Справа 682/2346/24
Провадження № 3/682/965/2024
04 жовтня 2024 року м. Славута
Суддя Славутського міськрайонного суду Хмельницької області Зеленська В.І., з участю особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділення поліції №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , з незакінченою середньою освітою, непрацюючого, протягом року до адмінвідповідальності не притягувався - за ч.2 ст. 126, ч.1 ст.122-2 КУпАП,
в с т а н о в и в.
12 вересня 2024 р о 21 год 40 хв в с.Стригани Шепетівського району Хмельницької області на вул.Лісна, 27 ОСОБА_1 керував транспортним засобом скутером Хонда без номерного знака та без мотошолома, при перевірці документів було встановлено, що ОСОБА_1 не мав права керувати даним транспортним засобом. Таким чином ОСОБА_1 порушив п.2.1а Правил дорожнього руху України.
Крім того, 12 вересня 2024 р о 21 год 40 хв в с.Стригани Шепетівського району Хмельницької області на вул.Лісна, 27 ОСОБА_1 керував транспортним засобом скутером Хонда та не виконав вимогу поліцейського про зупинку транспортного засобу, яку поліцейський здійснив шляхом увімкнення проблискових маячків синього і червоного кольорів з увімкненням спеціального звукового сигналу, чим порушив вимогу п.п.2.4 та 8.9 б Правил дорожнього руху України.
ОСОБА_1 вину визнав.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 126, ч.1 ст.122-2 КУпАП, стверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №668528 від 12.09.2024 р про вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.122-2 КУпАП;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №128138 від 12.09.2024 р про вчинення адмінправопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП;
- відеофіксацією з місця події.
- розпискою про роз'яснення ОСОБА_1 прав та обов'язків, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП.
Частиною другою статті 126 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Частиною 1 статті 122-2 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за невиконання водіями вимог поліцейського про зупинку транспортного засобу.
Відповідно до п.2.1а Правил дорожнього руху України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; п.2.4 Правил дорожнього руху України - на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: a) пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1; б) дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу; в)дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому технічному контролю.
Відповідно до п.8.9б Правил дорожнього руху України вимога про зупинку транспортного засобу подається поліцейським за допомогою: увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
На підставі викладеного вважаю, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч.2 ст.126 КУпАП, так як він керував транспортним засобом, не маючи права керування таким транспортним засобом, та ч.1 ст.122-2 КУпАП оскільки він не виконав вимог поліцейського про зупинку транспортного засобу. А тому відповідно до ст. 13 КУпАП його слід притягнути до адміністративної відповідальності за вказаними статтями на загальних підставах, наклавши адміністративне стягнення у виді штрафу за правилами ст. 36 КУпАП..
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст.33 КУпАП приймаю до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне.
Керуючись ст.ст. 13, 24-1, 33-35, 36, 40-1, 283, 284, 294, 307, 308, ч.2 ст.126 , ч.1 ст. 122-2КУпАП,
п о с т а н о в и в.
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 126, ч.1 ст.122-2 КУпАП, і накласти на нього адмінстягнення за правилами ч. 2 ст. 36 КУпАП у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 грн (Отримувач коштів: ГУК у Хмел.обл/Крупецька.стг/ 21081100 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): -37971775 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Рахунок отримувача: UA638999980313040106000022721 Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Хмельницького апеляційного суду через Славутський міськрайонний суд Хмельницької області.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 буде стягнуто штраф у подвійному розмірі та витрати на вчинення виконавчих дій .
Суддя В.І.Зеленська