про зупинення апеляційного провадження
03 жовтня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/28760/23 пров. № А/857/9691/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючий суддя -Затолочного В. С.
суддів -Курильця А. Р.
Пліша М. А.
розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо зупинення провадження у справі № 380/28760/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дії та бездіяльності протиправними, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 березня 2024 року, -
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, починаючи з 10.10.2023;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - № 1058-IV) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2020, 2021 та 2022 роки, починаючи з 10.10.2023.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 березня 2024 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку.
Дослідивши наявні у справі матеріали в сукупності, колегія суддів дійшла висновку про необхідність зупинення провадження у справі, виходячи з наступного.
Пункт 5 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Колегія суддів звертає увагу на те, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають або роблять недоцільним розгляд справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Колегією суддів встановлено, що ухвалою Верховного Суду від 09.07.2024 передано на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав справу № 300/5450/23 (ЄДРСР https://reyestr.court.gov.ua/Review/120246805). У цій справі спір виник у зв'язку з відмовою територіального органу Пенсійного фонду України призначити позивачці пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачено страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 09.03.2023, яка була обґрунтована тим, що позивачка вже отримує пенсію за віком, яку було призначено на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до статті 13 Закону № 1788-XII.
Верховний Суд, зокрема, у постановах від 17.06.2021 у справі № 336/7438/16-а, від 13.02.2019 у справі № 334/917/17 та інших дійшов висновку про наявність в позивачів, яким було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону № 1788-XII, права на призначення пенсії за віком на загальних підставах (після досягнення пенсійного віку) відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три роки, що передували року звернення за призначенням пенсії. Таких висновків Верховний Суд дійшов пославшись на те, що позивачам в зазначених справах була призначена пенсія відповідно до Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV вони звернулися вперше.
Водночас у постановах від 18.04.2018 у справі № 753/8128/16-а, від 17.05.2021 у справі №185/1473/17, які були ухвалені у справах, правовідносини в яких є подібними до тих, що склалися у справах № 336/7438/16-а, № 334/917/17 та у справі, що розглядається, Верховний Суд дійшов протилежного висновку та зазначив, що статтею 13 Закону № 1788-XII для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови надання пенсій за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку, у зв'язку з чим Верховний Суд констатував, що фактично в зазначених справа подані позивачами до відповідних територіальних органів Пенсійного фонду України заяви стосувались призначення того самого виду пенсії (пенсії за віком), яка вже була призначена, а тому така пенсія не може бути призначена повторно на підставі положень статті 40 Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої зарплати працівників зайнятих в галузях економіки України за три останні роки, що передують року звернення з відповідною заявою.
У пункті 35 ухвали від 09.07.2024 колегія суддів Верховного Суду вважала за необхідне відступити від висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 17.06.2021 у справі №336/7438/16-а(2-а/336/53/3017) (№ в ЄДРСР 97735297), постанові КАС ВС від 13.02.2019 у справі №334/917/17(2-а/334/267/17) (№ в ЄДРСР 79846036) та інших, у яких викладено правовий висновок про наявність в осіб, яким призначалась пенсія за віком на пільгових умова відповідно до статті 13 Закону 1788-XII, права на призначення пенсії за віком на загальних підставах (після досягнення пенсійного віку) відповідно до Закону №1058-ІV із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії.
З наведених підстав справу № 300/5450/23 передано на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду.
За таких обставин, зважаючи на перебування у провадженні Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду справи № 300/5450/23, у межах якої суд касаційної інстанції розглядає питання про застосування до спірних відносин положень статті 40 Закону №1058-ІV, суд дійшов висновку про наявність підстав та доцільність зупинення провадження у цій справі до набрання чинності судовим рішенням палати Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду у справі №300/5450/23.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 311, 321, 325, 328 КАС України, суд,-
Зупинити провадження у справі № 380/28760/23 до набрання законної сили судовим рішенням Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі № 300/5450/23.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. С. Затолочний
судді А. Р. Курилець
М. А. Пліш