про передачу справи на розгляд іншого адміністративного суду
30 вересня 2024 року №640/12074/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши матеріали справи та позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління розвідки Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування наказів,
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_1 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 звернулися до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління розвідки Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування наказів.
Ухвалою суду від 29.06.2022 суддею Скочок Т.О. відкрито провадження в адміністративній справі в порядку загального позовного провадження.
Відповідно до розпорядження Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.07.2022 №1088 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ" та Витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу №640/8715/22 повторно розподілено на суддю Амельохіна B.B.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.08.2022 справу прийнято до розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.08.2022 позовні вимоги роз?єднано, шляхом виділення в окреме провадження, в тому числі позовних вимог про визнання протиправними та скасування наказів Головного управління розвідки Міністерства оборони України №138Т/ОП10Д від 10.05.2022, №838г від 12.05.2022, №839T від 12.05.2022 в частині щодо ОСОБА_1 .
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.08.2022 прийнято справу до провадження судді Амельохіна В.В. та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На виконання положень пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2825-ІХ, Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали цієї справи до Київського окружного адміністративного суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Київського окружного адміністративного суду позовну заяву передано на розгляд судді Парненко В.С.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.08.2024 прийнято справу до провадження судді Парненко В.С.
Відповідно до супровідного листа Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.07.2023 №03-19/23111/23 матеріали справи №640/12074/22 містять додаток до справи з грифом секретності “Цілком таємно», що зберігається в РСО ОАСК.
Розгляд даної справи передбачає дослідження відомостей, що становлять державну таємницю, що потребує допуску до державної таємниці форми 2 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності "цілком таємно" та "таємно", у зв'язку з чим суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С. звернулась зі службовою запискою щодо отримання інформації стосовно наявності в суді спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаною з державною таємницею.
Начальником відділу управління персоналом та інформаційного забезпечення Київського окружного адміністративного суду 28.08.2024 повідомлено, що судді Київського окружного адміністративного суду не мають спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаною з державною таємницею.
02.09.2024 суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С. звернулась зі службовою запискою до в.о. голови Державної судової адміністрації України Максима Пампури із запитом про надання інформації про найбільш територіально наближений до Київського окружного адміністративного суду суд, у штаті якого є судді, які у відповідності до вимог Закону України «Про державну таємницю» мають допуск до державної таємниці відповідної форми.
04.09.2024 Державною судовою адміністрацією України надано інформацію про найбільш територіально наближені суди, які мають можливість розглядати справи, пов'язані з державною таємницею, якими є Харківський окружний адміністративний суд та Черкаський окружний адміністративний суд.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про державну таємницю", державна таємниця - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
Положеннями статті 18 цього ж Закону, зокрема, передбачено, що з метою охорони державної таємниці впроваджуються: єдині вимоги до виготовлення, користування, збереження, передачі, транспортування та обліку матеріальних носіїв секретної інформації; дозвільний порядок провадження державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями діяльності, пов'язаної з державною таємницею.
Згідно з статтею 20 Закону України "Про державну таємницю", державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації мають право провадити діяльність, пов'язану з державною таємницею, після надання їм Службою безпеки України спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.
Частинами першою та третьою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що для повного, об'єктивного та правильного вирішення даної справи, виконання завдань адміністративного судочинства, суду необхідно дослідити докази, які відповідно до Закону України "Про державну таємницю", є державною таємницею, робота з якими вимагає спеціального допуску.
Разом з цим, головуючий суддя Парненко В.С. не має спеціального допуску до державної таємниці. Також у штаті Київського окружного адміністративного суду відсутні судді, які отримали дозвіл на провадження діяльності з державною таємницею.
Зазначені обставини унеможливлюють утворення нового складу суду для розгляду справи.
Таким чином, відповідно до пункту 4 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи.
Відповідно до частини другої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншому адміністративному суду, що найбільш територіально наближений до цього суду, у випадку, визначеному пунктами 4 і 6 частини першої цієї статті.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі справи №640/12074/22 на розгляд до Черкаського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 29, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративну справу №640/12074/22 передати на розгляд до Черкаського окружного адміністративного суду (бульвар Шевченка, 117, Черкаси, Черкаська область, 18002).
Передачу здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати (вручити) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання (підписання).
Суддя Парненко В.С.