Рішення від 01.10.2024 по справі 320/24471/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2024 року №320/24471/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ 365» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ 365» (код ЄДРПОУ 41447959) з вимогою стягнути з ТОВ «ЕНЕРДЖІ 365» 374000,00 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції").

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Даною ухвалою запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Копію вищезазначеної ухвали судом надіслано позивачу у його електронний кабінет та доставлено на його електронну скриньку 09.08.2023, про що свідчить довідка про доставку електронного листа, сформована Автоматизованою системою документообігу «Діловодство спеціалізованого суду».

Таким чином, ухвала суду від 21.07.2023 вважається врученою позивачу 09.08.2023, тобто з моменту надходження до суду підтвердження про отримання повідомлення.

Суд також бере до уваги, що на виконання Закону України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 №3262-ІV, ухвалу суду від 21.07.2023 оприлюднено також і в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.

Отже, відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що звертається до суду у зв'язку з несплатою ТОВ «ЕНЕРДЖІ 365» штрафу у розмірі 85000,00 грн., накладеного постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.03.2023 №534 «Про накладення штрафу на ТОВ «ЕНЕРДЖІ 365» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу» (далі - Постанова №534), та пені у розмірі 85000,00 грн., а також несплатою останнім штрафу у розмірі 102000,00 грн., накладеного постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.03.2023 №536 «Про накладення штрафу на ТОВ «ЕНЕРДЖІ 365» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» (далі - Постанова №536), та пені у розмірі 102000,00 грн.

На час прийняття рішення у даній справі відзив на позовну заяву або заява про визнання позову від відповідача до суду не надходили.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Постановою №534 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.03.2023 на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ 365», за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, накладено штраф у розмірі 85000,00 грн., який підлягав сплаті протягом 30-ти денного строку з дня одержання суб'єктом господарювання копії відповідного рішення.

Крім того, постановою №536 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.03.2023 на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ 365», за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, накладено штраф у розмірі 102000,00 грн., який підлягав сплаті протягом 30-ти денного строку з дня одержання суб'єктом господарювання копії відповідного рішення.

Отже, загальна сума вищезазначених штрафів становить 187000,00 грн.

Відповідно до пункту 10.5 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.06.2018 №428 рішення НКРЕКП про накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, анулювання ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в КРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття. Датою отримання такого акту буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

З матеріалів справи вбачається, що постанови №534 та №536 направлялись на адресу ТОВ «ЕНЕРДЖІ 365» засобами поштового зв'язку і отримані уповноваженою особою 06.04.2023 та 05.04.2023, про що свідчать копії рекомендованих повідомлень, які містяться в матеріалах справи.

З урахуванням зазначеного та відповідно до матеріалів справи, постанова №534 від 28.03.2023 отримана відповідачем 06.04.2023. Відповідно кінцева дата сплати штрафу - 06.05.2023 включно. Постанова №536 від 28.03.2023 отримана відповідачем 05.04.2023, а кінцева дата сплати штрафу по цій постанові - 05.05.2023 включно.

У зв'язку з відсутністю вчасної сплати відповідачем зазначеної суми штрафів, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами у даній справі, суд виходить з наступного.

Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП) визначено правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

Відповідно до статті 1 Закону про НКРЕКП Регулятор є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 2 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері комунальних послуг: діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Відповідно до статті 3 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.

При цьому, згідно зі статтею 19 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Статтею 22 Закону про НКРЕКП передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:

1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;

2) накладення штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Судом встановлено, що постановами №534 та №536 від 28.03.2023 на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ 365» накладено 2 штрафи на загальну суму 187000,00 грн.

Штраф по постанові №534 не сплачено у встановлений Законом про НКРЕКП строк, пеня станом на 13.07.2023 складає 86700,00 грн., з яких: 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% * 85000,00 грн.)/100% = 1275,00 грн.

68 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що Постанова №534 отримана ТОВ «ЕНЕРДЖІ 365» 06.04.2023 (з 07.05.2023 по 13.07.2023).

Таким чином, станом на 13.07.2023 пеня = 1275,00 грн. * 68 днів = 86700,00 грн, та враховуючи норму статті 22 Закону про НКРЕКП, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням НКРЕКП, становить 85000,00 грн.

Оскільки штраф по постанові №536 теж не сплачено у встановлений Законом про НКРЕКП строк, пеня станом на 13.07.2023 складає 105570,00 грн., з яких: 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% * 102000,00 грн.)/100% = 1530,00 грн.

69 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що Постанова №536 отримана ТОВ «ЕНЕРДЖІ 365» 05.04.2023 (з 06.05.2023 по 13.07.2023).

Таким чином, станом на 13.07.2023 пеня = 1530,00 грн. * 69 днів = 105250,00 грн, та враховуючи норму статті 22 Закону про НКРЕКП, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням НКРЕКП, становить 102000,00 грн.

Отже, загальна сума позову становить: 85000,00 грн. + 85000,00 грн. + 102000,00 + 102000,00 = 374000,00 (триста сімдесят чотири тисячі) грн. 00 коп.

Суд зазначає, що вимогою заявленого позову є стягнення суми штрафу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення такої суми в судовому порядку, встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту, тощо.

При цьому питання правомірності застосованого штрафу не охоплюється предметом доказування даного позову, оскільки рішення суб'єкта владних повноважень, згідно з яким відповідні санкції застосовано, не є предметом позову у справі, яка розглядається.

Згідно з статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наведених обставин у сукупності, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Оскільки відповідно до приписів статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 2-10, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ 365» (код ЄДРПОУ 41447959) на користь Державного бюджету України штрафні (фінансові) санкції у розмірі 374000,00 (триста сімдесят чотири тисячі) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Щавінський В.Р.