991/2508/20
1-кс/991/2557/20
Іменем України
Місто Київ 27 березня 2020 року
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , розглянувши клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України (далі - НАБУ) ОСОБА_2 (далі - детектив) за його участі, погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення слідчих негласних (розшукових) дій (далі - НСРД) у кримінальному провадженні № 52020000000000137 від 21.02.2020 (далі - Кримінальне провадження) за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України,
Детектив звернувся до суду із клопотанням щодо надання дозволу на проведення у Кримінальному провадженні НСРД, які тимчасово обмежують права людини, а саме щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Вказане клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Під час досудового розслідування встановлено, що службові особи Державної міграційної служби України (далі - ДМС) діючи за попередньою змовою з особами, які контролюються діяльність ТОВ «Пром Бізнес Груп», ТОВ «Тензасоюзбуд», а також інших суб'єктів господарювання, діючи умисно, з корисливих мотивів, заволоділи бюджетними коштами в особливо великих розмірах, виділеними на реконструкцію нежитлової громадської будівлі (корпусу лабораторно-виробничого) розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом укладення та виконання умов договорів підряду із вказаними товариствами на закупівлю робіт із розроблення проектно-кошторисної документації та виконання фактичних робіт щодо реконструкції вищевказаної нежитлової громадської будівлі за завищеною вартістю та в порушення вимог законодавства України «Про публічні закупівлі».
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 № 1192-р до сфери управління ДМС віднесено будівлю по вул. Павлівська, 29, м.Київ.
23.12.2015 на виконання вказаного розпорядження КМУ, спільним наказом ДМС України та Фонду державного майна України № 1973/170 вказану будівлю передано до ДМС.
З метою її реконструкції, у період з 2017 по 2019 роки ДМС укладено 5 договорів (№ 106 від 18.12.2017, № 28 від 15.03.2018, № 30 від 19.03.2018, № 72 від 22.08.2019, № 73 від 28.08.2019) з ТОВ «Пром Бізнес Груп» на виготовлення проектно-кошторисної документації на загальну вартість 4 500 тис грн., зокрема: вартість проектних робіт стадії «П» згідно тендерних пропозицій скала: І черга - 1095 тис. грн.; ІІ черга - 416 тис. грн., ІІ черга - 1439 тис. грн.; вартість проектних робіт стадії «Р» згідно тендерних пропозицій: І черга - 341 тис. грн.; ІІ черга - 1209 тис. грн.
Відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-7:2013 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво» вартість проектних робіт визначається відсотком від вартості будівельно-монтажних робіт, з урахуванням знижуючих коефіціентів на стадію проектування, розділи проекту тощо. З урахуванням того, що проект щодо реконструкції є трьохстадійним, розподіл відсотків кожної стадії повинен складати «ЕП»-20-25%, «П»-30-35%, ОСОБА_5 -40%.
У той же час, беручи до уваги відповідні коефіцієнти, передбачені зазначеним ДСТУ орієнтовна гранична вартість проектних робіт повинна складати: стадія «П»: І черга - 261 тис. грн.; ІІ Черга - 658,9 тис грн.; ІІІ - черга 120,7233; стадія «Р»: І черга - 366,6 тис. грн., ІІ черга - 922,4 тис грн.
Таким чином різниця між передбаченою ДСТУ граничною вартістю та фактично визначеною вартістю проведених закупівель становила орієнтовно 2 200 тис.грн.
Крім того встановлено, що в порушення вимог ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі», в результаті можливих антиконкурентних узгоджених дій, службовими особами ДМС забезпечено перемогу в торгах щодо закупівлі робіт з реконструкції зазначеної нежитлової громадської будівлі (корпусу лабораторно-виробничого), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 в адміністративну будівлю (ІІ черга) підконтрольного ТОВ «Тензасоюзбуд».
За результатами торгів 14.09.2018 між ДМС та вказаним товариством укладено договір № 85 загальною вартістю 89 622 тис. грн.
З метою заволодіння коштами, розроблено злочинний план, який полягав у проведенні додаткового обстеження та виготовленні звіту, щодо необхідності проведення додаткових робіт з подальшим укладенням, за переговорною процедурою, договору на виконання робіт, фактична потреба у яких відсутня. Після чого, отримати грошові кошти на підконтрольні суб'єкти господарювання та присвоїти їх.
Реалізовуючи вказаний злочинний план, з метою збільшення вартості робіт, службові особи ДМС України за попередньою змовою з особами, які контролюють діяльність ТОВ «Пром Бізнес Груп», ТОВ «Тензасоюзбуд», а також інших суб'єктів господарювання, після початку виконання будівельних робіт ініціювали проведення додаткового обстеження несучих конструкцій будівлі наперед визначеною підрядною організацією ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій».
З урахуванням рекомендацій зазначеного Державного підприємства підконтрольним ТОВ «Пром Бізнес Груп» здійснено коригування проекту (ІІ черги) в результаті чого вартість робіт збільшено на 44 792 тис. грн.
При цьому з урахуванням положень п. 3.15 ДБН 2.2.3-2014, а також п.7 Дотатку А ДБН 2.2.3-2014 проведення додаткового обстеження після початку виконання будівельних робіт може свідчити про цілеспрямоване складання договору, який завідомо не потребує фактичного виконання.
У подальшому, в порушення вимог п. 28 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві», відповідно до якої замовник має право вносити зміни у проектну та кошторисну документацію до початку робіт або під час їх виконання за умови, що вартість додаткових робіт, викликаних такими змінами, не перевищує 10 відсотків договірної ціни і не впливає на характер робіт, визначених у договорі підряду, голова ДМС України ОСОБА_6 підписав додаткову угоду № 4 до вказаного договору, яка передбачає коригування проекту ІІ-ї черги.
Відповідно, 30.10.2019 в порушення вимог ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі», службовими особами ДМС проведено переговорну процедуру закупівлі, за результатами якої з ТОВ «Тензасоюзбуд» укладено договір № 95 про закупівлю додаткових робіт на вищевказану суму, чим фактично збільшено первинну суму закупівлі на 49 відсотків.
На виконання умов вказаного договору у період з 30.10.2019 по 17.02.2020 ДМС перераховано на рахунки ТОВ «Тензасоюзбуд» кошти в сумі близько 35 100 тис. грн. В той же час факт виконання робіт за вказаним договором на даний час не підтверджено.
Вказаними незаконними діями службових осіб ДМС у співучасті з іншими особами, які контролюють діяльність зазначених підрядних організацій щодо закупівлі робіт з виготовлення проектно-кошторисної документації та виконання фактичних робіт щодо реконструкції нежитлової громадської будівлі по АДРЕСА_1 , державному бюджету України в особі ДМС може бути заподіяно шкоду на суму близько 37 300 тис. грн.
Враховуючи викладене, вищевказані дії, які здійснювались вказаними особами, з метою заволодіння державними коштами шляхом зловживання службовим становищем, свідчать про наявність підстав для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками складу злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України.
У причетності до вчинення вказаного злочину обґрунтовано підозрюється особа, у відношенні якої детектив просить провести негласні (слідчі) розшукові дії, яка користується абонентськими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_3 (далі - Номери).
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 , будучи представником підрядника, залученим до виконання будівельних робіт, за попередньою змовою зі службовими особами ДМС України, після початку виконання будівельних робіт разом з іншими особами ініціював проведення додаткового обстеження несучих конструкцій будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема, підписав акт огляду, який послугував підставою для проведення обстеження.
Злочин передбачений ч.5 ст.191 КК України є особливо тяжким злочином, тому з метою виявлення додаткових обставин цього злочину та з огляду на неможливість отримання іншим способом інших додаткових фактичних даних про обставини вчинення вказаного злочину, місця та часу його скоєння, кола пособників, виникла необхідність у проведенні відносно вказаної особи НСРД тривалістю два місяці.
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що детективом наведені відомості, наявні в органу досудового розслідування, що стали підставою для єдиного висновку про необхідність проведення саме таких НСРД, під час яких буде досягнуто той результат, який намагається досягти слідство, а саме: зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж за абонентським номером; установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу за абонентським номером; візуальне спостереження за особою; аудіо-, відеоконтролю особи; зняття інформації з електронних інформаційних систем.
Метою вказаних НСРД є збирання доказів та підтвердження доведеності факту вчинення зазначеною особою особливо тяжкого кримінального правопорушення, з огляду на неможливість отримання таких даних у інший законний спосіб.
Отримання відомостей про вчинення кримінального правопорушення (його обставини), до якого причетна особа, у відношенні якої детектив просить провести НСРД, в інший спосіб неможливо, оскільки проведення гласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні неодмінно призведе до інформування вказаної особи такі дії, що в свою чергу надасть можливість останньому змінити поведінку, припинити дії, які можуть дати можливість слідству отримати докази у кримінальному провадженні та виявити коло осіб, причетних до вчинення описаного злочину, та доказову базу.
При цьому, строк проведення вказаних НСРД необхідний не менше двох місяців, оскільки особи, причетні до вчинення описаного злочину, приховують свою злочинну діяльність, вирішення питань пов'язаних з передачею неправомірної вигоди розтягнуті у часі.
Враховуючи викладене, керуючись ст..ст.30, 31 Конституції України, ст..ст.246-249, 258, 260, 263, 268, 269 КПК України,
Клопотання задовольнити.
Надати у кримінальному провадженні кримінальному провадженні № 52020000000000137 від 21.02.2020 дозвіл на проведення відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , негласних слідчих (розшукових) дій строком на два місяці з дня винесення ухвали, у виді:
1)зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж за абонентськими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_3 (мереж, що забезпечують передавання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого виду між підключеними до неї телекомунікаційними мережами доступу);
2)установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу по засобу по абонентським номерам НОМЕР_2 та НОМЕР_3 ;
3)візуальне спостереження за особою
4)аудіо-, відео контроль особи;
5)зняття інформації з електронних інформаційних систем або їх частин, а саме щодо електронної скриньки ІНФОРМАЦІЯ_2 ; облікових записів, акаунтів мессенджерів, зареєстрованих за абонентськими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_3 .
Строк дії ухвали 2 (два) місяці - до 27 травня 2020 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1