30 вересня 2024 року № 320/9884/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300) щодо ненарахування та невиплати пану ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, передбаченому частиною п?ятою статті 12 Закону України "Про статує ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов?язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300) здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити пану ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік як учаснику бойових дій у розмірі п?яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він є учасником бойових дій, має право на отримання одноразової грошової допомоги до 05 травня, проте відповідач, незважаючи на рішення Конституційного Суду України рішення від 27.02.2020 №3-р/2020, виплатив у 2022 році вказану допомогу у розмірі, меншому ніж визначений статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.04.2023 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Витребувано від відповідача:
- докази фактичної виплати позивачу в 2022 році щорічної грошової допомоги до 5 травня;
- копію заяви позивача про виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня в 2022 році;
- копії матеріалів, які використовувались під час нарахування та виплати позивачці щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня в 2022 році (подання, списки тощо);
- письмові пояснення щодо застосування у спірних правовідносинах рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018, згідно якого визнано таким, що не відповідає Конституції України окреме положення п. 26 Розділу VІ "Прикінцеві і перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду в адміністративній справі №420/14426/22 (провадження №К/990/6479/23).
31.05.2023 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому повідомлено суд про те, що в 2022 році в списках військовослужбовців-учасників бойових дій на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, які надійшли до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, прізвище позивача відсутнє. Таким чином, Центр ніяким чином не порушив права позивача на щорічну разову грошову допомогу до 5 травня та її розмір.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 поновлено провадження в адміністративній справі.
Витребувано від позивача:
- докази виплати Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік (виписка по банківському рахунку, тощо);
- докази звернення позивача із заявою про виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік саме до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Вказана ухвала суду набрала законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає окремому оскарженню.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 доставлено представнику позивача - адвокату Смородині А.Є. засобами електронного зв'язку до електронного кабінету 25.03.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Станом на день ухвалення рішення по цій справі вимоги ухвали суду від 22.03.2024 представником позивача не виконано.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З огляду на зазначене, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням та надає їй право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до статті 12 Закону №3551.
У позовній заяві позивач зазначив, що відповідач здійснив нарахування та виплату йому у 2022 році одноразової грошової допомоги до 5 травня в розмірі, встановленому постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і “Про жертви нацистських переслідувань» (далі - Постанова №540), а не Законом №3551-ХІІ.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.
У зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 у справі №1-247/2018(3393/18) та визнанням таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окремого положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, стаття 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» діяла та мала застосовуватись у редакції Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998.
Починаючи з 27.02.2020 розмір разової грошової допомоги до 5 травня підлягає нарахуванню і виплаті органом, уповноваженим здійснювати таку виплату, відповідно до статті 12 Закону №3551 у такій редакції “Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком».
Порядком №540 Уряд встановив, що разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році виплачується в таких розмірах, зокрема: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо суми разової грошової допомоги до 5 травня, на отримання якої має право позивач у 2022 році як учасник бойових дій.
Так, подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.
Зокрема, у постанові від 13.06.2023 у справі №560/8064/22, розглянутої Верховним Судом у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, сформовано такі правові висновки:
« 1) держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов'язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов'язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності без запровадження рівноцінних або більш сприятливих умов соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність (ветеранів війни, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни), та членів їхніх сімей;
(2) Бюджетним кодексом України не можна доручати Кабінету Міністрів України встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом регулювання спеціального Закону № 3551-ХІІ;
(3) тимчасове обмеження окремих соціальних пільг особам, які захищають або захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність, та членів їхніх сімей, у разі запровадження режиму воєнного стану, за умови додержання вимог пункту 5 частини першої статті 6 Закону № 389-VIII, може відбуватись за умови внесення змін до спеціального Закону № 3551-ХІІ, який регулює відносини забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць, а не шляхом внесення змін до бюджетного законодавства з подальшим ухваленням Кабінетом Міністрів України рішення щодо визначення розмірів соціальних гарантій;
(4) Уряд в додатку до Порядку № 540 установив, що у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII, зокрема, інвалідам війни здійснюється у розмірах: I групи - 4421 грн, II групи - 3906 грн, III групи - 3391 грн, тобто визначив інші, ніж у вказаному Законі, розміри щорічної допомоги до 5 травня, що свідчить про невідповідність такого нормативного акта Кабінету Міністрів України положенням Закону № 3551-XII, який має вищу юридичну силу, а відтак положення цього Порядку щодо визначення розмірів такої щорічної разової грошової допомоги не можуть бути застосовані у відносинах її виплати у 2022 році;
(5) виплата інвалідам війни щорічної разового грошової допомоги до 5 травня у 2022 році має здійснюватися відповідно до статті 13 Закону № 3551-ХІІ у редакції Закону № 367-ХІV, у таких розмірах:
I групи - десять мінімальних пенсій за віком;
II групи - вісім мінімальних пенсій за віком;
III групи - сім мінімальних пенсій за віком».
Одночасно Верховний Суд у зазначеній постанові від 13.06.2023 у справі №560/8064/22 відійшов від висновків, раніше викладених в постанові Верховного Суду від 01.12.2022 у справі №580/2869/22, щодо правомірності нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному Порядком № 540.
Як було зазначено вище, позивач є учасником бойових дій, має відповідне посвідчення та на нього поширюється дія статті 12 Закону №3551.
При цьому, як зазначив Верховний Суд у справі №560/8064/22, норми Порядку № 540 не можуть бути застосовані у відносинах виплати щорічної допомоги до 5 травня у 2022 році.
Отже, позивач має право на отримання щорічної допомоги до 5 травня у 2022 році у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
У позовній заяві позивач зазначив, що Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат безпідставно здійснив виплату йому одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік в розмірі, встановленому постанови №540, а не Законом №3551.
Натомість відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не здійснював нарахування та виплату позивачу одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік, оскільки на його адресу не надходили списки на виплату вказаної допомоги до 5 травня за 2022 рік позивачу, з приводу чого суд зазначає таке.
З метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 витребувано від позивача:
- докази виплати Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік (виписка по банківському рахунку, тощо);
- докази звернення позивача із заявою про виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік саме до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Вказана ухвала суду набрала законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає окремому оскарженню.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 доставлено представнику позивача - адвокату Смородині А.Є. засобами електронного зв'язку до електронного кабінету 25.03.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Проте, позивач не виконав вимоги вищевказаної ухвали суду та не надав витребувані судом докази, та тим самим не підтвердив факт виплати йому саме Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, а не іншим органом, одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік в розмірі, меншому ніж визначений статтею 12 Закону №3551.
Відповідно до положень першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи позивачем не було доведено факту порушення саме відповідачем його прав у вигляді виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік в розмірі, встановленому постанови №540, а не Законом №3551.
Таким чином, повно та всебічно розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши у сукупності наявні докази, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати у порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд залишає за позивачем.
Керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Дудін С.О.