07.10.2024
Справа № 522/16386/24
Провадження 1-кс/522/ 5372/24
07 жовтня 2024 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Приморської окружної прокуратури міста Одеси ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021163030000020 від 18.05.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України,
Згідно клопотання, СВ ВП № 5 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021163030000020 від 18.05.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
У ході досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,5117 га використовується ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на підставі договору оренди від 17.02.2014, укладеного з ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до вказаного договору вказана земельна ділянка надано ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » для експлуатації та обслуговування сімейно-оздоровчого комплексу-готелю, ресторану, тренувальних та концертного (анімаційного) залів, спортивних та дитячих майданчиків, басейну і подальшої реконструкції.
Відповідно до п. 5.2. Договору земельна ділянка має цільове призначення - землі рекреаційного призначення, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.
Крім того встановлено, що 16.05.2018 ІНФОРМАЦІЯ_3 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » видано містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва - будівництво готелю апартаментного типу за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок знесення об'єкта нерухомого майна.
12.10.2018 ДІАМ України ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » видано дозвіл на будівельні роботи № ІУ 113182851530 нове будівництво - будівництво готелю апартаментного типу за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Порядок розроблення проектної документації на будівництво об'єктів затверджений наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 № 45 від 16.05.2011. Цей Порядок визначає процедуру розроблення проектної документації на будівництво об'єктів та поширюється на суб'єктів містобудування.
Положеннями п. п. 3, 4 цього Порядку визначено, що для забезпечення проектування об'єкта будівництва замовник повинен надати генпроектувальнику (проектувальнику) вихідні дані на проектування.
Основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.
Пунктом 4.1 Порядку визначено, що завдання на проектування об'єктів будівництва складається з урахуванням норм ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» і затверджується замовником за погодженням із генпроектувальником (проектувальником).
Згідно з п. 3.5 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», завдання на проектування визначає обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень об'єкта будівництва, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складається з урахуванням технічних умов, містобудівних умов та обмежень.
Згідно п. 4.2 завдання на проектування визначає обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень об'єкта будівництва, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складається з урахуванням технічних умов, містобудівних умов та обмежень.
Пунктом 9 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів визначено, що проектна документація на будівництво об'єктів розробляється з урахуванням вимог містобудівної документації, вихідних даних на проектування та дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Склад та зміст проектної документації об'єктів будівництва на всіх стадіях проєктування визначаються згідно з будівельними нормами і мають бути достатніми для оцінки проєктних рішень та їх реалізації (п. 10 зазначеного Порядку).
Згідно із ч. 2 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
З контексту наведених норм можна дійти правового висновку, що проектна документація об'єкта будівництва має розроблятися проектувальником з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та з урахуванням вихідних даних на проектування.
Статтею 29 Закону визначено, що основними складовими вихідних даних є містобудівні умови та обмеження, технічні умови, завдання на проектування.
Пунктом 8 ч. 5 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (надалі Закон) визначено, що містобудівні умови містять планувальні обмеження (охоронні зони пам'яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони).
Як вже вище було зазначено, 16.05.2018 ІНФОРМАЦІЯ_3 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » видано містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва - будівництво готелю апартаментного типу за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок знесення об'єкта нерухомого майна.
Відповідно до п. 2 вказаних містобудівних умов та обмежень передбачено максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки, який відповідно до ДБН 360-92 « ІНФОРМАЦІЯ_5 і забудова міських і сільських поселень» становить 60%.
Проте, у ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » забудовано майже всю площу земельної ділянки.
Разом з тим, п. 5 містобудівних умов та обмежень передбачено, що з огляду на те, що земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 ,знаходиться в межах території комплексної охоронної зони, проектні рішення необхідно узгодити з ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Проте, у ході досудового розслідування встановлено, що відповідне узгодження ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » отримано не було.
Крім того, відповідно до виданих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » містобудівних умов та обмежень будівлі та споруди мають відповідати вимогам ДБН В.2.2-20-2008 «Будинки і споруди. Готелі».
Так, відповідно до п. 5 вказаного ДБН земельна ділянка для розміщення готелю повинна забезпечити можливість облаштування (розміщення ділянки відпочинку, господарських ділянок і гостьових стоянок автотранспорту), озеленення.
Разом з тим, у ході досудового розслідування встановлено, що експертним звітом щодо розгляду проектної документації по проекту «Будівництво готелю апартаментного типу за адрсеою: АДРЕСА_2 , ділянки відпочинку, стоянки автотранспорту та озеленення взагалі не передбачено.
Ураховуючи вищевикладене, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розроблено проектну документацію у порушення виданих містобудівних умов та обмежень.
Відповідно до п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 № 466 будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Відповідно до п. 27 Порядку дозвіл видається на безоплатній основі відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю за формою, наведеною у додатку 9 до цього Порядку.
Згідно з п. 28 Порядку замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронний кабінет до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю заяву про отримання дозволу за формою, наведеною у додатку 10 до цього Порядку.
До заяви додаються:
- копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію (крім випадків, визначених пунктом 7 цього Порядку);
- копія розпорядчого документа щодо комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду у разі здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності (замість копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою);
- проектна документація на будівництво, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку;
- копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або згода його власника, засвідчена у встановленому законодавством порядку, на проведення будівельних робіт у разі здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту;
- копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд;
- інформація про ліцензію, що дає право на виконання будівельних робіт, та кваліфікаційні сертифікати;
- результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
Так, під час досудового розслідування, з метою надання відповідної кримінально-правової кваліфікації кримінального правоопрушення, виникла необхідність у встановленні обставин, що мають значення для кримінального провадження, у зв'язку з чим, є необхідність у проведенні заходу забезпечення кримінального провадження-тимчасового доступу до речей і документів.
Прокурор до суду не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності. Клопотання підтримує та просить задовольнити.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений цим Кодексом, в зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути клопотання за відсутності прокурора.
У відповідності до ч.4 ст. 107 КПК України, розгляд клопотання проведено за відсутності учасників судового провадження та без фіксації за допомогою технічних засобів, оскільки всі особи, які беруть участь у судовому провадженні до суду не з'явилися.
Розглянувши клопотання, вивчивши надані до нього матеріали, вважаю необхідним клопотання задовольнити, з наступних підстав.
Згідно статті 2 Кримінального процесуального кодексу України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 КПК України.
Так, відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України, вбачається можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами встановити обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, окрім як у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Надані матеріалі свідчать про те, що інформація яка зазначена в клопотанні має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та необхідні для встановлення істини по даному кримінальному провадженню, зокрема для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного кримінального провадження.
Відповідно до ч.2 ст.163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулась з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Як вбачається з клопотання та наданих до суду матеріалів, прокурором було обґрунтовано доведено, що вказана інформація має суттєве доказове значення для встановлення істини по справі, а довести вищенаведені обставини іншим способом не надається можливим.
За таких обставин, є підстави, передбачені ст. 159-163 КПК України, для надання тимчасового доступу та вилучення зазначеної в клопотанні інформації.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 159-164 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання прокурора Приморської окружної прокуратури міста Одеси ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Зобов'язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_7 , що розташована за адресою: АДРЕСА_3 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 , розробника проектної документації ОСОБА_4 (кваліфікаційний сертифікт АА 001264) надати (забезпечити) прокурору Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_3 та іншим прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні, а також слідчим у кримінальному провадженні у кримінальному провадженні тимчасовий доступ до наступних документів, з можливістю вилучити їх завірені належним чином копії, а саме:
- дозволу на будівельні роботи № ІУ 113182851530 нове будівництво - будівництво готелю апартаментного типу за адресою: АДРЕСА_1 ;
- заяви ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », поданої до ДІАМ України, а також документів, наданих замовником разом із заявами, а саме:
- копії документів, що посвідчують право власності чи користування земельними ділянками, або копії договору суперфіцію;
- копії розпорядчого документа щодо комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду у разі здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності (замість копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою);
- проектної документації на будівництво, що розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку;
- копії документів, що посвідчують право власності на будинок чи споруду, або згода його власника, засвідчена у встановленому законодавством порядку, на проведення будівельних робіт у разі здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту;
- копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд;
- інформації про ліцензію, що дає право на виконання будівельних робіт, та кваліфікаційні сертифікати;
- результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
Ухвала діє протягом 1 /одного/ місяця з дня її постановлення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: