Єдиний унікальний номер 725/9205/23
Номер провадження 3/725/1597/24
04.10.2024
Суддя Першотравневого районного суду м. Чернівці О.І. Галичанський , розглянув справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митниці про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил передбачених ч. 1 cт. 483, ст. 485 Митного Кодексу України громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 виданий 09.07.2021 року органом 7301, -
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, з метою здійснення перевірки Чернівецькою митницею 29.07.2022 року за вих.№ 7.2-08-1/72-20/6/3565 до Чернівецької міської ради направлено запит з метою отримання інформації про фактичну кількість отриманої гуманітарної допомоги транспортними засобами марки «MERCEDES-BENZ» з реєстраційними номерами НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 в період з 24.02.2022 року по 27.07.2022 року, оскільки згідно відомостей, які міститься в базах даних АСМО «Інспектор», вищевказаними транспортники засобами періодично ввозилися вантажі гуманітарної допомоги на адресу Чернівецької міської ради, а саме:
- транспортним засобом р.н.з. НОМЕР_2 ввезено товарів гуманітарної допомоги (військовий одяг, взуття, шапки, рукавиці, тканина, медикаменти) в 11 випадках загальною вагою 8035 кг;
- транспортним засобом р.н.з. НОМЕР_3 , ввезено товарів гуманітарної допомоги (військовий одяг, взуття, каски, рукавиці, їжа, текстиль, наколінники, медикаменти) в 13 випадках загальною вагою 15328 кг
- транспортним засобом р.н.з. НОМЕР_4 , ввезено товарів гуманітарної допомоги (військовий одяг, взуття, плитконоски, турнікети, таблетки, медикаменти) в 6 випадках загальною вагою 3530 кг.
Згідно з відповіддю Чернівецької міської ради від 04.08.2022 року №01/02-05/2881 на запит митниці від 29.07.2022 за вих..№7.2-08-1/72-20/6/3565, транспортними засобами марки MERCEDES-Benz з реєстраційними номерами НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 здійснювалось перевезення гуманітарного вантажу для військовослужбовців, які є жителями Чернівецької міської територіальної громади і проходять службу у підрозділах Збройних сил України, через секретаря виконавчого комітету Чернівецької міської ради Сергія Доброжанського.
Зокрема Чернівецькою міською радою було отримано: берци - 30 пар; броне пластини - 10 шт; тактичні рукавиці (без пальців) - 70 пар; тактичні рукавиці -1030 пар; футболки -1140 шт.; дощові костюми - 30 шт., форма військова - 15 шт.; плитконоски з розгрузкою - 40 шт.; розгрузки - 30 шт.; рюкзаки - 10 шт.; наколінники - 240 шт.; тактичні окуляри - 10 шт.; аптечка- 10 шт.
Враховуючи інформацію про кількість ввезених вантажів на адресу Чернівецької міської ради (26893 кг) та кількість безпосередньо отриманих товарів (в т.ч. відсутня інформація про отримання тканини, текстилю, їжі, турнікети), Чернівецькою митницею направлено через Департамент боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби відповідний запит до митних органів Румунії (вих..№7.2-08/1/7.2-20-03-20/4/4020 від 18.08.2022).
Листом Держмитслужби від 06.02.2023 №26/26-04/7.2/255 Чернівецькій митниці надано відповідь митних органів Республіки Румунія щодо проведення перевірки переміщення через митний кордон України в пункті пропуску «Порубне-Сірет» гуманітарної допомоги у транспортних засобах з реєстраційними номерами НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 в період 24-27.07.2022 року та надано копії документів, які надавалися митним органам Республіки Румунія при виїзді з Румунії. З урахуванням отриманих документів встановлено наступне:
20.05.2022 року на митну територію України в п/п «Порубне-Сірет» в'їхав транспортний засіб р/н НОМЕР_3 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 .
Згідно з декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 20.05.2022 року, яку ОСОБА_1 подав до митного контролю , вказаним транспортним засобом переміщувався вантаж гуманітарної допомоги вагою 1500 кг, а саме «одяг, взуття - текстиль, одяг, взуття - 1500 кг», відправник -Туреччина, отримувач - Чернівецька міська рада.
Відповідно до отриманих від митних органів Республіки Румунія invoice №320988 від 18.05.2022, експортної декларації 22BG00101121288535 від 18.05.2022, відправник ASK TEKSTIL (Туреччина), отримувач - Heorhii Ostrovskyi, pas. GA684892, вказаним транспортним засобом' з митної території Румунії в п/п «Сірет» вивезено вантаж «черевики, дитячі светри, футболки, блузки, шапки, штани, підштаники, наколінники ,медикаменти, ремні, жилети» вагою - 1398 кг., вартістю -299201 турецьких лір (згідно з курсом НБУ 1 турецька ліра - 1,8324 грн, всього на суму 548255,59 грн.)
Згідно зі службовою запискою УМП УМВ та МТР ЗЕД від 22.03.2023 №7.2-15-01-09/230 сума платежів станом на 23.07.2022 року, що підлягали би сплаті при ввезенні на митну територію України в режимі «імпорт» товару «черевики, дитячі светри, футболки, блузки, шапки, штани, підштаники, наколінники ,медикаменти, ремні, жилети» вагою - 1368 кг, вартістю - 299201 турецьких лір (згідно з курсом НБУ 1 турецька ліра - 1,8324 грн,) всього на суму 548255,59 грн., становить: ввізне мито -96 954,56 грн., ПДВ - 125 377,29 грн., всього - 222 331,85 грн.
Згідно п.6 Постанови №8 Пленуму Верховного суду України від 03.06.2005 року «підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесені неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку».
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України. Визнання товарів (робіт, послуг) гуманітарною допомогою здійснюється спеціально уповноваженими державними органами з питань гуманітарної допомога у кожному конкретному випадку з урахуванням таких особливостей.
Таким чином, на думку митниці , громадянин України ОСОБА_1 , вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів загальною вагою 1398 кг на загальну вартість 299201 турецьких лір (згідно з курсом НБУ всього на суму 548255,59грн.) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги, кількості, відправника та одержувача, та вчинив дії спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів на зменшення їх розміру на загальну суму 222 331,85 грн. (мито - 96 954,56 грн., ПДВ - 125 377,29 грн.) шляхом надання з цією метою митному органу документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника, одержувача товарів, та шляхом вчинення інших протиправних дій (ввезення за митну територію України товарів під виглядом гуманітарної допомоги).
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані митницею за ч. 1 ст. 483 та ст. 485 МК України.
У призначене судове засідання ОСОБА_1 не з'явився.
Представник митниці у судовому засіданні підтвердив обставини викладені у протоколі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 .
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до матеріалів справи відносно ОСОБА_1 , 20.05.2022 року на митну територію України в п/п «Порубне-Сірет» в'їхав транспортний засіб р/н НОМЕР_3 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 .
Згідно з декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 20.05.2022 року, яку ОСОБА_1 подав до митного контролю вказаним транспортним засобом переміщувався вантаж гуманітарної допомоги вагою 1500 кг, а саме «одяг, взуття - текстиль, одяг, взуття - 1500 кг», відправник -Туреччина, отримувач - Чернівецька міська рада.
Відповідно до отриманих від митних органів Республіки Румунія invoice №320988 від 18.05.2022, експортної декларації 22BG00101121288535 від 18.05.2022, відправник ASK TEKSTIL (Туреччина), отримувач - Heorhii Ostrovskyi, pas. GA684892, вказаним транспортним засобом' з митної території Румунії в п/п «Сірет» вивезено вантаж «черевики, дитячі светри, футболки, блузки, шапки, штани, підштаники, наколінники ,медикаменти, ремні, жилети» вагою - 1398 кг., вартістю -299201 турецьких лір (згідно з курсом НБУ 1 турецька ліра - 1,8324 грн, всього на суму 548255,59 грн.)
Митний органом запроваджено справу про порушення ОСОБА_1 ч.1 ст. 483 та ст.485 МК України , оскільки на їх думку, він вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів загальною вагою 1398 кг на загальну вартість 299201 турецьких лір (згідно з курсом НБУ всього на суму 548255,59грн.) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги, кількості, відправника та одержувача та вчинив дії спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів на зменшення їх розміру на загальну суму 222 331,85 грн. (мито - 96 954,56 грн., ПДВ - 125 377,29 грн.) шляхом надання з цією метою митному органу документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника, одержувача товарів, та шляхом вчинення інших протиправних дій (ввезення за митну територію України товарів під виглядом гуманітарної допомоги).
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.
Ч. 1 ст. 483 МК України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Статтею 485 МК України в редакції чинній на момент вчинення правопорушення передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Згідно вироку Глибоцького районного суду Чернівецької області від 26.12.2022 року ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1, ч.3 та ч.4 ст.358 КК України і за їх вчинення призначено йому покарання:
- за ч.1 ст.358 КК України призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 500 (п'ятсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок в дохід держави
- за ч.3 ст.358ККУкраїни із застосуванням ст.69 КК України призначено покарання в розмірі 2000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок в дохід держави;
- за ч.4 ст.358ККУкраїни призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок в дохід держави.
З урахування вимог ч.1 ст.70ККУкраїни за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно ОСОБА_2 , покарання у вигляді 2000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок в дохід держави.
Згідно даного вироку суду, 20.05.2022 року ОСОБА_1 при ввезенні в Україну гуманітарної допомоги через МАПП «Порубне» митного поста «Вадул-Сірет» Чернівецької митниці Державної митної служби країни на пасажирському автобусі марки «Mercedes Benz 0304», державний номерний знакСЕ3834АХ , з метою приховування дійсних асортименту та кількості гуманітарної допомоги та уникнення в такий спосіб процедури здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, передбаченої «Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807 та повного огляду транспортного засобу, перебуваючи на території МАПП «Порубне» в с. Тереблече Чернівецького району Чернівецької області, діючи умисно, протиправно, вніс завідомо неправдиві відомості до офіційного документу - декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, форма якого встановлена постановою Кабінету Міністрів України № 174 від 01.03.2022 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», щодо кількості та асортименту ввезеного товару, вказавши про перевезення 1500 кг текстилю, одягу, взуття, занизивши його кількість вдвічі, а також приховуючи від державного (митного) контролю ввезення кріплень (монтажних кріплень) та з'ємних обойм (магазинів) до автоматів. Після внесення в дану декларацію завідомо неправдивих відомостей, підписав її від свого імені, завершивши його підроблення, та надав працівникам митного поста «Вадул-Сірет» Чернівецької митниці Держмитслужби України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 358 КК України, тобто підроблення офіційного документа, який видається іншою особою, яка має право видавати такий документ, і який надає права або звільняє від обов'язків, з метою використання його підроблювачем.
Крім того , 20.05.2022 року ОСОБА_1 при ввезенні в Україну гуманітарної допомоги через МАПП «Порубне» митного поста «Вадул-Сірет» Чернівецької митниці Державної митної служби України на транспортному засобі марки «Mercedes Benz 0304», державний номерний знак НОМЕР_3 , з метою приховування дійсного асортименту та кількості гуманітарної допомоги та уникнення в такий спосіб процедури здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, передбаченої «Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807 та повного огляду транспортного засобу, перебуваючи на території МАПП «Порубне» в с. Тереблече Чернівецького району Чернівецької області, діючи умисно, протиправно, надав працівникам митного поста «Вадул-Сірет» Чернівецької митниці Державної митної служби України завідомо підроблений офіційний документ -декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, форма якого встановлена постановою Кабінету Міністрів України № 174 від 01.03.2022 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», в який вніс завідомо неправдиві відомості щодо кількості та асортименту ввезеного товару, вказавши про перевезення 1500 кг текстилю, одягу, взуття, занизивши його кількість вдвічі, а також приховуючи від державного (митного) контролю ввезення кріплень монтажних кріплень) та з'ємних обойм (магазинів) до автоматів.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 4 ст. 358 КК України, тобто використанні завідомо підробленого документа.
Згідно вказаного вироку суду , ОСОБА_1 беззастережно визнав обвинувачення в обсязі підозри, протокол про порушення ОСОБА_1 митних правил, передбачених ст. 483 ч.1 та ст. 485 МК України повернуто до Чернівецької митниці.
Протокол , що повернуто до Чернівецької митниці на підставі вироку Глибоцького районного суду Чернівецької області від 26.12.2022 року , є предметом розгляду у цьому судовому засіданні.
Дослідивши матеріали справи про порушення митних правил ОСОБА_1 , суд прийшов до наступного.
Його дії щодо заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, були предметом досудового розслідування кримінального провадження та по даному факту винесено відповідний вирок суду.
Відповідно до статті 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Цю ж засаду закріплює ст. 4 Протоколу №7 до Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод, ч. 3 ст. 2 КК України та ст. 19 КПК України.
Цією конституційною нормою встановлено заборону саме «подвійного'притягнення до відповідальності. Застосування зазначеного конституційного положення не залежить від того, за яким рішенням особу було притягнуто до відповідальності раніше.
Враховуючи наведене , провадження по справі про порушення митних правил за ст. 485 МК України відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Щодо кваліфікації дій ОСОБА_1 за ч.1 ст .483 МК України , слід зазначити наступне.
Відповідно до ч.1 ст . 483 МК України - переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 вчинив дії спрямовані, передбачені ч.1 ст. 483 МК України.
Проте , відповідно до ст 467 МК України- якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях правопорушника ознак порушення митних правил, адміністративні стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження, але не пізніше ніж через два роки з дня вчинення правопорушення.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи , що строк накладення стягнення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст .483 МК України сплинув , провадження у цій частині підлягає закриттю за закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
На пiдставi ст. 61 Конституції України, ст.483 ч.1,485 , 467, 525 - 529 Митного Кодексу України,
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України , закрити за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.483 МК України
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративного правопорушення, передбаченої ч. 1 ст.483 МК України у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови .
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. І. Галичанський