Справа № 144/1417/24
Провадження № 3/144/469/24
02.10.2024
Суддя Теплицького районного суду Вінницької області Магдяк Н. І., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Лозуватка П'ятихатський району Дніпропетровської області, місце фактичного проживання: АДРЕСА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої, одруженої, на утриманні двоє неповнолітніх дітей, громадянки України, не притягувавалася до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 030600, складеного 11 вересня 2024 року інспектором СОБ Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області лейтенантом поліції Воскобойником В. С., вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , неналежним чином виконула батьківські обов'язки відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який 09.09.2024 року о 15 годин в опорному закладі «Теплицька ЗШ № 2» став очевидцем бійки однокласників, яку зняв на камеру телефону та розповсюдив в інтернет мережі.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, суду пояснила, що син з приводу ситуації, зазначеної в протоколі, допитувався в школі за її відсутності, в матеріалах справи немає доказів того, що саме її син поширив в інтернеті бійку однокласників. Вона належним чином виконує свої батьківські обов"язки, ОСОБА_2 систематично відвідує школу, тому вважає, що немає підстав про притягнення її до адміністративної відповідальності.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження в справі слід закрити з наступних мотивів.
Відповідно до положень ч. 1 та 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з положеннями ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Згідно диспозиції ч. 1 ст. 184 КУпАП адміністративна відповідальність за вказане правопорушення настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Диспозиція цієї статті носить бланкетний характер, тобто «відсилочний», так би мовити відсилає до іншого нормативно-правового акту, яким і передбачений обов'язок батьків вчиняти певні дії щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно, обвинувачення у тій формі, що викладено в протоколі не містить склад уадміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, оскільки в протоколі відсутнє посилання на нормативно-правовий акт, яким передбачено обов'язок батьків вчиняти певні дії щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей та від виконання яких саме з цих передбачених законодавством обов'язків ухилилася ОСОБА_1 .
Отже, суть зазначеного правопорушення не відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеному у частині статті КУпАП, за якою складено протокол.
Дані про подію є істотними складовими формулювання обставин правопорушення, що ставляться у вину особі, та є частинами складу адміністративного правопорушення, що, відповідно, підлягає обов'язковому доказуванню.
Обставини, які мали місце і стали підставою для складення протоколу про адміністративне правопорушення, повинні бути достатніми для повного розуміння суті правопорушення.
Конкретність пред'явленого особі обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення забезпечує можливість організувати ефективний захист своїх інтересів.
Неконкретність обвинувачення не тільки не дозволяє особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, належним чином організувати ефективний захист своїх інтересів, а й позбавляє суд належним чином перевірити твердження органу, який склав протокол, про вчинення особою адміністративного правопорушення.
Суд не вправі самостійно кваліфікувати дії особи для притягнення її до адміністративної відповідальності.
Статтею 62 Конституції України визначено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.
З урахуванням наведеного, у справі відсутні докази на підтвердження вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у справі згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 цього Кодексу, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 7, 184, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Закрити провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя: