Рішення від 04.10.2024 по справі 480/4257/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2024 року Справа № 480/4257/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду м. Суми адміністративну справу №480/4257/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не зарахування при призначенні (обчисленні розміру) пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 за заявою ОСОБА_1 від 26.04.2022 до страхового стажу періодів роботи з 1995 року по 2004 рік та неврахування відомостей про заробітну плату за період з 1995 року по 2020 рік;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 1995 по 2004 рік, згідно з довідками №2453 від 25.09.2017, №2430 від 23.09.2017, ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №03 від 01.03.2021;

- здійснити з 26.04.2022 перерахунок розміру пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 ОСОБА_1 та провести виплату такої пенсії з урахуванням відомостей, зазначених у довідках №2453/2 від 25.09.2017 (1995-1999), №2430/2 від 23.09.2017 (1999-2001), ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №33 від 02.02.2021 (2002-2005), довідки TOB "СМІТ САЙБІРІАН СЕРВІСЕЗ" №119 від 27.07.2018 (2005-2006), довідки ТОВ НПО "ВКТБ" № 478 від 18.12.2017 (2006-2010), довідки ТОВ "Азимут Сервіз" №03/04 від 03.04.2019 (2010-2018), довідки TOB "РН-Буріння" № 02/1-456 від 03.10.2019 (2010), довідки ТОВ "НТ-Сервіс" №83 від 28.11.2018 (2012-2015), ТОВ "Ойл Сервіс Гарант" № 307 від 31.08.2020 (2018-2020).

Підставою для звернення до суду позивач визначив порушення своїх прав у зв'язку з не зарахуванням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, при призначенні (обчисленні розміру) пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 за заявою позивача від 26.04.2022, до страхового стажу періодів його роботи з 1995 року по 2004 рік та неврахування відомостей про заробітну плату за період з 1995 року по 2020 рік.

Ухвалою суду відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому, у відповідності до ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання відповідачем відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.

Третя особа надала пояснення, у яких зазначила, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №480/2336/23, з урахуванням рішення суду від 20.09.2022 по справі №480/3589/22, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перерахунок стажу ОСОБА_1 та зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 23.06.1986 по 01.11.1986, з 03.09.1988 по 31.12.1988, з 01.01.1989 по 25.11.1990, з 26.11.1990 по 31.12.1994 за Списком №2, до страхового стажу періоди роботи на підприємствах російської федерації з 03.07.2004 по 31.03.2005, з 10.03.2005 по 18.08.2006, з 19.08.2006 по 23.02.2010, з 26.02.2010 по 30.07.2010, з 29.07.2010 по 03.12.2010, з 07.12.2010 по 05.06.2012, з 06.06.2012 по 16.03.2015, з 01.08.2015 по 31.12.2015, з 20.01.2016 по 23.08.2018, з 24.08.2018 по 31.08.2020.

Рішенням від 18.03.2024 №163750005494 призначено ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 26.04.2022.

Зазначає, що після проведеного перерахунку тривалість стажу, зарахованого по 31.03.2022, становить 29 років 11 місяців 20 днів, у тому числі робота за Списком №2 - 06 років 08 місяців 10 днів. Заробіток враховано за 60 місяців з 01.11.1989 по 31.10.1994 та з 01.07.2004 по 31.03.2022 - на підставі даних персоніфікованого обліку. Розмір пенсії з 26.04.2022 становить 2757,55 грн, з 01.03.2023 - 3137,88 грн, з 01.03.2024 - 3387,66 грн.

При призначенні пенсії на пільгових умовах та здійсненні перерахунку періоди роботи на території російської федерації з 1995 року по 2004 рік не зараховано до страхового стажу, оскільки з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Звертає увагу суду на те, що розмір пенсії залежить від набутого страхового стажу та отримуваного заробітку, з якого сплачувалися страхові внески. Отже, сплата страхових внесків, згідно з чинним законодавством України, є обов'язковою умовою для зарахування періоду роботи до страхового стажу працівника.

Тому, підстави для перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати, зазначеної у довідках за період роботи на території російської федерації відсутні, оскільки страхові внески за вказаний період до Пенсійного фонду України позивачем не сплачувались.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримував пенсію за віком, призначену з 13.04.2019 зі зменшенням пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за стаж роботи в районі Крайньої Півночі відповідно до Тимчасової Угоди між Урядом України та Урядом РФ про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, в галузі пенсійного забезпечення від 15.01.1993.

Для визначення права на дострокову пенсію за віком враховано страховий стаж тривалістю 38 років 08 місяців 24 дні, у тому числі зараховано періоди роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, тривалістю 27 років 10 місяців 29 днів.

Згідно з листом Державної установи-відділення пенсійного фонду російської федерації по Ямало-Ненецькому автономному округу від 01.09.2021 №11714-22 позивачу відповідно до вищевказаної тимчасової угоди призначена частина пенсії з 09.06.2021.

Виплата частини пенсії нарахованої РФ припинена з 01.01.2022.

Позивач звернувся із заявою від 26.04.2022 про переведення на пенсію за віком згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 із зниженням пенсійного віку на два роки за стаж роботи в особливо важких та особливо шкідливих умовах праці за Списком №2.

Заява розглянута, за принципом екстериторіальності, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.

За результатом розгляду заяви від 26.04.2022 та наданих документів тривалість стажу склала 23 роки 08 днів, за Списком №2 - 06 років 08 місяців 09 днів.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області прийнято рішення від 04.05.2022 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду 20.09.2022 по справі №480/3589/22 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 04.05.2022 про відмову в перерахунку відділу перерахунків пенсій № 2 управляння пенсійного забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи: з 03 липня 2004 року по 31 березня 2005 року на ТОВ "КНГ-СЕРВІС"; з 10 березня 2005 року по 18 серпня 2006 року на ТОВ "СМІТ САЙБІРІАН СЕРВІСЕЗ"; з 19 серпня 2006 року по 23 лютого 2010 року на ТОВ НПО "ВКТБ"; з 26 лютого 2010 року по 30 липня 2010 року на ТОВ «Азимут Сервіз»; з 29 липня 2010 року по 03 грудня 2010 року на ТОВ «PH - Буріння»; з 07 грудня 2010 року по 05 червня 2012 року на ТОВ «Азимут Сервіз»; з 06 червня 2012 року по 16 березня 2015 року на ТОВ «НТ-Сервіс»; з 01 серпня 2015 року по 31 грудня 2015 року на ТОВ «Азимут Сервіз»; з 20 січня 2016 року по 23 серпня 2018 року на ТОВ «Азимут Сервіз»; з 24 серпня 2018 року по 31 серпня 2020 року на ТОВ «Ойл Сервіс Гарант». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.04.2022, з урахуванням висновків суду по даній справі.

Рішення набрало законної сили 21.10.2022.

На виконання зазначеного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянуто заяву позивача від 26.04.2022 про переведення з пенсії за віком на пенсію на пільгових умовах за Списком №2 згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону 1058 та прийнято рішення від 11.11.2022 про відмову в проведенні перерахунку, у зв'язку з відсутністю підстав для перепризначення пенсії.

У подальшому, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №480/2336/23 скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 11.11.2022 про відмову у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву від 26.04.2022, з урахуванням висновків суду по даній справі.

Рішення набрало законної сили 05.12.2023.

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №480/2336/23, з урахуванням рішення суду від 20.09.2022 по справі №480/3589/22, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перерахунок стажу та зараховано до пільгового стажу позивача періоди його роботи з 23.06.1986 по 01.11.1986, з 03.09.1988 по 31.12.1988, з 01.01.1989 по 25.11.1990, з 26.11.1990 по 31.12.1994 за Списком №2, до страхового стажу періоди роботи на підприємствах російської федерації з 03.07.2004 по 31.03.2005, з 10.03.2005 по 18.08.2006, з 19.08.2006 по 23.02.2010, з 26.02.2010 по 30.07.2010, з 29.07.2010 по 03.12.2010, з 07.12.2010 по 05.06.2012, з 06.06.2012 по 16.03.2015, з 01.08.2015 по 31.12.2015, з 20.01.2016 по 23.08.2018, з 24.08.2018 по 31.08.2020.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.03.2024 №163750005494 позивачу призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 26.04.2022.

Після проведеного перерахунку тривалість стажу, зарахованого по 31.03.2022, становить 29 років 11 місяців 20 днів, у тому числі робота за Списком №2 06 років 08 місяців 10 днів. Заробіток враховано за 60 місяців з 01.11.1989 по 31.10.1994 та з 01.07.2004 по 31.03.2022 на підставі даних персоніфікованого обліку. Розмір пенсії з 26.04.2022 становить 2757,55 грн, з 01.03.2023 - 3137,88 грн, з 01.03.2024 - 3387,66 грн.

Разом з тим, при призначенні пенсії на пільгових умовах та здійсненні перерахунку періоди роботи на території російської федерації з 1995 року по 2004 рік не зараховано до страхового стажу позивача, оскільки з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

15.02.2024 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із запитом щодо надання копій документів на підтвердження виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №480/2336/23, зокрема, за результатами повторного розгляду заяви позивача від 26.04.2022, з урахуванням висновків суду по цій справі. Також просив проінформувати розрахунок пенсії до виконання рішення суду та після його реалізації, з усіма її складовими.

Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 26.02.2024 №1600-0217-8/14142 повідомило, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №480/2336/23, з урахуванням рішення зазначеного суду від 20.09.2022 по справі №480/3589/22, ГУ ПФУ в Сумській області проведено перерахунок стажу позивача та зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 23.06.1986 по 01.11.1986, з 03.09.1988 по 31.12.1988, з 01.01.1989 по 25.11.1990, з 26.11.1990 по 31.12.1994 за Списком №2, до страхового стажу періоди роботи на підприємствах російської федерації з 03.07.2004 по 31.03.2005, з 10.03.2005 по 18.08.2006, з 19.08.2006 по 23.02.2010, з 26.02.2010 по 30.07.2010, з 29.07.2010 по 03.12.2010, з 07.12.2010 по 05.06.2012, з 06.06.2012 по 16.03.2015, з 01.08.2015 по 31.12.2015, з 20.01.2016 по 23.08.2018, з 24.08.2018 по 31.08.2020 та призначено позивачу пенсію на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 26.04.2022. Після проведеного перерахунку тривалість стажу, зарахованого по 31.03.2022, становить 29 років 11 місяців 20 днів, у тому числі робота за Списком №2 - 06 років 08 місяців 10 днів. Розмір пенсії з 26.04.2022 становить 1934,00 грн, з 01.03.2023 - 2093,00 грн, у тому числі основний розмір пенсії - 1920,32 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати - 172,68 грн. До ГУ ПФУ в Сумській області направлено лист щодо повернення до проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №480/2336/23 з питання урахування у розрахунок пенсії заробітної плати з 01.12.1992.

01.03.2024 представником позивача подано запит до ГУ ПФУ в Сумській області, у якому останній просив поінформувати про результати вирішення питання щодо повернення до проведення перерахунку пенсії позивачу на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №480/2336/23 з питання врахування у розрахунок пенсії заробітної плати з 01.12.1992 (з наданням відповідних розрахунків).

У відповідь отримано лист від 20.03.2024 № 1800-0202-8/14120 з копіями розрахунків, з яких вбачається, що в розрахунках невідображена заробітна плата позивача за період з 1995 року по 2020 рік, а також відсутній стаж за період з 1995 року по 31.06.2004.

27.03.2024 представником позивача подано запити до ГУ ПФУ в Сумській області та до ГУ ПФУ в Полтавській області щодо інформування за яких підстав у розрахунках щодо пенсії позивача відсутні відомості про його заробітну плату за період з 1995 року по 2020 рік, згідно наданих ним довідок, а також невідображена діяльність пенсіонера з 1995 року по 31.06.2004.

У відповідь листом ГУ ПФУ в Сумській області від 03.04.2024 повідомило, що рішенням суду від 07.06.2023 у справі №4808/2336/23 не визначено зобов'язань до головного управління щодо зарахування до страхового стажу періодів роботи позивача з 1995 по 2004 рік та заробітної плати за період з 1995 по 2020 роки.

Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 05.04.2024 повідомило, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №480/2336/23, з урахуванням рішення зазначеного суду від 20.09.2022 по справі №480/3589/22, ГУ ПФУ в Сумській області проведено перерахунок стажу позивача та зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 23.06.1986 по 01.11.1986, з 03.09.1988 по 31.12.1988, з 01.01.1989 по 25.11.1990, з 26.11.1990 по 31.12.1994 за Списком №2, до страхового стажу періоди роботи на підприємствах РФ з 03.07.2004 по 31.03.2005, з 10.03.2005 по 18.08.2006, з 19.08.2006 по 23.02.2010, з 26.02.2010 по 30.07.2010, з 29.07.2010 по 03.12.2010, з 07.12.2010 по 05.06.2012, з 06.06.2012 по 16.03.2015, з 01.08.2015 по 31.12.2015, з 20.01.2016 по 23.08.2018, з 24.08.2018 по 31.08.2020 та призначено позивачу пенсію на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 26.04.2022. Після проведеного перерахунку тривалість стажу, зарахованого по 31.03.2022, становить 29 років 11 місяців 20 днів, у тому числі робота за Списком №2 - 06 років 08 місяців 10 днів. Заробіток враховано за 60 місяців з 01.11.1989 по 31.10.1994 та з 01.07.2004 по 31.03.2022 на підставі даних персоніфікованого обліку. Періоди роботи та заробітна плата позивача на території РФ обчислено згідно з вимогами чинного законодавства, з урахуванням зобов'язань, покладених судом на Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не зарахуванння до страхового стажу періодів роботи позивача, вказаних у довідках за №2453 від 25.09.2017, №2430 від 23.09.2017, ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №03 від 01.03.2021, та також не врахуванння при обчисленні розміру його пенсії заробітну плату, зазначену у довідках за №2453/2 від 25.09.2017 (1995-1999), №2430/2 від 23.09.2017 (1999-2001), ТОВ "КНГ СЕРВІС" №33 від 02.02.2021 (2002-2005), довідка TOB "СМІТ САЙБІРІАН СЕРВІСЕЗ" №119 від 27.07.2018 (2005-2006), довідка ТОВ НПО "ВКТБ" № 478 від 18.12.2017 (2006 -2010), довідка ТОВ Азимут Сервіз №03/04 від 03.04.2019 (2010-2018), довідка TOB РН - Буріння № 02/1-456 від 03.10.2019 (2010), довідка ТОВ НТ-Сервіс №83 від 28.11.2018 (2012 -2015), ТОВ Ойл Сервіс Гарант № 307 від 31.08.2020 (2018 -2020), позивач звернувся до суду (справа № 440/4232/24).

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 440/4232/24 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні вимог, суд зазначив, серед іншого, що матеріали позову не містять жодних доказів вчинення ГУ ПФУ в Полтавській області дій щодо призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 26.04.2022 на підставі його заяви від 26.04.2022, в тому числі відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача за віком на пільгових умовах за Списком № 2 із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи, вказаних у довідках за №2453 від 25.09.2017, №2430 від 23.09.2017, ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №03 від 01.03.2021, та також не врахуванням при обчисленні розміру його пенсії заробітної плати, зазначеної у довідках за №2453/2 від 25.09.2017 (1995-1999), №2430/2 від 23.09.2017 (1999-2001), ТОВ "КНГ СЕРВІС" №33 від 02.02.2021 (2002-2005), довідка TOB "СМІТ САЙБІРІАН СЕРВІСЕЗ" №119 від 27.07.2018 (2005-2006), довідка ТОВ НПО "ВКТБ" № 478 від 18.12.2017 (2006 -2010), довідка ТОВ "Азимут Сервіз" №03/04 від 03.04.2019 (2010- 2018), довідка TOB "РН - Буріння" № 02/1-456 від 03.10.2019 (2010), довідка TOB "НТ- Сервіс" №83 від 28.11.2018 (2012 -2015), ТОВ "Ойл Сервіс Гарант" № 307 від 31.08.2020 (2018-2020).

Окрім того, вказаним судовим рішенням встановлено, що рішення від 18.03.2024 № №163750005494 про призначення пенсії позивачу на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі його заяви від 26.04.2022 було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області (а.с.36-41).

За таких обставин, оскільки суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України не допустило порушення прав позивача на здійснення призначення чи перерахунку його пенсії згідно із заявою від 26.04.2022, позивач звернувся до суду з даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, який здійснив розгляд заяви за принципом екстериторіальності.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.

За змістом ч. 2 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про міжнародні договори України» чинні міжнародні договори України підлягають сумлінному дотриманню Україною відповідно до норм міжнародного права.

Відповідно до основних положень Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, членами якої є Україна та РФ, Уряди держав-учасниць цієї Угоди, керуючись статтями 2, 4 Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав, виходячи з необхідності захисту прав громадян в області пенсійного забезпечення, усвідомлюючи, що кожна держава-учасниця Співдружності повинна нести безпосередню відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, визнаючи, що держави-учасниці Співдружності мають зобов'язання щодо непрацездатних осіб, які придбали право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди, визнаючи необхідність неухильного дотримання зобов'язань за міжнародними угодами, укладеними СРСР по питань пенсійного забезпечення.

Відповідно до вимог статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної угоди та членів їх сімей проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.

Згідно абзацу 2, 3 ст. 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації "Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн" від 14 січня 1993 року, трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Отже, наведені положення вказаних Угод передбачають, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні. При цьому, обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

Право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг регламентовано положеннями ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку; працюючий пенсіонер - особа, якій призначено пенсію та яка є застрахованою відповідно до пунктів 1 - 7, 11 - 13 частини першої статті 11 цього Закону; роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Як передбачено ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із ч. 2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як визначено ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, яке діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (пункт 1 частини 1 статті 24 Закону №1058-ІV).

За змістом ч.ч. 1, 10, 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків із сум, виражених в іноземній валюті, здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют, установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч. 16 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів; ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік страхувальника як платника страхових внесків.

Отже, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несплату, несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків, законом покладено на страхувальника, який здійснив нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.

Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.

Виходячи з заявлених позовних вимог, предметом судового розгляду у межах цих спірних правовідносин є оцінка правомірності дій відповідача в частині не зарахування при призначенні (обчисленні розміру) пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 за заявою від 26.04.2022 до страхового стажу позивача періодів роботи, вказаних у довідках за №2453 від 25.09.2017, №2430 від 23.09.2017, ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №03 від 01.03.2021, а також не врахуванння при обчисленні розміру його пенсії заробітну плату, зазначену у довідках за №2453/2 від 25.09.2017 (1995-1999), №2430/2 від 23.09.2017 (1999-2001), ТОВ "КНГ СЕРВІС" №33 від 02.02.2021 (2002-2005), довідка TOB "СМІТ САЙБІРІАН СЕРВІСЕЗ" №119 від 27.07.2018 (2005-2006), довідка ТОВ НПО "ВКТБ" № 478 від 18.12.2017 (2006 -2010), довідка ТОВ "Азимут Сервіз" №03/04 від 03.04.2019 (2010-2018), довідка TOB "РН - Буріння" № 02/1-456 від 03.10.2019 (2010), довідка ТОВ "НТ-Сервіс №83" від 28.11.2018 (2012 -2015), ТОВ "Ойл Сервіс Гарант" № 307 від 31.08.2020 (2018 -2020).

Як зазначалося судом вище, позивач звернувся із заявою від 26.04.2022 про переведення на пенсію за віком згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 із зниженням пенсійного віку на два роки за стаж роботи в особливо важких та особливо шкідливих умовах праці за Списком №2.

Заява розглянута, за принципом екстериторіальності, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №480/2336/23, з урахуванням рішення суду від 20.09.2022 по справі №480/3589/22, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перерахунок стажу позивача та зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 23.06.1986 по 01.11.1986, з 03.09.1988 по 31.12.1988, з 01.01.1989 по 25.11.1990, з 26.11.1990 по 31.12.1994 за Списком №2, до страхового стажу періоди роботи на підприємствах російської федерації з 03.07.2004 по 31.03.2005, з 10.03.2005 по 18.08.2006, з 19.08.2006 по 23.02.2010, з 26.02.2010 по 30.07.2010, з 29.07.2010 по 03.12.2010, з 07.12.2010 по 05.06.2012, з 06.06.2012 по 16.03.2015, з 01.08.2015 по 31.12.2015, з 20.01.2016 по 23.08.2018, з 24.08.2018 по 31.08.2020.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.03.2024 №163750005494 позивачу призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 26.04.2022.

З огляду на вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 26.04.2022 на підставі його заяви від 26.04.2022.

У подальшому, представник позивача звертався з запитами до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області з питань надання копії документів на підтвердження виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №480/2336/23, зокрема за результатами повторного розгляду заяви від 26.04.2022, з урахуванням висновків суду по цій справі, а також щодо надання інформації за яких підстав у розрахунках щодо пенсії позивача відсутні відомості про його заробітну плату за період з 1995 року по 2020 рік, згідно наданих ним довідок, а також невідображена діяльність пенсіонера з 1995 року по 31.06.2004.

На зазначені звернення листами від 26.02.2024 та від 05.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №480/2336/23, з урахуванням рішення зазначеного суду від 20.09.2022 по справі №480/3589/22, ГУ ПФУ в Сумській області проведено перерахунок стажу позивача та зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 23.06.1986 по 01.11.1986, з 03.09.1988 по 31.12.1988, з 01.01.1989 по 25.11.1990, з 26.11.1990 по 31.12.1994 за Списком №2, до страхового стажу періоди роботи на підприємствах РФ з 03.07.2004 по 31.03.2005, з 10.03.2005 по 18.08.2006, з 19.08.2006 по 23.02.2010, з 26.02.2010 по 30.07.2010, з 29.07.2010 по 03.12.2010, з 07.12.2010 по 05.06.2012, з 06.06.2012 по 16.03.2015, з 01.08.2015 по 31.12.2015, з 20.01.2016 по 23.08.2018, з 24.08.2018 по 31.08.2020 та призначено позивачу пенсію на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 26.04.2022. Після проведеного перерахунку тривалість стажу, зарахованого по 31.03.2022, становить 29 років 11 місяців 20 днів, у тому числі робота за Списком №2 - 06 років 08 місяців 10 днів. Розмір пенсії з 26.04.2022 становить 1934,00 грн, з 01.03.2023 - 2093,00 грн, у тому числі основний розмір пенсії - 1920,32 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати - 172,68 грн. До ГУ ПФУ в Сумській області направлено лист щодо повернення до проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №480/2336/23 з питання врахування у розрахунок пенсії заробітної плати з 01.12.1992. Періоди роботи та заробітна плата позивача на території РФ обчислено згідно з вимогами чинного законодавства, з урахуванням зобов'язань, покладених судом на Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Рішення від 18.03.2024 №163750005494 про призначення позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 26.04.2022 на підставі його заяви від 26.04.2022, було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.

Відповідно до положень пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1) особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, передбачені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, а за періоди роботи після 01 січня 2004 року додатково надається інформація, отримана органами, що призначають пенсію, від відповідних фондів держав-учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) про сплату страхових внесків.

Разом з тим, при обчисленні розміру пенсії позивача, орган пенсійного фонду не врахував заробітну плату позивача, зазначену у таких довідках: №2453/2 від 25.09.2017 (1995-1999); №2430/2 від 23.09.2017 (1999-2001); ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №33 від 02.02.2021 (2002-2005); TOB "СМІТ САЙБІРІАН СЕРВІСЕЗ" №119 від 27.07.2018 (2005-2006); ТОВ НПО "ВКТБ" № 478 від 18.12.2017 (2006-2010); ТОВ "Азимут Сервіз" №03/04 від 03.04.2019 (2010-2018); TOB "РН - Буріння" № 02/1-456 від 03.10.2019 (2010); ТОВ "НТ-Сервіс" №83 від 28.11.2018 (2012 -2015); ТОВ "Ойл Сервіс Гарант" № 307 від 31.08.2020 (2018-2020), та не зарахував до страхового стажу періоди роботи ОСОБА_1 , вказаних у довідках за №2453 від 25.09.2017, №2430 від 23.09.2017 та довідці ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №03 від 01.03.2021, оскільки з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Утім, суд не погоджується з такими висновками ГУ ПФУ в Сумській області та зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону №1058-IV якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода) пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.

Метою Угоди є взаємне визнання і виконання державами-учасницями зобов'язань "відносно непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди". Держави-учасниці цієї Угоди, визнавши відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, взяли на себе зобов'язання щодо захисту їхніх пенсійних прав.

Статтею 5 Угоди передбачається, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.

Частинами 2-3 статті 6 Угоди передбачено, що для встановлення права на пенсію громадянам держав-учасників Угоди враховується трудовий стаж, придбаний на території будь-якої з цих держав, а так само на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цієї Угоди. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Таким чином, на громадян України, які працювали на територіях інших держав учасниць Співдружності Незалежних Держав, які приєднались до вказаної Угоди, розповсюджувалась дія нормативних актів приймаючої Держави в галузі пенсійного забезпечення, у тому числі тих, які визначали порядок зарахування трудового стажу, його пільгового обчислення.

У силу пункту 2 статті 13 Угоди пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.

Аналіз вищенаведених норм вказує на те, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні.

Судом встановлено, що в матеріалах справи наявні такі довідки: №2453 від 25.09.2017, №2430 від 23.09.2017, №03 від 01.03.2021 ТОВ "КНГ-СЕРВІС", а також довідки №2453/2 від 25.09.2017 (за 1995-1999 роки), №2430/2 від 23.09.2017 (за 1999-2001 роки), №33 від 02.02.2021 ТОВ "КНГ СЕРВІС" (за 2002-2005 роки), №119 від 27.07.2018 TOB "СМІТ САЙБІРІАН СЕРВІСЕЗ" (за 2005-2006 роки), від 18.12.2017 ТОВ НПО "ВКТБ" № 478 (за 2006 -2010 роки), №03/04 від 03.04.2019 ТОВ "Азимут Сервіз" (за 2010-2018 роки), № 02/1-456 від 03.10.2019 TOB "РН - Буріння" (за 2010 рік), №83 від 28.11.2018 ТОВ "НТ-Сервіс" (зв 2012 -2015 роки), № 307 від 31.08.2020 ТОВ "Ойл Сервіс Гарант" (за 2018-2020 роки) (а.с. 27-35), якими підтверджено, що позивач дійсно працював на підприємствах на території російської федерації.

Тобто, довідки, які були наявні в ГУ ПФУ в Сумській області при призначенні позивачу пенсії, дійсність яких не ставиться під сумнів відповідачем, жодних недоліків в частині внесених записів відповідачем не зазначено та якими підтверджується факт роботи позивача на території російської федерації.

При цьому, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 29.11.2022 № 1328, якою постановлено вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 року у м. Москві, а також прийнято постанову від 24.06.2023 №639, якою припинено дію Угоди між Урядом України і Урядом російської федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, вчиненої 14.01.1993 в м. Москві.

Утім, згідно ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Крім того, як зазначено у правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 19.06.2018 у справі №820/5348/17, розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу закону (крім випадків, якщо у самому законі не визначений інший порядок), що узгоджується з принципом правої визначеності.

Отже, до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №1328 від 29.11.2022 Україна, як держава-учасниця Угоди виконує зобов'язання, взяті згідно Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, а тому припинення російською федерацією з 01.01.2023 участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, не стосуються періодів трудової діяльності осіб, що мали місце в період дії вказаної Угоди, тобто до 01.01.2023.

Також, припинення російською федерацією участі в Угоді та прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 24.06.2023 № 639, не можуть бути правовою підставою для не зарахування до страхового стажу позивача спірного періоду роботи на території російської федерації, адже такий стаж ним набутий до виходу України із Угоди.

Не зарахування стажу роботи чи розмірів заробітної плати в період чинності міжнародної угоди, які працювали за межами України, у зв'язку з денонсацією угоди щодо пенсійного забезпечення з державами, - є неприпустимим та порушує конституційні принципи. Так, працюючи за межами України, особа мала легітимні очікування щодо її пенсійного забезпечення. За наявності чинних у період роботи особи положень Угоди, що передбачали відповідне право, така особа не може нести негативні наслідки у вигляді відмови у зарахуванні спірного періоду роботи до страхового стажу.

Варто зауважити, що відповідно до частини 1 статті 70 Віденської конвенції про право міжнародних договорів, якщо договором не передбачається інше або якщо учасники не погодились про інше, припинення договору відповідно до його положень або відповідно до Конвенції звільняє учасників договору від усякого зобов'язання виконувати договір у майбутньому та не впливає на права, зобов'язання або юридичне становище учасників, які виникли в результаті виконання договору до його припинення.

Таким чином, доводи відповідача щодо припинення з 01.01.2023 російською федерацією участі в Угоді про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 не є підставою для відмови в зарахуванні періодів роботи позивача на території російської федерації, адже такий стаж ним набутий до ухвалення відповідних рішень, а позивач працював у російській федерації в той час, коли Угода була чинною та передбачала право на пенсію громадянам держав - учасниць Угоди з врахуванням трудового стажу, набутого на території будь-якої з цих держав. При цьому суд зазначає, що за наявності чинних, у період роботи позивача, положень Угоди, що передбачали відповідне право, позивач не може нести негативні наслідки у вигляді відмови у зарахуванні спірного періоду роботи до страхового стажу.

Враховуючи досліджені докази у справі, періоди роботи позивача на території російській федерації з 1995 по 2004 рік, згідно з довідками №2453 від 25.09.2017, №2430 від 23.09.2017, ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №03 від 01.03.2021 та №2453/2 від 25.09.2017 (за 1995-1999 роки), №2430/2 від 23.09.2017 (за 1999-2001 роки), №33 від 02.02.2021 ТОВ "КНГ СЕРВІС" (за 2002-2005 роки), №119 від 27.07.2018 TOB "СМІТ САЙБІРІАН СЕРВІСЕЗ" (за 2005-2006 роки), від 18.12.2017 ТОВ НПО "ВКТБ" № 478 (за 2006 -2010 роки), №03/04 від 03.04.2019 ТОВ "Азимут Сервіз" (за 2010-2018 роки), № 02/1-456 від 03.10.2019 TOB "РН - Буріння" (за 2010 рік), №83 від 28.11.2018 ТОВ "НТ-Сервіс" (за 2012 -2015 роки), № 307 від 31.08.2020 ТОВ "Ойл Сервіс Гарант" (за 2018-2020 роки) мають бути зараховані до його страхового стажу, тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене та те, що заява позивача була розглянута ГУ ПФУ у Сумській області та саме зазначеним органом не зараховано стаж позивача, для повного захисту порушеного права позивача, суд, у відповідності до ст. 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу позивача періоди його роботи на території російської федерації з 1995 по 2004 рік, згідно з довідками №2453 від 25.09.2017, №2430 від 23.09.2017, ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №03 від 01.03.2021 та здійснити з 26.04.2022 перерахунок розміру пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 з урахуванням відомостей, зазначених у довідках №2453/2 від 25.09.2017 (за 1995-1999 роки), №2430/2 від 23.09.2017 (за 1999-2001 роки), №33 від 02.02.2021 ТОВ "КНГ СЕРВІС" (за 2002-2005 роки), №119 від 27.07.2018 TOB "СМІТ САЙБІРІАН СЕРВІСЕЗ" (за 2005-2006 роки), від 18.12.2017 ТОВ НПО "ВКТБ" № 478 (за 2006 -2010 роки), №03/04 від 03.04.2019 ТОВ "Азимут Сервіз" (за 2010-2018 роки), № 02/1-456 від 03.10.2019 TOB "РН - Буріння" (за 2010 рік), №83 від 28.11.2018 ТОВ "НТ-Сервіс" (за 2012 -2015 роки), № 307 від 31.08.2020 ТОВ "Ойл Сервіс Гарант" (за 2018-2020 роки).

Окремо суд зазначає, що відсутність будь-яких заперечень відповідача у даній справі свідчить про дійсність наявності предмету спору та належним чином визначеного відповідача у справі.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити з 26.04.2022 виплату пенсії з урахуванням відомостей, зазначених у довідках №2453/2 від 25.09.2017 (1995-1999), №2430/2 від 23.09.2017 (1999-2001), ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №33 від 02.02.2021 (2002-2005), довідки TOB "СМІТ САЙБІРІАН СЕРВІСЕЗ" №119 від 27.07.2018 (2005-2006), довідки ТОВ НПО "ВКТБ" № 478 від 18.12.2017 (2006-2010), довідки ТОВ "Азимут Сервіз" №03/04 від 03.04.2019 (2010-2018), довідки TOB "РН-Буріння" № 02/1-456 від 03.10.2019 (2010), довідки ТОВ "НТ-Сервіс" №83 від 28.11.2018 (2012-2015), ТОВ "Ойл Сервіс Гарант" № 307 від 31.08.2020 (2018-2020), то суд не вбачає підстав для їх задоволення з огляду на передчасність таких вимог, оскільки пенсійним органом наразі ще не здійснено зарахування позивачу до страхового стажу спірних періодів його роботи з урахуванням вищезазначених довідок.

З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 968,96 грн, сплачений при подачі позову до суду (а.с. 42).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не зарахування ОСОБА_1 при призначенні (обчисленні розміру) пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 до страхового стажу періодів його роботи з 1995 року по 2004 рік та неврахування відомостей про заробітну плату за період з 1995 року по 2020 рік.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди його роботи на території російської федерації з 1995 по 2004 рік, згідно з довідками №2453 від 25.09.2017, №2430 від 23.09.2017, ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №03 від 01.03.2021 та здійснити з 26.04.2022 перерахунок розміру пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 з урахуванням відомостей, зазначених у довідках №2453/2 від 25.09.2017 (за 1995-1999 роки), №2430/2 від 23.09.2017 (за 1999-2001 роки), №33 від 02.02.2021 ТОВ "КНГ СЕРВІС" (за 2002-2005 роки), №119 від 27.07.2018 TOB "СМІТ САЙБІРІАН СЕРВІСЕЗ" (за 2005-2006 роки), від 18.12.2017 ТОВ НПО "ВКТБ" № 478 (за 2006-2010 роки), №03/04 від 03.04.2019 ТОВ "Азимут Сервіз" (за 2010-2018 роки), № 02/1-456 від 03.10.2019 TOB "РН - Буріння" (за 2010 рік), №83 від 28.11.2018 ТОВ "НТ-Сервіс" (за 2012-2015 роки), № 307 від 31.08.2020 ТОВ "Ойл Сервіс Гарант" (за 2018-2020 роки).

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 968,96 грн.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько