Справа № 420/24704/24
04 жовтня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за результатом якого позивач просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі, вказаних в Довідках № ЮО84562 від 29.07.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023, розмірів надбавок за особливості проходження служби, надбавок за таємність та премій;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 рік та на 01.01.2023 рік, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку, з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних в Довідках № ЮО84562 від 29.07.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року;
вирішити питання про стягнення судового збору з ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на пенсійному забезпеченні в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Довідку про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 01.01.2022 рік та на 01.01.2023 рік для здійснення перерахунку його пенсії. Однак, в даній довідці суми надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому виразі Відповідач вказав у розмірах, які не відповідають вимогам чинного законодавства України. Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Ухвалою суду від 09 серпня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).
Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідач не подав.
Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
ОСОБА_1 військовий пенсіонер, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідачем на виконання рішення суду по справі №420/10645/24 від 27.05.2024 року виготовлено довідки № ЮО84562 від 29.07.2024 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 рік та на 01.01.2023 рік та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Так, відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення № ЮО84562 від 29.07.2024 року, виданої:
станом на 01.01.2022 року грошове забезпечення позивача становить 22148,90 грн., зокрема:
- посадовий оклад 24 тарифний розряд - 7150,00 грн.;
- оклад за військовим званням підполковник - 1990,00 грн.;
- надбавка за вислугу років 45% - 4113,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби 65% - 6107,40 грн.;
- надбавка за таємність 20% - 1014,00 грн.;
- премія 35% - 1774,50 грн.
станом на 01.01.2023 року грошове забезпечення позивача становить 28545,40 грн.. зокрема:
- посадовий оклад 24 тарифний розряд - 7730,00 грн.;
- оклад за військовим званням підполковник - 2150,00 грн.;
- надбавка за вислугу років 45% - 4446,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби 65% - 6107,40 грн.;
- надбавка за таємність 20% - 1014,00 грн.;
- премія 140% - 7098,00 грн.
В цілому позивач погоджується зі складовими цих довідок, а також їх відсотковим значенням.
При виготовленні довідок № ЮО84562 від 29.07.2024 року станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023 Відповідач, відповідно до чинного законодавства, посадовий оклад і оклад за військовим званням, обчислив шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 року (2481,00 грн.) та на 01.01.2023 року (2684,00 грн.), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Але при цьому позивач не погоджується з тим, що Відповідач у вищевказаних довідках: розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок: за особливості проходження служби, таємність та щомісячні премії) обчислив без урахування обрахованих розмірів окладів, станом на 01.02.2022 рік та на 01.02.2023 рік відповідно.
Спірним є правильність розрахунку сум додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідках, зокрема: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та щомісячної премії (які обчислені без урахування розмірів встановлених окладів за посадою та військове звання, які обраховувались по прожитковому мінімуму, що вказані у довідках за 2022 рік та 2023 рік)
Позивач не може погодитись із зазначеними діями Відповідача, щодо обчислення сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у довідках № ЮО84562 від 29.07.2024 року станом на 01.01.2022 рік та на 01.01.2023 рік, він вважає свої права порушеними, а дії Відповідача протиправними, тому звертається за захистом своїх прав до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
На підставі частин 2, 3 вказаної норми до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Частиною 3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1,2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (далі - Постанова №704).
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 30.01.2007 №3-1 (далі Порядок №3-1).
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Крім того, підпунктами 1 та 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, відповідно.
Крім того, наказом Міністра оборони України від 7 червня 2018 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260).
Згідно пункту 1 розділу VI Порядку № 260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
Згідно пункту 2 розділу XVI Порядку № 260, розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Згідно пункту 2 Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414 (далі - Постанова № 414), особам, які працюють в умовах режимних обмежень, крім працівників режимно-секретних органів, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), заробітної плати (у разі визначення законом її розміру) залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно",- 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Відповідачем на виконання рішення суду по справі №420/10645/24 від 27.05.2024 року виготовлено довідки № ЮО84562 від 29.07.2024 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 рік та на 01.01.2023 рік та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку його пенсії.
Однак, в даній довідці суми надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому виразі Відповідач вказав у розмірах, які не відповідають вимогам чинного законодавства України.
Так, відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення № ЮО84562 від 29.07.2024 року, виданих:
станом на 01.01.2022 року грошове забезпечення позивача становить 22148,90 грн., зокрема:
- посадовий оклад 24 тарифний розряд - 7150,00 грн.;
- оклад за військовим званням підполковник - 1990,00 грн.;
- надбавка за вислугу років 45% - 4113,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби 65% - 6107,40 грн.;
- надбавка за таємність 20% - 1014,00 грн.;
- премія 35% - 1774,50 грн.
станом на 01.01.2023 року грошове забезпечення позивача становить 28545,40 грн.. зокрема:
- посадовий оклад 24 тарифний розряд - 7730,00 грн.;
- оклад за військовим званням підполковник - 2150,00 грн.;
- надбавка за вислугу років 45% - 4446,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби 65% - 6107,40 грн.;
- надбавка за таємність 20% - 1014,00 грн.;
- премія 140% - 7098,00 грн.
Однак, при виготовленні вказаних довідок Відповідачем невірно розраховано розміри надбавок за особливості проходження служби, надбавок за таємність та щомісячні премії, які обчислені без урахування обрахованих розмірів окладів, станом на 01.02.2022 рік та на 01.02.2023 рік відповідно, що не відповідає вимогам чинного законодавства України.
По перше: Відповідно п.п. 1-2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
З викладеного вбачається, що відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби у довідках № ЮО84562 від 29.07.2024 року зазначений правильно та становить 65 відсотків (посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично невірно.
Відповідно до довідки, виданої станом на 01.01.2022 року, загальна сума посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу становить 13253.0 грн. (7150 + 1990 + 4113).
Виходячи з арифметичного розрахунку - 65 відсотків від суми 13253,00 грн., становить 8614,45 грн.
Таким чином, розмір надбавки за особливості проходження служби повинен становити 8614,45 грн., замість 6107,40 грн.
Відповідно до довідки, виданої станом на 01.01.2023 року, загальна сума посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу становить 14326.0 грн. (7730 + 2150 + 4446).
Виходячи з арифметичного розрахунку - 65 відсотків від суми 14326,00 грн., становить 9311,90 грн.
Таким чином, розмір надбавки за особливості проходження служби повинен становити 9311,90 грн., замість 6107,40 грн.
По друге: Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 Міністру оборони України, як керівнику державного органу, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів.
Крім того, відповідно до п. 1 Розділу XVI Наказу Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018 року "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" (далі Наказ №260), розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців.
Тобто, відсотковий розмір премії розраховується від розміру посадового окладу.
Відсотковий розмір премії у довідці станом на 01.01.2022 року зазначений правильно та становить 35 відсотки, але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично невірно.
Відповідно до довідки, розмір посадового окладу становить 7150,00 грн.
Виходячи з арифметичного розрахунку 35 відсотки від суми 7150,00 грн., становить 2502,50 грн.
Таким чином, розмір премії повинен становити 2502,50 грн., замість 1774,50 грн.
Відсотковий розмір премії у довідці станом на 01.01.2023 року зазначений правильно та становить 140 відсотки, але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично невірно.
Відповідно до довідки, виданої станом на 01,01.2023 року, розмір посадового окладу становить 7730,00 грн.
Виходячи з арифметичного розрахунку 140 відсотки від суми 7730,00 грн., становить 10822,00 грн.
Таким чином, розмір премії повинен становити 10822,00 грн., замість 7098,00 грн.
По трете: Відповідно до п. 1 Розділу XI Наказу №260, військовослужбовцям, яким надано доступ до державної таємниці та які виконують службові обов'язки в умовах режимних обмежень у зв'язку з роботою, що передбачає доступ до державної таємниці відповідно до функціональних обов'язків, займаються розробкою, виготовленням, обліком, зберіганням і використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці, виплачується надбавка до посадових окладів.
Згідно п. 2 Розділу XI Наказу №260, розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимно-секретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації.
З наведеного вбачається, що відсотковий розмір надбавки за таємність розраховується від розміру посадового окладу.
Відсотковий розмір надбавки за таємність у довідках зазначений правильно та становить 20 відсотків, але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично невірно.
Відповідно до довідки, виданої станом на 01.01.2022 року, розмір посадового окладу становить 7150,00 грн.
Виходячи з арифметичного розрахунку - 20 відсотків від 7150,00 грн., становить 1430,0 грн.
Таким чином, розмір надбавки за таємність повинен становити 1430,00 грн., замість 1014,00 грн.
Відповідно до довідки, виданої станом на 01.01.2023 року, розмір посадового окладу становить 7730,00 грн.
Виходячи з арифметичного розрахунку - 20 відсотків від 7730,00 грн., становить 1546,0 грн.
Таким чином, розмір надбавки за таємність повинен становити 1546,00 грн., замість 1014,00 грн.
За таких обставин, вказані Відповідачем в Довідці № ЮО84562 від 29.07.2024 року про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023 року розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому виразі не відповідають зазначеним вище вимогам Постанови № 704, Постанови № 414 та Порядку № 260, та обчислені без врахування розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі, вказаних в Довідках № ЮО84562 від 29.07.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023, розмірів надбавок за особливості проходження служби, надбавок за таємність та премій, є протиправними.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 рік та на 01.01.2023 рік, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку, з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних в Довідках № ЮО84562 від 29.07.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.
У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об'єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином, у відповідності до приписів ст.139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 1211,20 грн., де 1211,20 грн. - ставка судового збору за звернення до суду із цим позовом.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі, вказаних в Довідках № ЮО84562 від 29.07.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023, розмірів надбавок за особливості проходження служби, надбавок за таємність та премій.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) станом на 01.01.2022 рік та на 01.01.2023 рік, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку , з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних в Довідках № ЮО84562 від 29.07.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) витрати по оплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко