Справа № 632/1408/24
провадження №3/632/604/24
07 жовтня 2024 року місто Златопіль
Суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Васянович Г.М., за участю потерпілих ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , розглянувши справу про адміністративні правопорушення, яка надійшла від відділення поліції № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. ст. 122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Сербичани Сокирянського району Чернівецької області, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , військовослужбовця, який раніше до адміністративної відповідальності не притягався, -
10 вересня 2024 року до Первомайського міськрайонного суду Харківської області надійшли протоколи про адміністративні правопорушення серія ЕПР1: № 113517 та № 113502, (справи об'єднані в одне провадження) про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ст. 122-4, ст. 124 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 113502 від 17 серпня 2024 року, 17 серпня 2024 року о дев'ятій годині ОСОБА_3 , перебуваючи на автодорозі Мерефа - Лозова - Павлоград, 59 км.+400 м., здійснюючи керування транспортним засобом - автомобілем марки «КАМАЗ 55102», реєстраційний номер НОМЕР_1 , порушив пункт 10.2 розділу 10 Правил дорожнього руху - при виїзді з прилеглої території, не надав перевагу в русі автомобілю Мерседес Спринтер 308, реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_2 , який рухався по автодорозі Мерефа - Лозова - Павлоград з міста Первомайський Лозівського району Харківської області в бік міста Лозова Харківської області, та скоїв з ним зіткнення.
В результаті дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальної шкоди, після чого місце пригоди залишив.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 113517 від 17 серпня 2024 року, 17 серпня 2024 року о дев'ятій годині, ОСОБА_3 , який був причетний до дорожньо-транспортної пригоди, в порушення підпункту «а» пункту 2.10 розділу 2 Правил дорожнього руху, залишив місце її вчинення.
Справа про адміністративні правопорушення розглядалася у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки від останньої, належним чином сповіщеної про місце та час розгляду справи шляхом вручення повісти, не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення слідує, що внаслідок дорожньо-транспортної пригоди водій ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження.
Водночас, у судовому засіданні потерпілий ОСОБА_1 повідомив, що у зв'язку із отриманими внаслідок дорожньо-транспортної пригоди тілесними ушкодженнями він продовжує проходити лікування і на даний час.
У випадках, якщо порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом спричинило потерпілому середньої тяжкості, або заподіяло тяжке тілесне ушкодження, ст. 286 КК України передбачена кримінальна відповідальність.
Згідно із п. 2 розділу ІX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року № 1395, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за № 1408/27853, у випадках, коли внаслідок ДТП її учасникам заподіяно тілесних ушкоджень, викликається слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій на місці пригоди відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Статтею 242 КПК України передбачено, що слідчий або прокурор зобов'язаний звернутися до експерта для проведення експертизи щодо встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень.
Експертиза у кримінальному провадженні з метою визначення ступеню тяжкості тілесних ушкоджень проводиться у відповідності з Правилами судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров'я № 6 від 17.01.1995.
Таким чином, ступінь тяжкості отриманих тілесних ушкоджень повинна бути встановлена не на підставі суб'єктивної оцінки працівника поліції, а виключно висновком судово-медичної експертизи.
Встановлення ступеню тяжкості тілесних ушкоджень принципово необхідно для розмежування адміністративної та кримінальної відповідальності, а відсутність відповідного висновку унеможливлює розгляд матеріалів про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Проте, матеріали даної справи не містять відомостей щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, проведення слідчим досудового розслідування, про проведення судово-медичної експертизи з метою встановлення ступеню тяжкості тілесних ушкоджень, які отримав ОСОБА_1 , а також відомостей щодо прийняття відповідного процесуального рішення за результатами досудового розслідування, а містять лише протоколи про адміністративне правопорушення серії ЕПР1: № 113517 та № 113502 від 17 серпня 2024 року, схему місця ДТП від 17 серпня 2024 року та фототаблицю, письмові пояснення ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та самого ОСОБА_3 , рапорти поліцейських, протокол огляду місця дорожньо-транспортної пригоди, протокол огляду місця події, протоколи перевірки технічного стану транспортних засобів, поліс № 221021545 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, карту виїзду швидкої медичної допомоги.
Відповідно до положень ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
За змістом ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених ст. 247 КУпАП.
Таким чином, вважаю за необхідне провадження у справі про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ст. ст. 122-4, 124 КУпАП закрити у зв'язку з передачею матеріалів органу досудового розслідування в порядку ст. 253 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 253, 284 КУпАП, -
Закрити провадження у справі про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_3 за ст. 122-4, ст. 124 КУпАП.
Направити копію даної постанови та передати матеріали органу досудового розслідування - ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, з метою їх перевірки та прийняття процесуального рішення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:Г. М. Васянович