визнати протиправним та скасувати Рішення ГУ ДПС у Кіровоградській області №000059052404 від 11 серпня 2023 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником податку своєчасно не нарахованого єдиного внеску;
- визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДПС у Кіровоградській області про сплату боргу (недоїмки) від 07.03.2024 року №Ф-0791-1128.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач не отримувала чистого оподаткованого доходу з якого податковим органом донараховано розмір єдиного соціального внеску у розмірі 461 493,04 грн. Якщо б позивач, дійсно порушувала вимоги законодавства щодо нарахування та сплати ЄСВ за період 2017-2022 роки, то станом на момент прийняття вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 19.01.2022 року №Ф-0230-1114- У вказана інформація відображалась інформаційних базах податкового органу та, відповідно, була сплачена ОСОБА_2 в рамках виконавчого провадження № 68975023. Відповідачем протиправно не надано ОСОБА_2 строку на відновлення документів та не зупинено проведення перевірки до їх відновлення, що позбавило її права на спростування висновків щодо завищення чистого оподатковуваного доходу та донарахування єдиного соціального внеску, виходячи з розрахунків, зроблених податкових органом.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, що викладені в письмовому відзиві та письмових поясненнях, які долучені до матеріалів справи ( а.с.64-66).
Ухвалою суду від 27.09.2024 витребувано у відповідача письмові докази ( а.с.87-88).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_2 з 19.01.2007 року по 02.11.2020 року була зареєстрована як фізична особа-підприємець, перебувала на обліку платників податків в ГУ ДПС у Кіровоградській області.
У лютому 2023 року посадова особа ГУ ДПС у Кіровоградській області провела документальну позапланову виїзну перевірку ОСОБА_2 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої склали акт №1293/11-28-24-04/ НОМЕР_1 від 06.03.2023 року ( а.с.94-113).
На підставі цього акту ГУ ДПС у Кіровоградській області прийняло щодо ОСОБА_2 зокрема:
- вимогу ГУ ДПС у Кіровоградській області про сплату боргу (недоїмки) від 11 серпня 2023 року №0000/5904/2404 на суму заборгованості зі сплати єдиного податку у розмірі 461 493, 04 грн. ( а.с.118, 153);
- рішення ГУ ДПС у Кіровоградській області №000059052404 від 11 серпня 2023 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником податку своєчасно не нарахованого єдиного внеску у суму 55 919,54 грн. ( а.с. 118, 153, зворотній бік);
- вимогу ГУ ДПС у Кіровоградській області про сплату боргу (недоїмки) від 07.03.2024 року №Ф-0791-1128 на суму 510 450,99 грн. , з них недоїмка - 454 331, 49 грн., штрафи - 55 919,54 ( а.с.119).
Не погоджуючись із прийнятим рішенням позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі - Закон №2464-VI).
За змістом ст. 1 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
А пункт 4 ч. 1 цієї статті до платників єдиного внеску відносить також фізичних осіб - підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VI, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Пунктом 2 ч. 1 цієї статті Закону №2464-VI визначено, що для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Абзацом 1 ч. 5 ст. 8 Закону №2464-VI визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону №2464-VI, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
За приписами ч. 4 ст. 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Відповідно до абз. 2 п. 2 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 року за №508/26953 (далі - Інструкція №449), у разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
За змістом п. 3 р. VI Інструкції №449, органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадках, передбачених абз. 3 та/або 4 цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається): платникам, зазначеним у пп. 1, 2 п. 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 10 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій); платникам, зазначеним у пп. 3, 4, 6 п. 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 15 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Абзацом 1 п. 4 р. VI Інструкції №449 визначено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ та наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 20.02.2023 №239-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_2 » проведено документальну позапланову виїзну перевірку фінансово - господарської діяльності платника податків - фізичної особи ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 року по 02.11.2020 року, дотримання законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 02.11.2020 року.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 06.03.2023 року №1293/11-28- 24-04/2731111907 та встановлені наступні порушення по єдиному соціальному внеску, а саме:
- частини 2 пункту 1 статті 7 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (із змінами та доповненнями) в частині в частині заниження суми податкового зобов'язання по єдиного внеску від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 461 493,04 грн., в тому числі за 2017 рік - на 59283,91грн., за 2018 рік - на 113554,59грн., за 2019 рік - 154234,08грн., за 2020 рік - 134420,46грн;
Так, відповідно до акту перевірки по порушеннях встановлених даною перевіркою та викладених у п.2.1.2 даного акту, збільшено суму чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 2295540,58 грн., в тому числі за 2017 рік - 333852.35грн., за 2018 рік - 570836,29грн., за 2019 рік -779849,87 грн., за 2020 рік-611002.07 грн.
А саме, в порушеним підпунктів 177.4.1, 177.4.2, 177.4.4 пункту 177.4 статті 177 Податкового кодексу України від. 02 грудня 2010 року №2755-VI платником податків - фізичною особою ОСОБА_2 включено до валових витрат суми, які не підтверджені документально (відсутні первинні документи), що привело до їх завищення на загальну суму 1654445,73 гри., в тому числі за 2017 рік в сумі 306079,80грн., за 2018 рік - 482609,74грн., за 2019 рік - 767048.99грн., за 2020 рік - 98707.20грн.
При проведенні перевірки платнику податків - фізичній особі ОСОБА_2 надано запити №297/12/11-28-24-04/ НОМЕР_1 від 21.02.2023 року, №306/12/11-28-24- 04/2731111907 від 22.02.2023 року та №325/12/11-28-24-04/2731111907 від 23.02.2023 року з вимогою про надання на перевірку первинних документів та книги обліку доходів та витрат за період що перевіряється. Станом на дату написання акту перевірки платником податків - фізичною особою ОСОБА_2 не надано на перевірку книгу обліку доходів та витрат, банківські виписки та первинні документи, що підтверджують понесені витрати за період що перевіряється.
Платником податків - фізичною особою ОСОБА_2 надано пояснення №б/н від 23.02.2023 року про те, що первинні документи були утилізовані за закінченням строку зберігання.
Відповідачем складено акт №116/11-28-24-04/ НОМЕР_1 від 23.02.2023 року про ненадання первинних документів за 3 робочі дні до закінчення перевірки.
Платник податків - фізична особа ОСОБА_2 направила на адресу ГУ ДПС у Кіровоградській області лист №б/н від 24.02.2023 року (вх. ГУ ДПС у Кіровоградській області №4050/6 від 24.02.2023 року) з проханням зупинити перевірку та надати термін для відновлення первинних документів згідно пункту 44.5 статті 44 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями).
ГУ ДПС у Кіровоградській області листом №1344/6/11-28-24-04 від 01.03.2023 року платнику податків - фізичній особі ОСОБА_2 відповідно пункту 44.5 статті 44 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI відмовлено у зупиненні перевірки та наданні терміну на відновлення первинних документів, так як до листа №б/н від 24.02.2023 року (вх. ГУ ДПС у Кіровоградській області №4050/6 від 24.02.2023 року) не додано підтверджуючих документів про втрату первинних документів, оформлених згідно чинного законодавства.
Суд не приймає посилання представника позивача, що відповідачем протиправно не надано ОСОБА_2 строку на відновлення документів та не зупинено проведення перевірки до їх відновлення, що позбавило її права на спростування висновків щодо завищення чистого оподатковуваного доходу та донарахування єдиного соціального внеску, виходячи з розрахунків, зроблених податкових органом, виходячи з наступного.
Позивачем при проведенні перевірки не надано відповідачу підтверджуючих документів про втрату первинних документів, оформлених згідно чинного законодавства.
Крім того, позивачем не надано вказаних документів до суду в ході розгляду даної справи, а також не надано відновлених первинних документів та книги обліку доходів та витрат за період що перевірявся відповідачем.
Суд зазначає, що винесення відповідачем вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 19.01.2022 року №Ф-0230-1114- У щодо нарахування та сплати ЄСВ за період 2017-2022 роки та сплата позивачем нарахованих сум в рамках виконавчого провадження № 68975023, не спростовує висновків відповідача викладених у акті №1293/11-28-24-04/2731111907 від 06.03.2023 щодо допущених позивачем порушень податкового законодавства.
Щодо посилання представника позивача на визначення актом перевірки від 06.03.2023 року №1293/11-28-24-04/ НОМЕР_1 суми чистого оподатковуваного доходу за перевіряємий період, а саме збільшення на 32 651,23 грн., в тому числі за 2017 рік в сумі 4132,38 грн., за 2018 рік - 8150,76 грн., за 2019 рік - 11203,06 грн., за 2020 рік - 9165,03 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до акту перевірки від 06.03.2023 року №1293/11-28-24-04/ НОМЕР_1 встановлено заниження суми чистого оподатковуваного доходу (п.2.1.2 Акту), що спричинило заниження суми податкового зобов'язання по військовому збору від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 32651,23грн., в тому числі за 2017 рік в "сумі 4132,38грн., за 2018 рік - 8150,76грн.. за 2019 рік - 11203,06грн., за 2020 рік - 9165.03 грн.
Тобто, у вказаному акті перевірки сума 32 651,23 грн. вказана не як сума чистого оподаткованого доходу, а як заниження суми податкового зобов'язання по військовому збору від здійснення підприємницької діяльності ( а.с.101).
Отже, позивачем не наведено доказів протиправності вимоги ГУ ДПС у Кіровоградській області про сплату боргу (недоїмки) від 11 серпня 2023 року №0000/5904/2404, судом не встановленно порушень при прийнятті вказаної вимоги, а тому вимога на суму заборгованості зі сплати єдиного податку у розмірі 461 493, 04 грн. є обґрунтована, що доведено наданими відповідачем доказами, а тому не підлягає скасуванню.
Щодо рішення ГУ ДПС у Кіровоградській області №000059052404 від 11 серпня 2023 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником податку своєчасно не нарахованого єдиного внеску( а.с.153, зворотній бік), суд зазначає наступне.
За результатами перевірки відповідача позивачу донараховано 461 493,04 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому на підставі пункту 3 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 55 919,54 грн. ( а.с.170).
Суд зазначає, що згідно пункту 52 -1підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI за порушення податкового законодавства, вчиненого протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів, України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), штрафні санкції відповідачем до позивача не застосовувались.
Отже, враховуючи, що судом встановлено правомірність нарахування позивачу 461 493,04 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутність порушень відповідача при нарахуванні штрафу, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваного рішення.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправною та скасувати вимогу ГУ ДПС у Кіровоградській області про сплату боргу (недоїмки) від 07.03.2024 року №Ф-0791-1128, суд зазначає, що вказана вимога є похідною від попередніх вимог позивача, які визнані судом необґрунтованими, а тому також не підлягає задоволенню.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження матеріалами справи, є не обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про відмову в задоволені позову.
З урахуванням положень статті 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в задоволенні позову розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика, Перспективна, 55, ЄДРПОУ ВП 43995486) про визнання протиправними та скасування вимог та рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН