Справа 229/6377/24
Номер провадження 3/229/2595/2024
30 вересня 2024 року м. Дружківка
Суддя Дружківського міського суду Донецької області Т. Л. Панова, розглянувши матеріали, що надійшли з ВП №1 Бахмутського РВП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
14.09.2024 року о 10:33 год на шляху Старо Райське - С. Русин Яр, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ГАЗ 2752, державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці очей, що не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук). Від проходження огляду в медичному закладі з метою визначення ступеня наркотичного сп'яніння водій відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, за що відповідальність передбачена у ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Матеріали справи містять заяву ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ст.268 КУпАП, присутність особи-правопорушника при розгляді справи про адміністративне правопорушення вчинене ОСОБА_1 не є обов'язковою, суддя вважає, що справу можливо розглядати без особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Положеннями ч.2 ст.7 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Пункт 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, передбачає обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Факт вчинення адміністративного правопорушення і вина ОСОБА_1 підтверджується: даними протоколу ЕПР1 №129029 від 14.09.2024 року. До протоколу про адміністративне правопорушення долучено направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, виписане ОСОБА_1 до медичного закладу 14.09.2024 р. о 10:35 годині.
В протоколі викладені письмові пояснення ОСОБА_1 в яких він зазначає, що з протоколом згоден.
До матеріалів адміністративної справи долучено диск із відеозаписом, який містить відеофайл, що був досліджений у судовому засіданні.
З відеофайлу вбачається таке. Автомобіль поліцейських рухається по грунтовій дорозі та подають сигнал зупинитися автомобілю, що рухається попереду. Після зупинки поліцейські просять водія відкрити багажне відділення, оглядають автомобіль. На запитання поліцейського, яким транспорним засобом керував, водій підтверджує, що керував ГАЗ 2752, державний номерний знак НОМЕР_1 . Надалі поліцейський повідомляє, що вбачає у водія ознаки наркотичного сп'яніння та пропонує ОСОБА_2 пройти медичне обстеження в наркологічному диспансері м. Краматорськ, для встановлення стану наркотичного сп'яніння. Від чого водій відмовляється. Надалі працівник поліції роз'яснив водію, що він порушив п. 2.5 ПДР та відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП. Поліцейський роз'яснив ОСОБА_1 його права та обов'язки передбачяені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП та повідомив останнього, що складений відносно нього протокол про адміністративне правопорушення буде розглянутий у Дружківському міському суді, 30.09.2024 р. ОСОБА_2 підтвердив, що згоден на розгляд справи без його участі. ОСОБА_1 був ознайомлений із складеним відносно нього протоколом під особистий підпис.
Протокол серії ЕПР1 №129029, відеозапис та інші матеріали справ узгоджуються між собою та належними і допустимими доказами по справі.
На підставі вищезазначеного, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 є ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого у ст.130 ч. 1 КУпАП, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
З довідки ВП №1 Бахмутського РВП ГУНП в Донецькій області вбачається, що ОСОБА_1 , протягом року до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП не притягувався. Згідно з відомостями бази даних ГСЦ МВС ОСОБА_1 , 26.08.2014 отримав посвідчення водія серії НОМЕР_2 .
Зважаючи на характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, суддя вважає за потрібне накласти на ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспорними засобами на строк один рік.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі п.5 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 також підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 % розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме, у розмірі 605,60грн.
Керуючись ст. ст. 130,221,248-249,284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя-
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого у ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч ) грн. з позбавленням права керування транспорними засобами на строк один рік.
Особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Якщо посвідчення водія не було тимчасово вилучено в порядку, передбаченому статтею 265-1 цього Кодексу, особа, позбавлена права керування транспортним засобом, зобов'язана негайно здати посвідчення водія до уповноважених органів Національної поліції.
Адміністративне стягнення у вигляді штрафу підлягає сплаті на р/р №: UA198999980313090149000005001, отримувач: Донецьке ГУК/Донецької області/ 21081300, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код за ЄДРПОУ: 37967785, МФО: 899998.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (стягувач), в особі Державної судової адміністрації України судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
"Реквізити для сплати судового збору на користь держави (стягувач):
Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ)-37993783, Банк отримувача-Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача-UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету-22030106, Призначення платежу *;101;_________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір стягнутий з ___________ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору).
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби з порушника буде стягнуто подвійний розмір штрафу.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення постанови.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Т. Л. Панова