про відкриття апеляційного провадження
02 жовтня 2024 рокуЛьвівСправа № 140/5705/24 пров. № А/857/22736/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Гінди О. М.
суддів -Матковської З. М.
Ніколіна В. В.
перевіривши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2024 року у справі № 140/5705/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень,
позивачкою подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтовано тим, що оскільки предметом позову по справі № 140/5705/24 є захист соціальних прав ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи, а тому такі обставини є підставою, зокрема, для звільнення від сплати судового збору.
Так, згідно ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При цьому, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
В ч. 2 цієї ж статті закріплено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Як убачається зі змісту цієї норми, існує три умови, за яких суд, враховуючи майновий стан сторони та за її клопотанням, може, зокрема, звільнити від сплату судового збору.
Тобто, з аналізу статті 8 Закону України «Про судовий збір» чітко вбачається, що законодавець, застосувавши конструкцію «суд, враховуючи майновий стан сторони, може…», тим самим визначив, що при вирішенні питання, зокрема, про звільнення від сплати судового збору, необхідно враховувати в сукупності майновий стан сторони та, зокрема, предмет позову.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними покликання позивачки, що лише сам факт того, що спір стосується захисту соціальних прав, є безумовною підставою для звільнення її від сплати судового збору, оскільки оцінці підлягає також і майновий стан.
Разом з тим, вирішуючи питання щодо прийняття апеляційної скарги до розгляду та відкриття апеляційного провадження у цій справі, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Так, судом апеляційної інстанції встановлено, що починаючи з 31.07.2019 ОСОБА_1 перебувала у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами та у відпустці по догляду за дитиною, а 01.08.2022 звільнилася з останнього місця роботи. Крім цього, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну переїхала з Херсонської області і станом на цей час не працевлаштована, що підтверджується даними трудової книжки ОСОБА_1 . З 02.04.2024 по цей час ОСОБА_1 перебуває в Луцькій філії Волинського обласного центру зайнятості на обліку як безробітна. Також, з 15.08.2023 по лютий місяць 2024 року перебуваючи на обліку в Департаменті соціальної політики Луцької міської ради як внутрішньо переміщена особа, щомісячно отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам в наступному розмірі, а саме: 2 000 грн. - для себе та 3 000 грн. - для дитини ОСОБА_2 , а загалом - 5 000 грн. на місяць.
Отже, враховуючи наведене вище та вимоги ст. 8 Закону України "Про судовий збір", ст. 132 КАС України, суд апеляційної інстанції вважає, що ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого розповсюджується дія законодавства щодо звільнення від сплати судового збору, а тому клопотання про звільнення від сплати судового збору необхідно задовольнити.
Таким чином, апеляційна скарга за формою та змістом відповідає вимогам статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України, подана з дотриманням порядку апеляційного оскарження, а також відсутні підстави для повернення апеляційної скарги чи відмови у відкритті апеляційного провадження, отже перешкоди для відкриття апеляційного провадження відсутні.
Керуючись статтями 132, 133, 296, 300 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2024 року у справі № 140/5705/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень.
Учасники справи мають право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом п'ятиденного строку з моменту вручення копій цієї ухвали та апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О. М. Гінда
судді З. М. Матковська
В. В. Ніколін