Ухвала від 02.10.2024 по справі 127/31338/24

Справа № 127/31338/24

Провадження № 1-кс/127/13516/24

УХВАЛА

Іменем України

02 жовтня 2024 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

слідчого судді: ОСОБА_1

секретар судового засідання: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБУ у Вінницькій області підполковника юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС слідчого відділу Управління СБУ у Вінницькій області підполковник юстиції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, яке погоджено з прокурором ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів.

Клопотання мотивовано тим, що слідчим відділом УСБУ у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за №22024020000000153 від 20.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 14 ч. 2 ст. 113 КК України, в ході здійснення якого виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, однак попередньо суду надано матеріали кримінального провадження та копії документів на обґрунтування клопотання.

АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечило, однак про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлялось завчасно та належним чином шляхом направлення судової повістки на електронну адресу.

Відповідно до частини четвертої статті 163 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.

Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку про те, що саме по собі неприбуття слідчого, дізнавача чи прокурора у судове засідання для розгляду клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів не є перешкодою для розгляду даного клопотання, а тому суд вважає за можливе здійснювати розгляд клопотання без участі дізнавача. Неприбуття ж за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття також не є перешкодою для розгляду клопотання.

Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи те, що учасники процесуальної дії в судове засідання не з'явилися, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.

Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, з огляду на таке.

Згідно зі статтею 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Пунктами 1 та 2 частини п'ятої статті 163 КПК України передбачено, що ухвала про надання тимчасового доступу до речей і документів постановляється, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, слідчим відділом УСБУ у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за №22024020000000153 від 20.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 14 ч. 2 ст. 113 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що на підставі укладених АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Договорів на розподіл електричної енергії в порушення п.п. 5.1.2, 7.6 ПРРЕЕ ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » отримано недостовірні дані щодо споживання електричної енергії фактично непобутовими споживачами, внаслідок чого ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » отримує підтверджені від АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » дані щодо об'ємів розподіленої електричної енергії та надає їх до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Так, встановлено ряд об'єктів на території області, річне споживання електричної енергії, яких значно перевищує побутові потреби. Загальна величина спожитої електроенергії такими споживачами складає понад 10 млн. кВт*год рік. При цьому, через різницю в тарифі для побутового населення (2,64 грн/кВт та 1,68 грн/кВт до 01.06.2023) та комерційним тарифом (кінцева ціна електроенергії для юридичних осіб підприємств коливається в межах 6-7 грн/кВт) державним підприємствам, на яких покладено спеціальні обов'язки із забезпечення доступності електроенергії для побутових споживачів, завдано збитків на суму понад 30 млн. грн лише за 2023 рік.

Відповідно до Положення про покладання спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 № 483, АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » зобов'язаний до 9 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, за зверненнями постачальників універсальних послуг, які провадять на їх території ліцензовану діяльність постачання електричної енергії побутовим споживачам, здійснювати підтвердження фактичних загальних обсягів споживання електричної енергії, необхідної для задоволення потреб побутових споживачів, відповідно до договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Поряд з цим, відповідно до п. 5 «Методики розрахунку вартості послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів, що надаються постачальниками універсальних послуг гарантованому покупцю», ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за 15 діб до початку розрахункового місяця надає гарантованому покупцю прогнозні обсяги споживання електричної енергії побутовими споживачами за кожним оператором систем розподілу та оператором системи передачі, на території ліцензійної діяльності якого вони здійснюють постачання, за формулою, наведеною у пункті 7 методики.

ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснює постачання електричної енергії побутовому споживачу за фіксованим тарифом (до 01.06.2023 - 1,68 грн/кВт*год, після 01.06.2023 - 2,64 грн/кВт*год). В подальшому, різницю між фактичною вартістю електроенергії та фіксованим тарифом компенсується ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в рамках договорів про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів.

Таким чином, в порушення п.п. 1.1.2, 2.1.9., 2.2., 2.3.12., 5.1.2, 7.6 Правил роздрібного ринку, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » отримує від ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (які в свою чергу отримують від АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ») оплату послуги із забезпечення доступності електричної енергії для споживачів та підтримання балансу в енергосистемі.

03.09.2024 проведено санкціоновані слідчим суддею ІНФОРМАЦІЯ_6 обшуки за наступними адресами:

- АДРЕСА_1 ;

- АДРЕСА_1 ;

- АДРЕСА_2 ;

- АДРЕСА_3 ;

- АДРЕСА_4 ;

- АДРЕСА_5 .

Під час вказаних обшуків отримано відомості про використання електричної енергії власниками названих приміщень на непобутові потреби - майнингу та підприємницької діяльності пов'язаною із зберіганням продукції в холодильних камерах.

Вищевказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №22024020000000153 від 20.06.2024 та іншими документами доданими на обґрунтування клопотання.

Як зазначено слідчим у клопотанні, з метою проведення необхідних експертих досліджень, а також підтвердження причетності конкретних осіб до вчинення даного кримінального правопорушення, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_6 ), стосовно абонентів за наступними адресами: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_5 , з можливістю ознайомитись та вилучити оригінали документів, а саме:

-договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії із заявами-приєднання, паспортами точки (точок) розподілу електричної енергії, актами розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, однолінійними схемами та документальними матеріалами, що підтверджують право власності на об'єкт нерухомості (витяги з ДРРП та правовстановлюючі документи (договори купівлі-продажу, дарування тощо));

-заяву щодо проведення технічного обстеження для підключення до електричної мережі електроустановки Замовника;

-акту технічного обстеження для підключення до електричної мережі електроустановки Замовника (побутового споживача);

-акту готовності до експлуатації генеруючої установки приватного домогосподарства;

-технічних умов на приєднання;

-технічного проекту електропостачання;

-протоколів профілактичних вимірів електрообладнання;

-протоколів параметризації лічильників;

-довідки про виконання технічних умов (ТУ) приєднання;

-акту технічної перевірки вимірювального комплексу 0,4 (0,22) кВ;

-акту здачі-приймання робіт (надання послуг);

-відомостей щодо фактичного обсягу спожитої електричної енергії приватним домогосподарством, кВт (помісячно) за період з моменту укладання договору на розподіл електричної енергії дотепер;

-завірених відомостей з реєстрів щодо ЕІС-кодів точок комерційного обліку електроенергії за вказаними адресами та осіб, що за ними рахуються;

-відомостей, підтверджених належним чином, щодо способу, часу, місця, тощо фіксації показників засобів комерційного обліку за вказаними адресами (у разі наявності із підтвердженням фотофіксації), а також інформації стосовно службових осіб у разі здійснення ними таких заходів;

-посадових інструкцій та/або інших документів щодо переліку обов'язків, а також наказів про призначення службових осіб АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відповідальних за контроль та облік електроенергії за вказаними адресами.

Приймаючи до уваги вищевикладене, слідчий суддя вважає, що на час розгляду клопотання наявні достатні підстави для надання дозволу слідчому на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення оригіналів документів, які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », оскільки слідчим було доведено, що вказані документи самі по собі або в сукупності із іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Крім того, слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл слідчому на вилучення саме оригіналів документів, оскільки у кримінальному провадженні існує необхідність в проведення відповідних судових експертиз.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 159 - 164, 309, 310, 372 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого задовольнити.

Надати дозвіл слідчим слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_6 ), стосовно абонентів за наступними адресами: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_5 , тобто можливість ознайомитись з ними та вилучити оригінали документів, а саме:

-договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії із заявами-приєднання, паспортами точки (точок) розподілу електричної енергії, актами розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, однолінійними схемами та документальними матеріалами, що підтверджують право власності на об'єкт нерухомості (витяги з ДРРП та правовстановлюючі документи (договори купівлі-продажу, дарування тощо));

-заяви щодо проведення технічного обстеження для підключення до електричної мережі електроустановки Замовника;

-акту технічного обстеження для підключення до електричної мережі електроустановки Замовника (побутового споживача);

-акту готовності до експлуатації генеруючої установки приватного домогосподарства;

-технічних умов на приєднання;

-технічного проекту електропостачання;

-протоколів профілактичних вимірів електрообладнання;

-протоколів параметризації лічильників;

-довідки про виконання технічних умов (ТУ) приєднання;

-акту технічної перевірки вимірювального комплексу 0,4 (0,22) кВ;

-акту здачі-приймання робіт (надання послуг);

-відомостей щодо фактичного обсягу спожитої електричної енергії приватним домогосподарством, кВт (помісячно) за період з моменту укладання договору на розподіл електричної енергії по дату винесення ухвали;

-завірених відомостей з реєстрів щодо ЕІС-кодів точок комерційного обліку електроенергії за вказаними адресами та осіб, що за ними рахуються;

-відомостей, підтверджених належним чином, щодо способу, часу, місця, тощо фіксації показників засобів комерційного обліку за вказаними адресами (у разі наявності із підтвердженням фотофіксації), а також інформації стосовно службових осіб у разі здійснення ними таких заходів;

-посадових інструкцій та/або інших документів щодо переліку обов'язків, а також наказів про призначення службових осіб АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відповідальних за контроль та облік електроенергії за вказаними адресами.

Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.

У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя