07 жовтня 2024 року ЛуцькСправа № 140/6249/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.04.2024 позивач ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перехід на пенсію по віку, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), вказану заяву за принципом екстериторіальності було скеровано до ГУ ПФУ у Львівській області.
Рішенням ГУ ПФУ у Львівській області від 06.05.2024 № 907580150988 відмовлено в перерахунку пенсії, переході на пенсію, оскільки станом на 01.05.2016 позивач не займала посади державної служби.
Позивач не погоджується із вказаним рішенням та зазначає, що тривалий час працювала на посаді головного спеціаліста програміста, що відносилося до категорії посад державної служби у Фінансовому управлінні Володимир-Волинської райдержадміністрації до 29.12.2014, після чого вийшла на пенсію по віку. Враховуючи той факт, що в добровільному порядку відповідач не призначає пенсію по віку, чим грубо ігнорує норми статті 19 Конституції України, позивач змушена звернутися до суду за захистом порушених прав.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 06.05.2024 № 907580150988 про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області перерахувати та виплачувати пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII з дати звернення, а саме з 30.04.2024.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 18).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 22-27) відповідач ГУ ПФУ у Львівській області позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення.
Вказує, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах ПФУ та з 30.12.2014 їй призначено пенсію за віком за нормами Закону № 1058-IV. 30.04.2024 позивач звернулася із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, та за результатами розгляду заяви проведено умовний розрахунок стажу, зараховано періоди роботи з 08.04.1991 по 23.06.1994, з 17.10.2002 по 29.12.2014, та встановлено, що стаж роботи позивача на посадах державної служби становить 15 років 5 місяців. Враховуючи, що станом на 01.05.2016 позивач не обіймала посад державної служби, на цю дату у неї відсутній стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби не менше 20 років, тому відсутні підстави для переходу на пенсію відповідно до Закону № 889-VIII та перерахунку пенсії згідно із довідкою № 481/06/2-24 від 29.04.2024.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах ПФУ та з 30.12.2014 їй призначено пенсію за віком за нормами Закону № 1058-IV.
30.04.2024 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перехід на пенсію по віку, призначену відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію по віку відповідно до Закону № 889-VIII, до якої долучила довідку Управління соціальної та ветеранської політики Володимирської районної державної адміністрації від 29.04.2024 № 481/06/2-24 (а. с. 12), та вказану заяву за принципом екстериторіальності було скеровано до ГУ ПФУ у Львівській області.
Рішенням ГУ ПФУ у Львівській області від 06.05.2024 № 907580150988 відмовлено в перерахунку пенсії, переході на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, оскільки станом на 01.05.2016 позивач не займала посади державної служби. В рішенні також зазначено, що проведено умовний розрахунок стажу ОСОБА_1 , зараховано періоди роботи з 08.04.1991 по 23.06.1994, з 17.10.2002 по 29.12.2014, стаж роботи позивача на посадах державної служби становить 15 років 5 місяців (а. с. 8).
Листом ГУ ПФУ у Волинській області повідомлено позивача про прийняте рішення за результатами розгляду заяви про перехід на інший вид пенсії (а. с. 7).
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).
01.05.2016 набув чинності Закон № 889-VIII, згідно з пунктом 2 розділу ХІ якого визнано такими, що втратили чинність: Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із пунктами 10 - 12 розділу ХІ Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18).
Таким чином право на пенсію державного службовця за змістом частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ мали особи, які:
а) досягли певного віку;
б) мають передбачений законодавством страховий стаж;
в) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
За наведеного правового регулювання, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих положень Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Тобто, за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 15.12.2020 у справі № 560/2398/19, від 22.05.2024 у справі № 500/1404/23.
Рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 06.05.2024 № 907580150988 про відмову у перерахунку пенсії, переході на пенсію державного службовця мотивоване тим, що станом на 01.05.2016 позивач не займала посади державної служби, а її стаж на посадах державної служби становить 15 років 5 місяців (а. с. 8).
Суд погоджується із підставами відмови у перерахунку пенсії та переході на пенсію за віком державного службовця, які зазначені у рішенні ГУ ПФУ у Львівській області від 06.05.2024 № 907580150988, з огляду на таке.
Із записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 (а. с. 9-11) дійсно вбачається, що станом на 01.05.2016 позивач не займала посаду державної служби (останній запис про трудову діяльність за № 26 датований 29.12.2014 про звільнення за згодою сторін).
Отже, для призначення пенсії державного службовця позивачу необхідно мати не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, за результатами проведення умовного розрахунку стажу ОСОБА_1 зараховано періоди роботи з 08.04.1991 по 23.06.1994, з 17.10.2002 по 29.12.2014, а її стаж роботи на посадах державної служби становить лише 15 років 5 місяців.
При цьому, позивач не заперечила правильність такого розрахунку стажу роботи на посадах державної служби, а судом встановлено, що визначений ГУ ПФУ у Львівській області стаж роботи позивача на посадах державної служби тривалістю 15 років 5 місяців відповідає записам щодо трудової діяльності, внесеним до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 (а. с. 9-11).
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що у відповідача ГУ ПФУ у Львівській області були відсутні правові та фактичні підстави для перерахунку пенсії позивача та її переведенні на пенсію державного службовця за заявою від 30.04.2024 (з огляду на те, що станом на 01.05.2016 позивач не займала посаду державної служби, а її стаж роботи на посадах державної служби становить лише 15 років 5 місяців при необхідних не менше 20 років, що не дає підстав для переходу на пенсію державного службовця та перерахунку пенсії відповідно до довідки Управління соціальної та ветеранської політики Володимирської районної державної адміністрації від 29.04.2024 № 481/06/2-24), оскаржуване у цій справі рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 06.05.2024 № 907580150988 є правомірними та таким, що прийняте відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення та похідної позовної вимоги зобов'язального характеру належить відмовити.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М. Валюх