Справа № 950/653/24
Номер провадження 2/950/319/24
24 вересня 2024 року Лебединський районний суд Сумської області
в складі: головуючого судді - Стеценка В. А.,
за участю секретаря - Радковської О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лебедині справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку та за час вимушеного прогулу;
Позивач звернувся до суду з даним позовом до відповідача, мотивуючи свої вимоги тим, що на підставі наказу № 17-к від 18.05.2021 його було прийнято працювати на посаді оператора комп'ютерного набору сектору туризму та інформаційної політики відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області.
Наказом начальника відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області № 4-к від 23.01.2024 «Про звільнення ОСОБА_1 » позивача було звільнено з займаної посади на підставі ч. 1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку зі скороченням посади та змінами у структурі та загальній чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради.
Підставою його звільнення зазначенорішення сорок другої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання від 07.11.2023 року № 1024-МР «Про внесення змін до рішення восьмої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання від 31.03.2021 року № 193-МР «Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради», яким вирішено зменшити чисельність відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області на одну штатну одиницю, прийняте відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», у зв'язку зі зменшенням бюджетного фінансування на оплату праці головних розпорядників бюджетних коштів виконавчих органів Лебединської міської ради та з врахуванням листа начальника відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради від 31.10.2023 року № 01-18/280, висновків постійної комісії з питань планування, бюджету, фінансів, ринкових реформ і управління комунальною власністю та постійної мандатної комісії з питань регламенту, депутатської етики, діяльності ради і самоврядування, з метою забезпечення раціонального використання бюджетних коштів у період дії воєнного стану.
На думку позивача, звільнення його з займаної посади відбулося без законної підстави та з порушенням вимог чинного законодавства про працю, так як згідно персонального попередження про наступне звільнення із займаної посади від 15.11.2023 року начальником відділу культури і туризму виконкому Лебединської міськради його було повідомлено про наявні вакантні посади у підвідомчих відділу комунальних закладах, серед яких є посада завідувача Кобижчанського міського клубу.
Користуючись вказаним повідомленням про наявність вакантних посад у закладах, підпорядкованих відділу освіти, позивач 11.01.2024 року подав на ім'я начальника відділу культури і туризму заяву, в якій просив у зв'язку зі скороченням займаної ним посади оператора комп'ютерного наборуперевести його на вакантну посаду завідувача Кобижчанським міським клубом.
Однак, у відповідь на зазначену вище заяву позивач отримав лист відповідача від 16.01.2024 року № 01-18/12, яким його повідомлено, що відповідно до довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників «Випуск 81 «Культура та мистецтво», затвердженого наказом Міністерства культури і мистецтв України від 14.04.2000 № 168, для посади «завідувач закладу клубного типу» передбачені наступні кваліфікаційні вимоги: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр); післядипломна освіта в галузі управління; стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня: для спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років (у сільській місцевості - без вимог до стажу роботи).
Зважаючи на вищевикладене, у листі зазначено, що його освіта не відповідає кваліфікаційним вимогам для зайняття даної посади.
При цьому, з копії посадової інструкції завідувача Кобижчанським міським клубом, позивач дізнався, що завідувач призначається і звільняється з посади наказом начальника культури і туризму за погодженням з міським головою, а лист відповідача від 16.01.2024 року № 01-18/12, не містить жодних посилань на відповідне погодження/непогодження щодо його призначення (переведення) на запропоновану посаду, що на думку позивача порушило його права.
Крім того, питання скорочення посади не розглядалося на зборах трудового колективу відділу, хоча згідно колективного договору, укладеного між адміністрацією та представником трудового колективу відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради на 2019-2021 роки, адміністрація зобов'язується у разі виникнення вивільнення працівників на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП немасового характеру: здійснювати вивільнення лише після використання всіх можливостей забезпечити їх роботою на іншому робочому місці; забезпечити протягом року право на працевлаштування працівникам, які звільнені з підприємства на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП у разі виникнення потреби прийняти на роботу працівників аналогічної сфери; приймати рішення про зміни в організації праці, ліквідації, реорганізації, перепрофілювання підпорядкованих закладів, скорочення чисельності або штату працівників лише після попереднього проведення переговорів (консультацій) з представником трудового колективу, не пізніше як за 2 місяці до здійснення цих заходів; не вивільняти працівників з ініціативи адміністрації без достатніх підстав і попереднього погодження з представником трудового колективу.
Разом з тим, позивач обгрунтував свої позовні вимоги і тим, що у разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв'язку із ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи веденню їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-яких вивільнень, і саме виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник) дає згоду або відмовляє у дачі згоди на розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця.
При цьому, позивач зазначив, що протягом всього часу своєї роботи сумлінно працював на займаній посаді оператора комп'ютерного набору, не вчиняв жодних дисциплінарних проступків, не порушував трудової дисципліни та належним чином і в повному об'ємі виконував всі свої посадові обов'язки, визначені посадовою інструкцією, претензій до якості його роботи зі сторони адміністрації та безпосереднього керівництва не було, заходи дисциплінарного стягнення не застосовувались, а коштів на виплату його заробітної плати у відділу освіти було досить, що підтверджується фактом виплати премій керівникам цієї установи.
Однак, підставою для внесення змін до штатного розпису відповідача та його звільнення став лист начальника відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради від 31.10.2023 № 01-18/280 та в подальшому наказ начальника відділу від 14.11.2023 року № 39-ОД, яким було внесено зміни до штатного розпису шляхом виключення штатної одиниці саме «оператор комп'ютерного набору».
Позивач вважає, що відповідач не виконав обов'язок по працевлаштуванню працівника, не вживав жодних заходів, спрямованих на його реальне працевлаштування, що вказаними діями відповідача допущено порушення прав позивача при звільненні та ст. 5-1 і ч. 2 ст. 40 КЗпП України, зокрема щодо сприяння у збереженні роботи найманому працівнику.
Тому позивач звернувся до суду і просив визнати незаконним та скасувати наказ відділу культури і туризму виконкому Лебединської міської ради Сумської області від 23.01.2024 № 4-к, поновити його на посаді оператора комп'ютерного набору сектору туризму та інформаційної політики відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області.
Також він просив стягнути з відповідача середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні по день фактичного розрахунку за період з 24.01.2024 року по 02.02.2024 року в сумі 3 332 грн. 60 коп. та середній заробіток за час вимушеного прогулу внаслідок звільнення з посади за період з 24.01.2024 року по день ухвалення рішення суду без врахування сплати податків та обов'язкових платежів.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, доповнив доводи, викладені в позовній заяві тим, що інших осіб на посаді оператора комп'ютерного набору крім нього у відділі культури не працювало і після його звільнення у відділі культури і туризму виконкому Лебединської міськрадиніхто не займається створенням відеозйомок м. Лебедина та відображенням краси Лебединського краю; що рішення сесії про скорочення штатів є незаконним, так як кошти на оплату праці співробітникам відділу культури і туризму були в наявності, що на його думку стверджується нарахуванням премій керівному складу відділу; а причиною звільнення є його боротьба з корупцією; що в минулому він працював завідувачем клубу у військовій частині і має відповідний досвід; що представником трудового колективу цієї установи залишається особа, яка в теперішній час працює начальником відділу культури і при скороченні штату працівників не було зібрано зборів трудового колективу та не отримано їх дозволу на його звільнення.
В то же час, він визнав у судовому засіданні, що строки, передбачені чинним законодавством для його попередження при вивільненні працівника відповідачем були дотримані; що має середню освіту, яка не відповідає кваліфікаційним вимогам для зайняття посади завідувача Кобижчанським міським клубом; що відділ культури і туризму виконкому Лебединської міськради не має профспілкової організації; що керівник відділу культури і туризму роз'яснила йому і наполягала на тому, що узгодила своє рішення щодо його звільнення з представником трудового колективу, а він та інші працівники в минулому не вимагали укладення колективного договору в новій редакції, чи обрання іншої особи представником трудового колективу.
При цьому позивач не повідомив суду, на якій із посад апарату відділу культури він би міг працювати у випадку скорочення іншої посади чи штатної одиниці.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, послався на те, що дії відповідача свідчить про бажання звільнення саме ОСОБА_1 , а не скорочення займаної ним посади і мотивував свою позицію тим, що рішенням сесії Лебединської міської ради № 1024-МР від 07.11.2023 було зменшено на 1 штатну одиницю кількісний склад відділу культури і туризму, Тобто, на думку представника, зменшено чисельність працівників, а не посад.
Разом з цим, наказом № 4-К від 23.01.2024 ОСОБА_1 було звільнено з роботи у зв'язку із скороченням посади, що на думку представника суперечить рішенню сесії Лебединської міської ради № 1024-МР від 07.11.2023, так як на його думку у відповідача була можливість скоротити вакантну посаду без звільнення працівника.
При цьому, відповідач у порушення, вимог ст. 40 КЗпП України, не вжив заходів спрямованих на переведення працівника на іншу роботу, при тому, що вакантні посади були в наявності, а у порушення вимог ст. 49-2 КЗпП України, не запропонував ОСОБА_1 іншу роботу, а лише повідомив про наявність вакантних посад і то на запит самого позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, мотивуючи це там, що скорочення посади оператора комп'ютерного набору відділу культури і туризму виконкому Лебединської міськради та звільнення позивача було вчинено в зв'язку із зменшенням фінансування органів міської ради в період воєнного стану, з дотриманням вимог чинного законодавства, на підставі рішення сорок другої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання від 07.11.2023 року № 1024-МР «Про внесення змін до рішення восьмої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання від 31.03.2021 року № 193-МР «Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради», яким вирішено зменшити чисельність апарату відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області на одну штатну одиницю.
До 07.11.2023 року в апараті відділу перебувало 5 штатних одиниць на 4 посадах.
Посада і відповідно штатна одиниця оператора комп'ютерного набору була визнана найменш ефективною, з тих підстав, що сама начальник відділу і троє інших співробітників апарату мають вищу освіту, володіють комп'ютерною технікою і забезпечені комп'ютерами.
Саме тому було прийнято рішення скоротити штатну одиницю і посаду оператора комп'ютерного набору.
Також вона пояснила суду, що працює начальником відділу і діяла відповідно до колективного договору, укладеного 15.03.2019 року між адміністрацією та представником трудового колективу відділу культури і туризму, який зберігає свою чинність в теперішній час.
З дати укладення цього договору вона є представником трудового колективу, має відповідні повноваження і несе відповідні обов'язки, так як ні членами трудового колективу, ні керівництвом міської ради, ні іншими особами не заявлялось вимог про його зміну чи переукладення.
З паспорта, картки (а.с. 11-12), досліджених в судовому засіданні вбачається, що позивачем є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
З трудової книжки, наказу (а.с. 13-14), досліджених в судовому засіданні вбачається, що 18.05.2021 року ОСОБА_1 наказом начальника відділу культури і туризму Виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області № 17-К від 18.05.2021 року було прийнято на роботу на посаду оператора комп'ютерного набору сектору туризму та інформаційної політики відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області, а 23.01.2024 року наказом начальника відділу культури і туризму № 4-К від 23.01.2024 року звільнено з посади у зв'язку з скороченням посади та змінами у структурі та загальній чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради.
З рішення (а.с. 15, 54), дослідженого в судовому засіданні вбачається, що рішенням сорок другої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання № 1024-МР від 07.11.2023 року у зв'язку із зменшенням бюджетного фінансування на оплату праці головних розпорядників бюджетних коштів виконавчих органів Лебединської міської ради було внесено зміни до рішення восьмої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання від 31.03.2021 року № 193-МР «Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради» та вирішено зменшити чисельність відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області на одну штатну одиницю, залишивши в подальшому в цьому відділі 4 штатні одиниці.
З листа, попередження (а.с. 16-17, 57), досліджених в судовому засіданні вбачається, що 15.11.2023 року відділом культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області ОСОБА_1 було повідомлено про звільнення із займаної посади 19.01.2024 року і про наявні у закладах відділу освіти вакантні посади на день звільнення, якими є: завідувач Кобижчанського міського клубу - 1,0; керівник акустичної музики в комунальному закладі «Лебединський міський центр культури і дозвілля» - 1,0; концертмейстер в комунальному закладі «Лебединський міський центр культури і дозвілля» - 0,25; керівник гуртка в комунальному закладі «Лебединський міський центр культури і дозвілля» - 0,25.
З заяви, листа (а.с. 18-19), досліджених в судовому засіданні вбачається, що 11.01.2024 року ОСОБА_1 подав заяву (вх. № 5/01-18 від 11.01.2024) на ім'я начальника відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області, в якій прохав перевести його на вакантну посаду завідувача Кобижчанським міським клубом, у зв'язку зі скороченням займаної ним посади.
У відповідь на вказану заяву ОСОБА_1 листом від 16.01.2024 року № 01-18/12 було повідомлено, що відповідно до довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників «Випуск 81 «Культура та мистецтво», затвердженого наказом Міністерства культури і мистецтв України від 14.04.2000 № 168, для посади «завідувач закладу клубного типу» передбачені наступні кваліфікаційні вимоги: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр); післядипломна освіта в галузі управління; стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня: для спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років (у сільській місцевості - без вимог до стажу роботи). Зважаючи на вищевикладене, у листі зазначено, що освіта ОСОБА_1 не відповідає кваліфікаційним вимогам для зайняття даної посади.
З листа, посадової інструкції (а.с. 20-21), досліджених в судовому засіданні вбачається, що 17.01.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області із заявою про надання копії посадової інструкції завідувача Кобижчанським міським клубом, яка була йому надана з супровідним листом від 18.01.2024 року № 01-18/16.
Згідно інструкції завідувач повинен мати вищу освіту, призначається і звільняється з посади наказом начальника культури і туризму за погодженням з міським головою (п. 2 посадової інструкції).
З листа (а.с. 22, 53), дослідженого в судовому засіданні вбачається, що 31.01.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області із запитом про доступ до публічної інформації, відповідь на який була йому надана листом від 07.02.2024 року № 01-18/52
Зазначеним листом ОСОБА_1 було надано відповідь на поставлені ним питання, зокрема, повідомлено, що 14.12.2022 була проведена атестація працівників відділу культури і туризму. Розпорядженням міського голови від 19.12.2022 №282-К «Про результати проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування виконавчих органів Лебединської міської ради у 2022 році» працівники відділу культури і туризму визнані атестованими та такими, що відповідають займаним посадам посадових осіб місцевого самоврядування виконавчих органів Лебединської міської ради.
Відповідно до рішення сорок другої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання від 07.11.2023 № 1024-МР «Про внесення змін до рішення восьмої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання від 31.03.2021 № 193-МР «Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради» наказом начальника відділу від 14.11.2023 № 39-ОД було внесено зміни до штатного розпису, шляхом виключення штатної одиниці «Оператор комп'ютерного набору». Згідно статті 42 Кодексу законів України про працю при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Оскільки у відділі культури і туризму всі працівники забезпечені комп'ютерною технікою та вільно нею володіють, посада «Оператор комп'ютерного набору» є неефективною.
Згідно Положення про відділ культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради начальник відділу приймає та звільняє з роботи працівників відділу.
З листа (а.с. 23, 60), дослідженого в судовому засіданні вбачається, що 13.02.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відділу культури і туризму із запитом про доступ до публічної інформації, відповідь на який була йому надана листом від 19.02.2024 року № 01-18/58, яким ОСОБА_1 було повідомлено, що заробітна плата за першу половину січня йому була виплачена 19.01.2024 року, за другу половину січня - 02.02.2024 року.
З листа, колективного договору (а.с. 24-30), досліджених в судовому засіданні вбачається, що 29.01.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відділу культури і туризму із запитом про доступ до публічної інформації, відповідь на який була йому надана листом від 05.02.2024 року № 01-18/41.
Цим листом ОСОБА_1 було повідомлено, що: його середній заробіток за два місяці до звільнення становить: за листопад 2023 року - 6880 грн. за 22 робочих дні, за грудень 2023 року - 7450 грн. за 21 робочий день; штатні одиниці сектору туризму та інформаційної політики входять до складу апарату управління відділу, кошторис сектору відсутній; обсяг преміювання працівників відділу культури і туризму та підвідомчих закладів на 2024 рік становить: КПКВК 1010160 - 85860 грн., КПКВК 1011080 - 0 грн., КПКВК 1014030 - 0 грн., КПКВК 1014040 - 0 грн., КПКВК 1014060 - 0 грн., КПКВК 1014081 - 183 472 грн. 50 коп.; обсяг преміювання працівників відділу культури і туризму та підвідомчих закладів на 2023 рік становить: КПКВК 1010160 - 129760 грн. 76 коп., КПКВК 1011080 - 55000 грн., КПКВК 1014030 - 93654 грн. 50 коп., КПКВК 1014040 - 147 017 грн. 92 коп., КПКВК 1014060 - 716 113 грн. 35 коп., КПКВК 1014081 - 219 302 грн. 35 коп. Виплата преміювання працівникам закладів культури не планувалася та проводилася за рахунок економії коштів фонду оплати праці; обсяг фінансування мобілізованих працівників відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради та підвідомчих закладів становить 282 993 грн. 60 коп.
Крім того, ОСОБА_1 було надано копію кошторису відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради на 2024 рік, а також копію колективного договору, укладеного між адміністрацією та представником трудового колективу відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради на 2019-2021 роки, затвердженого загальними зборами трудового колективу відділу культури і туризму 15.03.2019 року, дія якого поширюється на працівників закладів, підпорядкованих міському відділу культури, згідно пункту 2 розділу IV якого адміністрація зобов'язується у разі виникнення вивільнення працівників на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП немасового характеру здійснювати вивільнення лише після використання всіх можливостей забезпечити їх роботою на іншому робочому місці.
Пунктом 2 розділу III Колективного договору встановлено обов'язок адміністрації забезпечити протягом року право на працевлаштування працівникам, які звільнені з підприємства на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП у разі виникнення потреби прийняти на роботу працівників аналогічної сфери.
Пунктом 1 розділу IV Колективного договору встановлено обов'язок адміністрації приймати рішення про зміни в організації праці, ліквідації, реорганізації, перепрофілювання підпорядкованих закладів, скорочення чисельності або штату працівників лише після попереднього проведення переговорів (консультацій) з представником трудового колективу, не пізніше як за 2 місяці до здійснення цих заходів.
З листа (а.с. 49), дослідженого в судовому засіданні вбачається, що 24.06.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відділу культури і туризму із запитом, відповідь на який була йому надана листом від 02.07.2024 року № 01-18/203, яким ОСОБА_1 було повідомлено, що преміювання керівників закладів відділу культури і туризму здійснюється за ініціативність у роботі, якість виконання завдань, терміновість виконання завдань, виконання додаткового обсягу завдань. Премії нараховуються згідно колективного договору (розділ VII) та в межах економії фонду оплати праці. У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни премії скасовуються або зменшуються.
З запиту, листа (а.с. 50-51), досліджених в судовому засіданні вбачається, що 13.05.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відділу культури і туризму із запитом, відповідь на який була йому надана листом від 20.05.2024 року № 01-18/144, яким ОСОБА_1 було повідомлено, що преміювання керівників закладів відділу культури і туризму проводиться з метою матеріального стимулювання високопродуктивної та ініціативної праці, підвищення її ефективності, якості, заінтересованості у досягненні її кінцевого результату та посилення персональної відповідальності за доручену роботу або поставлені завдання. Преміювання керівників закладів відділу культури і туризму здійснюється за ініціативність у роботі, якість виконання завдань, терміновість виконання завдань, виконання додаткового обсягу завдань. Премії нараховуються згідно колективного договору (розділ VII) та в межах економії фонду оплати праці. У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни премії скасовуються або зменшуються.
Підставою для виплати премії начальнику відділу культури і туризму виконавчого комітету є розпорядження міського голови. Пропозиції до проекту розпорядження міського голови про розмір премії працівникам виконавчого комітету Лебединської міської ради подаються міському голові щодо керівників управлінь та відділів виконавчого комітету Лебединської міської ради - заступниками міського голови, керуючим справами виконавчого комітету відповідно до розподілу обов'язків.
З листа (а.с. 52), дослідженого в судовому засіданні вбачається, що 04.03.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відділу культури і туризму із запитом, відповідь на який була йому надана листом від 11.03.2024 року № 01-18/76, яким ОСОБА_1 було повідомлено, що вакантні посади відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради станом на листопад 2023 року: завідувач Кобижчанського міського клубу - 1,0; керівник акустичної музики в комунальному закладі «Лебединський міський центр культури і дозвілля» - 1,0; концертмейстер в комунальному закладі «Лебединський міський центр культури і дозвілля» - 0,25; керівник гуртка в комунальному закладі «Лебединський міський центр культури і дозвілля» - 0,25.
У попереднього завідувача Кобижчанським клубом відділу культури і туризму Виконавчого комітету Лебединської міської ради була середня спеціальна освіта.
Представником трудового колективу відділу культури і туризму Виконавчого комітету Лебединської міської ради є ОСОБА_2 .
З листа, інформації (а.с. 55-56), досліджених в судовому засіданні вбачається, що 01.04.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відділу культури і туризму із запитом, відповідь на який була йому надана листом від 08.04.2024 року № 01-18/102, яким ОСОБА_1 було надано інформацію щодо розміру премій керівників відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради
З листа (а.с. 58), дослідженого в судовому засіданні вбачається, що 11.01.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відділу культури і туризму із заявою, відповідь на яку була йому надана листом від 16.01.2024 року № 01-18/12, яким ОСОБА_1 було повідомлено, що відповідно до довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 81 «Культура та мистецтво», затвердженого Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 14.04.2000 № 168, для посади «Завідувач закладу клубного типу» передбачені кваліфікаційні вимоги, а саме: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр); післядипломна освіта в галузі управління; стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня: для спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років (у сільській місцевості - без вимог до стажу роботи).
Зважаючи на вищевикладене, освіта ОСОБА_1 не відповідає кваліфікаційним вимогам для зайняття даної посади.
З листа (а.с. 59), дослідженого в судовому засіданні вбачається, що 08.02.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відділу культури і туризму із запитом, відповідь на який була йому надана листом від 15.02.2024 року № 01-18/57, яким ОСОБА_1 було повідомлено, що у відповіді від 22.11.2023 № 01-18/299 на його запит від 15.11.2023 № б/н відділ культури і туризму надав йому копії рішення другої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання № 1024-МР від 07.11.2023 року «Про внесення змін до рішення восьмої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання від 31.03.2021 року № 193-МР «Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради» та наказ начальника відділу культури і туризму виконавчого комітету від 14.11.2023 № 39-ОД «Про внесення змін до штатного розпису».
Всі працівники відділу культури і туризму мають вищу освіту, забезпечені комп'ютерною технікою та вільно нею володіють, тому посада «Оператор комп'ютерного набору» є неефективною.
Ноутбук Acer Aspire 3 A315-58G-57N6 знаходиться на балансі комунального закладу «Лебединський міський центр культури і дозвілля». 5 вересня 2023 року йому присвоєно інвентарний 1049069.
З листа (а.с. 61-63), дослідженого в судовому засіданні вбачається, що 01.04.2024 року керівник ГО «Світ Лебединщини» звернувся до відділу культури і туризму із запитом, відповідь на який була йому надана листом від 08.05.2024 року № 01-18/138, яким було надано інформацію про розмір заробітної плати, нарахованої керівникам закладів, підвідомчих відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради, до складу яких входять художній музей, школа мистецтв, будинок культури, сектор туризму і інформаційної політики та начальнику відділу культури за період з січня 2023 року по березень 2024 року; премії, доплати та заохочення, нараховані зазначеним особам; інформація про нараховані та виплачені премії, доплати та заохочення ОСОБА_1 за період із січня 2023 року по січень 2024 року.
Вислухавши сторони та представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява обґрунтована в частині стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, позовні вимоги витікають із трудових правовідносин і підлягають до задоволення частково, так як в судовому засіданні було встановлено, що 18.05.2021 року позивача було прийнято на роботу до апарату управління відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області, де відповідно дорішення восьмої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання від 31.03.2021 року № 193-МР «Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради» було затверджено 5 штатних одиниць на 4 посадах, серед яких дві штатні одиниці та відповідно дві посади займали співробітники сектору туризму та інформаційної політики- начальник сектору і оператор комп'ютерного набору і позивач зайняв посаду оператора комп'ютерного набору сектору туризму та інформаційної політики і відповідно одну штатну одиницю на цій посаді.
Інші штатні одиниці на вказаній посаді відсутні.
07.11.2023 року рішенням сорок другої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання № 1024-МР у зв'язку із зменшенням бюджетного фінансування на оплату праці головних розпорядників бюджетних коштів виконавчих органів Лебединської міської ради було внесено зміни до рішення восьмої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання від 31.03.2021 року № 193-МР «Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради» та вирішено зменшити чисельність відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області на одну штатну одиницю, залишивши в подальшому в цьому відділі 4 штатні одиниці, відповідно на 3 посадах.
14.11.2023 року наказом начальника відділу культури № 39-ОД внесено зміни до попереднього штатного розпису шляхом виключення штатної одиниці «оператор комп'ютерного набору сектору туризму та інформаційної політики» з врахуванням того, що начальник і ще три інших працівника апарату відділу культури і туризму мають вищу освіту, забезпечені комп'ютерною технікою та вільно нею володіють, і посада «оператор комп'ютерного набору сектору туризму та інформаційної політики визнана неефективною.
15.11.2023 року керівником відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області ОСОБА_1 було повідомлено про звільнення із займаної посади 19.01.2024 року і про вакантні посади, наявні у комунальних закладах підвідомчих відділу культури: завідувач Кобижчанського міського клубу - 1,0; керівник акустичної музики в комунальному закладі «Лебединський міський центр культури і дозвілля» - 1,0; концертмейстер в комунальному закладі «Лебединський міський центр культури і дозвілля» - 0,25; керівник гуртка в комунальному закладі «Лебединський міський центр культури і дозвілля» - 0,25.
11.01.2024 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника відділу культури і туризму, в якій у зв'язку зі скороченням займаної ним посади прохав перевести його на вакантну посаду завідувача Кобижчанським міським клубом.
Із заявами щодо переведення на інші посади він не звертався.
16.01.2024 року листом № 01-18/12 позивача було повідомлено, що відповідно до довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників «Випуск 81 «Культура та мистецтво», затвердженого наказом Міністерства культури і мистецтв України від 14.04.2000 № 168, для посади «завідувач закладу клубного типу» передбачені наступні кваліфікаційні вимоги: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр); післядипломна освіта в галузі управління; стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня: для спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років (у сільській місцевості - без вимог до стажу роботи).
Зважаючи на вищевикладене, у листі зазначено, що середня освіта ОСОБА_1 не відповідає кваліфікаційним вимогам для зайняття даної посади.
23.01.2024 року наказом начальника відділу культури і туризму виконкому Лебединської міськради № 4-к «Про звільнення ОСОБА_1 » позивача звільнено з займаної посади на підставі ч. 1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку зі скороченням посади та змінами у структурі та загальній чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради.
Заробітна плата за першу половину січня йому була виплачена 19.01.2024 року, за другу половину січня - 02.02.2024 року.
Заробіток позивача за два місяці до звільнення становить: за листопад 2023 року - 6880 грн. за 22 робочих дні, за грудень 2023 року - 7450 грн. за 21 робочий день, а середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні по день фактичного розрахунку за період з 24.01.2024 року по 02.02.2024 року становить 3 332 грн. 60 коп.
Вказані обставини встановлені з пояснень сторін та матеріалів справи, досліджених в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 6 ст. 43 Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Відповідно до ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідації, реорганізації, - банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Звільнення з підстав, зазначених у пункті 1 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Відповідно до ст. 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:
1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців;
2) особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;
3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;
4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;
5) учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;
7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;
8) особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;
9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.
Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.
Відповідно до ст. 43-1 КЗпП України розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) допускається у випадках:
-ліквідації підприємства, установи, організації;
-незадовільного результату випробування, обумовленого при прийнятті на роботу;
-поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;
-звільнення працівника, який не є членом первинної профспілкової організації, що діє на підприємстві, в установі, організації;
-звільнення з підприємства, установи, організації, де немає первинної профспілкової організації;
-звільнення керівника підприємства, установи, організації (філіалу, представництва, відділення та іншого відокремленого підрозділу), його заступників, головного бухгалтера підприємства, установи, організації, його заступників, а також працівників, які мають статус державних службовців відповідно до Закону України "Про державну службу", керівних працівників, які обираються, затверджуються або призначаються на посади державними органами, органами місцевого самоврядування, а також громадськими організаціями та іншими об'єднаннями громадян;
-звільнення працівника, який вчинив за місцем роботи розкрадання (в тому числі дрібне) майна роботодавця, встановлене вироком суду, що набрав законної сили, чи постановою органу, до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу;
-призову або мобілізації під час особливого періоду роботодавця - фізичної особи;
-звільнення працівника у зв'язку з неможливістю забезпечення його роботою, визначеною трудовим договором, у зв'язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій;
-звільнення домашнього працівника.
Законодавством можуть бути передбачені й інші випадки розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця без згоди відповідного виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника).
Відповідно до ст. 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством. Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. У разі якщо вивільнення є масовим відповідно до статті 48 Закону України «Про зайнятість населення», власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників.
Відповідно до ст. 115 КЗпП України та ст. 24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 та ч. 1 ст. 116 КЗпП України, виплата усіх сум, що належать працівнику від підприємства чи установи, проводиться у день звільнення. У разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу, звільненому ним працівникові усіх сум, які повинні бути йому виплачені на день його звільнення.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 КзПП України у разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців.
На думку суду системний аналіз викладених вище правових норм надає підстави стверджувати, що законодавством регламентовано чітку та послідовну процедуру вивільнення працівників у разі скорочення штату, яка передбачає:
1) повідомлення працівників не пізніше, ніж за два місяці;
2) пропонування працівнику всіх наявних вакантних посад, які були наявними на момент попередження працівника про звільнення та з'явилися протягом періоду з дня попередження до дня звільнення, а також існували безпосередньо станом на день звільнення, які він може обіймати відповідно до своєї кваліфікації;
3) перевірку наявності у працівників, посади яких скорочуються, більш високої чи більш низької кваліфікації і продуктивності праці, тобто здійснення їх порівняльного аналізу за такими критеріями.
Аналогічний правовий підхід застосований в постановах Верховного Суду від 21 лютого 2020 року у справі № 809/1353/16 та від 13 березня 2020 року у справі № 813/2688/16.
При цьому суд бере до уваги, що згідно вимог ст.ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюються на засадах змагальності сторін і кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень та вважає, що в судовому засіданні позивачем та його представником не було доведено, щовідповідач, звільняючи позивача 23.01.2024 року наказом начальника відділу культури і туризму виконкому Лебединської міськради № 4-к «Про звільнення ОСОБА_1 » із займаної посади оператора комп'ютерного набору сектору туризму та інформаційної політики на підставі ч. 1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку зі скороченням посади та змінами у структурі та загальній чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради, порушив вимоги чинного законодавства в частині процедури вивільнення працівників у разі скорочення штату.
При цьому суд не може взяти до уваги доводи позивача в тій частині, що йому було відмовлено в переведенні на посаду завідувача Кобижчанським міським клубом без погодження цього питання з Лебединським міським головою, так як з матеріалів справи вбачається, що його освіта не відповідає кваліфікаційним вимогам для зайняття даної посади (а.с. 19-21), а позивачем в судовому засіданні не було доведено, що повноваження міського голови дають можливість змінювати кваліфікаційні характеристики професій працівників в галузі культури та мистецтва, затверджені наказом Міністерства культури і мистецтв України від 14.04.2000 № 168.
Крім того, в даному випадку суд бере до уваги і ту обставину, що позивачеві було повідомлено про існування у закладах відділу культури інших вакантних посад, проте він не виявив бажання зайняти жодну з них.
Також, суд не може взяти до уваги доводи позивача в тій частині, щопитання скорочення його посади не розглядалося на зборах трудового колективу відділу, і що адміністрація здійснила його вивільнення без використання всіх можливостей забезпечити його роботою на іншому робочому місці; забезпечити протягом року йому право на працевлаштування у разі виникнення потреби прийняти на роботу працівників аналогічної сфери; так як в судовому засіданні було встановлено, що рішення про його звільнення було прийняте не з ініціативи адміністрації відділу культури, а внаслідок зменшення чисельності відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області на одну штатну одиницю, рішення про яке було прийняте сесією міської ради відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», у зв'язку зі зменшенням бюджетного фінансування на оплату праці головних розпорядників бюджетних коштів виконавчих органів Лебединської міської ради, після попереднього узгодження цього питання начальником відділу культури та представником трудового колективу, відповідно до колективного договору між адміністрацією та представником трудового колективу відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради на 2019-2021 роки.
Даний договір не передбачає розгляду питання щодо вивільнення працівників на зборах трудового колективу і зберігає свою чинність на час розгляду спору, в той час як ні позивач, ні інші працівники відділу культури не вимагали укладення колективного договору в новій редакції, чи обрання іншої особи представником трудового колективу.
Крім того, суд не може взяти до уваги доводи позивача в тій частині, що його було звільнено без попередження і отримання згоди профспілкової організації, так як в судовому засіданні було встановлено, що відділ культури і туризму виконкому Лебединської міськради не має профспілкової організації, що визнав сам позивач у судовому засіданні.
Також суд не може взяти до уваги доводи позивача в тій частині, що вінпротягом всього часу своєї роботи сумлінно працював на займаній посаді, не вчиняв жодних дисциплінарних проступків, не порушував трудової дисципліни, претензій до якості його роботи зі сторони адміністрації та безпосереднього керівництва не було, заходи дисциплінарного стягнення не застосовувались, так як хоча відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема ст. 42 КЗпП України та правових висновків, викладених в постановах Верховного Суду від 31 січня 2018 року у справі № 824/3229/14-а, від 11 липня 2018 року у справі № 816/1232/17, від 17 березня 2020 року у справі № 826/510/16 для виявлення працівників, які підлягають у першу чергу залишенню на роботі при скороченні штатів, роботодавець повинен зробити порівняльний аналіз продуктивності праці і кваліфікації тих працівників, які залишилися на роботі, і тих, які підлягають звільненню, в судовому засіданні було встановлено, що позивача було прийнято на роботу до апарату управління відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області. Кількість працівників цього апарату відповідно дорішення восьмої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання від 31.03.2021 року № 193-МР «Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради», яким було затверджено 5 штатних одиниць на 4 посадах, серед яких дві штатні одиниці та відповідно 2 посади займали співробітники сектору туризму та інформаційної політики- начальник сектору і оператор комп'ютерного набору і він зайняв посаду оператора комп'ютерного набору сектору туризму та інформаційної політики і відповідно одну штатну одиницю на цій посаді.
Інші штатні одиниці на вказаній посаді відсутні, а інші працівникиапарату відділу культури і туризму мають вищу освіту, забезпечені комп'ютерною технікою та вільно нею володіють, внаслідок чого посада «оператор комп'ютерного набору» під час вирішення питання про скорочення штату і була визнана неефективною.
В той же час, суд не може взяти до уваги доводи позивача в тій частині, що причиною його звільнення була його боротьба з корупцією, а коштів на виплату його заробітної плати у відділу освіти було досить, що підставою для внесення змін до штатного розпису відповідача та його звільнення був лист начальника відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради від 31.10.2023 № 01-18/280 та в подальшому наказ начальника відділу від 14.11.2023 року № 39-ОД, яким було внесено зміни до штатного розпису шляхом виключення штатної одиниці саме «оператор комп'ютерного набору», так як в судове засідання не було надано як доказів боротьби з корупцією ОСОБА_1 , так і доказів негативної реакції відповідача на вчинення позивачем, чи іншими якими-небудь особами антикорупційних дій.
Проте, суд враховує ту обставину, що ні лист начальника відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради від 31.10.2023 № 01-18/280, ні рішення сорок другої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання № 1024-МР від 07.11.2023 року про внесення змін до рішення восьмої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання від 31.03.2021 року № 193-МР «Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Лебединської міської ради», ухвалене у зв'язку зі зменшенням бюджетного фінансування на оплату праці головних розпорядників бюджетних коштів виконавчих органів Лебединської міської ради, ні наказ начальника відділу від 14.11.2023 року № 39-ОД не були оспорені позивачем в судовому порядку у строки, визначені чинним законодавством та зберігають свою законну силу на час розгляду даної позовної заяви.
Разом з тим, суд не може взяти до уваги доводи представника позивача в тій частині, що дії відповідача свідчить про бажання звільнення саме ОСОБА_1 , а не скорочення займаної ним посади, з тих підстав що рішенням сесії Лебединської міської ради № 1024-МР від 07.11.2023 кількісний склад відділу культури і туризму було зменшено на 1 штатну одиницю, а наказом № 4-К від 23.01.2024 ОСОБА_1 було звільнено з роботи у зв'язку із скороченням посади, що на думку представника позивача суперечить рішенню сесії Лебединської міської ради № 1024-МР від 07.11.2023 і у відповідача була можливість скоротити вакантну посаду без звільнення працівника, так як відповідно до роз'яснень Міністерства праці та соціальної політики України, викладених у листі від 07.04.2011 № 114/06/187-11 скорочення штату являє собою зміну штатного розпису за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами, а в судовому засіданні було встановлено, що причиною вивільнення працівника було зменшенням бюджетного фінансування на оплату праці головних розпорядників бюджетних коштів виконавчих органів Лебединської міської ради і у відповідача не було можливості скоротити вакантну посаду без звільнення працівника, так як зазначеному працівнику необхідно оплачувати його роботу.
При цьому вакантні посади перебували у штаті закладів, підвідомчих відділу культури і туризму (а.с.61-63), в той час як посада і відповідно штатна одиниця оператора комп'ютерного набору сектору туризму та інформаційної політики перебували в штаті апарату управління відділу культури, який і підлягав скороченню відповідно до рішення сесіїЛебединської міської ради № 1024-МР від 07.11.2023 року (а.с.15).
Крім того, суд не може взяти до уваги доводи представника позивача в тій частині, що відповідач у порушення, вимог ст. 49-2 КЗпП України, не запропонував ОСОБА_1 іншу роботу, а лише повідомив про наявність вакантних посад і то на запит самого позивача, так як в судовому засіданні було встановлено, що повідомлення позивачу про існування вакантних посад було здійснено разом з попередженням про звільнення з посади ще 15.11.2023 року, з посиланням на норми ст. 49-2 КЗпП України, а на запит самого позивача від 19.01.2024 року було направлено копію даного документу (а.с. 16-17, 57).
В той же час, суд вважає, що позивачем було доведено, що він має право на стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку у розмірі 3 332 грн. 60 коп., так як судовому засіданні не було підтверджено, що позивачу були виплачені всі необхідні при звільненні кошти в день його звільнення з роботи (а.с. 23,60).
Тому, суд вважає, що при звільненні позивача не були враховані інтереси працівника, його права були порушені, бере до уваги розрахунок заробітної плати за листопад і грудень 2023 року (а.с. 24) та розрахунок позивача про його середній заробітку за весь час затримки, викладений в позовній заяві і не оспорений представником відповідача та вважає необхіднимпозовні вимоги в частині стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні по день фактичного розрахунку, за період з 24 січня 2024 року по 02 лютого 2024 року задовольнити в повному обсязі.
В задоволенні іншої частини позовних вимог суд вважає необхідним відмовити.
Керуючись: ст.ст. 2-5, 12, 48, 76-81, 258-259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 19, 21 Конституції України; ст.ст. 21, 40, 42, 43-1, 49-2, 47, 115-117, 237-1 КЗпП України, 24, 32 ЗУК «Про оплату праці»;
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку та за час вимушеного прогулузадовільнити частково.
Стягнути з Відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області, код ЄДРПОУ 23638490 на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні по день фактичного розрахунку, за період з 24 січня 2024 року по 02 лютого 2024 року в розмірі 3 332 грн. 60 коп.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Володимир СТЕЦЕНКО