Справа№ 718/2956/24
Провадження№ 3/718/975/24
"04" жовтня 2024 р. м. Кіцмань Чернівецька область
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Департаменту патрульної поліції УПП в Чернівецькій області щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт ID НОМЕР_1 , виданий органом 7318 від 26.04.2021, РНОКПП: НОМЕР_2 , непрацюючого, громадянина України, українця за національністю, пенсіонера, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 ,-
за вчинення адміністративних правопорушеннь, передбачених ст.124 КУпАП та ст.122-4 КУпАП,-
за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
06.09.2024 о 16:30 с.Оршівці по вул. Незалежності,98, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Renault Trafik», державний номерний знак НОМЕР_3 , при повороті праворуч, не дотримався безпечного бокового інтервалу та допустив зіткнення з автомобілем марки «Hundai Santa Fe», державний номерний знак НОМЕР_4 , під керуванням ОСОБА_2 . Під час ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження, завдано матеріальні збитки. Таким чином, водій ОСОБА_1 , порушив вимоги п.13.1 Правил дорожнього руху, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Окрім того, 06.09.2024 о 16:30 в с.Оршівці по вул. Незалежності,98, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Renault Trafik», державний номерний знак НОМЕР_3 , ставши учасником ДТП із автомобілем «Hundai Santa Fe», державний номерний знак НОМЕР_4 , після чого самовільно залишив місце ДТП, чим порушив вимоги п. 2.10А ПДР та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст.122-4 КУпАП.
Постановою суду від 06.10.2024 дані справи за адміністративними протоколами об'єднані судом в одне провадження із присвоєнням єдиного унікального номеру №718/2956/24.
Права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП, та положення статті 63 Конституції України ОСОБА_1 роз'яснені.
У судовому засіданні ОСОБА_1 факт вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП визнав, щиро розкаявся у вчиненому. Надав суду заяву від потерпілої ОСОБА_2 про те, що їй відшкодована матеріальна шкода завдана внаслідок ДТП, претензій до ОСОБА_1 не має.
Крі того, пояснив, що того дня в с.Оршівці вчинив ДТП, адже порушив ПДР під час повороту праворуч, та допустив зіткнення із автомобілем Санта фе під керуванням ОСОБА_2 . Після дорожньо транспортної пригоди його самопочуття погіршилося, і він залишив місце ДТП, направився до місця свого проживання в с.Оршівці.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у тому числі з урахуванням наявних у справі письмових пояснень щодо часу, місця, способу настання обставин цього адміністративного правопорушення, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п.13.1 Правил дорожнього руху, водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Дані норми Правил дорожнього руху передбачають, що водій транспортного засобу зобов'язаний вибирати безпечну дистанцію та швидкість руху, виходячи з конкретної дорожньо-транспортної та метеорологічної ситуації.
Відповідно до п. 26 постанови Пленуму Верховного Суду «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» № 14 від 23.12.2005 року, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУПАП, може бути будь-яка особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин. При цьому пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг,вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна має бути наслідком порушення Правил дорожнього руху.
Статтею 122-4 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Відповідно до п.2.10 А Правил дорожнього руху, водій У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Даний пункт Правил дорожнього руху передбачає, що саме водій транспортного засобу У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди зобов'язаний увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки, не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди, вжити можливих заходів для надання домедичної допомоги потерпілим, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а в разі відсутності можливості вжити зазначених заходів звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до закладу охорони здоров'я,у разі неможливості виконати дії, перелічені в підпункті «г» пункту 2.10 цих Правил, відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки; у лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред'явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди, повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських, вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об'їзд місця пригоди, до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Відповідно до ст.ст.251,252 КУпАП, приймаючи рішення по справі про адміністративне правопорушення, суд оцінює докази в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124 та ст.122-4 КУпАП, підтверджується письмовими доказами у справі: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 126426 від 10.09.2024.(а.с.1); протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №126423 від 10.09.2024.(а.с.2); даними схеми місця ДТП, доданої до протоколу серії ЕПР1 № 126426 від 10.09.2024, у якій зафіксовано напрямок руху транспортних засобів, розташування транспортних засобів, місце зіткнення, дорожню обстановку, а також перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортнихзасобів, отриманих унаслідок ДТП (а.с.4), письмовими поясненнями потрілої ОСОБА_2 від 06.09.2024 (а.с.8); протоколом огляду транспортного засобу на наявність механічних пошкоджень від 10.09.2024 (а.с.7) та письмовими поясненнями самої особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , які повністю відповідають обставинам, викладеним у вищезазначених доказах. (а.с.9).
Аналізуючи докази у справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, 122-4 КУпАП доведена повністю, оскільки останній, порушив вимоги п. 10.2 Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу, та п.2.10 «а» ПДР України, що передбачає обов'язок водія, у разі причетності до ДТП, негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні адміністративного стягнення на правопорушника судом враховано характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який вину визнав, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Вирішуючи питання про вид стягнення, вважаю що з метою виховання правопорушника та запобігання вчинення ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення, в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто у виді накладення штрафу, з урахуванням вимог ч.2 ст. 36 КУпАП.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.9,27,34-35,122-4,124,251-252,284,294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП,і призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень в дохід держави.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, і призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.
На підставі ст. 36 КУпАП, остаточно визначити адміністративне стягнення ОСОБА_3 в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Суддя: О.І. Мінів