Постанова від 04.10.2024 по справі 420/27841/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/27841/23

Головуючий І інстанції: Токмілова Л.М.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Осіпова Ю.В.,

суддів - Коваля М.П., Скрипченка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на додаткове рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року (м.Одеса, дата складання повного тексту судового рішення - 25.01.2024р.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12.10.2023р. ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо не донарахування з 01.03.2022р. частини його пенсії при здійсненні її перерахунку завдяки зменшенню розміру щомісячної доплати до пенсії - суми індексації збільшення пенсії на 25% (на 119,71 грн.) шляхом застосування для її визначення не належної суми доплати (855,10 грн.), визначальна сума якої при здійсненні перерахунку пенсії підлягала врахуванню (974,81 грн.);

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 01.03.2022р. перерахунок його пенсії з урахуванням визначальної суми збільшення основного розміру пенсії на 25% (6962,92 грн.) і провести розрахунок на доплату пенсії з урахуванням недорахованої щомісяця частини доплати до пенсії - суми індексації збільшення пенсії на 25% (119,71 грн.), а також здійснити виплату недоотриманих сум пенсії - різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії, із урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 01.03.2022р. по день проведення виплати включно;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо не донарахування з 01.03.2023р. частини його пенсії при здійсненні її перерахунку завдяки зменшенню розміру щомісячної доплати до пенсії суми збільшення основного - розміру пенсії на 25% (на 2595,83 грн.) шляхом застосування для її визначення не належної суми основного розміру пенсії (24431,31 грн.), визначальна сума якого при здійсненні перерахунку пенсії підлягала врахуванню (34814,62 грн.);

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 01.03.2023р. перерахунок його пенсії з урахуванням визначальної суми основного розміру пенсії (34814,62 грн.) та провести розрахунок на доплату пенсії з урахуванням недорахованої щомісяця частини доплати до пенсії - суми збільшення основного розміру пенсії на 25% (2595,83 грн.), - а також здійснити виплату недоотриманих сум пенсії різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 01.03.2023р. по день проведення виплати включно.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, при визначенні суми індексації збільшення пенсії позивача при перерахунку пенсії з 01.03.2022р., замість суми збільшення основного розміру пенсії на 25% - 6962,92 грн., застосував не правильну суму - 6107,83 грн., завдяки чому сума доплати до пенсії визначена у зменшеному розмірі - 855,10 грн. При цьому, у протоколах про перерахунок пенсії з 01.03.2023р. та 01.09.2023р., при визначенні збільшення основного розміру пенсії станом на 25% зазначається сума - 24431,31 грн., яка відповідачем враховується в якості визначальної - неправомірно, оскільки основний розмір пенсії станом на 01.03.2023р. складав 34814,62 грн. Суму 24431,31 грн. при здійсненні перерахунку пенсії з 01.03.2023р. та 01.09.2023р. відповідач використав в якості основного розміру пенсії без урахування визначеної індексації: за 2022р. (4275,48 грн.) і за 2023р. (1500 грн.) та змін прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідач, у свою чергу, надав до суду 1-ї інстанції письмовий відзив, в якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2023 року (ухваленим в порядку спрощеного (письмового) провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області стосовно відмови позивачу у нарахуванні та виплаті з 01.03.2022р. і з 01.03.2023р. пенсії без обмеження максимальним розміром. Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.03.2022р. та з 01.03.2023р. ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

15.01.2024р. ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції із заявою, в якій просив ухвалити додаткове судове рішення на підставі ч.1 ст.252 КАС України, посилаючись на відсутність будь-яких висновків та рішень суду щодо іншої частини заявлених ним позовних вимог.

Додатковим рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року (ухваленим в порядку спрощеного (письмового) провадження) заяву позивача - задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо не донарахування з 01.03.2022р. частини пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку завдяки зменшенню розміру щомісячної доплати до пенсії - суми індексації збільшення пенсії 25% на 119,71 грн., шляхом застосування для її визначення не належної суми доплати - 855,10 грн., визначальна сума якої при здійсненні перерахунку пенсії підлягала врахуванню - 974,81 грн. Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 01.03.2022р. перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням визначальної суми збільшення основного розміру пенсії на 25% - 6962,92 грн., індексації збільшення пенсії на 25% - 974,81 грн., з урахуванням раніше виплачених сум. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області відносно не донарахування з 01.03.2023р. частини пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку завдяки зменшенню розміру щомісячної доплати до пенсії - суми збільшення основного розміру пенсії (25%) шляхом застосування для її визначення не належної суми основного розміру пенсії - 24431,31 грн., визначальна сума якого при здійсненні перерахунку пенсії підлягала врахуванню - 30206,79 грн. Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 01.03.2023р. перерахунок та виплату пенсії позивача і з урахуванням визначальної суми основного розміру пенсії 30206,79 грн., збільшення основного розміру пенсії (25%) - 7551,69 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.

Не погоджуючись із вказаним додатковим рішенням суду 1-ї інстанції, відповідач 26.02.2024р. подав апеляційну скаргу, в якій зазначив про те, що судом, при винесенні оскаржуваного рішення, було порушено норми матеріального та процесуального права, просив скасувати додаткове рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2024р. та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2024р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ГУ ПФУ в Одеській області та призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження.

28.03.2024р. матеріали справи надійшли до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

01.04.2024р. до суду апеляційної інстанції надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу, у якому позивач заперечував щодо її задоволення, посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів та просив оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, можуть бути розглянуті судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч.1 ст.308 КАС України).

Розглянувши матеріали даної справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення у межах заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 має статус інваліда ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 03.12.2015р. Управлінням соціального захисту населення у Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, і, відповідно, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Згідно з протоколом про перерахунок пенсії станом на 01.03.2022р., основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення у розмірі - 24431,31 грн. з урахуванням індексації - 27851,69 грн., із урахуванням доплати: індексація базового ОСНП (24431,31 грн. х 0,140) - 3420,38 грн, у тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 27851,69 грн. - 6962,92 грн., у тому числі індексація збільшення пенсії на 25% - 855,10 грн.

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії станом на 01.03.2023р., основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення у розмірі - 24431,31 грн. з урахуванням індексації - 30206,79 грн., з урахуванням доплати: індексація базового ОСНП 2022 (30539,13 грн. х 0,140) - 4275,48 грн, індексація базового ОСНП 2023 (34814,62 грн. х 0,197) - 1500 грн., у тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 24431,31 грн. - 6107,83 грн.

Позивач, не погодившись з бездіяльністю ГУ ПФУ в Одеській області відносно нездійснення належного перерахунку і виплати пенсії по інвалідності у 2022р. та 2023р. (індексації збільшення пенсії), звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи справу по суті та задовольняючи даний позов, суд першої інстанції виходив із того, що оскільки сума збільшення основного розміру пенсії позивача (25%) - 6962,92 грн., а коефіцієнт збільшення 0,140, то сума індексації збільшення пенсії (25%) мала становити - 974,81 грн. (6962,92 грн. х 0,140), замість зазначеного у протоколі перерахунку від 01.03.2022р. - 855,10 грн. Таким чином, недоотримана індексація збільшення пенсії на 25% з 01.03.2022р. складає - 119,71 грн. (974,81 грн. - 855,10 грн.).

Також, суд 1-ї інстанції, здійснивши розрахунок збільшення основного розміру пенсії (25%) у 2023р. відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011р. №1381: 24431,31 грн. (основний розмір пенсії) + 4275,48 грн. (індексація базового ОСНП 2022) + 1500 грн. (індексація базового ОСНП 2023) = 30206,79 грн. х 25% = 7551,69 грн., встановив, що сума збільшення основного розміру пенсії позивача (25%) при перерахунку пенсії з 01.03.2023р. повинна становити саме - 7551,69 грн., а не 6107,83 грн., як визначено у протоколі від 01.03.2023р. Відповідно, за висновками суду 1-ї інстанції, відповідач у порушення вищезазначених вимог п.1 вказаної вище Постанови здійснив розрахунок збільшення пенсії виходячи з основного розміру пенсії, без врахування індексації.

Однак, колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали даної справи та наявні в них докази, не в повному обсязі погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції та вважає їх частково обґрунтованими, з огляду на наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з нормою ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.

За приписом п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Так, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII.

Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно зі ст.18 Закону №2262-XII, пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Групи та причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи (ст.19 Закону №2262-XII).

Як передбачено у ст.21 Закону №2262-XII, пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах:

а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100%, II групи - 80% та III групи - 60% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);

б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70%, II групи - 60% та III групи - 40% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу призначено пенсію по інвалідності ІІ групи.

Так, Кабінет Міністрів України у своїй постанові «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011р. №1381 (чинній на час перерахунку пенсії у 2022р. та 2023р.) встановив, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до ст.27 та ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV, а також ст.ст.13 і 21 Закону №2262-XII, із урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої було сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25%.

Також. збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

З аналізу зазначених вище положень слідує, що основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25%.

За приписами ст.64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим же Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до положень ч.4 ст.63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-IV. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до ст.63 цього Закону.

У свою чергу, як передбачено у п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022р. №118, з 01.03.2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до ст.ст.13,21 і 36 Закону №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абз.2 п.1 цієї Постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

При цьому, підвищення пенсії, передбачене абз.1 вказаного пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р. №713.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абз.2 п.1 цієї Постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2021р. відповідно до Закону №2262-ХІІ, та перерахунку пенсії згідно із Законом №2262-ХІІ, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 01.01.2021р. до 28.02.2022р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до ч.4 ст.63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 №168 встановлено, що з 01.03.2023р. розміри пенсій, призначених у відповідності до ст.ст.13, 21 та 36 Закону №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.2 Постанови №118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений п.1 цієї Постанови, з урахуванням положень, передбачених п.10 цієї ж Постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ.

Як вбачається з протоколу перерахунку пенсії (по інвалідності) позивача, з 01.03.2022р. ГУ ПФУ в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача, за результатами якого загальний розмір пенсії склав - 38083,03 грн. (без урахування максимального розміру), виходячи з основного розміру пенсії - 24431,31 грн. (86% грошового забезпечення) + індексація - 3420,38 грн. (коефіцієнт 0,140 х на основний розмір пенсії - 24431,31 грн.) + 6962,92 грн. збільшення пенсії на 25 % від основного розміру пенсії позивача з урахуванням, що у даному випадку важливо, індексації (24431,31 грн. + 3420,38 грн. = 27851,69 грн.) + 2000 грн. доплати згідно з Постановою №713 + доплати та надбавки як інваліду війни на загальну суму - 1268,42 грн. При цьому, до виплати розмір пенсії обмежений сумою 31807,56 грн.

У контексті встановлених обставин, слід наголосити на тому, при обчислені пенсії з 01.03.2022р. були враховані приписи Постанови №1381, яка, у свою чергу, на час вказаного перерахунку пенсії позивача з 01.03.2022р. передбачала в п.1, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до ст.27 та ч.2 ст.42 Закону №1058-IV, а також ст.ст.13 і 21 Закону №2262-XII, із урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої було сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25%.

Отже, у даному випадку, відповідачем було вірно обчислено підвищення пенсії в розмірі 25%, виходячи не лише з основного розміру пенсії 24431,31 грн., а від вже проіндексованого на коефіцієнт 1,14 основного розміру пенсії, тобто, як розраховувалося судом вище: 24431,31 грн. + 3420,38 грн. = 27851,69 грн.

У цьому ж протоколі перерахунку пенсії з 01.03.2022р., вказана сума - 855,10 грн. з позначкою «в т.ч. індексація збільшення пенсії на 25%». Дана сума, на переконання суду апеляційної інстанції, вірно розрахована відповідачем як 25% від вже проіндексованої на коефіцієнт 1,14 суми пенсії (що чітко слідує із того, що зазначена сума обраховується лише з індексації вже збільшеної пенсії), тобто: 3420,38 грн. (коефіцієнт 0,140 х на основний розмір пенсії - 24431,31 грн.) х 25% = 855,10 грн.

Вказана сума очевидно не змінює загальний розмір пенсії позивача, а цілком логічно включена ГУ ПФУ в Одеській області до суми - 6962,92 грн. (6107,83 грн. сума збільшення пенсії + 855,10 грн. індексація збільшення пенсії), що у підсумку становить саме збільшення на 25% вже проіндексованої пенсії.

З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги в повному обсязі спростовують висновки суду 1-ї інстанції щодо наявності підстав перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 із урахуванням суми збільшення основного розміру пенсії на 25% - 6962,92 грн. та індексації збільшення пенсії на 25% - 974,81 грн., оскільки вказана сума - 6962,92 грн. вже фактично включає індексацію збільшення пенсії на 25%.

Що ж стосується іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 , то колегія суддів звертає увагу на те, що у відповідності до протоколу перерахунку пенсії, з 01.03.2023р. пенсійним органом було проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи з 86% від грошового забезпечення у розмірі - 28408,50 грн , що становить 24431,31 грн. (аналогічно перерахунку з 01.03.2022р.).

До основного розміру пенсії також враховані: індексація за 2022р. у розмірі 4275,48 грн. (30539,13 грн. х 0,140), індексація за 2023р. в законодавчо обмеженому розмірі 1500 грн. (34814,62 грн. х 0,197), збільшення основного розміру пенсії (25% від суми основного розміру пенсії) - 6107,83 грн. (24431,31 грн. х 25%) та, з-поміж іншого, щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000 грн.

Загальний розмір пенсії з 01.03.2023р. - 39683,21 грн., а до виплати призначено з урахування максимального розміру пенсії - 37683,20 грн.

Тобто, відповідач обчислив суму підвищення до пенсії позивача у розмірі 25%, передбачене п.1 Постанови №1381, виходячи виключно з 25% основного розміру пенсії (24431,31 грн. х 25% = 6107,83 грн.)

Судова колегія вкотре наголошує, що п.1 Постанови КМУ №1381 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) було передбачено збільшення розміру пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислених, у тому числі, відповідно до ст.ст.13 і 21 Закону №2262-ХІІ, на 25%, із урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином, як правомірно враховано судом 1-ї інстанції, сума збільшення основного розміру пенсії (25%) при перерахунку ОСОБА_1 пенсійної виплати з 01.03.2023р. має розраховуватися шляхом додавання основного розміру пенсії (24431,31 грн.) та індексації пенсії за 2022р. та 2023р., а не тільки виходячи з основного розміру пенсії позивача.

Аналізуючи наведене правове регулювання у контексті встановлених обставин справи, колегія суддів погоджується з висновками суду 1-ї інстанції про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату його пенсії (починаючи з 01.03.2023р.) з урахуванням суми основного розміру його пенсії 30206,79 грн. та збільшення її основного розміру - 7551,69 грн., обрахованого як 25% від 30206,79 грн. (24431,31 грн. (основний розмір пенсії) + 4275,48 грн. (індексація за 2022р.) + 1500 грн. (індексація за 2023р.).

Як вірно зазначив суд 1-ї інстанції, сума збільшення основного розміру пенсії позивача (25%) при перерахунку пенсії з 01.03.2023р. повинна була становити - 7551,69 грн., а не 6107,83 грн., як визначено у протоколі від 01.03.2023р.

До того ж, слід також зазначити й про те, що за правилами ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову, що, у свою чергу, не було відповідним чином реалізовано апелянтом при розгляді справи в судах 1-ї та 2-ї інстанцій.

У силу вимог ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду 1-ї інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Отже, в обсязі встановлених обставин та враховуючи, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також у зв'язку із тим, що деякі висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, діючи виключно в межах заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги, у відповідності до ч.1 ст.317 КАС України, вважає за необхідне частково скасувати рішення суду 1-ї інстанції (в частині задоволення вимог за 2022р.) та прийняти в цій частині нове - про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.308,311,315,317,321,322,325,329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не донарахування з 01.03.2022 року частини пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку завдяки зменшенню розміру щомісячної доплати до пенсії - суми індексації збільшення пенсії 25% на 119,71 грн. та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням визначальної суми збільшення основного розміру пенсії на 25% - 6962,92 грн. та індексації збільшення пенсії на 25% - 974,81 грн., з урахуванням раніше виплачених сум, - скасувати та ухвалити нове, яким позовні вимоги ОСОБА_1 у вказаній частині - залишити без задоволення.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови виготовлено: 04.10.2024р.

Головуючий у справі

суддя-доповідач: Ю.В. Осіпов

Судді: М.П. Коваль

В.О. Скрипченко