Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про відкриття спрощеного провадження у справі
04 жовтня 2024 року справа № 520/27329/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Ширант А.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (Київський майдан, буд. 6, м. Луцьк, 43027, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивачка просить суд зобов'язати пенсійний фонд нарахувати пенсію по інвалідності, яка настала в наслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання в наслідок Чорнобильської катастрофи при виконанні трудової повинності в України в зоні радіоактивного забруднення з 26.04.1986 по березень 1987 Сорокошициским лисництві.
Щодо відкриття провадження
Спір виник з публічно-правових відносин та згідно зі ст. 19 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів і має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява підсудна Харківському окружному адміністративному суду та подана у строк, встановлений законом.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви відповідно до ст. 169 КАС України, а також підстав для відмови у відкритті провадження у справі згідно зі ст. 170 КАС України не встановлено.
З наведених підстав суд вважає за можливе прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Щодо залучення співвідповідача
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів судом встановлено, що рішення № 204450012651 від 09.08.2024 про відмову у призначенні пенсії позивачці приймалось Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області.
Відповідно до п.4.8 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та "Про захист персональних даних". Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Відповідно до пп.2 п.4.2 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до чч. 3-4 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Оскільки заява позивача про перерахунок пенсії за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області та ним же прийнято оскаржуване рішення № 204450012651 від 09.08.2024 про відмову в перерахунку пенсії, суд приходить до висновку про залучення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області як співвідповідача по даній адміністративній справі.
Суд також роз'яснює позивачці, що вона може звернутися по правову допомогу до відповідного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яка має бути їй надана у випадках, передбачених ст. 14 Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".
У місті Харкові таким центром є Східний міжрегіональний центр з надання безоплатної вторинної допомоги (адреса: Майдан Свободи (Держпром), 5, 6 під'їзд, 3 поверх (праве крило) м. Харків, 61022, т. 0577050352, 0800213103, еmail: office.kharkiv@legalaid.kh.ua).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 160, 161, 171, 248, 257-261, 263 КАС України,
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
2. Роз'яснити позивачці, що вона має право звернутись до Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної вторинної допомоги (адреса: Майдан Свободи (Держпром), 5, 6 під'їзд, 3 поверх (праве крило) м. Харків, 61022, т. 0577050352, 0800213103, еmail: office.kharkiv@legalaid.kh.ua) задля уточнення питання наявності у неї права на безоплатну правову допомогу та у разі наявності такого права звернутися до Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної вторинної допомоги за правовою допомогою по відповідних питаннях.
3. Залучити як співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду у Волинській області (Київський майдан, буд. 6, м. Луцьк, 43027, код ЄДРПОУ 13358826) до участі у розгляді адміністративної справи.
4. Справа розглядатиметься суддею Ширант А.А. одноособово.
5. Запропонувати позивачці подати до суду у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали всі наявні документи та матеріали, що стосуються розгляду позовної заяви та можуть бути використані як докази в даній справі.
6. Зобов'язати відповідачів подати до суду у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали:
- належним чином завірену копії документів, на підставі яких прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 204450012651 від 09.08.2024;
- власне письмове підтвердження (довідку) того, що у провадженні судів України немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення з такого спору.
7. Встановити відповідачам п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що його підтверджують. Одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Неподання відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
8. Копію ухвали про відкриття провадження у справі з інформацією про процесуальні права та обов'язки невідкладно направити учасникам справи.
9. Роз'яснити особам, які беруть участь у справі, про наявність у них процесуальних прав і обов'язків, що передбачені ст.ст. 44, 45, 47, 51, 54, 60, 77, 131 КАС України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається): http://adm.hr.court.gov.ua/sud2070/
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Cуддя А.А. Ширант