про залучення до розгляду справи другого відповідача
30 вересня 2024 року справа №П/320/40/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Діски А. Б., розглянувши в приміщенні суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Комісії з реорганізації ГУ ДФС у Київській області, ГУ ДФС у Київській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача-2, щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії від 18.09.2018 № 10-3-05-20/296, яка не містить усіх видів грошового забезпечення, а саме: премії у розмірі 65,56 % грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача-1 та відповідача-2 виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, із зазначенням у ній наступних основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадового окладу у розмірі 7750,00 грн, окладу за військовим званням у розмірі 1410,00 грн, надбавки за вислугу років (40 %) у розмірі 3664,00 грн, премії (65,56 %) у розмірі 8407,41 грн, всього - у сумі 21231,41 грн;
- визнати протиправними дії відповідача-3, що виявились у неперерахунку та невиплаті позивачу пенсії у розмірі 100 % грошового забезпечення у період з 05.03.2019 по 31.12.2019;
- стягнути з відповідача-3 на користь позивача 25 % сум грошового забезпечення за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 у загальній сумі 60315,00 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 відкрито провадження в адміністративній справі № 320/40/20 та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду здійснено заміну Комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Київській області та Головного управління ДФС у Київській області їх правонаступником - Головним управлінням ДПС у Київській області (ідентифікаційний код 44096797).
У зв'язку зі звільненням судді, в провадженні якого перебувала справа №320/40/20, остання передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Діску А. Б.
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду Діски А.Б. від 25.04.2024 прийнято справу до свого провадження та її розгляд ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідно до ч. ч. 3-4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Довідки видаються державним органом, з якого особа була звільнена зі служби, а у випадку ліквідації такого державного органу правонаступником органу, а в разі його відсутності - державним органом, визначеним відповідними актами Кабінету Міністрів України.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач за видачею довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою до посади працівника податкової міліції, з якої він був звільнений зі служби, звертався із заявою до Головного управління ДФС у Київській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року №1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі Порядок №1074).
Згідно з пунктами 5, 6 Порядку №1074 орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Статтею 1 Закону України від 04 грудня 1990 року №509-XII «Про державну податкову службу в Україні», визначено систему органів державної податкової служби, зокрема, встановлено, що до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
У складі органів державної податкової служби знаходяться відповідні спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями (далі - податкова міліція).
Отже, податкова міліція входила до системи податкових органів, згодом - до системи органів доходів і зборів; а після - до ДФС.
Реорганізація ДФС України, у тому числі Головного управління ДФС у Київській області, розпочалася з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (далі - Постанова №1200), пунктом 1 якої передбачено утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України шляхом реорганізації Державної фіскальної служби шляхом поділу.
Пунктом 2 Постанови №1200 установлено, що: ДПС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок); ДПС та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої ДФС у відповідних сферах діяльності; ДФС продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення ДПС, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Підрозділи податкової міліції у складі ДФС продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
На виконання Постанови №1200 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 17 травня 2019 року зареєстрована ДПС України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова №537) утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1 (пункт 1 Постанови № 537).
Реорганізовані деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2 (пункт 2 Постанови №537).
Установлено, що територіальні органи ДФС, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (пункт 3 Постанови №537).
Визначено територіальні органи ДПС правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів ДФС, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності (пункт 4 Постанови № 537).
На підставі Постанови №537 утворене Головне управління ДПС у Київській області.
Отже, Головне управління ДПС у Київській області є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДФС у Київській області лише у відповідних сферах діяльності, які визначені Постановою КМУ № 1200 і стосуються реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Водночас спір у цій справі виник у відносинах публічної служби, оскільки пов'язаний з видачею довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії тим державним органом, з якого позивач був звільнені зі служби.
З аналізу вищенаведених правових норм висновується, що територіальні органи ДФС, у тому числі і Головне управління ДФС у Київській області, у складі якого як структурний підрозділ діяла податкова міліція, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень центральному органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Враховуючи, що у даній справі позивач звертався до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області із заявою про підготовку та надання довідки, а відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області перебуває в стані припинення, але не є припиненим, оскільки процес реорганізації не є завершеним, суд вважає за необхідне залучити Головне управління ДФС у Київській області до участі у справі у якості другого відповідача.
Керуючись ст. ст. 48, 80, 248, 256, 295 КАС України, суд, -
1. Залучити до розгляду справи в якості другого відповідача - Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, будинок 5-А, код ЄДРПОУ 39393260).
2. Копію цієї ухвали та ухвали про прийняття справи до свого провадження надіслати другому відповідачу.
3. Копію цієї ухвали направити учасникам справи.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Діска А.Б.