Справа № 683/3065/24
3/683/1283/2024
30 вересня 2024 року м. Старокостянтинів
Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Сагайдак І.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.3 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановила:
До Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від ВП №1 Хмельницького РУП ГУ НП в Хмельницькій області надійшов для розгляду протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №276910 від 20 вересня 2024 року, складений відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.156 КУпАП.
Згідно вказаного протоколу ОСОБА_1 ставиться у вину те, що вона « 20 вересня 2024 року близько 15 год. 10 хв. в м. Старокостянтинів по вул. Ізяславська,1 бокс 2, кіоск №1 здійснювала реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку, чим порушила п.7 ч.2 ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», вилучено 10 пачок цигарок марки «Комплімент», упакованих в білий поліетиленовий пакет, якими здійснювала торгівлю», тобто ставиться у вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 , яка належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, просить суворо не карати.
У відповідності до ч.1 ст.268 КУпАП суд розглядає справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши надані докази, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, особа може бути піддана заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, що
кореспондується із статтею 245 КУпАП, за якою завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Оцінка доказів, у відповідності до ст.252 КУпАП, здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Диспозиція частини 3 статті 156 КУпАП передбачає відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Оскільки вказана норма закон є бланкетною, тому відсилає до п.7 ч.2 ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», яка встановлює заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, лотків.
Таким чином, для наявності складу даного правопорушення необхідним є доведення як факту торгівлі, так і що предметом торгівлі були або пиво (крім безалкогольного), або алкогольні, слабоалкогольні напої, або тютюнові вироби, а також те, що торгівля здійснюється з рук, лотків, тобто у не визначених для цього місцях.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №276910 від 20 вересня 2024 року, складеного відносно ОСОБА_1 , останній ставиться у вину те, що вона 20 вересня 2024 року близько 15 год. 10 хв. в АДРЕСА_2 здійснювала реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку. Здійснення торгівлі тютюновими виробами з рук або у невстановленому для цього місці згідно вказаного протоколу у вину ОСОБА_1 не ставиться.
При цьому, п.7 ч.2 ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», порушення якого ставиться у вину ОСОБА_1 , встановлює заборону щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, лотків.
Диспозиція ч.3 ст.156 КУпАП також визначає відповідальність особи за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Однак, у вину ОСОБА_1 ставиться здійснення нею реалізації тютюнових виробів без марок акцизного податку, однак такі дії не охоплюються диспозицією ч.3 ст.156 КУпАП.
Натомість, відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку передбачена ч.1 ст.156 КУпАП, однак порушення ч.1 ст.156 КУпАП у вину ОСОБА_1 не ставиться.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти росії» та «Карелін проти росії») у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутні події і склад адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що сформульоване відносно ОСОБА_1 обвинувачення, згідно якого їй ставиться у вину здійснення реалізації тютюнових виробів без марок акцизного податку, не передбачено диспозицією ч.3 ст.156 КУпАП, тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП, що в силу п.1 ч.1 ст.247 КУпАП є підставою для закриття провадження у даній справі.
Керуючись ст.ст.247 ч.1 п.1, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.156 КУпАП, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП в зв'язку із відсутністю в її діях складу даного адміністративного правопорушення.
Речові докази по справі - 10 пачок цигарок марки «Комплімент» повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена через Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: