про відмову у задоволенні заяви
07 жовтня 2024 року ЛуцькСправа № 140/9215/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши в письмовому провадженні заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Представником Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області подано до суду заяву про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого листа від 02 липня 2024 року № 15435/2024.
Заява обґрунтована таким.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року у справі № 140/9215/23 зобов'язано, зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 28 жовтня 2022 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796 (далі Закон № 796), що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, до фактичної зміни обставин чи зміни нормативно-правових актів, що були застосовані судом під час вирішення даного спору.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року у справі № 140/9215/23 було видано виконавчий лист від 19 жовтня 2023 року № 17626/2023 про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити Стягувачу підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону № 796, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01 травня 2024 року у справі № 140/9215/23 за результатами розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 02 січня 2024 року № 140/9215/23 зазначену ухвалу скасовано і ухвалено постанову, якою задоволено заяву стягувача.
04 вересня 2024 року боржник отримав новий виконавчий лист від 02 липня 2024 року №15435/2024 про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити стягувачу підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону № 796, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб.
Зазначені вище виконавчі листи від 19 жовтня 2023 року № 17626/2023 та від 02 липня 2024 року № 15435/2024 року стягувачем передані до відділу примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для їх примусового виконання.
Виконавче провадження № 73388258 з виконання виконавчого листа № 17626/2023 відкрито постановою від 24 листопада 2023 року.
Виконавче провадження № 75833769 з виконання виконавчого листа № 15435/2024 відкрито постановою від 20 серпня 2024 року.
Статтею 373 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) чітко регламентовано порядок видачі виконавчого листа та випадки, у яких суд може видавати кілька виконавчих листів. У справі № 140/9215/23, рішення у якій прийнято від 10 липня 2023 року, позивачем є ОСОБА_1 , відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області. Інших позивачів та відповідачів у справі не було.
Таким чином підстав для видачі двох виконавчих листів немає. Отже виконавчий лист від 02 липня 2024 року № 15435/2024 можна вважати таким, що виданий помилково.
В судове засідання учасники справи не з'явились хоча були повідомленні про місце, дату та час судового розгляду справи, про причини неявки суд не повідомили.
Заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, розглянуто судом в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява до задоволення не підлягає з огляду на таке.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 по справі № 140/9215/23 адміністративний позов задоволено, вирішено:
· визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ;
· зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській провести ОСОБА_1 з 28 жовтня 2022 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, до фактичної зміни обставин чи зміни нормативно-правових актів, що були застосовані судом під час вирішення даного спору.
На виконання вказаного рішення суду Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 17626/2023р. від 19.10.2023, який звернуто до виконання до органів Державної виконавчої служби та 24.11.2023 відкрито виконавче провадження ВП № 73388258.
До суду 26.12.2023 надійшла заява ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України, відповідно до якої просила суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області вчинені на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 по справі № 140/9215/23 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 згідно рішення від 14.09.2023 № 9076200129001, яким обмежено підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеного статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, враховуючи прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законодавством станом на 01.01.2022, а не станом на 01 січня календарного року виплати пенсії;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону неналежного виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 по справі № 140/9215/23 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 згідно рішення від 14.09.2023 № 9076200129001, яким обмежено підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, враховуючи прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законодавством станом на 1 січня календарного року виплати пенсії.
Ухвалою від 02.01.2024 заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень-відповідача на виконання рішення суду в адміністративній справі № 140/9215/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, залишено без задоволення.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.05.2024 скасовано ухвалу від 02.01.2024 та постановлено:
· визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області вчинені на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 по справі № 140/9215/23 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 28.10.2022 доплати до пенсії відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, виходячи з двох прожиткових мінімумів без врахування зміни розміру прожиткового мінімуму згідно закону про Державний бюджет України на відповідний рік;
· зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 по справі № 140/9215/23 перерахунок і виплату ОСОБА_1 з 28.10.2022 доплати до пенсії відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, у розмірі, що дорівнює двом прожитковим мінімумам з урахуванням зміни такого розміру згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік;
· встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області місячний строк з дня отримання (вручення) копії цієї постанови для подання до суду першої інстанції доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при вирішенні рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 по справі № 140/9215/23.
На виконання вказаного рішення суду апеляційної інстанції Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 15435/2024р. від 02.07.2024.
При цьому, представником Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області не подано до суду доказів відкритого виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 15435/2024р. від 02.07.2024.
Вирішуючи дану справу, суд виходить з такого.
Підстави визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню встановлено приписами статті 374 КАС України.
Так, відповідно до частини другої вказаної норми, суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Судом не встановлено наявність підстав безпосередньо визначених наведеною нормою.
Водночас наведена норма не містить вказівок на інші причини, що можуть бути підставою для визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню.
Для вирішення питання чи наявні у даній справі підстави для визнання виконавчого листа № 15435/2024р. від 02.07.2024 таким, що виданий помилково, як стверджує представник заявника, слід виходити із змісту зобов'язальних приписів, які мітяться у виданих виконавчих листах.
Так, виконавчим листом № 17626/2023р. від 19.10.2023 зобов'язано боржника Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 28 жовтня 2022 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, до фактичної зміни обставин чи зміни нормативно-правових актів, що були застосовані судом під час вирішення даного спору.
Виконавчим листом № 15435/2024р. від 02.07.2024 зобов'язано боржника Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №140/9215/23 перерахунок і виплату ОСОБА_1 з 28.10.2022 доплати до пенсії відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі, що дорівнює двом прожитковим мінімумам з урахуванням зміни такого розміру згідно із Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відтак, вказані виконавчі листи хоча і видані в межах однієї справи на виконання одного рішення суду, однак за своїм змістом не є дублюючими або суперечливими один одному.
Більше того, виконавчий лист № 15435/2024р. від 02.07.2024 виданий на виконання рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.05.2024, є доповнюючим до виконавчого листа № 17626/2023р. від 19.10.2023 та його видача обумовлена деліктною поведінкою боржника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №140/9215/23, а відтак і зобов'язальних приписів виконавчого листа № 17626/2023р. від 19.10.2023.
Відтак, твердження заявника щодо помилковості видачі виконавчого листа № 15435/2024р. від 02.07.2024 не відповідає фактичним обставинам справи та змісту спірних правовідносин.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про відсутність у даній справі передбачених положеннями статті 374 КАС України фактичних причин (підстав), які б обумовили визнання виконавчого листа № 15435/2024р. від 02.07.2024 таким, що не підлягає виконанню.
Принцип обов'язковості судового рішення закріплено у статті 129-1 Конституції України, згідно з якою суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Також, приписами статті 2, частини другої статті 14 КАС України та частини другої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. При цьому, у ст. 370 КАС України додатково закріплено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
У Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава і її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 43 рішення у справі «Шмалько проти України», заява № 60750/00; пункт 84 рішення у справі «Валерій Фуклєв проти України», заява № 6318/03; пункт 64 рішення у справі «Apostol v. Georgia», заява № 30779/04; пункти 46, 51, 54 рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України», заява № 40450/04).
На підставі аналізу конституційних норм у їх системному зв'язку, Конституційний Суд України у Рішенні від 15 травня 2019 р. № 2-р(II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість заяви представника Головного управління Пенсійного фонду України про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого листа від 02 липня 2024 року № 15435/2024, а отже про відмову в задоволенні вказаної заяви.
Керуючись статтями 229, 248, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в задоволенні заяви представника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Суддя Ф.А. Волдінер