Рішення від 07.10.2024 по справі 754/8644/24

Номер провадження 2/754/4273/24 Справа №754/8644/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

07 жовтня 2024 року Суддя Деснянського районного суду м. Києва Панченко О.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (без виклику) сторін, цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення про стягнення переплати, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, звернулося до Деснянського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_1 переплату компенсації за надання соціальних послуг інвалідам І групи за березень 2023 року в сумі 1 939 грн. 00 коп., на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та понесені судові витрати в сумі 3 028,00 грн. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 , звернувся до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління) із заявою від 31.08.2022 про згоду отримувати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (Відповідач) звернувся до Управління із заявою від 31.08.2022 про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 та призначення йому компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі. В заяві від 31.08.2022 Відповідач погодився своїм підписом з текстом наступного змісту: - «З умовами та порядком призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, ознайомлений. - Зобов'язуюсь повідомляти про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату мені компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі. - Я усвідомлюю, що наведені мною відомості, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України». Рішенням Управління від 01.12.2022 ОСОБА_1 призначено компенсацію з 01.08.2022 по 31.12.2022 у розмірі 1743,00 грн, та з 01.01.2023 по 31.07.2023 у розмірі 1939,00 грн. Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Київський міський центр) звернувся листом від 05.12.2023 № 04/3507-12 до Управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з отримувача компенсації ОСОБА_1 за березень 2023 року в сумі 1939,00 грн. у зв'язку зі смертю підопічного ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, актовий запис 3123. З перегляду особових рахунків бази даних Автоматизованої системи обліку персональних даних Міністерства соціальної політики України вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , номер актового запису 3123, дата запису 13.02.2023. Управління листом від 22.12.2023 № 37/18-10761 звернулося до Відповідача з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру у зв'язку з неповідомленням Управління про смерть підопічного, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та втратою права на отримання даного виду допомоги з 01.03.2023. Київський міський центр повторно звернувся листом від 27.03.2024 № 04/572-08 до Управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з отримувача компенсації ОСОБА_1 за березень 2023 року в сумі 1939,00 грн. у зв'язку зі смертю підопічного ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, актовий запис 3123. Управління надіслало Відповідачу на дві адреси: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 листи від 18.04.2024 № 37/18-4798 та № 37/18-4799 з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру у зв'язку з неповідомленням Управління про смерть підопічного, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та втратою права на отримання даного виду допомоги з 01.03.2023. Поштове відправлення за трек-номером 0212507031894 вручено особисто 24.04.2024, що підтверджується інформацією з сайту АТ «Укрпошта». Поштове відправлення за трек-номером 0212507031886 вручено особисто 22.04.2024, що підтверджується інформацією з сайту АТ «Укрпошта». Станом на дату подання позову Відповідач не повернув на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат залишок переплати надмірно отриманих ним коштів.

18 червня 2024 року ухвалою Деснянського районного суду м. Києва відкрито провадження в справі за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін.

Відповідачем копію ухвали, копію позовної заяви з доданими до неї документами не було отримано, конверт разом з вказаними документами повернувся до суду із відміткою поштового відділення «адресат відсутній за даною адресою».

Позивачем до суду додаткових заяв, пояснень подано не було, відповідачем не використано право подання відзиву на позовну заяву.

Третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, копію ухвали, отримав 24.06.2024 року на електронну адресу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа Деснянського районного суду м. Києва на електронну адресу учасника справи.

За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

За наведених обставин, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити у справі заочне рішення.

Суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини на яких вони ґрунтуються, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Згідно п.7.1. Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 19.04.2023 № 261, основним завданням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління) є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території Дніпровського району міста Києва у сфері соціального захисту населення, що включає, зокрема, забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки і надання соціальних послуг сім'ям та особам, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема, особам з інвалідністю, іншим категоріям осіб згідно з законодавством.

Згідно п.7.3., 7.4. Положення № 261 основним завданням Управління є забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, виконання програм і здійснення заходів у цій сфері; призначення соціальної допомоги, компенсацій, субвенцій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України.

Водночас, згідно п.8.8. Положення № 261 Управління відповідно до покладених на нього завдань виконує функцію з забезпечення ефективного і цільового використання відповідних бюджетних коштів та організовує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів у вигляді державних соціальних допомог.

Згідно п.8.37 Положення № 261 Управління у сфері соціальної підтримки населення проводить призначення, зокрема, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю; інших видів державної підтримки відповідно до законодавства України

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою від 31.08.2022 про згоду отримувати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( Відповідач) звернувся до Управління із заявою від 31.08.2022 про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 та призначення йому компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі.

В заяві від 31.08.2022 Відповідач погодився своїм підписом з текстом наступного змісту:

- «З умовами та порядком призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, ознайомлений.

- Зобов'язуюсь повідомляти про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату мені компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі.

- Я усвідомлюю, що наведені мною відомості, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України».

Управління надіслало запит від 31.08.2022 № 90 до Територіального центру соціального обслуговування для складання акту щодо показників, за якими здійснюється комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг.

Представниками Управління 05.09.2022 проведено акт обстеження сім'ї, що підтверджується актом проведення обстеження сім'ї від 05.09.2022, у висновку - рекомендації рекомендовано призначити компенсаційні виплати; заявник здійснює постійний догляд за підопічним.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ознайомлені з висновком про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг та шкалою оцінки можливості виконання елементарних дій.

Рішенням Управління від 01.12.2022 ОСОБА_1 призначено компенсацію з 01.08.2022 по 31.12.2022 у розмірі 1743,00 грн, та з 01.01.2023 по 31.07.2023 у розмірі 1939,00 грн.

Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся листом від 05.12.2023 № 04/3507-12 до Управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з отримувача компенсації ОСОБА_1 за березень 2023 року в сумі 1939,00 грн у зв'язку зі смертю підопічного ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, актовий запис 3123.

З перегляду особових рахунків бази даних Автоматизованої системи обліку персональних даних Міністерства соціальної політики України вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , номер актового запису 3123, дата запису 13.02.2023

Управління листом від 22.12.2023 № 37/18-10761 звернулося до Відповідача з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру у зв'язку з неповідомленням Управління про смерть підопічного, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та втратою права на отримання даного виду допомоги з 01.03.2023.

Київський міський центр повторно звернувся листом від 27.03.2024 № 04/572-08 до Управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з отримувача компенсації ОСОБА_1 за березень 2023 року в сумі 1939,00 грн у зв'язку зі смертю підопічного ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, актовий запис 3123.

Управління надіслало Відповідачу на дві адреси: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 листи від 18.04.2024 № 37/18-4798 та № 37/18-4799 з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру у зв'язку з неповідомленням Управління про смерть підопічного, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та втратою права на отримання даного виду допомоги з 01.03.2023.

Поштове відправлення за трек-номером 0212507031894 вручено особисто 24.04.2024, що підтверджується інформацією з сайту АТ «Укрпошта».

Поштове відправлення за трек-номером 0212507031886 вручено особисто 22.04.2024, що підтверджується інформацією з сайту АТ «Укрпошта».

Станом на дату подання позову Відповідач не повернув на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат залишок переплати надмірно отриманих ним коштів.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2005 р. № 261 визначає умови призначення, надання і виплати, зокрема для державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

Згідно п. 12 Порядку, соціальна допомога призначається: особам з інвалідністю - на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи.

Згідно п.п. 2 п. 5 Порядку, Право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю (далі - соціальна допомога) мають особи, що одночасно відповідають таким умовам: не одержують пенсію або соціальні виплати, що призначаються для відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я на виробництві, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", та допомоги, що призначається відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" (крім осіб з інвалідністю з дитинства або дітей з інвалідністю, які мають право на державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" і державну соціальну допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю").

Згідно п. 45 Порядку, у разі виникнення відповідно до законодавства права на пенсію в період одержання соціальної допомоги за бажанням особи їй виплачується соціальна допомога або призначається пенсія.

Соціальна пенсія, призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", за бажанням особи виплачується до закінчення строку, на який вона призначена, а також у разі відсутності перерв у строках визнання особи особою з інвалідністю при повторному огляді та у разі, коли МСЕК (ЛКК) визнає особу особою з інвалідністю з дня закінчення попереднього строку інвалідності, а також дітям-інвалідам до 16 років. Витрати Пенсійного фонду України, пов'язані із зазначеними виплатами, компенсуються з державного бюджету за рахунок коштів, які передбачаються Пенсійному фонду України на виплату пенсій і допомоги, призначених за різними пенсійними програмами.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України)

Відповідно частин 1, 3 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов Управління соціального захисту населення Дніпровської у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги виплачених надміру є обґрунтованим та таким підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки обставини встановлені ст. 1215 ЦК України, якою передбачено повернення безпідставно отриманої допомоги за відсутності недобросовісності з боку набувача, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028,00 грн., які сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 34, п. 46, п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, ст.ст. 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 280-281, 354, 355 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Дніпровської у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення про стягнення переплати, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ), переплату компенсації за надання соціальних послуг інвалідам I групи за березень 2023 року в сумі 1939 грн 00 коп. (одна тисяча дев'ятсот тридцять дев'ять гривень 00 копійок) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, (код ЄДРПОУ 22886300, Держказначейська служба України в м. Київ, КЕКВ 2730, р/р UA938201720344210001000054086, КПКВ 0813160).

Стягнути з ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ), на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському р-ні м. Києва, МФО 820172, рахунок НОМЕР_2 сплачений судовий збір в сумі 3 028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень).

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 07 жовтня 2024 року.

Суддя: О.М. Панченко