Постанова від 04.10.2024 по справі 380/27438/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/27438/23 пров. № А/857/10298/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р. Й.,

суддів Гуляка В. В.,

Ільчишин Н. В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційні скарги Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року (ухвалене у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження у м. Львові суддею Кедик М. В.) у справі № 380/27438/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2023 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просив:

- визнати протиправною відмову Офісу Генерального прокурора щодо складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 з визначенням:

окладу за військовим званням станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, із зазначенням відомостей про розміри окладу за військовим званням згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 і 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатком 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

посадового окладу станом на 01.01.2020, 01.01.2021 і 01.01.2022, відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» шляхом множення відповідно 15, 20 і 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, на коефіцієнт 1,3 як для прокурора Офісу Генерального прокурора, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року і 01 лютого 2023 року.

- зобов'язати Офіс Генерального прокурора скласти та направити в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з визначенням:

окладу за військовим званням станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, із зазначенням відомостей про розміри окладу за військовим званням згідно постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 і 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатком 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

посадового окладу станом на 01.01.2020, 01.01.2021 і 01.01.2022, відповідно до вимог ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» шляхом множення відповідно 15, 20 і 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, на коефіцієнт 1,3 як для прокурора Офісу Генерального прокурора, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 і 01.02.2023.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ. Вважаючи, що визначення посадового окладу і окладу за військовим званням у 2020, 2021, 2022 та станом на 01.01.2023 році повинно бути визначено шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 50.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», позивач звернувся до відповідача із запитом, в якому просив підготувати та надати до ГУ ПФУ нові довідки про розмір його грошового забезпечення. Проте, листом відповідач відмовив позивачу у видачі нових довідок.

Також вказував, що розміри посадових окладів прокурорів змінювалися відповідно станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року і 01 січня 2022 року через розрахунок розмірів посадового окладу прокурорів відповідно в розмірі 15, 20 і 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Крім того, при вирішенні зазначеного спору щодо звільнення позивача ОСОБА_1 з прокуратури до проведення реформи прокуратури слід також виходити з висновків останнього рішення Конституційного Суду України від 13.09.2023 у справі щодо конституційності абзацу третього пункту 3 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 № 113-ІХ (далі - Закон № 113-ІХ) у сукупності з раніше викладеними правовими позиціями Верховного Суду щодо гарантій незалежності суддів і неможливості їх обмеження шляхом скорочення виплат суддівської винагороди.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Офісу Генерального прокурора в частині складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри окладу за військовим званням згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 і 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 і 01.02.2023.

Зобов'язано Офіс Генерального прокурора скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри окладу за військовим званням згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 і 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 і 01.02.2023.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із цим рішенням, його оскаржив Офіс Генерального прокурора, який вважає, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати це рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.

У доводах апеляційної скарги зазначає, що чинним законодавством функції щодо складання довідок працівникам військових прокуратур покладено на ТЦКСП. При цьому зазначає, що Генеральна прокуратура України (з 02.01.2020 - Офіс Генерального прокурора) є державним органом до якого військовослужбовці відряджалися для виконання службових обов'язків. Оплата праці прокурорів/слідчих проводиться виходячи із розмірів посадових окладів та інших складових заробітної плати (надбавок, доплат, премій, матеріальної допомоги), працівникам Офісу Генерального прокурора грошове забезпечення не передбачено чинним законодавством. Водночас Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 № 113-ІХ, який набрав чинності 25.09.2019, запроваджено реформування системи органів прокуратури. Так, частину 1 статті 7 Закону України «Про прокуратуру» викладено в новій редакції: замість слів “Генеральна прокуратура України» викладено “Офіс Генерального прокурора», слова “регіональні» та “місцеві» замінено відповідно на “обласні» та “окружні», а пункт 4 цієї частини та статті стосовно військових прокуратур у системі органів прокуратури виключено. Отже, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 в органах прокуратури відсутні відповідні категорії військовослужбовців і, відповідно, грошове забезпечення, ураховуючи оклад за військове звання, не передбачено, не нараховується та не виплачується.

Також вказує на те, що суд першої інстанції безпідставно визнав відмову Офісу Генерального прокурора в наданні довідок, щодо отримання яких ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора не звертався, та в поданні яких Офіс Генерального прокурора йому відмовив.

Звертає увагу, що на запит від 29.09.2023 Офісом Генерального прокурора позивачу надано роз'яснення порядку здійснення перерахунку пенсій та отримання відповідних довідок. Крім того, у цьому запиті ставилось питання про видачу довідок за інший період, ніж зазначений у позовних вимогах.

Також із рішенням суду першої інстанції, в частині відмови у задоволенні позовних вимог, не погодився ОСОБА_1 , який оскаржив його, в цій частині, і подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати це рішення в оскаржуваній частині та прийняти нове, яким позову задовольнити.

У доводах апеляційної скарги зазначає, що заробітна плата прокурорів визначається виключно Законом, в даному випадку статтею 81 Закону № 1697-VII, тому вірним є визначення розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою позивача для обчислення (перерахунку) його пенсії відповідно до статті 81 Закону № 1697-VII.

Враховуючи наведене, позивач вважає, що він має право на перерахунок його пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідній категорії працівників на підставі довідки, у якій вказаний розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою - прокурора другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України відповідною (аналогічною) посаді прокурора Офісу Генерального прокурора відповідно до рішення Конституційного Суду від 26.03.2020 № 6-р/2020 та статті 81 Закону № 1697-VII.

А тому, необхідно дійти однозначного висновку, що Офіс Генерального прокурора, відмовивши позивачу ОСОБА_1 в оформленні довідки з посадовими окладами відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» діяв всупереч вимог частини другої статті 2 КАС України, а відтак суд першої інстанції помилково відмовив в цій частині в задоволенні позовних вимог.

Аналогічний правовий висновок зроблений Верховним Судом у постанові від 19 лютого 2024 року у справі № 300/3496/22.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач проти вимог позивача заперечив, оскільки вважає, що рішення суду першої інстанції ухвалене в цій частині з дотриманням матеріального та процесуального права. Зазначає, що рішення Конституційного Суду України від 26 березня 2020 року № 6-р/2020 не може впливати на застосування положень Закону № 113-ІХ, його Прикінцевих і перехідних положень (абзацу третього пункту 3), які, знову ж, резюмуються конституційними допоки (чи якщо) суд конституційного контролю не встановить протилежне.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.09.2023 у справі № 8-р(Ш)/2023 визнано таким, що не відповідає Конституції друге речення абзацу третього пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону № 113-IX.

Водночас, прийняття Рішення № 8-р(II)/2023 не змінює правового регулювання спірних правовідносин, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин та до 13.09.2023 (дати ухвалення Рішення № 8-р(I)/2023) вказані норми були чинними та підлягали застосуванню.

Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України у зв'язку з розглядом справи у письмовому провадженні фіксування судового засідання за допомогою звукозапису-вального технічного засобу не здійснювалося.

Суд апеляційної інстанції відповідно до статті 308 КАС України переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційні скарги належать до часткового задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Львівській області та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з протоколом призначення пенсії ОСОБА_1 з 15.08.2012 призначено пенсію по інвалідності, яку обчислено виходячи із грошового забезпечення за посадою - прокурор відділу захисту прав і свобод громадян та інтересів держави, військове звання - капітан.

А зі змісту довідки Офісу Генерального прокурора від 22.06.2020 № 21-1307зп видно, що грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача визначено таким чином:

посадовий оклад згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» - 7140,00 грн;

оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» 1410 грн;

інші додаткові види грошового забезпечення в залежності від розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням.

Позивач звернувся до Офісу Генерального прокурора із запитом, в якому просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , за період з 2019 року і до цього часу, зокрема, станом 26.03.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 26 березня 2020 року № 6-р/2020 «Щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремого положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.

Листом від 27.10.2023 № 21-227ВИХ-23 Офіс Генерального прокурора повідомив, що підготовка і надання Офісом Генерального прокурора довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії можливо лише з дотриманням вимог Порядку № 45.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлених довідок для перерахунку пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Приймаючи оскаржене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 збільшився (зріс) прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений Законом № 2710-IX (стаття 7), тож позивач як особа, що проходила військову службу в органах прокуратури та отримує пенсію по інвалідності згідно із Законом № 2262-ХІІ має право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір окладу за військовим (спеціальним) званням, який визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для його визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

А позаяк позивач проходив військову службу в органах прокуратури і був звільнений з цієї служби з Головної військової прокуратури наказом Генерального прокурора України, то саме цей державний орган (його правонаступник), повинен видавати довідки для перерахунку розміру пенсії, яким у цьому випадку є Офіс Генерального прокурора.

При цьому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині відмови у видачі довідок про розміри грошового забезпечення з визначенням посадового окладу станом на 01.01.2020, 01.01.2021 і 01.01.2022, відповідно до ст. 81 Закону України “Про прокуратуру» шляхом множення відповідно 15, 20 і 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, на коефіцієнт 1,3 як для прокурора Офісу Генерального прокурора, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року і 01 лютого 2023 року, задоволенню не підлягають, оскільки Рішення Конституційного Суду України від 13.09.2023 № 8-р(ІІ)/2023 (справа № 3-80/2022) на спірні правовідносини не може вплинути, через те, що правовідносини у цій справі виникли до прийняття такого рішення, яке не містить положень, які б поширювали його дію на правовідносини, що виникли до набрання ним чинності.

Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, в межах доводів та вимог апеляційних скарг колегія суддів апеляційного суду виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно зі статтею 46-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 2001 року № 1789-ХІІ (в редакції, чинній на час роботи позивача в органах військової прокуратури) військовими прокурорами і слідчими призначаються громадяни України з числа офіцерів, які проходять військову службу або перебувають у запасі і мають вищу юридичну освіту.

Військовослужбовці військових прокуратур у своїй діяльності керуються Законом України «Про прокуратуру» і проходять службу відповідно до Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види постачання і забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Як встановлено судом, позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З наведеного видно, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, здійснені на підставі рішень Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України за № 45 від 13.02.2008, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Тобто, основною обставиною, яка обумовлює перерахунок пенсій колишніх військовослужбовців, є зміна розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.

Алгоритм перерахунку передбачено у пунктах 2-3 Порядку № 45, згідно яких Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Позивач проходив військову службу і був звільнений з військової служби з Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України, правонаступником якого є Офіс Генерального прокурора. Отже саме цей державний орган (його правонаступник) повинен видавати довідки для перерахунку розміру пенсії.

Аналогічні правові висновки щодо уповноваженого органу на складання та видачу довідок для призначення чи перерахунку пенсії особам, які проходили військову службу в органах військової прокуратури, викладені у постановах Верховного Суду від 06.06.2023 у справі № 580/2450/21 та від 15.02.2024 у справі № 420/5473/23.

Як видно з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із запитом про видачу довідок за період з 2019 року і до цього часу, зокрема станом на 26.03.2020 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону № 2262-XII, статті 9 Закону № 2011-XII, рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020, статті 81 Закону № 1697-VII з метою перерахунку його пенсії.

Щодо наявності права прокурора на перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до займаної посади прокурора відповідної прокуратури Верховний Суд виклав правову позицію у постанові від 19.02.2024 у справі № 300/3496/22.

У цій постанові Верховний Суд вказав, що ключовим питанням у цій справі є наявність правових підстав для перерахунку пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262-ХІІ, на підставі довідки, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону України відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020, статті 81 Закону № 1697-VII та зазначив таке:

«34 Закон № 1697-VII, який прийнято на заміну Закону № 1789-ХІІ, як передбачено у його преамбулі, визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України. Однією із засад, на яких ґрунтується діяльність прокуратури, визначено незалежність прокурорів, що передбачає існування гарантій від незаконного політичного, матеріального чи іншого впливу на прокурора щодо прийняття ним рішень при виконанні службових обов'язків (пункт 5 статті 3 Закону).

35. Згідно з частиною першою статті 16 цього Закону незалежність прокурора забезпечується, зокрема, забороною незаконного впливу, тиску чи втручання у здійснення повноважень прокурора (пункт 3); установленим законом порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності прокуратури (пункт 4); належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням прокурора (пункт 5).

36. Відповідно до положень частин першої та другої статті 81 Закону 1697-VII заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.

Преміювання прокурорів здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором, за результатами оцінювання якості їх роботи за календарний рік у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

37. Частинами третьою - п'ятою вказаної статті врегульовані розміри посадових окладів прокурорів, а частиною сьомою - розміри щомісячної надбавки за вислугу років.

38. В подальшому, Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VIII було внесено зміни у розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, зокрема, доповнено вказаний розділ, крім інших, пунктом 26, за змістом якого норми і положення статті 81, частин шістнадцятої, сімнадцятої, вісімнадцятої статті 86, пунктів 13, 14 розділу XIII "Перехідні положення" Закону України від 14.10.2014 № 1697-VІІ "Про прокуратуру" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

39. Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

40. У вказаному рішенні Конституційний Суд України вказав, що однією з необхідних передумов незалежної діяльності прокуратури, неупередженого, об'єктивного, безстороннього виконання прокурорами своїх функцій є заходи щодо їх юридичного захисту, належного рівня матеріального та соціального забезпечення прокурорів, які мають бути гарантовані таким чином, щоб не допустити тиску, що може спричинити вплив на прийняті ними рішення. Це може бути реалізовано лише шляхом визначення відповідним законом України належних умов для функціонування прокуратури та системи фінансування, у тому числі регулювання заробітної плати прокурора для забезпечення неупередженості при реалізації встановлених Конституцією та законами України повноважень.

Отже, заробітна плата прокурорів, як елемент організації та порядку діяльності прокуратури в розумінні статті 131-1 Основного Закону України, має визначатися виключно законом, а тому положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, є таким, що суперечить частині другій статті 131-1 Основного Закону України.

41. За таких обставин, коли заробітна плата прокурорів визначається виключно Законом, в даному випадку статтею 81 Закону № 1697-VІІ, вірним є визначення розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою позивача для обчислення (перерахунку) його пенсії відповідно до статті 81 Закону № 1697-VІІ, а не постанови Кабінету Міністрів України як вказав суд апеляційної інстанції.

42. Отже, позивач має право на перерахунок його пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідній категорії працівників на підставі довідки, у якій вказаний розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою - старший слідчий слідчого відділу військової прокуратури Західного регіону України відповідною (аналогічною) посаді прокурор Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону відповідно до рішення Конституційного Суду від 26.03.2020 № 6-р/2020 та статті 81 Закону № 1697-VІІ».

Отже згідно зазначеної позиції Верховного Суду позивач має право на перерахунок його пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідній категорії працівників на підставі довідки, у якій вказаний розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою відповідно до рішення Конституційного Суду від 26.03.2020 № 6-р/2020 та статті 81 Закону № 1697-VІІ.

При цьому колегія суддів апеляційного суду звертає увагу на те, що вищенаведена правова позиція Верховного Суду стосується позивача - прокурора, який не проходив та не міг проходити атестацію в порядку Закону України від 19.09.2019 № 113-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури», оскільки він отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з травня 2010 року.

Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача, а з урахуванням відмови відповідача у видачі довідки, останній не матиме змоги реалізувати своє право на перерахунок.

Суд зазначає, що відповідач відмовив позивачу видати довідку, фактично тільки з процедурних питань, оскільки послався на відсутність правових підстав для оформлення і надання довідки про грошове забезпечення позивача відповідно до вимог Порядку № 45 і не розглядав запит позивача по суті заявлених питань та не відмовляв позивачу з цього приводу, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині порушені.

Поряд з цим, відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 31.08.2022 у справі № 640/22426/20, адміністративний суд, перевіряючи правомірність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Отже, колегія суддів вважає, що ефективним та правильним способом захисту порушених прав позивача буде визнання протиправними дій щодо невидачі позивачу довідок відповідно до його запиту та зобов'язання відповідача повторно розглянути запит позивача про надання довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 по суті заявлених у ньому вимог та з урахуванням висновків суду.

Згідно зі статтею 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись статтями 229, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року у справі № 380/27438/23 скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Офісу Генерального прокурора щодо складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Зобов'язати Офіс Генерального прокурора повторно розглянути запит позивача про надання довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 29.09.2023 по суті заявлених у ньому вимог щодо складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Р. Й. Коваль

судді В. В. Гуляк

Н. В. Ільчишин