Cправа № 166/1438/24
Провадження 2-а/166/26/24
категорія: 129
Рішення
іменем України
04 жовтня 2024 року смт.Ратне
Ратнівський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді Фазан О.З.,
з участю секретаря Приймачук О. М.,
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи,які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача майор ОСОБА_2 ,майора ОСОБА_3 , про скасування постанови,
Позивач ОСОБА_1 у вересня 2024 року звернувся до суду до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 ( далі ІНФОРМАЦІЯ_2 ) із вказаним позовом.
В обґрунтування вимог вказує, що 29.08.2024 відповідачем була складена постанова № 1578-24 (далі - Постанова), згідно якої його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17 000 грн .
Вважає,що відповідач при складанні адміністративного матеріалу допустив грубі порушення та не дослідив усі обставини справи, а тому винесена постанова є необгрунтованою, незаконною, а отже підлягає скасуванню з таких підстав:
У оскаржуваній постанові відповідач вказав, що "військовозобов'язаний ОСОБА_1 06.08.2024 року о 17.50 будучи військовозобов'язаним під час дії особливого періоду був оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 і зобов'язаний на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 17.05.2022 № 342/2022 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», від 12.08.2022 №574/22 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації,від 07.11.2022 №758/2023 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 06.02.2023 №59/2023 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» та від 01.05.2023 №255/2023 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації від 26.07.2023 №452/2023 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 06.11.2023 №735/2023 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» №50/2024 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» 16272/2024 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» прибути на 09.00 07.08.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення облікових даних, проходження медичної комісії і визначення придатності до військової служби на особливий період. Для цього йому було виписано персональну повістку та надано для ознайомлення. Проте ОСОБА_1 категорично відмовився отримувати та підписувати дані повістку.
ОСОБА_1 не прибув на 09.00 год. 07.08.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 без поважної причини.
ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 14.00 год 29.08.2024 року в кабінеті №6 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вина особи підтверджується зібраними по справі доказами, а саме протоколом № 1578 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 17.08.2024, копія розписки, актом відмови від отримання повістки,зверненням щодо доставляння громадян №2301/5 від 12.08.2024 року".
Він не згоден з притягненням його до адміністративної відповідальності, оскільки відповідачем всупереч вимогам ст.245.280 КУпАП при винесенні оскаржуваної постанови були грубо порушені його процесуальні права, а також не було належним чином з'ясовано чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи мав місце склад адміністративного правопорушення у даному випадку, порушено норми ст.268 КУпАП, справа розглянута без нього.
Також вказує, що норми чинного законодавства не містять обов'язку громадян України, отримувати відповідні повістки територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Позивач просить суд скасувати постанову № 1578- 24 від 29.08.2024 року, справу про адміністративне правопорушення закрити.
Ухавалою суду від 26 вересня 2024 року поновлено процесуальний строк звернення до суду позивачеві ОСОБА_1 , прийнято справу до розглялу та відкроито провадження, залучено до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: майора ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , майора ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Позивач в судове засідання не з'явився, не клопотав про відкладення розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з'явився,хоча сповіщений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджено даними Укрпошти - штрихкод 0600290455801 .
Третя особа ,яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 звернувся із заявою розглянути справу без його участі , оскільки перебуває на військовій службі, що підтвердив наказом.
Третя особа ,яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 не не з'явився, не клопотав про відкладення розгляду справи,хоча сповіщений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджено даними Укрпошти - штрихкод 0600290455801 .
Суд дослідивши матеріали справи приходить до наступного.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 06.08.2024 року о 17:50, будучи військовозобов'язаним під час дії особливого періоду був оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 о 09 год. 07 серпня 2024 року.
На вказану дату ОСОБА_1 не з'явився.
На підставі наведеного, 17.08.2024 року старшим офіцером ІНФОРМАЦІЯ_2 майором ОСОБА_3 в особистій присутності ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (про дату розгляду справи про адміністративне правопорушення повідомлений). Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в протоколі про адміністративне правопорушення свою вину не визнала , пояснення не надала відповідно до ст. 63 Конституції України.
29.08.2024 року ТВО Начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 майором ОСОБА_2 була винесена постанова №1578-24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.
З тексту постанови вбачається,що " ОСОБА_1 06.08.2024 року о 17:50 будучи військовозобов'язаним під час дії особливого періоду був оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 і зобов'язаний на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 17.05.2022 № 342/2022 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», від 12.08.2022 №574/22 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації,від 07.11.2022 №758/2023 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 06.02.2023 №59/2023 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» та від 01.05.2023 №255/2023 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації від 26.07.2023 №452/2023 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 06.11.2023 №735/2023 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» №50/2024 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» 16272/2024 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» прибути на 09.00 07.08.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення облікових даних, проходження медичної комісії і визначення придатності до військової служби на особливий період. Для цього йому було виписано персональну повістку та надано для ознайомлення. Проте ОСОБА_1 категорично відмовився отримувати та підписувати дані повістку.
ОСОБА_1 не прибув на 09.00 год. 07.08.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 без поважної причини,чим порушив п.1.3 ст.1,п.9 ст.29 «Про військовий обов'язок і військову службу»,п.п.1,3,5 ст.22,ст.26 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»,п.п.3.1,3.2 «Положення про військово лікарську експертизу в ЗСУ»,затверджену наказом МОУ №402 від 14.08.2008 року.
ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 14.00 год 29.08.2024 року в кабінеті №6 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вина особи підтверджується зібраними по справі доказами, а саме протоколом № 1578 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 17.08.2024, копія розписки, актом відмови від отримання повістки,зверненням щодо доставляння громадян №2301/5 від 12.08.2024 року.".
Отже, адміністративну справу розглянуто 29.08.2024 року без присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , що відповідає вимогам ст. 268 КУпАП , оскільки є дані про своєчасне його сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 17.08.2024 року , де його його підпис про повідомлення про розгляд справи - 29.08.2024 року о 14 год у кабінеті № 6 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Судом також встановлено , що оскаржувана постанова позивачем відповідає вимогам ст. 283 КУпАП, зазначено докази на підставі яких прийнчто рішення про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП із накладенням мінімального розміру штрафу, передбаченого цією статтею, тобто дотримані вимоги ст. 33-35 КУпАП.
Крім цього, відповідачем дотримано строки накладення адміністративного стягнення , передбачені ст. 38 КУпАП- вчинено правопорушення позивачем 07.08.2024 року , а адміністративне стягнення накладено 29.08.2024 року , тобто накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
24.02.2022 відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні'в Україні постановлено ввести воєнний стан з 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжено, в останнє на 90 діб з 05 год. 30 хв. 09.11.2024.
Таким чином, позивач вчинив правопорушення в особливий період та своїми діями порушив вимоги п.1.3 ст.1,п.9 ст.29 «Про військовий обов'язок і військову службу»,п.п.1,3,5 ст.22,ст.26 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»,п.п.3.1,3.2 «Положення про військово лікарську експертизу в ЗСУ»,затверджену наказом МОУ №402 від 14.08.2008 року.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - період, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі ст.65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності і територіальної цілісності України, шанування її державних символів - є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до ч.3 ст.1 Закону №2232-XII, військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік,перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, відповідно до ч.10 ст.1Закону №2232-XII, зобов'язані: уточнити протягом 60днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного),міського (районного у місті, об'єднаного міського)територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі-відповідні районні(міські)територіальні центри комплектування та соціальної підтримки),Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України,відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік,проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності,призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки,закладів охорони здоров'я Служби безпеки України,а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, -за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборониУкраїни чи центрального органу виконавчої влади,що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону,відповідно; проходити підготовку до військової служби,військову службуі виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку,встановлені законодавством. Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Згідно з ч.5 ст.33 Закону №2232-XII, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За визначенням ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Нормами ч.3 ст.210-1 КУпАП передбачено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Порушення вказаної норми, тягне засобою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дана норма є бланкетною та відсилає до іншого законодавства, яке зокрема регулює порядок проведення мобілізації.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни, серед іншого зобов'язані: проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Частиною 3 ст.22 даного закону передбачено,що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
У той же час, ст.7 КУпАП передбачено те, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами та посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів та зміцнення законності.
Положеннями ст.280 КУпАП закріплено обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Як вбачається зі змісту ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем при винесенні оскаржуваної постанови дотримано вимог КУпАП.
Відтак, позивач не виконав свого обов'язку передбаченого ч.1 ст.22 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», що свідчить про наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Отже, суд дійшов висновку про доведеність вини позивача та її підтвердження матеріалами справи, а відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72-77, 139, 243-246, 250, 286, 293 КАС України,
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ,треті особи,які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача майора ОСОБА_2 ,майора ОСОБА_3 про скасування постанови залишити без задоволення, а постанову ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1578-24 від 29.08.2024 року без змін.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ратнівського
районного суду О.З.Фазан